Προς το περιεχόμενο

Γάμος, σύμφωνο, τίποτα;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αμα ησουν ετοιμος να κανεις οικογενεια θα το ειχες καταλαβει και δεν θα ρωταγες.

Ο γαμος ειναι απλα η επισημοποίηση της αποφασης αυτης.

Ξεκαθαρισε πρωτα τι ειναι αυτο που ζεις και τι θες να κανεις και τα υπολοίπο θα ερθουν μονα τούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε τις χαρτουρες και σκεφτειτε πως θα γινει να μεινετε καπου μαζι. Αυτο θα ειναι το μεγαλο τεστ της σχεσης σας. 

Ο αδελφος ας αρχισει να ψαχνει καμια γκαρσονιερα αλλιως κατι μεγαλύτερο με συγκατοικο. Δεν γινεται πάντως να μεινετε και οι τρεις σας μαζι στο ιδιο σπιτι... Ουτε κι εσυ στο δικο της μαζι με τους γονεις της αγκαλια. 

Αφου δοκιμαστεί λοιπον η σχεση σας σε βαθμο καθημερινής συγκατοίκησης, μετα συζηταμε και για γαμοσυμφωνα. (Μπορει πχ να θέλετε να κανετε μια κοινη αγορα κλπ.) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SPY_oo7 είπε

Αμα ησουν ετοιμος να κανεις οικογενεια θα το ειχες καταλαβει και δεν θα ρωταγες.

Ο γαμος ειναι απλα η επισημοποίηση της αποφασης αυτης.

Ξεκαθαρισε πρωτα τι ειναι αυτο που ζεις και τι θες να κανεις και τα υπολοίπο θα ερθουν μονα τούς.

Ακριβώς είπες με τον καλύτερο τρόπο αυτό που ήθελα να πω και εγώ. 

Λογική ναι μεν η απορία του ts, αλλά αν ήταν θα το προχωρούσαν και θα έβρισκε λύση με τον αδερφό του. 

Να κοιτάξει πρώτα τι θα κανει με τον αδερφό του, να βρει δουλειά και να μπορεί να ζήσει ανεξάρτητος διότι αν περάσουν τα χρόνια θα έχει τεράστιο πρόβλημα μετά, τα λέω τόσο από εμένα όσο και από φίλους. Μην περιμένει ποτέ θα περάσουν τα προβλήματα η ποτέ θα ηρεμήσει μέχρι να ξεκινήσει κάτι άλλο, διότι τα προβλήματα δεν σταματούν ποτέ και μπορούν να προβλεφθουν κιόλας. 

Μπορείτε να κάνετε σύμφωνο συμβίωσης με την κοπέλα, δεν αλλάζει τίποτα πρακτικά. Μείνετε όπως είστε μέχρι να τακτοποιήσετε τα του αδερφού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Michelanjelo είπε

Έχω σχεση 7 χρονια. Κοντευω τα 30. Είμαι σε μια περιεργη φαση. Έχω δουλειά, η κοπέλα μου έχει δουλεια. Ειμαστε γενικα στην καλυτερη μας φαση. Εκεινη μενει με γονεις, εγω με τον αδερφο μου. Κοιμαται σπιτι μου (εγω στο δικο της οχι κρινζαρω σορυ). Δεν ξερω πως να το συνεχισω. Τι να της κανω προταση γαμου; Κοιμομαστε μαζι, σχεδον συζουμε. Τι να της πω; οτι οντως την θελω; Δεδομενα δεν ειναι ολα αυτα; Δεν το εχω συζητησει μαζι της πως φανταζεται το γαμο, αλλα ειμαστε νομιζω αρκετα ιδιας νοοτροπιας, δεν μας νοιαζει. Για θρησκευτικο δε το συζηταω, πολιτικο ναι, συμφωνο ναι αλλα και γιατι χρειαζονται ολα αυτα; Αντε το συμφωνο αν πεθανω να παρει την περιουσια μου ξερω γω.Επισης δεν θελω να διωξω τον αδερφο μου απο το σπιτι, δεν θα μπορει να συντηρηθει ακομα μονος του. Αλλα και τι να κανω; Τεσπα ισως ακουγονται χαζα ολα αυτα, απλα τριγυρνανε στο μυαλο μου.

Για παιδιά και οικογένεια , έχετε συζητήσει; Έχετε σκοπό μετά από 7 χρόνια να θέλετε παιδί μαζί;

Είχα φιλικό ζευγάρι όπου ήταν 10 χρόνια που 'σχεδόν συζουσαν' αλλά δεν ήθελαν οικογένεια και οι δύο. Οπότε χώρισαν.

Αυτό νομίζω είναι το πρώτο που πρέπει να δείτε αν θέλετε και οι δύο. Αν ένας από τους δύο δεν θέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, adi32 είπε

Μείνετε έτσι μέχρι να βαρεθεί ο ένας τον άλλο. Γλιτώνετε και τα έξοδα διαζυγίου 

Τα εγραψες ολα.

Απλα ειναι δυσκολο για καποιον που ειναι στην αρχη του να το καταλαβει.

---------

Τωρα για την ερωτηση του θεματος, οπως σου ειπανε ηδη.

Αν δεν ζησεις με τον αλλον για καποιο διαστημα δεν μπορεις να τον γνωρισεις καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Για παιδιά και οικογένεια , έχετε συζητήσει; Έχετε σκοπό μετά από 7 χρόνια να θέλετε παιδί μαζί;

Είχα φιλικό ζευγάρι όπου ήταν 10 χρόνια που 'σχεδόν συζουσαν' αλλά δεν ήθελαν οικογένεια και οι δύο. Οπότε χώρισαν.

Αυτό νομίζω είναι το πρώτο που πρέπει να δείτε αν θέλετε και οι δύο. Αν ένας από τους δύο δεν θέλει...

Δεν εχουμε ακριβως συζητήσει. Ειχαμε παει πχ σε μια βάπτιση και "τσακωνομασταν" γιατι της ελεγα οτι εμεις θελω να κανουμε διδυμα και αυτη ελεγε δεν θελει διδυμα τα βρισκει creepy. Το ψιλοθεωρουμε δεδομενο οτι θα κανουμε παιδια (σπέρματος και ωαριού επιτρέποντος). Πιο μικρος δεν θα εκανα γαμο η κατι, ειχα  σπουδες, ηθελα ννα κανω πραγματα, δεν ηθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε θες παιδιά δεν παντρευσαι. Αν θέλεις πρέπει να ξέρεις γιατί τα θέλεις και αν είστε ικανοί να μεγαλώσετε παιδια. 

Η ζωή αλλάζει 100% μετά τα παιδιά. Αν είχατε προβλήματα τσακωμούς πριν μετά θα έχετε x10. 

Αλλιώς πας σε διαζύγιο που είναι ότι χειρότερο για όλους και ειδικά τα παιδιά που δε φταίνε σε τίποτα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Ακριβώς είπες με τον καλύτερο τρόπο αυτό που ήθελα να πω και εγώ. 

Λογική ναι μεν η απορία του ts, αλλά αν ήταν θα το προχωρούσαν και θα έβρισκε λύση με τον αδερφό του. 

Να κοιτάξει πρώτα τι θα κανει με τον αδερφό του, να βρει δουλειά και να μπορεί να ζήσει ανεξάρτητος διότι αν περάσουν τα χρόνια θα έχει τεράστιο πρόβλημα μετά, τα λέω τόσο από εμένα όσο και από φίλους. Μην περιμένει ποτέ θα περάσουν τα προβλήματα η ποτέ θα ηρεμήσει μέχρι να ξεκινήσει κάτι άλλο, διότι τα προβλήματα δεν σταματούν ποτέ και μπορούν να προβλεφθουν κιόλας. 

Μπορείτε να κάνετε σύμφωνο συμβίωσης με την κοπέλα, δεν αλλάζει τίποτα πρακτικά. Μείνετε όπως είστε μέχρι να τακτοποιήσετε τα του αδερφού. 

Απλως δεν ξερω πως θα προχωρήσει. Τι θα αλλαξει δηλαδη; Και τωρα αμα θελω τις λεω ελα να μεινουμε μαζι. Πιο πολυ σαν χαζο εθιμο το βλεπω. Ειχα σκεφτει μηπως εμενα εγω σε αλλο σπιτι και αυτος στο δικο μου  η μηπως να τον βοηθουσα εγω λιγο στην αρχη για ενα διαστημα. Δουλεια εχει, αλλα παιρνει λιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Michelanjelo είπε

Απλως δεν ξερω πως θα προχωρήσει. Τι θα αλλαξει δηλαδη; Και τωρα αμα θελω τις λεω ελα να μεινουμε μαζι. Πιο πολυ σαν χαζο εθιμο το βλεπω. Ειχα σκεφτει μηπως εμενα εγω σε αλλο σπιτι και αυτος στο δικο μου  η μηπως να τον βοηθουσα εγω λιγο στην αρχη για ενα διαστημα. Δουλεια εχει, αλλα παιρνει λιγα.

Αφήστε το σπίτι στον μικρό, νοίκιασε ένα για εσάς και αναπαραχθείτε άμεσα (τώρα που είστε νέοι). Κάντε και ένα σύμφωνο συμβίωσης. Αν ο μικρός βρει δουλειά, παντρευτεί κτλ, γυρνάτε πίσω. Αναρωτιέμαι γιατί τα συζητάτε ακόμα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ο βήμα - να συζησετε για να δείτε αν τραβάει η σχέση σας. Είμαι πολύ διαφορετική η σχέση πριν και μετά τη συμβίωση.

2ο βήμα - κάνετε παιδί και παραμένετε ανύπαντροι χωρίς εννοείται σύμφωνο συμβίωσης. Ξέρεις τι επιδόματα παίρνουν μονογονεϊκές οικογένειες; Πρέπει να είσαι ηλίθιος για να κάνεις σύμφωνο / γάμο αυτή την εποχή.

Σου το λέω ως προσφατα παντρεμένος με μωρο παιδί.

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, panagiotis1988 είπε

Πρέπει να είσαι ηλίθιος για να κάνεις σύμφωνο / γάμο αυτή την εποχή.

 

Οικονομικα το λες; και γαμος οκ, το συμφωνο γιατι;-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...