Προς το περιεχόμενο

Γάμος, σύμφωνο, τίποτα;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, jimmyl είπε

Γιαυτό αυτοί που θέλουν να κάνουν παιδί πρέπει να περνάνε από ειδικές επιτροπές που θα κρίνουν αν είναι ικανοί ή όχι 

Το ιδιο εγραψα σε ενα θεμα για αυτον που ζηταγε 2.700.000 ευρω απο δασκαλο επειδη δεν αφησε το παιδι του να μπει στο σχολειο χωρις μασκα και χωρις rapid test και επεσαν να με φανε , ρατσιστη , φασιστα , και αλλους χαρακτηρισμους που δεν θυμαμαι 

Μα είναι αντιδημοκρατικο να μην αφήνεις ελεύθερο τον κάθε ψεκα, τρελό, δολοφόνο, ανώμαλο.....να καταστρέφει ζωές μικρών παιδιών 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 λεπτά πριν, adi32 είπε

Μα είναι αντιδημοκρατικο να μην αφήνεις ελεύθερο τον κάθε ψεκα, τρελό, δολοφόνο, ανώμαλο.....να καταστρέφει ζωές μικρών παιδιών 

ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα ομως :P

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Αν η κοπέλα σου ήθελε γάμο, σίγουρα θα σου το είχε πει, πιθανόν δεν την ενδιαφέρει ακόμα λόγω της ηλικίας της, υποθέτω πως είναι λίγο μικρότερή σου.

Επίσης αν παντρευτείτε, παίζει ρόλο η επιρροή των γονέων της προς αυτήν, οπότε και προς την σχέση σας.Πιο πιθανό είναι να είναι αρνητική λόγω της αντιπάθειάς τους προς εσένα.Σε αυτό το σημείο, παίζει ρόλο ο χαρακτήρας της κοπέλας, το πώς θα εκλαμβάνει την άποψη και την επιρροή των γονέων της και το κατά πόσο αυτό θα μεταφέρεται στην σχέση σας έμμεσα.

Πάντως έχεις ακόμα περιθώριο ηλικίας για γάμο.

Το πιο σημαντικό, είναι να μείνετε μαζί, εκεί θα φανούν κάποια χαρακτηριστικά του καθένα σας τα οποία μπορεί να μήν είχατε σε υπόληψη, ιδιοτροπίες κλπ.

Αν δεν ταιριάζατε ως χαρακτήρες, δεν θα είσαστε μαζί 7 χρόνια, ακόμα και σχέση 2 χρόνων θεωρείται μεγάλη.

Η γνώμη μου είναι να προχωρήσεις στο επόμενο βήμα αλλά όχι βιαστικά.

Συγκατοίκηση για τουλάχιστον 1 χρόνο, αν όλα πάνε καλά, προχωράς σε γάμο και παιδιά.

Το να παντρευτείς ενώ δεν έχετε μείνει μαζί, μπορεί να αποδειχτεί μεγάλο λάθος, δεν υπάρχει λόγος να πάρεις αυτό το ρίσκο.

Είναι ένα χρονο μικροτερη μου. Με τους γονεις της εχω καποια θεματακια. Ειμαστε αλλοι κοσμοι να το πω; Είναι καπως απαίδευτοι; Η μανα της εχει φτασει μεχρι β γυμνασιου και ο μπαμπας μεχρι καπου στο λυκειο. Και μην αρχισουμε τα δεν κανουν τα πτυχια τον ανθρωπο, ενα απολυτηριο λυκειου ψιλοχρειαζεται. Καλοι ανθρωποι, αλλα μας χωριιζει χασμα. Και μου κανει εντυπωση πως η κοπελα μου πηρε και μαστερ, δεν νομιζω οτι τους λεει κατι η εκπαιδευση για να πω οτι βγηκαν απωθημενα.

Προς την συγκατοικηση κινειται η σκεψη μου.

Ειμαστε διαφορετικοι ανθρωποι αλλα ταιριαξαμε. Μου ειπε οταν με ειδε οτι ειπε στην κολλητη της την θελω και εγω εκανα πρακτικη εκει που εκανα για να τη βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, adi32 είπε

Πολύ λογικό να υπάρχει και έλεγχος υγείας και ψυχολογικος και πρέπει να γίνεται σε όλους υποχρεωτικά για να μη φτάνουμε σε εγκλήματα και δυστυχίες ανθρώπων 

Η τεκνοποιηση είναι δικαίωμα και δεν πρόκειται να την εμποδίσει καμία επιτροπή. Προβλήματα υγείας μπορούν να προκύψουν άπειρα και κληρονομικα από τα οποία δεν πασχεις ο ίδιος αλλά κάποιος προπαπος προγιαγια και μεταπηδανε μια γενιά για να εμφανίσουν στην επόμενη, εγγόνια, δυσεγγονα κτλ. Αν εφαρμοζοντουσαν τέτοια μέτρα πολύ πιθανόν να μην είχα γεννηθεί εγω, ο πατέρας μου, η κοπέλα που γνώρισα και ο αδερφός της, μια γνωστή μου που γεννησε 2 φορές παραμορφώνει έμβρυα και τελικά έκανε έκτρωση, στην τρίτη εγκυμοσύνη όλα πήγαν καλά και το παιδί γεννήθηκε υγιέστατο, η κοπέλα ήθελε να αποκτήσει παιδί και τα κατάφερε. 

Κάποιοι θέλετε μέτρα τύπου Κίνας που αν έκανες παραπάνω παιδιά από όσο όριζε το κράτος σε καταδίκαζαν με βαριά φορολογία και πρόστιμα, είναι τραγικό αυτό. 

Το μονο που είμαι σύμφωνος να γίνει είναι όλοι οι νέοι γονείς να έχουν υποχρεωτικές παρουσίες σε ειδικά σεμινάρια για την ανατροφή των παιδιών τους που θα μπορεί να διεξάγει το κράτος. 

Το σωστό κράτος θα κοιτάξει να ενισχύσει την εφαρμογή κριτικής σκέψης στους πολίτες μέσω της στήριξης της παιδείας, ούτως ώστε ο καθένας να σκέφτεται στον μέγιστο βαθμό αν μπορεί να κάνει παιδί και με  όλες τις παραμέτρους ενός θέματος. Οχι στην θέσπιση επιτροπών και απαγορευτικων μέτρων. Σοβαρευτείτε λίγο ορισμένοι. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Το σωστό κράτος θα κοιτάξει να ενισχύσει την εφαρμογή κριτικής σκέψης στους πολίτες μέσω της στήριξης της παιδείας, ούτως ώστε ο καθένας να σκέφτεται στον μέγιστο βαθμό αν μπορεί να κάνει παιδί και με  όλες τις παραμέτρους ενός θέματος

Πλάκα κάνεις μάλλον 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, adi32 είπε

Πλάκα κάνεις μάλλον 

Η ιδέα δεν είναι καινούρια. Αυτο που λες λεγοταν ευγονικη, οδήγησε σε σείρωσε χιλιάδες άντρες στις ΗΠΑ και ένθερμος υποστηρικτής της ήταν η ναζιστική Γερμανία. Αλκοολικοί αλλά και άτομα με ψυχικές παθήσεις στειρώθηκαν. Απορρίθηκε και ακομα και ο ορος ευγονική ξεστομίζεται με δισταγμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα ολοι ξερουν ποσα παιδια εχουν; σιγουρα ολες ξερουν τους πατεραδες; Σιγουρα ολοι οι γονεις ξερουν αν ρα παιδια τους εχου αγνωστα αδελφια, ξαδερφια θειους παπουδες γιαγιαδες...κλπ;

Μια οικογενεια ειμαστε κατα βαθος οποτε προσοχη στην επιλογη συντροφου. Ζητατε γενεαλογικο κεντρο και τεστ dna συντροφου σας , γονεων και παπουδων.

Αντε και καλο βοδι μαγκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Η τεκνοποιηση είναι δικαίωμα και δεν πρόκειται να την εμποδίσει καμία επιτροπή. Προβλήματα υγείας μπορούν να προκύψουν άπειρα και κληρονομικα από τα οποία δεν πασχεις ο ίδιος αλλά κάποιος προπαπος προγιαγια και μεταπηδανε μια γενιά για να εμφανίσουν στην επόμενη, εγγόνια, δυσεγγονα κτλ. Αν εφαρμοζοντουσαν τέτοια μέτρα πολύ πιθανόν να μην είχα γεννηθεί εγω, ο πατέρας μου, η κοπέλα που γνώρισα και ο αδερφός της, μια γνωστή μου που γεννησε 2 φορές παραμορφώνει έμβρυα και τελικά έκανε έκτρωση, στην τρίτη εγκυμοσύνη όλα πήγαν καλά και το παιδί γεννήθηκε υγιέστατο, η κοπέλα ήθελε να αποκτήσει παιδί και τα κατάφερε. 

Κάποιοι θέλετε μέτρα τύπου Κίνας που αν έκανες παραπάνω παιδιά από όσο όριζε το κράτος σε καταδίκαζαν με βαριά φορολογία και πρόστιμα, είναι τραγικό αυτό. 

Το μονο που είμαι σύμφωνος να γίνει είναι όλοι οι νέοι γονείς να έχουν υποχρεωτικές παρουσίες σε ειδικά σεμινάρια για την ανατροφή των παιδιών τους που θα μπορεί να διεξάγει το κράτος. 

Το σωστό κράτος θα κοιτάξει να ενισχύσει την εφαρμογή κριτικής σκέψης στους πολίτες μέσω της στήριξης της παιδείας, ούτως ώστε ο καθένας να σκέφτεται στον μέγιστο βαθμό αν μπορεί να κάνει παιδί και με  όλες τις παραμέτρους ενός θέματος. Οχι στην θέσπιση επιτροπών και απαγορευτικων μέτρων. Σοβαρευτείτε λίγο ορισμένοι. 

 

Αυτο που προτεινεις ποσο πιθανο το βλεπεις ;

Σταματαω γιατι ειμαστε ηδη εκτος θεματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ELTASSOS1 είπε

Μια οικογενεια ειμαστε κατα βαθος οποτε προσοχη στην επιλογη συντροφου. Ζητατε γενεαλογικο κεντρο και τεστ dna συντροφου σας , γονεων και παπουδων.

 

οταν λες τεστ dna τι εννοεις;

οσο για το γενεαλογικο δεντρο, χρησιμο απο τη μια. Απο την αλλη οπου και να πας δεν θα βρεις καρκινο και καρδια;

Αν το παμε επιστημονικα αυτο που εχει ο αδερφος μου ως συγγενης του θα μπορουσα να το αποκτησω και εγω η το παιδιδ μου. Θα επρεπε να μη βρισκω γυναικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι με την κοπέλα 2 χρόνια το πολύ , είτε τη ζητάς σε γάμο, θρησκευτικό, πολιτικό, σύμφωνο είτε την χωρίζεις. 

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dakonblackblade είπε

Αν είσαι με την κοπέλα 2 χρόνια το πολύ , είτε τη ζητάς σε γάμο, θρησκευτικό, πολιτικό, σύμφωνο είτε την χωρίζεις. 

Δηλαδή επρεπε να χα παντρευτει στα 24 μου ακομα και αν δεν ειχα λεφτα; Τώρα που ειμαι στα 7 να της στειλω ενα sms να της πω σορυ εισαι εκπροθεσμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Michelanjelo είπε

Δηλαδή επρεπε να χα παντρευτει στα 24 μου ακομα και αν δεν ειχα λεφτα; Τώρα που ειμαι στα 7 να της στειλω ενα sms να της πω σορυ εισαι εκπροθεσμη;

7 χρόνια δεν καταλάβες αν σου κάνει για γάμο? Θες άλλα 5?

Αν δεν είχες λεφτά ας χώριζες. 

Η χρυσή περίοδος έχει λήξει για εσάς πιθανότατα, ξεκινάτε το γάμο σας, ήδη κουρασμένοι. Αυτό συμβαίνει με τους περισσότερους. Εσύ μπορεί να αποτελείς εξαίρεση.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dakonblackblade είπε

7 χρόνια δεν καταλάβες αν σου κάνει για γάμο? Θες άλλα 5?

Αν δεν είχες λεφτά ας χώριζες. 

Η χρυσή περίοδος έχει λήξει για εσάς πιθανότατα, ξεκινάτε το γάμο σας, ήδη κουρασμένοι. Αυτό συμβαίνει με τους περισσότερους. Εσύ μπορεί να αποτελείς εξαίρεση.

Ενδιαφερουσες οι αποψεις σου.

Έχεις δικιο, θα της πω να χωρίσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Michelanjelo είπε

Ενδιαφερουσες οι αποψεις σου.

Έχεις δικιο, θα της πω να χωρίσουμε.

Αν δεν είσαι έτοιμος μετά από 7 χρόνια σχέσης για γάμο, είναι το καλύτερο. Να προχωρήσει παρακάτω και εκείνη

Επεξ/σία από Dakonblackblade
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

οταν λες τεστ dna τι εννοεις;

οσο για το γενεαλογικο δεντρο, χρησιμο απο τη μια. Απο την αλλη οπου και να πας δεν θα βρεις καρκινο και καρδια;

Αν το παμε επιστημονικα αυτο που εχει ο αδερφος μου ως συγγενης του θα μπορουσα να το αποκτησω και εγω η το παιδιδ μου. Θα επρεπε να μη βρισκω γυναικα;

 

Tο τεστ dna για πιθανη μακρυνη εστω συγγενεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...