Προς το περιεχόμενο

Βελτίωση SEO και Google Ranking σε απλή σελίδα HTML


mountzou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έχω μια απλή σελίδα σε HTML και θέλω να βελτιώσω λίγο το SEO της. Γενικά, τα metatags τα έχω προσέξει αρκετά, έχω φτάσει στο 95 % στο Page Insights της Google, δηλαδή είναι καθαρισμένα τα αρχεία HTML+CSS+JS, αλλά δε βλέπω φως στο τούνελ ούτε στη 10 σελίδα της speicific αναζήτησης.

Α, επίσης έχω κάνει crawl κανονικά, οτιδήποτε suggestion βρήκα με ένα απλό googlάρισμα το έκανα. Καμία άλλη ιδέα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Content, content και σε τακτικά διαστήματα νέο content :-).

Επίσης πρέπει να βρεις κάποια links από websites που να ασχολούνται με το ίδιο αντικείμενο και να φροντίσεις να διοχετεύεις σταθερά traffic με άλλα μέσα.

Πρέπει να βρεις τρόπο ο μέσος χρόνος που περνάει ο κάθε επισκέπτης στη σελίδα σου να μην είναι λίγος.

Το να φορτώνει πολύ γρήγορα σε κινητό με αργό επεξεργαστή έχει σημασία για τη Google για κάποιο περίεργο λόγο.

Το καλό organic ranking έρχεται τελευταίο και δύσκολα στα ανταγωνιστικά keywords, δεν είναι θέμα metatags, semantics και image alt.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

οταν λες «έχω μια απλή σελίδα» εννοείς ένα ιστότοπο (site) ή μια μεμονωμένη σελίδα σε ένα site, που θέλεις να φαίνεται για μια συγκεκριμένη αναζήτηση;

έλεγξες τον ανταγωνισμό για τη φράση που σε ενδιαφέρει και σύγκρινες τη σελίδα σου σε σχέση με τους ανταγωνιστές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2021 στις 1:14 ΜΜ, Yannis_s είπε

οταν λες «έχω μια απλή σελίδα» εννοείς ένα ιστότοπο (site) ή μια μεμονωμένη σελίδα σε ένα site, που θέλεις να φαίνεται για μια συγκεκριμένη αναζήτηση;

έλεγξες τον ανταγωνισμό για τη φράση που σε ενδιαφέρει και σύγκρινες τη σελίδα σου σε σχέση με τους ανταγωνιστές;

Όχι, εννοώ ΣΕΛΙΔΑ = .html αρχείο χωρίς BackEnd. Προσωπική σελίδα, one page / single page !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

εχω μια ιστοσελιδα και θελω να αυξησω το organic traffic,σε social media, υπαρχει τροπος εχω φτασει τα 2Κ μεχρι στιγμης αλλα με πολυ κοπο κ χρονο, υπαρχει τροπος ιπο γρηγορος , θελω να φτασω τα 100Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/10/2021 στις 8:48 ΜΜ, mountzou είπε

Όχι, εννοώ ΣΕΛΙΔΑ = .html αρχείο χωρίς BackEnd. Προσωπική σελίδα, one page / single page !

Πλεον χωρίς κάποιο CMS και με τα απαραίτητα plugins SEO analysis, keyword planning , content gap page speed optimization και πολλά ακόμη δεν κάνεις τίποτα διστυχως.

Για αρχή πάμε σε CMS και με αρκετά original blog posts και main pages που να εξηγούν την ουσία της επιχείρησης μας .

 

Καλή επιτυχία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ένα άρθρο που μπορεί να βοηθήσει είναι αυτό https://omega-design.gr/πως-να-κάνω-μόνος-μου-seo/

Βέβαια είναι γραμμένο για ιστοσελίδα σε Wordpress αλλά κάποιες αρχές είναι οι ίδιες ανεξάρτητα το CMS.

Ελπίζω να μη δημιουργώ πρόβλημα στους διαχειριστές που βάζω το link

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Επικεντρωθείτε στο ερώτημά του χρήστη που τοποθετεί στη μηχανή αναζήτησης και γράψτε σχετικό συναφές περιεχόμενο + αρθρο @Dreadno009

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...