Προς το περιεχόμενο

O δημοφιλέστερος όρος αναζήτησης στο Bing είναι… Google


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Έχουν αύθονη πλάκα όλα αυτά που έχεις γράψει. Και η μεγαλύτερη είναι ότι τα πιστεύεις σε βάθος κιόλας.

Έχω περάσει από όλα. Το καλύτερο είναι το Google. 

Με ενδιαφέρει να βρίσκω κομμένα ραμμένα για εμένα αποτελέσματα γιατί αυτή είναι η ουσία.

Δεν με ενδιαφέρουν τα πειρατικά αποτελέσματα γιατί απλά πηγαίνοντας στα "γνωστά" σάιτ που εσύ χαίρεσαι να βρίσκεσαι σε ΣΚΙΖΟΥΝ και σένα και τον υπολογιστή σου με κάθε τρόπο που απλά δεν γνωρίζεις. Αν θέλεις πειρατικά υπάρχουν τρόποι να βρεις τα πάντα και δεν χρειάζεται να μπαίνεις στην κάθε ιστοσελίδα για να σου ρουφούν το αίμα. 

Τέλος να σου πω "και που να ήξερες" τι γίνεται κάθε φορά που πηγαίνεις στο duckduckgo. Μα αλήθεια τώρα σοβαρά? ...

Δίχως να είναι αποκλειστικό αυτό που θα σου πω απλά είναι ένα γενικό δείγμα για να πάρεις την μεγάλη εικόνα.. Θες άμαζον? Πας hagglezon (το ήξερες αυτό? Όχι φαντάζομαι)... Θες ebay? Πας ΜΟΝΟ στο com και στην αναζήτηση βάζεις ρυθμίσεις κατάλληλες για να βρεις αυτό που σε νοιάζει πραγματικά και από την χώρα που θέλεις να σου έρθει...

Δεν υπάρχει άλλη μηχανή αναζήτησης. ΜΟΝΟ Η GOOGLE.

Το αν αυτό είναι δυστυχώς η ευτυχώς είναι στην άποψη του καθένα πως το βλέπει και το καταλαβαίνει. 

Στην πορεία και με την εμπειρία που θα μαζέψεις στο πέρας του χρόνου θα καταλήξεις και εσύ εκεί. Κάποτε και εγώ τις ίδιες απόψεις είχα. Λάθος μου.

Στο παρόν θέμα μιλάμε κυρίως για την μηχανή αναζήτησης αν δεν κάνω λάθος. 

Αλλά αν θέλεις να συζητήσουμε και για άλλες υπηρεσίες της τότε θα σου πω να μου πεις εσύ ποια θεωρείς κατώτερη από κάποιας άλλης εταιρίας και το βλέπουμε.

Δεν βλέπω το λόγο στο να ρίξουμε το επίπεδο σε διαπροσωπική διαμάχη για το ποιος την έχει μεγαλύτερη εγώ εξάλλου δεν αντιπαρατέθηκα σε εσένα απλά σχολίασα το ότι το τι κάνει μια μηχανή αναζήτησης "καλύτερη" είναι σχετικό με τις απαιτήσεις του καθενός.

Προφανώς, απ'ότι φαίνεται για εσένα είναι καλύτερη η google, δικαίωμα σου. 

Το μόνο που θα σχολιάσω ειναι το σημείο που πήρες  ένα παράδειγμα μου σχετικά με τα crack σε games και έκανες focus στο μεμονωμένο παράδειγμα (όχι πως και ακόμη έτσι συμφωνώ μιας και αν γνωρίζεις τι κάνεις και με τα κατάλληλα extension ασφαλείας κτλ δεν έχεις ρεαλιστικό θέμα)  αγνοώντας την ουσία του επιχειρήματος (το ότι η google μανιπουλάρει τα αποτελέσματά οδηγώντας το traffic σε σημεία που συμφωνούν με την πολιτική και συμφέροντα της ή με πιο απλά λόγια "αποφασίζει" τι θα σου δείξει, αλλά θα συμφωνήσω στο ότι αν κάνεις "στάνταρ" αναζητήσεις κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να φανεί/να το προσέξεις
Αναφορικά: https://www.ccn.com/google-manipulates-search-results-former-engineer-shockingly-confirms/
^-- το οποίο παρεμπιπτόντως δεν βγαίνει αν το ψάξεις με google :P 
https://www.cnbc.com/2019/11/15/google-tweaks-its-algorithm-to-change-search-results-wsj.html

https://www.theguardian.com/technology/2016/dec/16/google-autocomplete-rightwing-bias-algorithm-political-propaganda

 

1 ώρα πριν, Dimitris_1981 είπε

Αστο ο edge ειναι πολυ καλυτερος απο chrome. Καλυτερο real world performance και τεραστιες διαφορες στην μνημη. Οchrome για μσνα εχει παει σαν 2ος browser για dev tests λογω οτι τον εχουν πολλοι.

Οπως καποτε ο ΙΕ....

σ.σ. ναι εχουν τον ιδιο πυρήνα chromium αλλα δεν ειναι ίδιοι. 

Για search engine ναι βαζω google

Δεν αντιτίθεμαι στη χρήση edge αλλά προσωπικά δεν μου αρέσει ο edge κυρίως για αισθητικούς UX λόγους όχι πως δεν μπορείς να τα προσαμμώσεις αυτά ρυθμίζοντας τα αλλά βαριέμαι και προτιμώ τον chrome σε σύγκριση με τον edge.

 

Σίγουρα ειναι πολύ μπροστά σε σχέση με τον IE και έχω ακούσει κατα καιρούς σχόλια σαν το δικό σου και μιας και έχω ελεύθερο χρόνο είπα να τσεκάρω αν όντως έχει τεράστια διαφορά 

 

Και με τις μετρήσεις δεν είδα κάτι τέτοιο. 

 

Chrome(Έκδοση 94.0.4606.61 64bit):
image.png.acdca48c2ec7c088204b6099f24178e2.png

image.png.87f119d7c17033af8ce451411884ab27.png

 

image.png.8461046c5a739417ac94ae7e41451620.png

 

image.png.7f7f160daaa9d311626bfb99948cb4e1.png

 

 

Edge (Έκδοση 94.0.992.31 64bit)
image.png.7b20309a3e4a9389bf5b5b02f12dfdbc.png

 

image.png.9526790d49a2c973760dbfcc1102e84c.png

 

image.png.a62e914f3212b487ca002eb5d3be99e6.png

 

image.png.7fe324376b1226e88f86ba660b3c3d5d.png

 

Θα συμφωνήσω στο ότι ο edge χρησιμοποιεί λιγότερο μνήμη τουλάχιστον με τις συγκεκριμένες καρτέλες (και οι 2 browser είχαν μόνο τα απο πάνω benchmark ανοιχτά) αλλά προσωπικά δεν με απασχολεί τόσο μιας και έχω 32GB.

YΓ O Chrome έβγαζε χαμηλότερα αποτελέσματα στην αρχή αλλά είχα ένα σωρό extension και καρτέλες ανοιχτές με το που τα απενεργοποίησα "ήρθε στα ίσα του" :P  (ο edge μιας και δεν τον χρησιμοποιώ δεν είχε κάποιο extension ή προηγούμενη καρτέλα) 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν βλέπω το λόγο στο να ρίξουμε το επίπεδο σε διαπροσωπική διαμάχη για το ποιος την έχει μεγαλύτερη εγώ εξάλλου δεν αντιπαρατέθηκα σε εσένα απλά σχολίασα το ότι το τι κάνει μια μηχανή αναζήτησης "καλύτερη" είναι σχετικό με τις απαιτήσεις του καθενός.

Προφανώς, απ'ότι φαίνεται για εσένα είναι καλύτερη η google, δικαίωμα σου. 

Το μόνο που θα σχολιάσω ειναι το σημείο που πήρες  ένα παράδειγμα μου σχετικά με τα crack σε games και έκανες focus στο μεμονωμένο παράδειγμα (όχι πως και ακόμη έτσι συμφωνώ μιας και αν γνωρίζεις τι κάνεις και με τα κατάλληλα extension ασφαλείας κτλ δεν έχεις ρεαλιστικό θέμα)  αγνοώντας την ουσία του επιχειρήματος (το ότι η google μανιπουλάρει τα αποτελέσματά οδηγώντας το traffic σε σημεία που συμφωνούν με την πολιτική και συμφέροντα της ή με πιο απλά λόγια "αποφασίζει" τι θα σου δείξει, αλλά θα συμφωνήσω στο ότι αν κάνεις "στάνταρ" αναζητήσεις κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να φανεί/να το προσέξεις
Αναφορικά: https://www.ccn.com/google-manipulates-search-results-former-engineer-shockingly-confirms/
^-- το οποίο παρεμπιπτόντως δεν βγαίνει αν το ψάξεις με google :P 
https://www.cnbc.com/2019/11/15/google-tweaks-its-algorithm-to-change-search-results-wsj.html

https://www.theguardian.com/technology/2016/dec/16/google-autocomplete-rightwing-bias-algorithm-political-propaganda

 

Δεν αντιτίθεμαι στη χρήση edge αλλά προσωπικά δεν μου αρέσει ο edge κυρίως για αισθητικούς UX λόγους όχι πως δεν μπορείς να τα προσαμμώσεις αυτά ρυθμίζοντας τα αλλά βαριέμαι και προτιμώ τον chrome σε σύγκριση με τον edge.

 

Σίγουρα ειναι πολύ μπροστά σε σχέση με τον IE και έχω ακούσει κατα καιρούς σχόλια σαν το δικό σου και μιας και έχω ελεύθερο χρόνο είπα να τσεκάρω αν όντως έχει τεράστια διαφορά 

 

Και με τις μετρήσεις δεν είδα κάτι τέτοιο. 

 

Chrome(Έκδοση 94.0.4606.61 64bit):
image.png.acdca48c2ec7c088204b6099f24178e2.png

image.png.87f119d7c17033af8ce451411884ab27.png

 

image.png.8461046c5a739417ac94ae7e41451620.png

 

image.png.7f7f160daaa9d311626bfb99948cb4e1.png

 

 

Edge (Έκδοση 94.0.992.31 64bit)
image.png.7b20309a3e4a9389bf5b5b02f12dfdbc.png

 

image.png.9526790d49a2c973760dbfcc1102e84c.png

 

image.png.a62e914f3212b487ca002eb5d3be99e6.png

 

image.png.7fe324376b1226e88f86ba660b3c3d5d.png

 

Θα συμφωνήσω στο ότι ο edge χρησιμοποιεί λιγότερο μνήμη τουλάχιστον με τις συγκεκριμένες καρτέλες (και οι 2 browser είχαν μόνο τα απο πάνω benchmark ανοιχτά) αλλά προσωπικά δεν με απασχολεί τόσο μιας και έχω 32GB.

YΓ O Chrome έβγαζε χαμηλότερα αποτελέσματα στην αρχή αλλά είχα ένα σωρό extension και καρτέλες ανοιχτές με το που τα απενεργοποίησα "ήρθε στα ίσα του" :P  (ο edge μιας και δεν τον χρησιμοποιώ δεν είχε κάποιο extension ή προηγούμενη καρτέλα) 

Επειδη βγαινουμε off topic θα σου προτεινα να τον δοκιμάσεις σε πραγματική χρήση. 

Εγω σε i7-1165g7 με 16gb ram ο edge μου δινει την αισθηση πιο smooth εμπειριας. Ισως ανοιγω πολλα παραθυρα και ο chrome πιανει πολυ μνημη.

Στο Desktop εχω 32gb ram αλλα η αλήθεια ειναι οτι δεν το χρησιμοποιώ πολυ. Στην ουσια ειναι hyper-v server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, apos είπε

Συμφωνώ εν μέρει με όσα έγραψες αλλά (χωρίς βέβαια να είμαι ειδικός) θεωρώ ότι και αλγοριθμικά υπερτερεί. Έχω κάνει πολλές φορές A/B test σε πιο "ψαγμένες" αναζητήσεις (χρησιμοποιώντας κυρίως συνδυασμό "περιφερειακών" keywords και όχι απευθείας σχετιζόμενα με το κυρίως θέμα που ήθελα να καταλάβει η μηχανή ότι έψαχνα) με καινούριες / φορμαρισμένες συσκευές, με vpn, σε ingocnito mode, από διαφορετικούς browsers κτλ κτλ. Δεν υπήρχε φορά που να μην ήταν πολύ πιο relevant τα αποτελέσματα στη Google. Φυσικά είναι και τα data που έχει στη διάθεσή της αλλά εκτιμώ ότι είναι και ο αλγόριθμος.

8 μήνες σε καθολικό επίπεδο με άλλη μηχανή αναζήτησης;  Καλός μαζόχας είσαι! 😛

Καλά, κούλαρε. Είσαι  τρομακτικά απόλυτος. Και στο γράφει ένας πολύ heavy google user.

Όλος ο κόσμος μόνο google χρησιμοποιεί. Δεν είσαι ο μόνος 

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν βλέπω το λόγο στο να ρίξουμε το επίπεδο σε διαπροσωπική διαμάχη για το ποιος την έχει μεγαλύτερη εγώ εξάλλου δεν αντιπαρατέθηκα σε εσένα απλά σχολίασα το ότι το τι κάνει μια μηχανή αναζήτησης "καλύτερη" είναι σχετικό με τις απαιτήσεις του καθενός.

Προφανώς, απ'ότι φαίνεται για εσένα είναι καλύτερη η google, δικαίωμα σου. 

Το μόνο που θα σχολιάσω ειναι το σημείο που πήρες  ένα παράδειγμα μου σχετικά με τα crack σε games και έκανες focus στο μεμονωμένο παράδειγμα (όχι πως και ακόμη έτσι συμφωνώ μιας και αν γνωρίζεις τι κάνεις και με τα κατάλληλα extension ασφαλείας κτλ δεν έχεις ρεαλιστικό θέμα)  αγνοώντας την ουσία του επιχειρήματος (το ότι η google μανιπουλάρει τα αποτελέσματά οδηγώντας το traffic σε σημεία που συμφωνούν με την πολιτική και συμφέροντα της ή με πιο απλά λόγια "αποφασίζει" τι θα σου δείξει, αλλά θα συμφωνήσω στο ότι αν κάνεις "στάνταρ" αναζητήσεις κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να φανεί/να το προσέξεις
Αναφορικά: https://www.ccn.com/google-manipulates-search-results-former-engineer-shockingly-confirms/
^-- το οποίο παρεμπιπτόντως δεν βγαίνει αν το ψάξεις με google :P 
https://www.cnbc.com/2019/11/15/google-tweaks-its-algorithm-to-change-search-results-wsj.html

https://www.theguardian.com/technology/2016/dec/16/google-autocomplete-rightwing-bias-algorithm-political-propaganda

 

Δεν αντιτίθεμαι στη χρήση edge αλλά προσωπικά δεν μου αρέσει ο edge κυρίως για αισθητικούς UX λόγους όχι πως δεν μπορείς να τα προσαμμώσεις αυτά ρυθμίζοντας τα αλλά βαριέμαι και προτιμώ τον chrome σε σύγκριση με τον edge.

 

Σίγουρα ειναι πολύ μπροστά σε σχέση με τον IE και έχω ακούσει κατα καιρούς σχόλια σαν το δικό σου και μιας και έχω ελεύθερο χρόνο είπα να τσεκάρω αν όντως έχει τεράστια διαφορά 

 

Και με τις μετρήσεις δεν είδα κάτι τέτοιο. 

 

Chrome(Έκδοση 94.0.4606.61 64bit):
image.png.acdca48c2ec7c088204b6099f24178e2.png

image.png.87f119d7c17033af8ce451411884ab27.png

 

image.png.8461046c5a739417ac94ae7e41451620.png

 

image.png.7f7f160daaa9d311626bfb99948cb4e1.png

 

 

Edge (Έκδοση 94.0.992.31 64bit)
image.png.7b20309a3e4a9389bf5b5b02f12dfdbc.png

 

image.png.9526790d49a2c973760dbfcc1102e84c.png

 

image.png.a62e914f3212b487ca002eb5d3be99e6.png

 

image.png.7fe324376b1226e88f86ba660b3c3d5d.png

 

Θα συμφωνήσω στο ότι ο edge χρησιμοποιεί λιγότερο μνήμη τουλάχιστον με τις συγκεκριμένες καρτέλες (και οι 2 browser είχαν μόνο τα απο πάνω benchmark ανοιχτά) αλλά προσωπικά δεν με απασχολεί τόσο μιας και έχω 32GB.

YΓ O Chrome έβγαζε χαμηλότερα αποτελέσματα στην αρχή αλλά είχα ένα σωρό extension και καρτέλες ανοιχτές με το που τα απενεργοποίησα "ήρθε στα ίσα του" :P  (ο edge μιας και δεν τον χρησιμοποιώ δεν είχε κάποιο extension ή προηγούμενη καρτέλα) 

Όση έρευνα και αν κάνεις όσο και να παραθέτεις παραδείγματα όσο και να θεωρείς όσο και να προσπαθείς και εσύ google χρησιμοποιείς όπως και όλος ο πλανήτης. Και όπως δείχνει θα ισχύει αυτό πολλά χρόνια.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη γνώστης του θέματος search engine, έχω καμία βδομάδα που έχω γυρίσει τα πάντα σε duckduckgo, δηλώνω ικανοποιημένος από τα αποτελέσματα, οπότε θα ήθελα να πληροφορηθώ το τι συμβαίνει κάθε φορά που ανοίγω την συγκεκριμένη μηχανή... Κάποιος εδώ μέσα το είπε σαν να συμβαίνει κάτι αρκετά στραβό, οπότε καλό θα ήταν να μας δώσει κάποια στοιχεία. Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, tsarouc είπε

Όση έρευνα και αν κάνεις όσο και να παραθέτεις παραδείγματα όσο και να θεωρείς όσο και να προσπαθείς και εσύ google χρησιμοποιείς όπως και όλος ο πλανήτης. Και όπως δείχνει θα ισχύει αυτό πολλά χρόνια.

 

duckduckgo χρησιμοποιώ προσωπικά και δεν αμφισβήτησα ποτέ οτι η google έχει την μεγαλύτερη επισκεψημότητα σαν μηχανή αναζήτησης αλλά και τι πάει να πει αυτό; Δεν ξέρω για εσένα εγώ δεν κάνω κάποια κόντρα ολυμπιακός παναθηναϊκός κτλ

 

Απο εκει και πέρα έχοντας πει αυτό το "όλος ο κόσμος" δεν ισχύει πχ στην Ρωσία η Yandex έχει το 60% και η google το 38% της κίνησης. https://www.seo-russia.com/resources/russian-search-market-share/

 

Στην Κίνα το baidu έχει το 87% και η google το 7,64% https://gs.statcounter.com/search-engine-market-share/all/china

 

και επαναλαμβάνω δεν ειναι κόντρα fanboy κτλ εκτός απο την πρώτη θέση (που στις περισσότερες χώρες την έχει η google φυσικά) υπάρχει και η 2η 3η 4η 5η θέση και σε κάποιες χώρες (ακόμη και εκει που η google έχει την μερίδα του λέοντος) στις λοιπές θέσεις τα ποσοστά αντιστοιχούν σε αρκετά εκατομμύρια κόσμο δεν είναι μηδενικά ή κοντα στο 0 δηλαδή. 

 

Δεν μπορούμε απλά να το λήξουμε στο ότι εσύ προτιμάς google (και κανένας δεν σου είπε να μην το κάνεις, γούστο σου και καπέλο σου) και ότι γενικά είναι η μεγαλύτερη αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι τέλεια η κανένας δεν έχει άλλες προτεραιότητες/προτιμήσεις ;

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/10/2021 στις 2:15 ΜΜ, tsarouc είπε

Στο παρόν θέμα μιλάμε κυρίως για την μηχανή αναζήτησης αν δεν κάνω λάθος. 

Αλλά αν θέλεις να συζητήσουμε και για άλλες υπηρεσίες της τότε θα σου πω να μου πεις εσύ ποια θεωρείς κατώτερη από κάποιας άλλης εταιρίας και το βλέπουμε.

Στη μηχανή αναζήτησης, δεν έχει αντίπαλο. Απλά ανέφερες : "Δεν είναι άσχημες και είναι οι καλύτερες. Δεν υπάρχουν καλύτερες. Είναι οι καλύτερες. Δεν υπάρχουν εναλλακτικές. Για κανένα προϊόν και υπηρεσία της google. "

Για να αναφέρω μερικές θα σου πω καταρχην το Google/Youtube Music.
Έχει μέγιστο bitrate 256, έχει λιγότερα τραγούδια, έχει εφαρμογή ΜΟΝΟ σε Android και iOS.

Ο αντίπαλος...; Spotify
Έχει μέγιστο bitrate 320, έχει πολύ μεγαλύτερη ποικιλία σε μουσική και έχει εφαρμογή σε Android, iOS, Windows, Mac, XBOX, Playstation, WebOS. 

Μια δευτερη υπηρεσία που μου έρχεται στο μυαλό είναι το Google Cloud με αντίπαλο το Microsoft Azure και το Amazon. Δεν χρειάζεται να στο αναλύσω αυτό, μπορείς να μπεις σε διάφορα site να το τσεκάρεις και μόνος σου. Και για να μην μιλάμε και μονο για το απολύτως τεχνικό κομμάτι με τη λογική των αριθμών (απλωμένο σε 59 γεωγραφικές περιοχές το Azure, εναντι 20 του G cloud), μπορεί να διαβάσεις και διάφορα σχολια ανθρώπων για την ποιότητα μεταφοράς δεδομένων και latency σε cloud gaming μεταξύ Google Stadia και Microsoft xCloud.

Μια τρίτη  υπηρεσία που μου έρχεται στο μυαλό είναι το Google Blogger σε σύγκριση με το Wix.

Προσεξε δεν θεωρώ την Google κακή απλά μου φάνηκες τόσο απόλυτος σε αυτό που έγραψες... :)  
Ούτε ο CEO της Google δεν θα το έλεγε αυτό που έγραψες (φιλικά).
 

Επεξ/σία από Volga
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Στην Κίνα το baidu έχει το 87% και η google το 7,64% https://gs.statcounter.com/search-engine-market-share/all/china

Στη Κίνα το Baidu είναι για τα μπάζα. Όλα τα αποτελέσματα είναι φιλταρισμένα από το καθεστώς.

Τα έχεις μπερδέψει λίγο. Το πανεπιστημιακό Sohu έχει 7%, όχι το Google search.

Το Google search έχει 2%. Το ότι υπάρχει κι ένα 2% που με vpn το χρησιμοποιεί το λες κι απίστευτο από τη στιγμή που η Google είναι μπαναρισμένη από το καθεστώς.

Το πιο εντυπωσιακό είναι είναι ότι με αυτό το 2% έχει ανάλογα ποσοστά με το το Bing China που δεν είναι μπαναρισμένο από το καθεστώς κι έχει 3%. Πραγματικά απίστευτο.

11 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Απο εκει και πέρα έχοντας πει αυτό το "όλος ο κόσμος" δεν ισχύει πχ στην Ρωσία η Yandex έχει το 60% και η google το 38% της κίνησης. https://www.seo-russia.com/resources/russian-search-market-share/

To Yandex είναι εξαιρετικό, αν είσαι Ρώσος.

Έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά για ρωσικό περιεχόμενο.

11 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

duckduckgo χρησιμοποιώ προσωπικά και δεν αμφισβήτησα ποτέ οτι η google έχει την μεγαλύτερη επισκεψημότητα σαν μηχανή αναζήτησης αλλά και τι πάει να πει αυτό; Δεν ξέρω για εσένα εγώ δεν κάνω κάποια κόντρα ολυμπιακός παναθηναϊκός κτλ

bing χρησιμοποιείς φίλε.

Το 90% των αποτελεσμάτων του είναι από το Bing με λίγη σως αποτελεσμάτων από το Yandex και τις άλλες 398 πηγές.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Volga είπε

Στη μηχανή αναζήτησης, δεν έχει αντίπαλο. Απλά ανέφερες : "Δεν είναι άσχημες και είναι οι καλύτερες. Δεν υπάρχουν καλύτερες. Είναι οι καλύτερες. Δεν υπάρχουν εναλλακτικές. Για κανένα προϊόν και υπηρεσία της google. "

Για να αναφέρω μερικές θα σου πω καταρχην το Google/Youtube Music.
Έχει μέγιστο bitrate 256, έχει λιγότερα τραγούδια, έχει εφαρμογή ΜΟΝΟ σε Android και iOS.

Ο αντίπαλος...; Spotify
Έχει μέγιστο bitrate 320, έχει πολύ μεγαλύτερη ποικιλία σε μουσική και έχει εφαρμογή σε Android, iOS, Windows, Mac, XBOX, Playstation, WebOS. 

Μια δευτερη υπηρεσία που μου έρχεται στο μυαλό είναι το Google Cloud με αντίπαλο το Microsoft Azure και το Amazon. Δεν χρειάζεται να στο αναλύσω αυτό, μπορείς να μπεις σε διάφορα site να το τσεκάρεις και μόνος σου. Και για να μην μιλάμε και μονο για το απολύτως τεχνικό κομμάτι με τη λογική των αριθμών (απλωμένο σε 59 γεωγραφικές περιοχές το Azure, εναντι 20 του G cloud), μπορεί να διαβάσεις και διάφορα σχολια ανθρώπων για την ποιότητα μεταφοράς δεδομένων και latency σε cloud gaming μεταξύ Google Stadia και Microsoft xCloud.

Μια τρίτη  υπηρεσία που μου έρχεται στο μυαλό είναι το Google Blogger σε σύγκριση με το Wix.

Προσεξε δεν θεωρώ την Google κακή απλά μου φάνηκες τόσο απόλυτος σε αυτό που έγραψες... :)  
Ούτε ο CEO της Google δεν θα το έλεγε αυτό που έγραψες (φιλικά).
 

Όπως πολύ όμορφα και φιλικά παραθέτεις κάποιες υπηρεσίες της που είναι πίσω από κάποιες άλλες εταιρίες και εγώ όπως το έχω καταλάβει είναι ότι ίσως να μην την ενδιαφέρουν κάποιοι τομείς τόσο πολύ και για αυτό συμβαίνει αυτό. ΟΜΩΣ... με το πέρας του χρόνου βάζω στοίχημα ότι θα τις βελτιώσει και αυτές και θα γίνει η πρώτη και καλύτερη και σε αυτές. 

Βασικά είναι η ποιο δυνατή και η ποιο πλούσια αυτή τη στιγμή για αυτό πιστεύω ότι συμβαίνει αυτό. Και προσωπικά πιστεύω ότι εμείς μόνο όφελος έχουμε από αυτό. Τώρα μάλιστα που το ΑΙ είναι και της μόδας και πλέον υπάρχουν ξεχωριστοί επεξεργαστές για ΑΙ καθώς και ειδικά προγράμματα που το ενισχύουν θα δούμε στο άμεσο μέλλον πολύ ΚΟΥΦΑ πράγματα από την google.. ΚΑΙ από άλλους αλλά κυρίως από την Google.

H ποιο αγαπημένη μου υπηρεσία είναι για να αλλάξουμε και λίγο το κλίμα αυτή του google street. Αυτό το θαύμα που έχει κάνει η google και που το βελτιώνει συνεχώς σε συνδυασμό με το oculus headset (εγώ έχω το quest2) η με οποιοδήποτε vr headset είναι πιστεύω το αποκορύφωμα της διασκέδασης.. το να μπορείς να περιηγηθείς σε όλη τη Γη με φοβερή ποιότητα εικόνας και μάλιστα όχι μόνο VR αλλά και 3D VR σε κάποια τμήματα του χάρτη είναι θεωρώ ότι ποιο όμορφο και εντυπωσιακό έχω βιώσει στην ζωή μου. 

Αν δεν ήταν η Google δεν θα το είχαμε... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, μόνο εγώ είμαι δυσαρεστημένος από την μηχανή αναζήτησης της google;

Στα αποτελέσματα σου βγάζει πρώτα τις διαφημίσεις, μετέπειτα σελίδες που διαφημίζουν κάτι σχετικό με αυτό που έχεις αναζητήσει. 

Επίσης αν υπάρχει κάποια πληροφορία που αναζητάς αλλά η σελίδα που την έχει δεν ανανεώνεται συχνά, δεν είναι υψηλής επισκεψιμότητας κλπ απλώς το αγνοεί ως αποτέλεσμα. 

Γενικότερα είναι δύσκολο να βρεις αυτό που θέλεις πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...