Προς το περιεχόμενο

HELP!!! Φωτογραφίες για ιστοσεδα πνευματικά δικαιώματα.


Gparion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλησπέρα σας, ίσως να γράφω και σε λάθος τόπικ. Έχω μια ιστοσελίδα που την έφτιαξα πρόσφατα και ψάχνω φωτογραφίες να ανεβάσω εχει να κάνει με επισκευή κινητών και τα λοιπά.  Ψάχνω φωτογραφίες από το Google σχετικές με επισκευές από σελίδες τύπου shutterstock Και ψάχνω κάτι δωρεάν ή τουλάχιστον να μην πληρώσω πάνω από 1-2 € την φωτογραφία.  Υπάρχει κάποιο site που να είναι πραγματικά δωρεάν ή να σου δίνει 5-10 φωτογραφίες για αρχή δώρο; Ή αλλιώς υπάρχει κάποιος τρόπος να πειράξω την φωτογραφία που θα κατεβάσω για να μην την βρει ο αλγόριθμος του Google όταν θα την κανω προώθηση την σελίδα;

Παρακαλώ να μου απαντήσουν μόνο γνωστες  και όχι κράχτες ή είρωνες

ευχαριστωωωωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θέλεις να πληρώσεις για τις φωτογραφίες που θες να χρησιμοποιήσεις ψάξε για copyright free images. Κάποια από αυτά που χρησιμοποιώ εγώ είναι το Unsplash, το pexels και το pixabay. Συνήθως ζητάνε να αναφέρεις τα στοιχεία τους στα meta της φωτογραφίας.

Το να την πειράξεις δεν το βρίσκω καλή ιδέα, μπορεί να μπλέξεις άσχημα με τα copyrights και τελευταία τα κυνηγάνε πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Gparion είπε

Πολύ καλησπέρα σας, ίσως να γράφω και σε λάθος τόπικ. Έχω μια ιστοσελίδα που την έφτιαξα πρόσφατα και ψάχνω φωτογραφίες να ανεβάσω εχει να κάνει με επισκευή κινητών και τα λοιπά.  Ψάχνω φωτογραφίες από το Google σχετικές με επισκευές από σελίδες τύπου shutterstock Και ψάχνω κάτι δωρεάν ή τουλάχιστον να μην πληρώσω πάνω από 1-2 € την φωτογραφία.  Υπάρχει κάποιο site που να είναι πραγματικά δωρεάν ή να σου δίνει 5-10 φωτογραφίες για αρχή δώρο; Ή αλλιώς υπάρχει κάποιος τρόπος να πειράξω την φωτογραφία που θα κατεβάσω για να μην την βρει ο αλγόριθμος του Google όταν θα την κανω προώθηση την σελίδα;

Παρακαλώ να μου απαντήσουν μόνο γνωστες  και όχι κράχτες ή είρωνες

ευχαριστωωωωω

Καλησπέρα και καλή αρχή!

 

Εγώ θα σου πρότεινα να επενδύσεις σε καλές λήψεις από δικές σου φωτογραφίες με επισκευές για να είναι και σωστό!

Μφχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα site που σου ανέφεραν είναι όντως αρκετά καλά με πολύ υλικό.

Εναλλακτικά, αν θες μία μεγάλη δεξαμενή με φωτογραφίες να επιλέξεις, όταν κάνεις αναζήτηση στο Google για φωτογραφίες έχει φίλτρο το "Τύπο Δικαιωμάτων" και να επιλέξεις καταλλήλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα 

Το 2004 ένας φωτογράφος είχε τραβήξει μια πολυκατοικία, που είχαμε κάνει σαν κατασκευαστές,  και την είχε ανεβάσει σε ένα σάιτ (για promo λόγους ). Τότε που ζήτησα τις φωτογραφίες, δεν μου τις έδινε ούτε το σάιτ ούτε ο φωτογράφος.

Δημιουργώ τώρα ένα προσωπικό  website και πρέπει οπωσδήποτε να μπουν αυτές οι ωραίες φωτογραφίες που είχε τραβήξει ο φωτογράφος . 

Η ερώτηση είναι η εξής : για να είμαι καλυμμένος από τα copyrights , τι επεξεργασία μπορώ να κάνω ; Αν βάλω ψεύτικο ουρανό ,αλλάξω την κλίση κτλ τότε θα έχω πρόβλημα με copyrights;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...