Προς το περιεχόμενο

Το Dolby Vision gaming ήρθε σε Xbox Series X / S


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, bagos83 είπε

το dolby vision είναι πολύ καλό αλλά έχει δύο μείον δεν υποστηρίζει ακόμα 120 hz και VRR στα Xbox series 

Στην LG C9 που έχω το VRR υποστηρίζεται και λειτουργεί μια χαρά μαζί με το DV. Ο περιορισμός είναι μόνο τα 60Hz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικα εχω αρχισει να εχω αμφιβολιες για το system level 120hz output στο Series X. Νομιζω η σονυ εχει κανει πιο ορθολογιστικη προσεγγιση με το να το ενεργοποιεις μονο μεσα απο παιχνιδια στα οποια υποστηριζεται. Γενικα συζητηθηκε και σε προσφατο df direct οτι το να εχεις forced output σε 120hz σε παιχνιδια που ειναι για 60 εν τελει δημιουργει ενος ειδους blur στην εικονα. Κατι που οντως το προσεξα και ας εχει καλυτερο input lag η να λειτουργει καπως σαν 'vrr' κατα εναν τροπο. Περαν απο το γεγονος οτι οι bravia xr δεν το αναπαραγουν καλα ουτος η αλλως με αρκετο posterization. 
Δεν το συζητω για db που μονο εκτος game mode μπορεις να το δοκιμασεις με input lag στα 150ms. 

Επεξ/σία από Yoda1980
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Yoda1980 είπε

Γενικα εχω αρχισει να εχω αμφιβολιες για το system level 120hz output στο Series X. Νομιζω η σονυ εχει κανει πιο ορθολογιστικη προσεγγιση με το να το ενεργοποιεις μονο μεσα απο παιχνιδια στα οποια υποστηριζεται. Γενικα συζητηθηκε και σε προσφατο df direct οτι το να εχεις forced output σε 120hz σε παιχνιδια που ειναι για 60 εν τελει δημιουργει ενος ειδους blur στην εικονα. Κατι που οντως το προσεξα και ας εχει καλυτερο input lag η να λειτουργει καπως σαν 'vrr' κατα εναν τροπο. Περαν απο το γεγονος οτι οι bravia xr δεν το αναπαραγουν καλα ουτος η αλλως με αρκετο posterization. 
Δεν το συζητω για db που μονο εκτος game mode μπορεις να το δοκιμασεις με input lag στα 150ms. 

Συμφωνώ όσο αναφορά στο forced 120Hz output του Series X. Σε μερικά παιχνίδια που έχω παίξει προκαλεί προβλήματα (πέρα από το blur) και θα έπρεπε η επιλογή να βρίσκεται και στα compatibility options του κάθε παιχνιδιού ξεχωριστά έτσι όπως γίνεται ήδη με το Auto HDR ώστε να έχουμε τη δυνατότητα να το ενεργοποιήσουμε μόνο όταν υπάρχει όφελος. Το να πειράζεις τα system settings κάθε φορά ανάλογα με το παιχνίδι δεν είναι ό,τι καλύτερο. 

Τώρα για input lag με Dolby Vision, να σου πω την αλήθεια δοκιμάζοντας λίγο μερικά παιχνίδια δεν παρατήρησα κάποια διαφορά με πριν. Αυτό με VRR On βέβαια το οποίο βοηθάει λίγο σε αυτή την περίπτωση.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Τώρα για input lag με Dolby Vision, να σου πω την αλήθεια δοκιμάζοντας λίγο μερικά παιχνίδια δεν παρατήρησα κάποια διαφορά με πριν. Αυτό με VRR On βέβαια το οποίο βοηθάει λίγο σε αυτή την περίπτωση.

 

8 ώρες πριν, Yoda1980 είπε

Δεν το συζητω για db που μονο εκτος game mode μπορεις να το δοκιμασεις με input lag στα 150ms.

Μόνο οι Sony τηλεοράσεις που δεν έχουν πάρει update έχουν αυτό το προβλημα, δηλαδή DV μόνο εκτός game mode με πολύ υψηλό input lag. Οι υπόλοιπες εταιρείες (π.χ. LG, Philips, Panasonic) έχουν φυσιολογικό input lag καθώς υποστηρίζουν το DV σε όλα τα modes τους. 

Το εξήγησε πολύ αναλυτικά σε πρόσφατο video στο YouTube το κανάλι HDTVTest, μαζί με πολλές ακόμα πληροφορίες σχετικά με το ποια είναι η καλύτερη επιλογή τηλεόρασης για τη μέγιστη δυνατή αξιοποίηση του Dolby Vision. 

 

Σημείωση: Το βίντεο βγήκε πριν βγάλει update για το VRR η Sony, ίσως πλέον να έχει προσθέσει DV και στο Game mode (για να λυθεί το θέμα του input lag τουλάχιστον). Έχει βγάλει και νέο βίντεο σχετικά με το update της Sony το συγκεκριμένο κανάλι αλλά δεν έχω κάτσει να το δω για να ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι πάνω σε αυτό το θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2021 στις 12:27 ΜΜ, Thresh είπε

DV + 4K + 120hz?

Οι περσινες επισης και  AALC και VRR.

Οι φετινες και Amd Freesync premium και το game optimizer,μια δικη τους ρουτινα που ελεγχεις ολες τα game settings.

Εγω εχω την περσινη,την 866,αλλα ακομη δεν εχω αγορασει next gen κονσολα για δω ακριβως με τα δικα μου ματια.

Τα reviews παντως γραφουν οτι ολα δουλευουν κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 hours ago, bill36 said:

Οι περσινες επισης και  AALC και VRR.

Οι φετινες και Amd Freesync premium και το game optimizer,μια δικη τους ρουτινα που ελεγχεις ολες τα game settings.

Εγω εχω την περσινη,την 866,αλλα ακομη δεν εχω αγορασει next gen κονσολα για δω ακριβως με τα δικα μου ματια.

Τα reviews παντως γραφουν οτι ολα δουλευουν κανονικα.

Ναι αλλά δεν είναι όλες οι NANO με 100hz panel, υποστηρίζουν κι οι 50αρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Thresh είπε

Ναι αλλά δεν είναι όλες οι NANO με 100hz panel, υποστηρίζουν κι οι 50αρες?

Οχι.Ουτε περσι,ουτε και φετος.

Απο την σειρα 866 και μετα γενικα, με περσινη εξαιρεση την 796 που βγηκε το φθινοπωρο και το υποστηριζε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορές είναι ελάχιστες μεταξύ hdr10 και Dolby vision. Καλοδεχούμενο εννοείται για τον καταναλωτή αφού μπορεί να επιλέξει είτε το ένα είτε το άλλο. Άλλωστε όσες τηλεοράσεις έχουν υποστήριξη για dolby vision έχουν και για hdr10. Ωστόσο από προσωπική άποψη δεν υπάρχει λόγος να δώσει κάποιος περισσότερα χρήματα για να αποκτήσει και Dolby vision

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...