Προς το περιεχόμενο

Γάμος, σύμφωνο, τίποτα;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

Οικονομικα το λες; και γαμος οκ, το συμφωνο γιατι;-

Γιατι χανεις τα χρηματα, αν καταλαβα καλα. Αλλα σου γραφει και για αναποδιες στην σχεση στο 1.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν εχουμε μεινει στο ιδιο σπιτι για μεγαλα διαστηματα, για πσκ κυριως, σε διακοπες και τιποτα χριστουγενα ξερω γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς απέφυγε γάμους σύμφωνα, να γλυτωσεις διαζύγιο και διατροφή μετά. Ενα παιδακι να κάνετε, είναι το πιο σημαντικό. Επίσης αν σαν αγαμη μητερα η δικιά σου θα δικαιούται κάποια επιδόματα για το παιδί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

Δεν εχουμε μεινει στο ιδιο σπιτι για μεγαλα διαστηματα, για πσκ κυριως, σε διακοπες και τιποτα χριστουγενα ξερω γω.

Το μεγαλύτερο τεστ στο επόμενο βήμα μιας σχέσης είναι η συγκατοίκηση. Αυτό θα πρέπει να είναι και το δικό σου επόμενο βήμα. Απο εκει και πέρα αν υπάρχει κατανόηση και υποχώριση και απο τις δυο πλευρές όλα τα επόμενα βήματα έρχονται εύκολα. Σκέψου ότι θα την βλέπεις κάθε πρωι όταν ξυπνάς και κάθε βράδυ πριν κοιμηθείς, αυτό δεν αρκεί?

Το μόνο σίγουρο είναι ότι εαν δεν μείνετε μαζί, δεν μπορείτε να προχωρήσετε παρακάτω,οποιο και να ειναι αυτο το παρακάτω.

Επεξ/σία από cyberguy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

Δεν εχουμε μεινει στο ιδιο σπιτι για μεγαλα διαστηματα, για πσκ κυριως, σε διακοπες και τιποτα χριστουγενα ξερω γω.

 

Στη συμβίωση συντρέχουν υποχρεώσεις που πρέπει και ο άντρας και η γυναίκα να τις εκπληρώνουν υποχρεωτικά, πχ. Ψώνια, πιάτα, πληντυρια, πληρωμή λογαριασμών κλπ. 

 

Το σημαντικότερο, τον άλλον τον ζεις καθημερινά και δεν τον βλέπεις 2-3 φορές την εβδομάδα. Καμία σχέση το ένα με το άλλο. Πίστεψε με.

Συμβιωστε πρώτα 1 χρόνο μαζί και εκεί θα ξέρετε εάν είναι είναι προχωρήσετε στο επόμενο βήμα που είναι το παιδί. 

Με γάμο και σύμφωνο δεν κερδίζετε απολύτως τίποτα εκτός από τον τίτλο του παντρεμένου αλλά χάνετε τα επιδόματα.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

Δεν εχουμε μεινει στο ιδιο σπιτι για μεγαλα διαστηματα, για πσκ κυριως, σε διακοπες και τιποτα χριστουγενα ξερω γω.

Ε αυτο να κανεις για αρχη, και μην προδικαζεις συμπερασματα.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, citiz είπε

Αν μπορείς απέφυγε γάμους σύμφωνα, να γλυτωσεις διαζύγιο και διατροφή μετά. Ενα παιδακι να κάνετε, είναι το πιο σημαντικό. Επίσης αν σαν αγαμη μητερα η δικιά σου θα δικαιούται κάποια επιδόματα για το παιδί.

Πολλοί χωρίζουν τώρα πια και για να παίρνουν επιδόματα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δουλεύετε και οι δύο η πιο απλή λύση μου φαντάζει αυτή:

  1. Αφήνεις το σπίτι στον αδερφό. Οπότε δεν θα έχει το ενοίκιο σαν έξοδο.*
  2. Βρίσκετε ένα σπίτι οι δυο σας και το ενοικιάζετε.
  3. Δεν κάνεις καμία κίνηση για παντριές το πρώτο χρόνο.
  4. Μετά το πρώτο χρόνο και εφόσον αντέχετε ο ένας τον άλλο συζητήστε αν θέλετε παιδί στο μέλλον.
  5. Αν θέλετε παιδί προχωρήστε σε γάμο ή κάντε παιδί και μετά παντρευτείτε.

*Δυστυχώς η σύντροφος δεν θα καταλάβει ποτέ την κατάσταση με τον αδερφό σου και δεν νομίζω να έχει φανταστεί τον εαυτό της να συγκατοικεί για πάντα με εσένα και τον αδερφό σου στο ίδιο σπίτι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JLEE είπε

Εφόσον δουλεύετε και οι δύο η πιο απλή λύση μου φαντάζει αυτή:

  1. Αφήνεις το σπίτι στον αδερφό. Οπότε δεν θα έχει το ενοίκιο σαν έξοδο.*
  2. Βρίσκετε ένα σπίτι οι δυο σας και το ενοικιάζετε.
  3. Δεν κάνεις καμία κίνηση για παντριές το πρώτο χρόνο.
  4. Μετά το πρώτο χρόνο και εφόσον αντέχετε ο ένας τον άλλο συζητήστε αν θέλετε παιδί στο μέλλον.
  5. Αν θέλετε παιδί προχωρήστε σε γάμο ή κάντε παιδί και μετά παντρευτείτε.

*Δυστυχώς η σύντροφος δεν θα καταλάβει ποτέ την κατάσταση με τον αδερφό σου και δεν νομίζω να έχει φανταστεί τον εαυτό της να συγκατοικεί για πάντα με εσένα και τον αδερφό σου στο ίδιο σπίτι.

Το 1 οντως το σκεφτομαι. Το 3 επίσης,  ισως να μη χρειαζεται ακομα. Βλεπω πολλούς να κανουν γαμοβαφτιση. Δεν μαρεσει βεβαια, προτιμω η συμφωνο  η πολιτικο  πρωτα. Αλλιως  μου κανει οτι παντρευομαι μετο ζορυ.

Δε θα συζουσαμε οι 3 μας. Ξερει για το θεμα του, νομιζω και αυτη  τον  ποναει οποτε θα καταλαβει οτι θα πρεπει να ασχολουμαι και μαζι του και οχι να τον παιρνω τηλ για χρονια πολλα μονο.

18 λεπτά πριν, panagiotis1988 είπε

 

Στη συμβίωση συντρέχουν υποχρεώσεις που πρέπει και ο άντρας και η γυναίκα να τις εκπληρώνουν υποχρεωτικά, πχ. Ψώνια, πιάτα, πληντυρια, πληρωμή λογαριασμών κλπ. 

 

Το σημαντικότερο, τον άλλον τον ζεις καθημερινά και δεν τον βλέπεις 2-3 φορές την εβδομάδα. Καμία σχέση το ένα με το άλλο. Πίστεψε με.

Συμβιωστε πρώτα 1 χρόνο μαζί και εκεί θα ξέρετε εάν είναι είναι προχωρήσετε στο επόμενο βήμα που είναι το παιδί. 

Με γάμο και σύμφωνο δεν κερδίζετε απολύτως τίποτα εκτός από τον τίτλο του παντρεμένου αλλά χάνετε τα επιδόματα.

 

Οι ελευθεροι επαγγελματιες (εγω) και τα επιδοματα ειναι 2 εννοιες παραλληλες, δε συναντωνται ποτε. Τεσπα δεν μας απασοχλει καποιο επιδομα. Το πιο πολυ που εχω ζησει μαζι της ειναι 2 μηνες τωρα που το σκεφτομαι οταν  ηταν σε ξεμπαρκο νησι αναπληρωτρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Michelanjelo είπε

Έχω σχεση 7 χρονια. Κοντευω τα 30. Είμαι σε μια περιεργη φαση. Έχω δουλειά, η κοπέλα μου έχει δουλεια. Ειμαστε γενικα στην καλυτερη μας φαση. Εκεινη μενει με γονεις, εγω με τον αδερφο μου. Κοιμαται σπιτι μου (εγω στο δικο της οχι κρινζαρω σορυ). Δεν ξερω πως να το συνεχισω. Τι να της κανω προταση γαμου; Κοιμομαστε μαζι, σχεδον συζουμε. Τι να της πω; οτι οντως την θελω; Δεδομενα δεν ειναι ολα αυτα; Δεν το εχω συζητησει μαζι της πως φανταζεται το γαμο, αλλα ειμαστε νομιζω αρκετα ιδιας νοοτροπιας, δεν μας νοιαζει. Για θρησκευτικο δε το συζηταω, πολιτικο ναι, συμφωνο ναι αλλα και γιατι χρειαζονται ολα αυτα; Αντε το συμφωνο αν πεθανω να παρει την περιουσια μου ξερω γω.Επισης δεν θελω να διωξω τον αδερφο μου απο το σπιτι, δεν θα μπορει να συντηρηθει ακομα μονος του. Αλλα και τι να κανω; Τεσπα ισως ακουγονται χαζα ολα αυτα, απλα τριγυρνανε στο μυαλο μου.

Να συγκατοικήσετε, αυτό σημαίνει έχω σύντροφο και μοιράζομαι τα πάντα μαζί του. Γάμος και σύμφωνα έρχονται δεύτερα και κυρίως λόγω παιδιού. Το σημαντικό είναι πως νιώθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

Το 1 οντως το σκεφτομαι. Το 3 επίσης,  ισως να μη χρειαζεται ακομα. Βλεπω πολλούς να κανουν γαμοβαφτιση. Δεν μαρεσει βεβαια, προτιμω η συμφωνο  η πολιτικο  πρωτα. Αλλιως  μου κανει οτι παντρευομαι μετο ζορυ.

Δε θα συζουσαμε οι 3 μας. Ξερει για το θεμα του, νομιζω και αυτη  τον  ποναει οποτε θα καταλαβει οτι θα πρεπει να ασχολουμαι και μαζι του και οχι να τον παιρνω τηλ για χρονια πολλα μονο.

Ουσιαστικά αυτό που σου προτείνω είναι: Μην κάνεις κάτι επίσημο πριν μείνετε για κάποιο διάστημα μαζί.

Αν θεωρείς οτι θα υπάρξει γκρίνια απο γονείς κτλ. Πολύ ωραία και απλά αγοράζεις ένα μονόπετρο και της δίνεις το "λόγο" σου οτι μελλοντικά θα το "πάρεις το κορίτσι".

Έτσι θα κερδίσεις χρόνο για να δείτε αν την παλεύετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JLEE είπε

Ουσιαστικά αυτό που σου προτείνω είναι: Μην κάνεις κάτι επίσημο πριν μείνετε για κάποιο διάστημα μαζί.

Αν θεωρείς οτι θα υπάρξει γκρίνια απο γονείς κτλ. Πολύ ωραία και απλά αγοράζεις ένα μονόπετρο και της δίνεις το "λόγο" σου οτι μελλοντικά θα το "πάρεις το κορίτσι".

Έτσι θα κερδίσεις χρόνο για να δείτε αν την παλεύετε!

Η μανα μου ειναι κατα του γαμου (εζησε μια χαρα με τον μπαμπα μου που πεθανε προπερσι) αλλα παντρευτηκε επειδη την ειχαν ζαλισει οι δικοι μου, οποτε γκρινια απο εκει δεν εχω. Η δικια μου επισης δεν την νοιαζει. Οι γονεις της, που δεν τα παμε πολυ καλα (αυτοι με θεωρουν σνομπ και εγώ ας μην πω καλυτερα τι τους θεωρω) θελουν γαμο. Αλλα δεν εχουμε θεμα, τους εχω γνωρισει εχουμε φαει καποιες φορες μαζι αλλα δεν θελω πολλα πολλα. Ελπιζω μην σκεφτει ποτε να μου ζητησει να την λεω μητερα γιατι δεν προκειται. Νομιζα μονο σε ταινιες το λενε αλλα συμβαινει γυρω μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, JLEE είπε

Ουσιαστικά αυτό που σου προτείνω είναι: Μην κάνεις κάτι επίσημο πριν μείνετε για κάποιο διάστημα μαζί.

Αν θεωρείς οτι θα υπάρξει γκρίνια απο γονείς κτλ. Πολύ ωραία και απλά αγοράζεις ένα μονόπετρο και της δίνεις το "λόγο" σου οτι μελλοντικά θα το "πάρεις το κορίτσι".

Έτσι θα κερδίσεις χρόνο για να δείτε αν την παλεύετε!

Στρίβειν δια του αρραβώνος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Φίλε η σχέση αρχίζει όταν μείνετε μαζί, 'έχετε κοινό ταμείο, και τα έξοδα του ενός επιβαρύνουν και τον άλλον.
Όταν αρχίζεις και καταλαβαίνεις ότι δεν μπορείς πια να κάνεις ό,τι θες μόνος σου. Ότι δεν θα μπορείς να ασχολείσαι είτε οικονομικά είτε με οποιονδήποτε τρόπο, τόσο πολύ με τον αδερφό σου, και πάρα πολλά άλλα που δεν μπορείς να φανταστείς ακόμα.
Όπως επίσης το ίδιο και με την κοπέλα σου. Και εκείνη θα πρέπει να κάνει πίσω σε πολλά πράγματα και πολλές φορές εκεί είναι που χαλάει το γλυκό. Προς το παρόν έχετε μια σχέση "σχολείου" δεν έχετε κάνει το επόμενο βήμα. Οπότε, συγκατοικίστε για λίγο να δείτε πως θα πάει γιατί αν ήσουν σίγουρος και το ήθελες δεν θα ρώταγες άσχετους. 

Το άλλο περίεργο βέβαια είναι ότι σκέφτεστε και για παιδιά λες και είναι μόδα. Επειδή είναι κάποιου είδους κοινωνική επιταγή ότι για να είσαι ολοκληρωμένος και ευτυχισμένος πρέπει ντε και καλά να έχεις παιδιά, γιατί έτσι μας  λέγαν ότι είναι το σωστό.. Πολλοί έκαναν έτσι παιδιά και απλά κατέληξαν χωρισμένοι με παιδιά ή μέσα σε μια μίζερη οικογενειακή κατάσταση γιατί τελικά δεν ήταν όπως το περίμεναν.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...