Προς το περιεχόμενο

Γάμος, σύμφωνο, τίποτα;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

Μόνο που αυτές οι επιτροπές θα τα βαλουν με εμενα και τη γυναικα μου που εχουμε τελειωσει πανεπιστημιο, δουλευουμε και θα μας κριτικαρουν και ταυτοχρονα αλλο θα εχουν 5 παιδια χωρις να εχουν να τα ταΐσουν γιατι ετσι το χουν στη χωρα τους,

Το διαζυγιο ειναι σκληρο, αλλα δεν ισοδυναμει με καταστροφη.

Το να έχεις τελειώσει πανεπιστήμιο δε σε κάνει ικανό για γονιό ούτε τα λεφτά. 

Είχα καθηγητές στο πανεπιστήμιο που ήταν όρθια γελάδια ή ζούσαν με 45 γάτες.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, ariel555 είπε

δεν εισαι ο πατερας του, εισαι ο αδερφος του, οσο ποιο πολυ μενετε ετσι τοσο ποιο πολυ θα βολευετε και μετα θα του φενεται ακομα ποιο δυσκολο να κανει δικα του βηματα...οσο ποιο γρηγορα τοσο το καλυτερο και για τους 2 σας, ή μαλλον και για τους 3 σας...

επισης ο,τι σου ειπαν οι παραπανω, καμια σχεση να μενεις με καποιον καθε μερα, με το να βγαινετε απλα βολτες, το λεω για την κοπελα σου...μονο οταν μεινετε μαζι θα καταλαβεις αν ταιριαζετε αληθινα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, adi32 είπε

Το να έχεις τελειώσει πανεπιστήμιο δε σε κάνει ικανό για γονιό ούτε τα λεφτά. 

Είχα καθηγητές στο πανεπιστήμιο που ήταν όρθια γελάδια ή ζούσαν με 45 γάτες.

Σιγουρα, αλλα για να κανω ενα παιδι, ειναι παραλογο να ερχεται κοινωνικος λειτουργος να με τσεκαρει. Στο τελος δεν θα εκανε κανεις, δεν γινεται ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, G.bar είπε

Το διαζύγιο φτιάχνει τις ζωές, δεν τις καταστρέφει. Οι ζωές καταστρέφονται αν παραμένεις σε μια τοξική κατάσταση για πάντα. Επίσης είναι σίγουρα πολύ καλύτερα για ένα παιδί να μεγαλώνει με έναν γονέα ή ακόμα καλύτερα και με τους 2 αν και χωρισμένοι, αλλά σε συνεννόηση, παρά μέσα σε ένα σπίτι με καυγάδες όλη την ώρα.

Το σοβαρο θεμα ειναι να μη φτανεις εκει οταν εχεις παιδι 

Δεν ειπα να μη χωριζεις αν δεν παει αλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σε βλεπω να μην θες να κάνεις αυτα που σου λένε. Τα βήματα είναι απλά. 

- Πρέπει να συγκάτοικησεις με την κοπελα σου, θες στο σπίτι σου, θες σε ενοικιο, εσυ διαλέγεις. Ο αδερφός σου δεν ειναι παιδι σου. Βοηθησε τον ενω εισαι σε αλλο σπίτι. 

- Αν η συγκατοίκηση παει καλα, κανε το επομενο βημ. Παιδί, γαμο, οτι θες. 

Αυτη τη στιγμή που μιλαμε ειναι ολα εύκολα. Η κοπελα σου ζει στους δικους της, έρχεται σε εσενα, ειστε σαν φοιτητές. Η κανονική ζωη δεν ειναι ετσι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ariel555 είπε

δεν εισαι ο πατερας του, εισαι ο αδερφος του, οσο ποιο πολυ μενετε ετσι τοσο ποιο πολυ θα βολευετε και μετα θα του φενεται ακομα ποιο δυσκολο να κανει δικα του βηματα...οσο ποιο γρηγορα τοσο το καλυτερο και για τους 2 σας, ή μαλλον και για τους 3 σας...

Πατερας του δεν ειμαι οχι. Αλλα εχει ενα προβλημα υγειας το οποιο με κανει να θελω να τον προστατευω γιατι πραγματικα τον νοιαζομαι και τον αγαπαω. Οποτε οι λυσεις που σκεφτομαι ειναι ειτε να μεινει αυτος στο σπιτι ειτε να τον βοηθαω οικονομικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

Σιγουρα, αλλα για να κανω ενα παιδι, ειναι παραλογο να ερχεται κοινωνικος λειτουργος να με τσεκαρει. Στο τελος δεν θα εκανε κανεις, δεν γινεται ετσι.

Πολύ λογικό να υπάρχει και έλεγχος υγείας και ψυχολογικος και πρέπει να γίνεται σε όλους υποχρεωτικά για να μη φτάνουμε σε εγκλήματα και δυστυχίες ανθρώπων 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, η δική μου άποψη είναι ότι θα πρέπει να συγκατοικήσεις με την κοπέλα σου, ώστε να καταλάβετε κι οι δυο αν ταιριάζετε πραγματικά... Η συγκατοίκηση είναι τεράστιο κομμάτι σε μια σχέση... Βρείτε ένα σπίτι, μείνετε μαζί και θα δεις πως θα πάει κι αν είναι στο μέλλον το βλέπετε για γάμους κτλ.. Επίσης αν ο αδερφός σου είναι ενήλικας μπορεί να βρει μια δουλειά και να ανεξαρτητοποιηθεί, δε μπορείς μια ζωή να τον συντηρείς εσύ... Εύχομαι τα καλύτερα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον φαγατε τον ανθρωπο με τον αδελφο του. Θελετε να τον ριξει στα σκουπιδια και να προχωρήσει :) μονο αν εχει μπλεξει με ναρκωτικα ή ειναι τεμπελης θα αξιζε αυτο.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Irenecool είπε

Φίλε μου, η δική μου άποψη είναι ότι θα πρέπει να συγκατοικήσεις με την κοπέλα σου, ώστε να καταλάβετε κι οι δυο αν ταιριάζετε πραγματικά... Η συγκατοίκηση είναι τεράστιο κομμάτι σε μια σχέση... Βρείτε ένα σπίτι, μείνετε μαζί και θα δεις πως θα πάει κι αν είναι στο μέλλον το βλέπετε για γάμους κτλ.. Επίσης αν ο αδερφός σου είναι ενήλικας μπορεί να βρει μια δουλειά και να ανεξαρτητοποιηθεί, δε μπορείς μια ζωή να τον συντηρείς εσύ... Εύχομαι τα καλύτερα!!!

Για τη συγκατοικηση συμφωνώ. Για αυτό έβαλα στον τίτλο "τιποτα". Μπορουμε απλα να μενουμε μαζι. Και αν κανουμε παιδι να το δουμε. Αλλα παιδί θα ήθελα και άμεσα ενδεχομένως. Ενώ παίρνουμε προφυλαξεις ειχε καθυστερήση και για καποιες μερες ένιωθα οτι θα γινω μπαμπας, αλλα τελικα ειχε καθυστερηση απλα.

έχει δουλειά, απλά βγάζει λίγα.

7 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Τον φαγατε τον ανθρωπο με τον αδελφο του. Θελετε να τον ριξει στα σκουπιδια και να προχωρήσει :) μονο αν εχει μπλεξει με ναρκωτικα ή ειναι τεμπελης θα αξιζε αυτο.

Αυτο ακριβως. Τα αδερφια  του  πατερα μου θα το εκαναν, στα σκουπιδια. Δεν ειναι ουτε τεμπελης, ουτε εχει θεμα με ναρκωτικά. Δουλεύει κανονικα (όχι full time).

Τώρα για την κατασταση του.. πριν μερικα χρόνια.. τι να πω.. σαν κατι ταινιες που ενας παρασυρεται απο το ποταμι που πεφτει σε καταρρακτη και ενας τον εχει δεσει με σκοινι και τραβάει; Κάπως ετσι ημασταν.

Και φευγουν αρκετα λεφτα σε επισκέψεις στον γιατρο. Δεν μπορω να καταστρεψω αυτη την προοδο. Είμαστε σε φαση που ξαναγινεται καλα, δεν θελω να σπασω βιαια την ισορροπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένετε όπως είστε αντε το πολύ πολύ μαζί στο ίδιο σπίτι κλπ, αν αποφασίσετε να χωρίσετε γλυτώνετε και την ταλαιπωρία και εξωδα διαζυγίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Michelanjelo είπε

Η μανα μου ειναι κατα του γαμου (εζησε μια χαρα με τον μπαμπα μου που πεθανε προπερσι) αλλα παντρευτηκε επειδη την ειχαν ζαλισει οι δικοι μου, οποτε γκρινια απο εκει δεν εχω. Η δικια μου επισης δεν την νοιαζει. Οι γονεις της, που δεν τα παμε πολυ καλα (αυτοι με θεωρουν σνομπ και εγώ ας μην πω καλυτερα τι τους θεωρω) θελουν γαμο. Αλλα δεν εχουμε θεμα, τους εχω γνωρισει εχουμε φαει καποιες φορες μαζι αλλα δεν θελω πολλα πολλα. Ελπιζω μην σκεφτει ποτε να μου ζητησει να την λεω μητερα γιατι δεν προκειται. Νομιζα μονο σε ταινιες το λενε αλλα συμβαινει γυρω μας.

Αν η κοπέλα σου ήθελε γάμο, σίγουρα θα σου το είχε πει, πιθανόν δεν την ενδιαφέρει ακόμα λόγω της ηλικίας της, υποθέτω πως είναι λίγο μικρότερή σου.

Επίσης αν παντρευτείτε, παίζει ρόλο η επιρροή των γονέων της προς αυτήν, οπότε και προς την σχέση σας.Πιο πιθανό είναι να είναι αρνητική λόγω της αντιπάθειάς τους προς εσένα.Σε αυτό το σημείο, παίζει ρόλο ο χαρακτήρας της κοπέλας, το πώς θα εκλαμβάνει την άποψη και την επιρροή των γονέων της και το κατά πόσο αυτό θα μεταφέρεται στην σχέση σας έμμεσα.

Πάντως έχεις ακόμα περιθώριο ηλικίας για γάμο.

Το πιο σημαντικό, είναι να μείνετε μαζί, εκεί θα φανούν κάποια χαρακτηριστικά του καθένα σας τα οποία μπορεί να μήν είχατε σε υπόληψη, ιδιοτροπίες κλπ.

Αν δεν ταιριάζατε ως χαρακτήρες, δεν θα είσαστε μαζί 7 χρόνια, ακόμα και σχέση 2 χρόνων θεωρείται μεγάλη.

Η γνώμη μου είναι να προχωρήσεις στο επόμενο βήμα αλλά όχι βιαστικά.

Συγκατοίκηση για τουλάχιστον 1 χρόνο, αν όλα πάνε καλά, προχωράς σε γάμο και παιδιά.

Το να παντρευτείς ενώ δεν έχετε μείνει μαζί, μπορεί να αποδειχτεί μεγάλο λάθος, δεν υπάρχει λόγος να πάρεις αυτό το ρίσκο.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Michelanjelo είπε

Έχω σχεση 7 χρονια. Κοντευω τα 30. Είμαι σε μια περιεργη φαση. Έχω δουλειά, η κοπέλα μου έχει δουλεια. Ειμαστε γενικα στην καλυτερη μας φαση. Εκεινη μενει με γονεις, εγω με τον αδερφο μου. Κοιμαται σπιτι μου (εγω στο δικο της οχι κρινζαρω σορυ). Δεν ξερω πως να το συνεχισω. Τι να της κανω προταση γαμου; Κοιμομαστε μαζι, σχεδον συζουμε. Τι να της πω; οτι οντως την θελω; Δεδομενα δεν ειναι ολα αυτα; Δεν το εχω συζητησει μαζι της πως φανταζεται το γαμο, αλλα ειμαστε νομιζω αρκετα ιδιας νοοτροπιας, δεν μας νοιαζει. Για θρησκευτικο δε το συζηταω, πολιτικο ναι, συμφωνο ναι αλλα και γιατι χρειαζονται ολα αυτα; Αντε το συμφωνο αν πεθανω να παρει την περιουσια μου ξερω γω.Επισης δεν θελω να διωξω τον αδερφο μου απο το σπιτι, δεν θα μπορει να συντηρηθει ακομα μονος του. Αλλα και τι να κανω; Τεσπα ισως ακουγονται χαζα ολα αυτα, απλα τριγυρνανε στο μυαλο μου.

Κάντε ενα σύμφωνο και οχι γάμο. 

Αν δεν τα πατε χωρίζεις σε χρονο dt... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, adi32 είπε

Όλο το θέμα είναι το αν κάνεις παιδί. 

Αν δεν έχεις και να να χωρίσεις είναι μόνο οικονομικό το θέμα για τα έξοδα διαζυγίου ή αν έχετε κοινή περιουσία. 

Αν έχεις παιδί και χωρίσεις καταστρεφονται οι ζωές όλων. 

Γιαυτό αυτοί που θέλουν να κάνουν παιδί πρέπει να περνάνε από ειδικές επιτροπές που θα κρίνουν αν είναι ικανοί ή όχι 

 

Γιαυτό αυτοί που θέλουν να κάνουν παιδί πρέπει να περνάνε από ειδικές επιτροπές που θα κρίνουν αν είναι ικανοί ή όχι 

Το ιδιο εγραψα σε ενα θεμα για αυτον που ζηταγε 2.700.000 ευρω απο δασκαλο επειδη δεν αφησε το παιδι του να μπει στο σχολειο χωρις μασκα και χωρις rapid test και επεσαν να με φανε , ρατσιστη , φασιστα , και αλλους χαρακτηρισμους που δεν θυμαμαι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...