Προς το περιεχόμενο

Γάμος, σύμφωνο, τίποτα;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

Οι ελευθεροι επαγγελματιες (εγω) και τα επιδοματα ειναι 2 εννοιες παραλληλες, δε συναντωνται ποτε. Τεσπα δεν μας απασοχλει καποιο επιδομα. Το πιο πολυ που εχω ζησει μαζι της ειναι 2 μηνες τωρα που το σκεφτομαι οταν  ηταν σε ξεμπαρκο νησι αναπληρωτρια.

Εσύ είσαι ε.α. ενώ η κοπέλα σου είναι αναπληρώτρια οπότε μια χαρά επιδόματα θα παίρνει...επίσης πίστεψε δεν αλλάζει απολύτως τίποτα στο να συζειτε με το να είστε παντρεμενοι. Μετα στη συμβίωση το επόμενο βήμα της σχέσης είναι το παιδί.

31 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

Οι ελευθεροι επαγγελματιες (εγω) και τα επιδοματα ειναι 2 εννοιες παραλληλες, δε συναντωνται ποτε. Τεσπα δεν μας απασοχλει καποιο επιδομα. Το πιο πολυ που εχω ζησει μαζι της ειναι 2 μηνες τωρα που το σκεφτομαι οταν  ηταν σε ξεμπαρκο νησι αναπληρωτρια.

Εσύ είσαι ε.α. ενώ η κοπέλα σου είναι αναπληρώτρια οπότε μια χαρά επιδόματα θα παίρνει...επίσης πίστεψε δεν αλλάζει απολύτως τίποτα στο να συζειτε με το να είστε παντρεμενοι. Μετα στη συμβίωση το επόμενο βήμα της σχέσης είναι το παιδί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

16 λεπτά πριν, G.bar είπε

Το άλλο περίεργο βέβαια είναι ότι σκέφτεστε και για παιδιά λες και είναι μόδα. Επειδή είναι κάποιου είδους κοινωνική επιταγή ότι για να είσαι ολοκληρωμένος και ευτυχισμένος πρέπει ντε και καλά να έχεις παιδιά, γιατί έτσι μας  λέγαν ότι είναι το σωστό.. Πολλοί έκαναν έτσι παιδιά και απλά κατέληξαν χωρισμένοι με παιδιά ή μέσα σε μια μίζερη οικογενειακή κατάσταση γιατί τελικά δεν ήταν όπως το περίμεναν.

Το φυσιολογικο ειναι να θες να κανεις παιδια. Δεν σκεφτονται ολοι σαν εσενα που για τους δικους σου λογους γραφεις οσα γραφεις.

διαβαζοντας τα ποστ του φιλου, το ακριβως αναποδο του κλισε ειναι παντως. Δεν ξερω πως εφτασες σε αυτα τα συμπερασματα,

  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω πολλούς που παντρεύτηκαν και δυστυχησαν. Ξέρω πολλούς που δεν παντρεύτηκαν και γυρνάνε σαν την άδικη κατάρα. Ξέρω και άλλους που παντρεύτηκαν και εζησαν ολοκληρωμενοι με τα παιδιά τους. Και άλλους που έμειναν πραγματικά ελεύθεροι κι ωραίοι μια ζωή. Και καποιους που έκαναν παιδιά για να τα τυραννανε. Ενώ άλλοι παντρεύτηκαν και έζησαν ευτυχισμένοι χωρίς να κανουν παιδιά.

Δεν είναι όλα για όλους. Δεν υπάρχει συνταγή για την ευτυχία. Τώρα εσένα αφού κανένας σας δεν έχει όνειρο να παντρευτεί, τι σ επιασε; Η κρίση των 30; Έχεις πολλά χρόνια μπροστά σου για να αγχώνεσαι. Άσε τη σχέση να κυλήσει μόνη της και κάνε ότι μπορείς για το αδερφάκι σου όχι για να το "ξεφορτωθείς" αλλά για να αποκτήσει όση αυτονομία μπορεί. 

  • Like 8
  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Stergios74 είπε

Ξέρω πολλούς που παντρεύτηκαν και δυστυχησαν. Ξέρω πολλούς που δεν παντρεύτηκαν και γυρνάνε σαν την άδικη κατάρα. Ξέρω και άλλους που παντρεύτηκαν και εζησαν ολοκληρωμενοι με τα παιδιά τους. Και άλλους που έμειναν πραγματικά ελεύθεροι κι ωραίοι μια ζωή. Και καποιους που έκαναν παιδιά για να τα τυραννανε. Ενώ άλλοι παντρεύτηκαν και έζησαν ευτυχισμένοι χωρίς να κανουν παιδιά.

Δεν είναι όλα για όλους. Δεν υπάρχει συνταγή για την ευτυχία. Τώρα εσένα αφού κανένας σας δεν έχει όνειρο να παντρευτεί, τι σ επιασε; Η κρίση των 30; Έχεις πολλά χρόνια μπροστά σου για να αγχώνεσαι. Άσε τη σχέση να κυλήσει μόνη της και κάνε ότι μπορείς για το αδερφάκι σου όχι για να το "ξεφορτωθείς" αλλά για να αποκτήσει όση αυτονομία μπορεί. 

Τώρα τι θες λοιπόν πες μου
να καταλάβω κι εγώ
Να σ'αποκαταστήσω γιατί
σ'έχω εκθέσει καιρό;
Πού πήγε η ανιδιοτέλεια κι ο ρομαντισμός
Περνάς την κρίση των τριάντα
ή εγώ είμαι τρελλός;

Τα χε πει ο Μαζώ αλλα ποιος ακουγε; Δεν εινα ονειρο ο γαμος σαν γαμος. Αλλα θα θελα να "φτιαξω" τη ζωη μου, εννοώντας να κανω οικογενεια και εχω ατομο που αγαπω δπλα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όλα σχετικά είναι σε αυτό τον κόσμο. 

Ο καθένας κάνει αυτό που γουστάρει όσον αφορά το θέμα οικογένεια και παιδιά αρκεί να έχει βρει το κατάλληλο άτομο που να θέλει τα ίδια πράγματα.

Η ευτυχία του καθενός είναι υποκειμενική. 

Η αλήθεια είναι ότι κανείς από όσους ξέρω, ούτε εγώ ο ίδιος δεν ήμουν 100% έτοιμος όταν λες ότι πας για οικογένεια/παιδί αλλά είναι λογικό γιατί είναι κάτι νέο, μια τεράστια πρόκληση που κανείς δεν ξέρει αν θα μπορεί να ανταπεξέλθει. 

Όλα έχουν το ρίσκο τους στη ζωή, κάποια το παίρνουν αυτό το ρισκο και πορεύονται με αυτό είτε ευτυχισμένοι είτε δυστυχισμένοι και άλλοι δεν το παίρνουν και επίσης πορεύονται με αυτό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γαμοι και τα συμφωνα κλπ ειναι θεματα event και θεματα γραφειοκρατιας, δε νομιζω οτι ειναι κατι επειγον τωρα που ακομα δεν εχετε ξεκαθαρισει καλα καλα αν την παλευετε στο ιδιο σπιτι που λεει ο λογος.

Βαλτε κατω τα οικονομικα σας και δειτε αν βγαινετε να νοικιασετε ενα μικρο σπιτι να μεινετε μαζι και μονοι σας χωρις να μπλεκετε οικογενειες πρωτα απ'ολα.

Το σπιτι που μενεις τωρα "παραχωρησε" το φιλικα καθαρα στον αδερφο σου, αν δε θες μην του βαλεις ενοικιο, πες του απλα να το συντηρει και να πληρωνει λογαριασμους, αλλα εχε παραλληλα το νου σου μη βολευτει σε αυτη την κατασταση γιατι καλο θα ηταν καποια στιγμη για ολους σας να ανεξαρτητοποιηθει.

Απο κει και περα, αφηστε να περασει κανας χρονος να δειτε πως θα τα πατε και απο αποψη οικονομικων και απο αποψη συμπεριφορων και μετα βλεπετε για επομενο βημα (γαμο/συμφωνο/παιδι κλπ), δε σας πηραν και τα χρονια για να βιαζεστε να τα κανετε ολα σε ενα μηνα. Οι βιαστικες κινησεις σε τοσο σημαντικα πραγματα που μπορει να εχουν να κανουν με την υπολοιπη ζωη σας ΔΕ θα σας βγουν σε καλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο το θέμα είναι το αν κάνεις παιδί. 

Αν δεν έχεις και να να χωρίσεις είναι μόνο οικονομικό το θέμα για τα έξοδα διαζυγίου ή αν έχετε κοινή περιουσία. 

Αν έχεις παιδί και χωρίσεις καταστρεφονται οι ζωές όλων. 

Γιαυτό αυτοί που θέλουν να κάνουν παιδί πρέπει να περνάνε από ειδικές επιτροπές που θα κρίνουν αν είναι ικανοί ή όχι 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, adi32 είπε

Όλο το θέμα είναι το αν κάνεις παιδί. 

Αν δεν έχεις και να να χωρίσεις είναι μόνο οικονομικό το θέμα για τα έξοδα διαζυγίου ή αν έχετε κοινή περιουσία. 

Αν έχεις παιδί και χωρίσεις καταστρεφονται οι ζωές όλων. 

Γιαυτό αυτοί που θέλουν να κάνουν παιδί πρέπει να περνάνε από ειδικές επιτροπές που θα κρίνουν αν είναι ικανοί ή όχι 

 

Μόνο που αυτές οι επιτροπές θα τα βαλουν με εμενα και τη γυναικα μου που εχουμε τελειωσει πανεπιστημιο, δουλευουμε και θα μας κριτικαρουν και ταυτοχρονα αλλο θα εχουν 5 παιδια χωρις να εχουν να τα ταΐσουν γιατι ετσι το χουν στη χωρα τους,

Το διαζυγιο ειναι σκληρο, αλλα δεν ισοδυναμει με καταστροφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, adi32 είπε

Όλο το θέμα είναι το αν κάνεις παιδί. 

Αν δεν έχεις και να να χωρίσεις είναι μόνο οικονομικό το θέμα για τα έξοδα διαζυγίου ή αν έχετε κοινή περιουσία. 

Αν έχεις παιδί και χωρίσεις καταστρεφονται οι ζωές όλων. 

Γιαυτό αυτοί που θέλουν να κάνουν παιδί πρέπει να περνάνε από ειδικές επιτροπές που θα κρίνουν αν είναι ικανοί ή όχι 

 

Το διαζύγιο φτιάχνει τις ζωές, δεν τις καταστρέφει. Οι ζωές καταστρέφονται αν παραμένεις σε μια τοξική κατάσταση για πάντα. Επίσης είναι σίγουρα πολύ καλύτερα για ένα παιδί να μεγαλώνει με έναν γονέα ή ακόμα καλύτερα και με τους 2 αν και χωρισμένοι, αλλά σε συνεννόηση, παρά μέσα σε ένα σπίτι με καυγάδες όλη την ώρα.

1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Το φυσιολογικο ειναι να θες να κανεις παιδια. Δεν σκεφτονται ολοι σαν εσενα που για τους δικους σου λογους γραφεις οσα γραφεις.

 

Όχι, το φυσιολογικό δεν είναι να θες να κάνεις παιδιά.
Φυσιολογικό ήταν πριν πολλά χρόνια για να σε βοηθάνε στα χωράφια και στις δουλειές, για να έχεις κάποιον να σε προσέχει στα γεράματα, αν έχεις περιουσία και επιχειρήσεις και θες να τα αφήσεις κάπου.
Δεν είναι φυσιολογικό να ζεις σε 50 τετραγωνικά στο ενοίκιο με 1500€ εισόδημα και από τους 2 και να θες να κάνεις και παιδί που θα το μεγάλώσουν οι γονείς ή τα πεθερικά. Δεν είναι φυσιολογικό, γιατί αποφασίζεις να κάνεις ένα παιδί απλά και μόνο για να πεις ότι ολοκληρώθηκες και είσαι ευτυχισμένος, ενώ στην ουσία δεν μπορείς να του προσφέρεις όλα όσα θα χρειαστεί για έχει ένα σωστό μέλλον. 

Είναι άλλο η φυσικοποίηση μιας κατάστασης και άλλο το φυσιολογικό. Φυσιολογικό είναι αν είσαι ζώο και ζευγαρώνεις για να διαιωνίσεις το είδος. Αν είσαι σκεπτόμενο και λογικό ον, το φυσιολογικό είναι να έχεις εξασφαλίσει πρώτα άλλα πιο βασικά πράγματα και έπειτα  να υπολογίσεις εάν σε παίρνει να κάνεις και παιδί, και όχι κάνουμε ένα παιδάκι γιατί είναι γλυκουλικο να του κάνεις κοτσιδάκια, και βλέπουμε μετά πως θα πάει.

Επεξ/σία από G.bar
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Michelanjelo είπε

Επισης δεν θελω να διωξω τον αδερφο μου απο το σπιτι, 

το σπιτι ειναι δικο σας, το πατρικο σας? γιατι αν ειναι δεν μπορεις να τον διωξε ς του ανηκει και εκεινου...αν το εχετε κληρονομησει και οι 2 απο τους γονεις σας και τα σχετικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ariel555 είπε

το σπιτι ειναι δικο σας, το πατρικο σας? γιατι αν ειναι δεν μπορεις να τον διωξε ς του ανηκει και εκεινου...αν το εχετε κληρονομησει και οι 2 απο τους γονεις σας και τα σχετικα...

οχι δικο μου ειναι.  Ουτε θελω να τον διωξω. Να βρω μια λυση θελω και να τον  βοηθησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε αφου ειναι δικο σου, δεν υπαρχει θεμα, τους λες την αληθεια "αδερφε ηρθε η ωρα να μεινω με την γυναικα που αγαπω. φτιαξε και εσυ την ζωη σου" και ολα μια χαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ariel555 είπε

ε αφου ειναι δικο σου, δεν υπαρχει θεμα, τους λες την αληθεια "αδερφε ηρθε η ωρα να μεινω με την γυναικα που αγαπω. φτιαξε και εσυ την ζωη σου" και ολα μια χαρα...

Θα ηθελα να του φερθω λιγο καλυτερα απο το να του πω κοψε το λαιμο σου, το ξερω οτι οικονομικα δεν βγαινεις, αλλα εισαι εξυπνο παιδι θα τα καταφερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εισαι ο πατερας του, εισαι ο αδερφος του, οσο ποιο πολυ μενετε ετσι τοσο ποιο πολυ θα βολευετε και μετα θα του φενεται ακομα ποιο δυσκολο να κανει δικα του βηματα...οσο ποιο γρηγορα τοσο το καλυτερο και για τους 2 σας, ή μαλλον και για τους 3 σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...