Προς το περιεχόμενο

Nvme windows 10 os?


sirboux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Έλαβα σήμερα τον adata s70 2tb και προσπάθησα να κάνω migrate-clone τον ssd μου ώστε να τον αντικαταστήσω σαν κύριο σκληρό

Όλα τα προγράμματα μου έδωσαν σφάλμα sector bytes size 

Ssd 512  ενώ ο s70 4k sector size

Αποφασίζω να πάω για φορμάτ φτιαχνω usb με το προγγραμα των windows 10 και στο install πανω μου λέει ότι ο s70 δν μπορεί να εγκατασταθεί, μετά από ψάξιμο βλέπω ότι πρέπει να επιλέξω bootable device το όνομα του usb με (uefi)όπως και έκανα αυτό με άφησε να κάνω εγκατάσταση όταν φτάνει στο 100 και και restart 2  πράγματα συμβαίνουν 

Η αφήνω το usb στη θύρα και κάνει loop ξανά install τα windows 

Η αφαιρώ το usb και πεταει incert a bootable device or disk και ας έχω σαν bootable device ton s70

Ssd samsung evo 850 500gb                   nvme adata s70                                        mobo b450 aorus elite        

 

Το ίδιο ακριβώς loop ειχα παθει και με ένα laptop  της κοπέλας μου με άλλο ssd

Screenshot_20210930-173406_Gallery.jpg

Screenshot_20210930-173422_Gallery.jpg

Screenshot_20210930-173350_Gallery.jpg

Screenshot_20210930-173400_Gallery.jpg

Επεξ/σία από sirboux
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι τόσο σχετικός με το αντικείμενο αλλά μου φαίνεται η απάντηση είναι μπροστά σου. Σου λέει να κοιτάξεις στο bios αν είναι ενργοπιημενος ο controller. Αν ειδα καλά στο bios στο storage boot option control έχεις την επιλογή legacy only. Δεν δοκιμάζεις να την αλλάξεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω χωρίς κάποιο προγραμμα να επεξεργαστεί κάποια αρχεία εγκαταστασης του Windows καμία εγκατάσταση Windows δεν μπορείς να ξεκινήσει από usb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, atheatos είπε

Συγνώμη αλλά προσπαθείς να Μπουταρεις από τον usb σκληρό ή καταλαβαίνω λάθος? 

Bootaro από το usb (uefi) και κάνω install κανονικά μολις μου γράφει restart to continue

Η κάνω boot  από τον nvme όπου πετάει τη μαύρη εικόνα

Η boot πάλι από το usb όπου κανει ποιο install από την αρχή

Εάν  κάνω boot από το nvme άλλα με το usb στη θύρα τότε προσπαθεί να κάνει install άλλα κόλαει στο error

Windows cannot install on this device στις photo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον σου κανει install τα win10 μετά η μητρική σου δεν βλέπει σωστά τον s70 μέσα απο το uefi και δεν κάνει boot  δες bios και λίστα συμβατότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να θέλουν τα Windows κάποιον driver. Δες στην gigabyte για την μητρική σου αν έχει τίποτα σχετικό να κατεβάσεις και να το επιλέξεις με την εγκατάσταση του Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα install το τελευταίο update πριν κάνω να βάλω το στικακι

Παντός στα windows σαν δεύτερος σκληρός λειτουργούσε και έκανα και benchmark δεν ξέρω εάν βοηθάει αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aπο ότι ειδα μόνο raid driver δίνει για την μητρική σου η gigabyte. Δεν ξέρω αν βοηθήσει στην εγκατάσταση του Windows.

Πάντως πολύ περίεργο σφάλμα. Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις από το windows install usb που έφτιαξε να τρέξεις το command prompt και να κανείς clean τον nvme ssd.

To clean a disk:
  1. At a command prompt, type diskpart.
  2. At the DISKPART prompt, type select disk 0.
  3. At the DISKPART prompt, type clean all.
  4. At the DISKPART prompt, type exit.
Σε ποια θέση είναι o nvme θα πρέπει να το δώσεις το εντολή list disk αν θυμάμαι καλά. Γιατί μπορεί να μην ο 0 που δείχνει παραπάνω.

 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλες τον καινουριο κοιταξες μηπως πηγες το boot στον παλιο και γι αυτο δεν μπορει να ξεκινησει

Easy us to back up,,,,,,,,,,,,,,,,,,δεν υπαρχει περιπτωση να μη γινει κλωνος , κατι κανεις λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα έβγαλα όλους τους σκληρούς από το sata μονο cd άφησα 

Easy us δεν δοκίμασα έβαλα 3 άλλα προγράμματα Όλα το ίδιο σφάλμα bytes per sector difference

 

 

 

Screenshot_20210930-194826_Discord.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...