Προς το περιεχόμενο

Το Skype επανασχεδιάζεται με νέες λειτουργίες & θέματα


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενώ τα έχω όλα (telegram, skype, messenger, duo, zoom κλπ κλπ) αυτό που έχω παρατηρήσει σε ΟΛΕΣ μου τις συσκευές είναι ότι το γρηγορότερο/το ποιο αξιόπιστο/άμεσο/ με μηδενικές απώλειες push notification είναι το Viber. Και αν δεν κάνω λάθος το μοναδικό που δεν απαιτεί ποτέ mail ανάκτηση λογαριασμού pawwords κλπ λόγο του ότι λειτουργεί ΜΟΝΟ με αριθμό κινητού τηλεφώνου. Επίσης η ευκολία του να συνδεθεί με οποιαδήποτε άλλη συσκευή με qrcode καθώς και το αυτόματο backup/συγχρονισμό μηνυμάτων καθώς και η κωδικοποίηση/ασφάλεια των συνομιλιών και των 2 πλευρών είναι για μένα το Α και το Ω σε μια εφαρμογή τέτοιου είδους. 

Μου στέλνει κάποιος μήνυμα σε viber ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ενημερώνονται και έχω ειδοποίηση σε ΟΛΕΣ τις συσκευές πάντα απροβλημάτιστα και ποτέ δεν έχω χάσει μήνυμα. Παράλληλα δεν υπάρχει επαφή στο κινητό μου που να μην έχει viber! Και έχω πάνω από 3000 επαφές τα τελευταία 10 χρόνια... 

Επίσης ακόμη ένα πλεονέκτημα (δεν το έχω ψάξει με τις άλλες εφαρμογές) ότι μπορείς να κάνεις κλήσεις landline και κινητά σε ΟΛΗ την Γη με μόνο 3 ευρώ το μήνα συνδρομή και η ποιότητα κλήσης είναι άψογη με μηδενικό λαγκ. 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όπου διαβάζω οι περισσότεροι υποτιμούν το Viber ενώ βλέπω ότι κερδίζει συνεχώς έδαφος και όσοι το έχουν και το χρησιμοποιούν λένε μόνο καλά λόγια. 

Καμία ρύθμιση σε οποιαδήποτε έκδοση Android για να μείνει ανοικτό να μην τρώει δεδομένα η ένα σωρό γελοίες ρυθμίσεις για να μην χάνεις ειδοποιήσεις. ΚΑΜΙΑ όμως. Το βάζεις και ΤΕΛΟΣ. Λειτουργεί όπως λειτουργεί και η εφαρμογή κλήσης του κινητού μου. Σε 100άδες συσκευές που έχουν περάσει από τα χέρια μου τα τελευταία 10 χρόνια. Και επαναλαμβάνω έχω ΟΛΕΣ τις εφαρμογές και μιλάω με ΠΟΛΥ κόσμο καθημερινά και όλοι Viber χρησιμοποιούν. 

Κάνεις share ότι θέλεις από φωτογραφία μέχρι μουσική και ηχογράφηση κλήσης δίχως ΚΙΧ δίχως το παραμικρό πρόβλημα. Προσωπικά λοιπόν Viber και messenger μα αυτή τη σειρά. Τα άλλα απλά τα έχω στο κινητό μου και τα χρησιμοποιώ ΠΟΛΥ σπάνια. Στέλνω μήνυμα στο Skype η στο Telegram κλπ και ίσως να μην πάρω απάντηση ποτέ. Παίρνω στο κινητό και λέω σου έστειλα στην συνομιλία μας απάντηση. Δεν το είδα μου λέει. Πάει και λέει α ναι μου έστειλες... 

Ενώ με το Viber μόλις στείλω ΑΜΕΣΩΣ έχω απάντηση. Δεν ξέρω.. προσωπικά δεν το αλλάζω με τίποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι χρησιμοποιείς εξαρτάται απο τι χρησιμοποιεί ο κύκλος επαφών σου. Στο εξωτερικό το Viber το είχα απεγκαταστήσει γιατί μου ήταν πρακτικά άχρηστο, εκεί μόνο WhatsApp και ξερό ψωμί. Στην Ελλάδα το έβαλα απο ανάγκη γιατί το χρησιμοποιούν.

Επίσης η μοναδική εφαρμογή με την οποία έχω αντιμετωπίσει θέματα χαμένων μηνυμάτων και ειδοποιήσεων είναι το Viber 😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsarouc είπε

Επίσης ακόμη ένα πλεονέκτημα (δεν το έχω ψάξει με τις άλλες εφαρμογές) ότι μπορείς να κάνεις κλήσεις landline και κινητά σε ΟΛΗ την Γη με μόνο 3 ευρώ το μήνα συνδρομή και η ποιότητα κλήσης είναι άψογη με μηδενικό λαγκ. 

Ώπ! Που το βρήκες αυτό? Κλήσεις σε 190 και βάλε χώρες με 3 ευρώ το μήνα? Δώσε link!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ποιότητα βιντεοκλήσης ή φωνητικής κλήσης του Skype και του Zoom δεν την έχει καμία άλλη αντίστοιχη εφαρμογή. Και μην ξεχνάμε ότι για το Zoom αν θέλεις να μιλάς με περισσότερα άτομα για πάνω από μια ώρα, κοστίζει 18 ευρώ τον μήνα, ενώ το Skype είναι δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπάρχουν τόσες πολλές εφαρμογές που είναι τρέλα. Και το τραγικό είναι πως η κάθε εταιρεία έχει 2-3 εφαρμογές που είναι διαφορετικές και κάνουν το ίδιο πράγμα. Πχ Skype/teams, messenger/whatsapp, duo/hangouts/messages, και μετά έχουμε και καμιά 20αρία άλλες όπως telegram, silo, signal, snapchat, zoom, pando, κτλ κτλ κτλ

 

και έχω αναγκαστεί να τις έχω όλες αυτές εγκατεστημένες γιατί διαφορετικές επαφές μου χρησιμοποιούν διαφορετικές εφαρμογές.

 

 

Επεξ/σία από Bezbozny
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βασικό πλεονέκτημα του skype που το κάνει βολικό για επαγγελματική χρήση είναι το ndi. Κατά τα άλλα προσωπικά δεν έχω δει κάποια ιδιαίτερα καλύτερη εικόνα πχ σε σχέση με zoom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, bbbb said:

To βασικό πλεονέκτημα του skype που το κάνει βολικό για επαγγελματική χρήση είναι το ndi. Κατά τα άλλα προσωπικά δεν έχω δει κάποια ιδιαίτερα καλύτερη εικόνα πχ σε σχέση με zoom

Και το zoom δεν παίζει με ndi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, sv398 είπε

Ώπ! Που το βρήκες αυτό? Κλήσεις σε 190 και βάλε χώρες με 3 ευρώ το μήνα? Δώσε link!

6 ευρώ το μήνα... εγώ θυμόμουν 3 αλλά οκ... ίσως όταν κάνεις επιλογή κάποιες χώρες να αλλάζει η τιμή δε θυμάμαι. Αμερική πάντως και Γερμανία που έχουμε συγγενείς και μιλάει η σύζυγος πολύ συχνά μας χρεώνει στην κάρτα (και πάλι αν θυμάμαι καλά) 3 ευρώ...

Ψάξτο λίγο

https://account.viber.com/en/

εδώ φαίνεται η χρέωση αλλά μέσα από το κινητό το είχα κάνει

ναι... 6 είναι απεριόριστα σε όλο τον κόσμο...

δε θυμάμαι τι είχα κάνει.. ίσως είχα κάποιο κουπόνι.. πάντως 3 μας χρέωνε εμάς κάθε μήνα... τώρα έχω πακέτο στο κινητό και μιλάμε από εκεί

 

Screenshot_20211001-113435379.jpg

Βασικά αν έχεις unlimited gigamax του κοσμοτέ και πάλι συμφέρει αν έχεις κλήσεις εξωτερικό πολλές... unlimited data me 48 ευρώ κοσμοτέ συν 6 ευρώ το βαιμπερ και μιλάς σε όλο τον κόσμο απεριόριστα.. τι ποιο όμορφο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsarouc είπε

6 ευρώ το μήνα... εγώ θυμόμουν 3 αλλά οκ... ίσως όταν κάνεις επιλογή κάποιες χώρες να αλλάζει η τιμή δε θυμάμαι. Αμερική πάντως και Γερμανία που έχουμε συγγενείς και μιλάει η σύζυγος πολύ συχνά μας χρεώνει στην κάρτα (και πάλι αν θυμάμαι καλά) 3 ευρώ...

Ψάξτο λίγο

https://account.viber.com/en/

εδώ φαίνεται η χρέωση αλλά μέσα από το κινητό το είχα κάνει

ναι... 6 είναι απεριόριστα σε όλο τον κόσμο...

 

Ναι το έχω δει αυτό, πιο πολύ με ενδιέφερε το όλες τις χώρες που είπες, γιατί στο πακέτο με τις 60 που έχει στη σελίδα τους δεν έχει χώρες που θέλω (ο αδερφός και ο πατέρας μου είναι ναυτικοί και περνάνε και από χώρες όπως Γκάνα, που δεν τις καλύπτει). Thank you πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oti πιανει αυτη η εταιρια ρε παιδι μου το κανει σκατα

μια χαρα εφαρμογη το σκυπε εδω και 15 χρονια το χρησιμοποιουσε ο κοσμος απο τοτε που το πηρε αυτη αναγκαστηκα να το κοψω και να παω σε viber

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ πάλι, δεν αναγκάστηκα να το κόψω. Η Microsoft με "έκοψε" από την χρήση του Skype, λόγω παλαιότητας του υπολογιστή μου. Αλλά αυτό δεν πιστεύω ότι είναι η πραγματική αιτία, καθώς η διακοπή δεν έγινε ολοκληρωτικά όταν κυκλοφόρησε η νέα έκδοση της εφαρμογής, αλλά γινόταν σταδιακά! Πρώτα έπαψε η δυνατότητα για video κλήση, μετά από μερικούς μήνες σταμάτησε να λειτουργεί η φωνητική κλήση και μετά από λίγο καιρό σταμάτησε και η δυνατότητα για πληκτρολόγηση κειμένου!!!

Πήρε η Microsoft το Skype και το έκανε ^%#*άνα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...