Προς το περιεχόμενο

Το YouTube απαγορεύει όλο το περιεχόμενο που σχετίζεται με το αντιεμβολιαστικό κίνημα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, xgol είπε

Και το δικαιωμα στη ζωη ειναι υπερτερο ολων. 

Και γιατί το θέτει σε κίνδυνο ο ανεμβολίαστος αλλά όχι αυτοί που ευθύνονται εδώ και δεκαετίες για την υποβάθμιση του ΕΣΥ, την υποχρηματοδότηση και υποστελέχωση κλινικών και νοσοκομείων, την ατροφία της πρωτοβάθμιας και ετοιμάζονται εν μέσω πανδημίας για περαιτέρω συγχωνεύσεις και για ΣΔΙΤ στον χώρο της υγείας; Δεν θέλω να χαρακτηρίσω κανέναν που δεν γνωρίζω προσωπικά, αλλά που ήσασταν όλοι εσείς οι οπαδοί της επιστήμης και του ορθού λόγου όταν περίμενες μήνες για ένα ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο (ακόμα έτσι είναι), όταν υπήρχε αναμονή ημερών για μια θέση σε ΜΕΘ (προ-covid αυτά), όταν έχει βουίξει ο τόπος για ενδονοσοκομειακές λοιμώξεις λόγο έλλειψης ΜΑΠ, όταν υπάρχουν καταγγελίες για εξοντωτικά ωράρια και ατέλειωτες υπερωρίες και εφημερίες; 

Πριν κάποιους μήνες ακούστηκε μία είδηση για τάχα μου εισαγγελική έρευνα για την κυβερνητική διαχείριση της επιδημίας πέρυσι το φθινόπωρο στην Βόρεια Ελλάδα και τυχούσες ποινικές ευθύνες: τι απέγινε; Άκουσε κανείς τίποτα; Σιγή νεκροταφείου. Αλλά η ΔΗΕ αναζητεί ιστοσελίδες "αρνητών" που παραπλανούν τον κακόμοιρο τον λαουτζίκο και δεν πάει να εμβολιαστεί. Το δόγμα της ατομικής ευθύνης χέρι χέρι με τον κρατικό πατερναλισμό/αυταρχισμό.

Το θέμα είναι ποιός καθορίζει την ατζέντα του δημόσιου λόγου, τι θα συζητηθεί και τι όχι: σας πέταξαν από την αρχή το τυράκι των ανεύθυνων (πρώτα αυτών που δεν τηρούν τα lockdown, πλέον των εγωιστών που αρνούνται να πράξουν το καθήκον τους προς την κοινωνία και να εμβολιαστούν) για να αποσοβήσουν τις δικές τους εγκληματικές ευθύνες, ασχολούμαστε όλη μέρα επί μήνες με μερικές χιλιάδες γραφικών για να μη συζητήσουμε τα ουσιώδη. Παράλληλα, κατάφεραν τοιουτοτρόπως να απονομιμοποιήσουν a priori οποιαδήποτε φωνή κριτικής/αμφισβήτησης αφού αυτομάτως τσουβαλιάζεσαι συλλήβδην με τους τύπους με τα λάβαρα και τους σταυρούς. Και τα κατάφεραν αυτά σχετικά εύκολα όχι επειδή είναι πανέξυπνοι (κουτοπόνηροι μπούληδες είναι) αλλά επειδή το διανοητικό/πνευματικό επίπεδο και η πολιτική αντίληψη του μέσου δυτικού έχει όντως καθηλωθεί σε νηπιακό στάδιο.

  • Like 9
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, xgol είπε

Το δικαιωμα σου τελειωνει εκει που αρχιζει και καταπατα το δικαιωμα του άλλου. Και το δικαιωμα στη ζωη ειναι υπερτερο ολων. 

Δεν καταπατω κανενός το δικαίωμα.

Η πολιτεία μας παρέχει δωρεάν το εμβόλιο και προαιρετικά όποιος θέλει το κάνει.

Όποιος το έχει κάνει δεν έχει να φοβηθεί κάτι μιας και έχει εξασφαλίσει ότι θα το περάσει ήπια,οπότε δεν κινδυνεύεις από κανεναν που θα στο μεταδοσει.

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει τρελαθεί έτσι ο κόσμος και έχει χωριστεί σε δύο στρατόπεδα.

 

  • Like 3
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Αυτό ισχύει. Είναι πρόβλημα οι ανεμβολίαστοι όσον αφορά τη δική τους νοσηλεία που δεσμεύει κρεβάτια σε ΜΕΘ.

Δεν ξέρω όμως πόσο συνταγματικό είναι το κράτος να τους αρνηθεί νοσηλεία σε δημόσιο νοσοκομείο ή να τους επιβάλλει να πληρώσουν μέρος της, άπαξ και δεν δέχονται το εμβόλιο σαν πρώτη γραμμή άμυνας.

βλεπεις σκαι ε?

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 σελίδες και είναι όλα όπως κάθε μέρα. Τρωγώμαστε μεταξύ μας αντί να δούμε το πόσο βαθειά πάει αυτό το θέμα για τον απλό άνθρωπο και πως θα επιβιώσουμε απο αυτήν την ιστορία..

Το χρήμα να ρέει

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 8elwADSL είπε

Δεν καταπατω κανενός το δικαίωμα.

Η πολιτεία μας παρέχει δωρεάν το εμβόλιο και προαιρετικά όποιος θέλει το κάνει.

Όποιος το έχει κάνει δεν έχει να φοβηθεί κάτι μιας και έχει εξασφαλίσει ότι θα το περάσει ήπια,οπότε δεν κινδυνεύεις από κανεναν που θα στο μεταδοσει.

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει τρελαθεί έτσι ο κόσμος και έχει χωριστεί σε δύο στρατόπεδα.

Όσο ο ιός αφήνεται ελεύθερος να μολύνει κόσμο αυξάνονται οι πιθανότητες για μετάλλαξη που δεν θα πιάνουν τα εμβόλια και πάμε πάλι από την αρχή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rodosf1 είπε

σωστό βήμα προς την αντιμετώπιση της παραπληροφόρησης. 

Μέχρι τώρα έχουν επωφεληθεί πολιτικά κόμματα far right ή far left, δικηγορικά γραφεία με αγωγές κ εξώδικα από τα Lidl κ δικαστικοί επιμελητές για τις επιδόσεις και κυρίως... 

όσοι κερδίζουν από τις διαφημίσεις στα social. 

Χαμένοι όλοι οι υπόλοιποι. 

Ρε φίλε δεν πρόκειται για την παραπληροφόρηση. Πρόκειται για το δικαίωμά σου να λες ότι θες. Το να λες m@l@k1ε$ είναι συνταγματικό δικαίωμα. Είμαι υπέρ του εμβολιασμού και προσπαθώ να πείσω όλους του γνωστούς μου που δεν έχουν εμβολιαστεί  να το κάνουν. Αλλά φίλε το να φιμώνεις την άλλη άποψη είναι φασισμός. 

  • Like 6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

E ναι δεν ξεραμε να αφηνουμε τον καθενα που διαβασε 5 αρθρα στο secret wars να θετει σε κινδυνο τη δημοσια υγεια

Εσυ που το ξερεις? 

η δικη σου αποψη δηλαδη ειναι καλυτερη και ισχυροτερη απο των αλλων?

Αυτα μας φαγανε.... να μας χωρισουν σε 2 στρατοπεδα. 

Πριν προλαβεις και πεις κατι ...ειμαι εμβολιασμενος αλλα σεβομαι την αποψη και τη γνωμη του αλλου χωρις να προσπαθησω να του την αλλαξω. 

 

Σεβασμος στον καθενα

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kaliakman είπε

Όσο ο ιός αφήνεται ελεύθερος να μολύνει κόσμο αυξάνονται οι πιθανότητες για μετάλλαξη που δεν θα πιάνουν τα εμβόλια και πάμε πάλι από την αρχή.

Δεν πρόκειται να εξαφανιστεί ο ιός ακόμα και αν  εμβολιαστουμε όλοι.

Υπάρχουν παραδείγματα χωρών με υψηλό ποσοστό εμβολιασμων που ο ιός θερίζει.

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, anax111 είπε

Ρε φίλε δεν πρόκειται για την παραπληροφόρηση. Πρόκειται για το δικαίωμά σου να λες ότι θες. Το να λες m@l@k1ε$ είναι συνταγματικό δικαίωμα. Είμαι υπέρ του εμβολιασμού και προσπαθώ να πείσω όλους του γνωστούς μου που δεν έχουν εμβολιαστεί  να το κάνουν. Αλλά φίλε το να φιμώνεις την άλλη άποψη είναι φασισμός. 

Θελεις να σου εξασφαλιστει το δικαιωμα να λες μαλακιες δημοσια οπως γραφεις; Και με αυτη την συμπεριφορα, να θετεις αρκετες ζωες σε κινδυνο; Ασε τα χρηματα.
αυτο το ονομαζεις Δημοκρατια εσυ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NTC Labs είπε

Αυτα μου λενε αυτα λεω. Γιατι να λεω αυτα που λες εσυ? Εισαι πιο αξιοπιστος? Εχω πνευμονολογο και θωρακοχειρουργο που μου τα λενε. μηπως εσυ ξερεις καλλιτερα?

Ναι, θυμάμαι που λέγανε οτι οι εμβολιασμένοι δεν το κολλάνε ούτε και το μεταδίδουν.
Μιλάμε για αξιοπιστία.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάντε ρε το εμβόλιο τι πράγμα είναι αυτό. Έχουν φύγει 5 άτομα εδώ που είμαι χωριό 3000 κατοίκων και κάποιοι είναι στις μεθ επειδή δεν θέλουν να κάνουν εμβόλιο τώρα το λουζονται. Τη μερα που πήγαινα να κάνω τη δεύτερη δόση έξω από ένα μικροβιολογικο ουρά για να κάνουν rapid. Τη κατάντια είναι αυτή. Άλλος λέει θέλουν να κάνουν τον κόσμο να μην κάνει παιδιά με το εμβόλιο. Ναι ρε φίλε για αυτό εμβολιασαν πρώτα τους ηλικιωμένους και τους ευπαθείς. Ένα σωρό μαλακιες από άτομα με iq 70 που πιστεύουν ότι η γη είναι επίπεδη και ότι είναι μάγκες που δεν κάνουν το εμβόλιο. Μόνο που όταν πάνε στις μεθ και είναι με τα σωληνάκια θα αλλάξουν τρόπο σκέψης απλά θα είναι αργά. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 8
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το εκαναν επι πληρωμη* το εμβολιο, η σχεση κρατους-πολιτη Ελλαδας ειναι τετοια που τωρα που ναι τζαμπα σε κοιταει ο κυρ-Παντελης στραβα και λεει what's the catch? Ποτε θελαν το καλο μου για να το θελουν τωρα; (sic) 

*Ναι απο την τσεπη μας θα το πληρωσουμε, αλλα εμμεσα, δεν κανει register στο lizard brain αμα δεν ειναι συναλλαγη δωσε λεφτα-παρε εμβολιο. Εδω δεν κανει register το δεν κοβουν αποδειξη-με κλεβουν... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοι που χειροκροτούν το κάνουν επειδη συμφωνει με τις απόψεις τους για τα εμβόλια, κοντόφθαλμα προφανώς. αυτοί που το κατακρίνουν, ανεξάρτητα απο την αποψη που έχουν για τα εμβόλια, βλέπουν το πλήγμα στην ελευθερια του λόγου και πως μπορει ολο αυτο να εξελιχθει. 

αποψεις σωστες, αποψεις λαθος, παραμένουν αποψεις και η ιστορια εχει διδάξει οτι αυτο που πολλες φορες φαινεται ακραιο μπορει τελικα να ειναι πραγματικοτητα. αραγε.... αν το yt κατεβαζε βιντεο απο οσους ελεγαν για το ταλκ της τζονσον τοσα χρονια, θα χειροκροτούσαν σήμερα?

  • Like 3
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας έχει δικαίωμα να λέει ότι θέλει με κάποιους όρους όμως. Το ίδιο ισχύει και στο ίντερνετ που δεν πρέπει να είναι ξέφραγο αμπέλι. 

Μπορεί κάποιος να πάει σε μια πλατεία και να βγάλει λόγο. Αν έρθει στο μαγαζί μου και αρχίσει να λέει τα δικά του στους πελάτες μου και κρίνω ότι είναι λάθος ή επικίνδυνα αυτά που κάνει μπορώ να τον πετάξω έξω. 

Το youtube προφανώς δε θέλει να φιλοξενεί τέτοιες απόψεις και δικαίωμα του. 

Ας ανοίξουν οι ψεκες δικά τους site και ας δείχνουν ότι θέλουν. Αν αυτά αποτελούν δημόσιο κίνδυνο ή ψευτιες θα έχουν να αντιμετωπίσουν το νόμο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...