Προς το περιεχόμενο

Laptop HP Thin Client mt44 (HP EliteBook 745 G5) 14" Full HD IPS, AMD Ryzen 3 Pro 2300U 429 € [Έληξε]


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, waterpolistas είπε

Προσοχη με αγορες απο mgmanager γτ πουλανε refurbished για καινουργια.

Μου ετυχε σε λαπτοπ dell που χτυπησε μητρικη και οταν μιλησα με την αντιπροσωπεια δεν καλυπτοταν απο εγγυηση επειδη ηταν αμερικανικο.

Πουλάνε και refurbished και καινούρια και όχι refurbished για καινούρια αλλά το τι είναι το καθένα αναφέρεται στην περιγραφή...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

6 ώρες πριν, nek4d είπε

Ωραια, οποτε, αν δεν παρω αυτο, ποιο να παρω τωρα?

(Εννοειται, μεχρι 430, αντε 450, οχι 800!)

Windows 10 Enterprise ειναι, η επομενη κατηγορια μετα τα pro για big business.

Προσωπικά θα έκανα υποχώρηση σε όγκο/σασί και θα έπαιρνα το hp της προσφοράς που υπάρχει σε άλλο thread με r3 5300u και 256 ssd, ή θα έκανα μικρή αύξηση στο budget στα 500 για lenovo ideapad 3 με r5 3500u και 512 ssd, πλαστικό αλλά πολύ στιβαρό σασί, και  πληκτρολόγιο εφάμιλλης ποιότητας, με μοναδική υποχώρηση το tn panel (με ίδια φωτεινότητα και colour gamut)

 

Το 430 (πέρα από αυθαίρετο όριο) είναι πλασματικό, γιατί θεωρώ αχρηστο pc με windows με 128 δίσκο,  οπότε μιλάμε για extra λεφτά day 1. Και οι 2 εναλλακτικές προσφέρουν τουλάχιστον +30% σε single thread, και έχουν hyperthreading που είναι πολύ χρήσιμο αν κάποιος θέλει να έχει ανοιχτά διαφορα προγράμματα. 

5 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Δεν υπάρχει! Με καλύτερα χαρακτηριστικά από 650 και πάνω, με καλύτερα χαρακτηριστικά και παρόμοια ποιότητα κατασκευής ανεβαίνεις πολύ σε λεφτά!

Τα ιστορικά -και δυστυχώς μάλλον αγύριστα τουλάχιστον  στο εγγύς μέλλον για τα Ελληνικά δεδομένα- δεν καθορίζουν τις προσφορές!

Όπως είπαν κι άλλοι, δε μιλάμε για τιμές pre covid, μιλάμε για όλο το καλοκαίρι. Το laptop είχε μια πρόσκαιρη αύξηση, και βρίσκεται σε αυτή την τιμή εδώ και πάνω από ένα μήνα (και σε χαμηλότερη ακόμα). Αλλά και τη μέγιστη τιμή να δούμε, η διαφορά είναι στα 22 ευρώ, μικρότερη του 5%, άρα προσφορά δεν υπάρχει. 

 

Και πάλι. Υπό προϋποθέσεις είναι μια αρκετά καλή πρόταση, αλλά προσφορά δεν είναι. Και δεν είναι υποκειμενικό, υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια.

Επεξ/σία από giannis_al
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, giannis_al είπε

 

Προσωπικά θα έκανα υποχώρηση σε όγκο/σασί και θα έπαιρνα το hp της προσφοράς που υπάρχει σε άλλο thread με r3 5300u και 256 ssd, ή θα έκανα μικρή αύξηση στο budget στα 500 για lenovo ideapad 3 με r5 3500u και 512 ssd, πλαστικό αλλά πολύ στιβαρό σασί, και  πληκτρολόγιο εφάμιλλης ποιότητας, με μοναδική υποχώρηση το tn panel (με ίδια φωτεινότητα και colour gamut)

Το 430 (πέρα από αυθαίρετο όριο) είναι πλασματικό, γιατί θεωρώ αχρηστο pc με windows με 128 δίσκο,  οπότε μιλάμε για extra λεφτά day 1. Και οι 2 εναλλακτικές προσφέρουν τουλάχιστον +30% σε single thread, και έχουν hyperthreading που είναι πολύ χρήσιμο αν κάποιος θέλει να έχει ανοιχτά διαφορα προγράμματα. 

Όπως είπαν κι άλλοι, δε μιλάμε για τιμές pre covid, μιλάμε για όλο το καλοκαίρι. Το laptop είχε μια πρόσκαιρη αύξηση, και βρίσκεται σε αυτή την τιμή εδώ και πάνω από ένα μήνα (και σε χαμηλότερη ακόμα). Αλλά και τη μέγιστη τιμή να δούμε, η διαφορά είναι στα 22 ευρώ, μικρότερη του 5%, άρα προσφορά δεν υπάρχει. 

Και πάλι. Υπό προϋποθέσεις είναι μια αρκετά καλή πρόταση, αλλά προσφορά δεν είναι. Και δεν είναι υποκειμενικό, υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια.

Οτι να΄ναι! Ο ορισμός!

Για κάποιον με budget γύρω στα 400 € που ψάχνει για δουλειά ελαφρύ 14άρι αξιοπρεπές σε χαρακτηριστικά, άριστη ποιότητα κατασκευής και αναβαθμίσιμο, ένα ακριβότερο κατά 100+ € 15άρι πλαστικό (στιβαρό όμως σαν αλουμίνιο βεβαίως βεβαίως!) με ΤΝ οθόνη και με ένα slot μνήμης είναι...εναλλακτική λύση! Πλάκα έχει!

6 ώρες πριν, cgioris είπε

Windows 11 παίρνει;

Ναι...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν αλλάζει η αγορά, ένα προϊόν σε ίδια τιμή με αυτή που είχε παλιότερα (ή και υψηλότερη), μπορεί να αποτελεί προσφορά.

Κλασικό παράδειγμα οι GPU.

Επεξ/σία από hpdra
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, giannis_al είπε

 

Προσωπικά θα έκανα υποχώρηση σε όγκο/σασί και θα έπαιρνα το hp της προσφοράς που υπάρχει σε άλλο thread με r3 5300u και 256 ssd, ή θα έκανα μικρή αύξηση στο budget στα 500 για lenovo ideapad 3 με r5 3500u και 512 ssd, πλαστικό αλλά πολύ στιβαρό σασί, και  πληκτρολόγιο εφάμιλλης ποιότητας, με μοναδική υποχώρηση το tn panel (με ίδια φωτεινότητα και colour gamut)

 

Το 430 (πέρα από αυθαίρετο όριο) είναι πλασματικό, γιατί θεωρώ αχρηστο pc με windows με 128 δίσκο,  οπότε μιλάμε για extra λεφτά day 1. Και οι 2 εναλλακτικές προσφέρουν τουλάχιστον +30% σε single thread, και έχουν hyperthreading που είναι πολύ χρήσιμο αν κάποιος θέλει να έχει ανοιχτά διαφορα προγράμματα. 

Όπως είπαν κι άλλοι, δε μιλάμε για τιμές pre covid, μιλάμε για όλο το καλοκαίρι. Το laptop είχε μια πρόσκαιρη αύξηση, και βρίσκεται σε αυτή την τιμή εδώ και πάνω από ένα μήνα (και σε χαμηλότερη ακόμα). Αλλά και τη μέγιστη τιμή να δούμε, η διαφορά είναι στα 22 ευρώ, μικρότερη του 5%, άρα προσφορά δεν υπάρχει. 

 

Και πάλι. Υπό προϋποθέσεις είναι μια αρκετά καλή πρόταση, αλλά προσφορά δεν είναι. Και δεν είναι υποκειμενικό, υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια.

Διαφωνώ στο θεμα της TN οθόνης, ειδικα απο την στιγμή που αποτελεί κάτι που το "παντρεύεσαι" μαζί με το laptop. 

Προσωπική μου άποψη,  το θέμα της οθονης, ακόμα κ σε budget κατηγορία, είναι μη διαπραγματευσιμο, ξαναλέω για εμένα.

Στα υπόλοιπα που γράφεις συμφωνώ, αλλά συμφωνώ και με τον TS οτι αυτην την στιγμή άλλο laptop με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά σε αντιστοιχη τιμή δεν υπάρχει, άρα αποτελεί κάποιο είδος προσφοράς.

Αν κάποιος προβεί σε αγορά και θελει, ας μας πει την γνωμη του. 

Επεξ/σία από Nvi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Kαι αμέσως μετά ήλθαν οι...εξωγήινοι!

έχεις πλάκα που προσπαθείς να τεκμηριώσεις τις απαντήσεις/απόψεις σου με ασυναρτησίες.

 

Καταλαβαίνω ότι δεν παίρνεις απο λόγια και διαφορετικές απόψεις οπότε Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Nvi είπε

Διαφωνώ στο θεμα της TN οθόνης, ειδικα απο την στιγμή που αποτελεί κάτι που το "παντρεύεσαι" μαζί με το laptop. 

Προσωπική μου άποψη,  το θέμα της οθονης, ακόμα κ σε budget κατηγορία, είναι μη διαπραγματευσιμο, ξαναλέω για εμένα.

Στα υπόλοιπα που γράφεις συμφωνώ, αλλά συμφωνώ και με τον TS οτι αυτην την στιγμή άλλο laptop με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά σε αντιστοιχη τιμή δεν υπάρχει, άρα αποτελεί κάποιο είδος προσφοράς.

Αν κάποιος προβεί σε αγορά και θελει, ας μας πει την γνωμη του. 

To παράγγειλα να αντικαταστήσω το: https://bit.ly/3B8C2ZQ, σήμερα θα παραλάβω...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, waterpolistas είπε

Προσοχη με αγορες απο mgmanager γτ πουλανε refurbished για καινουργια.

Μου ετυχε σε λαπτοπ dell που χτυπησε μητρικη και οταν μιλησα με την αντιπροσωπεια δεν καλυπτοταν απο εγγυηση επειδη ηταν αμερικανικο.

(sorry για το ανακάτεμα των ποστ, με το κινητό δεν μπορώ να κάνω και πολλά) 

Λοιπόν αυτό το σχόλιο με έβαλε σε σκέψεις... παλιό μοντέλο που με τίποτα δεν παράγεται ακόμα. Όσο δείχνει το ιστορικό του σκρουτζ κάτι μήνες τώρα το έχουν μόνο 2 μαγαζιά σε σχετικά σταθερή τιμή, η οποία είναι πολύ κάτω από την τιμή που το μοντέλο αυτό θεωρητικά έπαιζε "στις μέρες του",

Screenshot_20211004-074148_Chrome.jpg.82fae1026d43a2abe8344e467d3436f6.jpg

όχι γιατί έχει σούπερ Hardware, αλλά γιατί για άλλους λόγους θεωρείται Premium, που δε θα επεκταθώ τωρα. 

Επίσης φοράει λειτουργικό σύστημα που μπαίνει συνήθως μαζικά σε "πακέτα" δεκάδων ή εκατοντάδων λαπτοπ που προορίζονται για επιχειρήσεις, ίσως δημόσιο τομέα κλπ. Είναι πολύ σύνηθες να αποκτώνται με συμβόλαια που ανανεώνονται με νέες συσκευές στην 3ετια (συνήθως έχουν και 3ετη εγγύηση από τον κατασκευαστή στην 1η κυκλοφορία αυτά, όπως νομίζω και αυτό το μοντέλο!) και είναι πολύ μεγάλη σύμπτωση για να είναι απλά σύμπτωση μόνο 2 μαγαζιά να έχουν στοκ ακριβώς 3 χρόνια μετά... 

9 ώρες πριν, vgeorgis είπε

Tο άν είναι ο βασιλιάς στην κατηγορία του σε απόδοση τιμή και κατασκευή είναι άλλο θέμα. 

Το σχόλιο αυτό τυπικά είναι σωστό. 

2 ώρες πριν, hpdra είπε

Όταν αλλάζει η αγορά, ένα προϊόν σε ίδια τιμή με αυτή που είχε παλιότερα (ή και υψηλότερη), μπορεί να αποτελεί προσφορά.

Κλασικό παράδειγμα οι GPU.

Έλα όμως που δε βλέπω έχει αλλάξει ακόμα και τόσο. Ακούω διάφορα, βλέπω όμως στο λινκ, ότι ούτε το σχόλιο του ζαχαρη ισχύει, ότι παρόμοιο hardware (και όχι ίδιας ποιότητας σασί κλπ) κοστίζει 50% πάνω. Ίσα ίσα που στα ίδια πάνω κάτω λεφτά βλέπω καλύτερους και πιο σύγχρονους επεξεργαστές και περισσότερο χώρο στον ssd. Γενικά ο συγκεκριμένος ryzen 3 + 8gb +128gb συνδιασμος εν ετει 2021 αντε να κάνει για κάνα συνταξιούχο και αν. 

Συμπερασματικα θα έλεγα ότι την χρονιά που βγήκε θα ήταν απίθανη περίπτωση για τέτοιο μπάτζετ το συγκεκριμένο, τον Οκτώβριο του 2021 θέλει σίγουρα κατιτίς παραπάνω σε Hardware (που είπαμε είναι εφικτό με το ίδιο μπάτζετ) και σίγουρα θέλει πολύ προσοχή μην παίζει τσατσιά με επιστροφές από leasing κλπ, γιατί οι ενδείξεις είναι ισχυρές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Αντιπροτασούλα σε 13-14'άρι με παρόμοια χαρακτηριστικά και ποιότητα κατασκευής σε παρόμοια τιμούλα?

Γενικα παιζουν αρκετα σε παρομοια χαρακτηριστικα, και 8GB ram 

(με 4 δεν κανεις ουτε browsing)

image.png.605d9d4e8754e869e800b275c7c609ce.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Γενικα παιζουν αρκετα σε παρομοια χαρακτηριστικα, και 8GB ram 

(με 4 δεν κανεις ουτε browsing)

image.png.605d9d4e8754e869e800b275c7c609ce.png

15"άρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Tomahawk12 είπε

ελα ρε συ πρωτη φορα το ακουω. τι σου ειπαν ακριβως απο mgmanager? τους προσεγγισες?

Αρχικα επικοινωνησα με dell που μου ειπαν οι ιδιοι τα παραπανω και επισης για ενα ακομα μαγαζι.

Οταν επικοινωνησα με mgmanager μου ζητησαν να το στειλω σε εκεινους για service και 10 μερες για να γινει η επισκευη αντι για dell που το support ειναι on site και οταν του ρωτησα για ποιο λογο δεν καλυπτεται απο την εγγυηση της dell τα μασαγαν.

Να διευκρινισω οτι λογω επαγγελματος εχω επικοινωνησει αρκετες φορες με το support της dell και πρωτη φορα αντιμετωπισα προβλημα με την εγγυηση.

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Γενικα παιζουν αρκετα σε παρομοια χαρακτηριστικα, και 8GB ram 

(με 4 δεν κανεις ουτε browsing)

image.png.605d9d4e8754e869e800b275c7c609ce.png

 

2 ώρες πριν, giorginho είπε

(sorry για το ανακάτεμα των ποστ, με το κινητό δεν μπορώ να κάνω και πολλά) 

Λοιπόν αυτό το σχόλιο με έβαλε σε σκέψεις... παλιό μοντέλο που με τίποτα δεν παράγεται ακόμα. Όσο δείχνει το ιστορικό του σκρουτζ κάτι μήνες τώρα το έχουν μόνο 2 μαγαζιά σε σχετικά σταθερή τιμή, η οποία είναι πολύ κάτω από την τιμή που το μοντέλο αυτό θεωρητικά έπαιζε "στις μέρες του",

Screenshot_20211004-074148_Chrome.jpg.82fae1026d43a2abe8344e467d3436f6.jpg

όχι γιατί έχει σούπερ Hardware, αλλά γιατί για άλλους λόγους θεωρείται Premium, που δε θα επεκταθώ τωρα. 

Επίσης φοράει λειτουργικό σύστημα που μπαίνει συνήθως μαζικά σε "πακέτα" δεκάδων ή εκατοντάδων λαπτοπ που προορίζονται για επιχειρήσεις, ίσως δημόσιο τομέα κλπ. Είναι πολύ σύνηθες να αποκτώνται με συμβόλαια που ανανεώνονται με νέες συσκευές στην 3ετια (συνήθως έχουν και 3ετη εγγύηση από τον κατασκευαστή στην 1η κυκλοφορία αυτά, όπως νομίζω και αυτό το μοντέλο!) και είναι πολύ μεγάλη σύμπτωση για να είναι απλά σύμπτωση μόνο 2 μαγαζιά να έχουν στοκ ακριβώς 3 χρόνια μετά... 

Το σχόλιο αυτό τυπικά είναι σωστό. 

Έλα όμως που δε βλέπω έχει αλλάξει ακόμα και τόσο. Ακούω διάφορα, βλέπω όμως στο λινκ, ότι ούτε το σχόλιο του ζαχαρη ισχύει, ότι παρόμοιο hardware (και όχι ίδιας ποιότητας σασί κλπ) κοστίζει 50% πάνω. Ίσα ίσα που στα ίδια πάνω κάτω λεφτά βλέπω καλύτερους και πιο σύγχρονους επεξεργαστές και περισσότερο χώρο στον ssd. Γενικά ο συγκεκριμένος ryzen 3 + 8gb +128gb συνδιασμος εν ετει 2021 αντε να κάνει για κάνα συνταξιούχο και αν. 

Συμπερασματικα θα έλεγα ότι την χρονιά που βγήκε θα ήταν απίθανη περίπτωση για τέτοιο μπάτζετ το συγκεκριμένο, τον Οκτώβριο του 2021 θέλει σίγουρα κατιτίς παραπάνω σε Hardware (που είπαμε είναι εφικτό με το ίδιο μπάτζετ) και σίγουρα θέλει πολύ προσοχή μην παίζει τσατσιά με επιστροφές από leasing κλπ, γιατί οι ενδείξεις είναι ισχυρές. 

Ρε σεις τι λέτε μερικοί εδώ πέρα ; 

Ο φίλος ntinaras λέει: 

Με 4 ραμ λέει δεν κάνεις ούτε browsing 

Πόση ραμ νομίζεις ότι θέλει ένα σύστημα για να ανοίξεις δύο καρτέλες στον chrome φίλε ; Τα μηχανήματα με 4ραμ διαχειρίζονται αλλιώς την διαθέσιμη ραμ και όσα έχουν περισσότερη τρώνε παραπάνω γιατι έχουν 

Μηχάνημα με i5 2/4 4ης γενιάς τρέχει άψογα για απλές δουλειές browsing , word , yt , κλπ με 4ραμ , στον σταθερό μου ανοίγω 5 καρτελες στο chrome και έχω διαθέσιμη ακόμα 1gb 

Αυτά τα μηχανήματα για κάποιον που δεν τα θέλει για δουλειά είναι μια χαρά. Αναρωτιέμαι έχετε δουλέψει σε ένα τέτοιο μηχάνημα σήμερα; 

Ο φίλος giorginho λέει: 

Με ryzen 3 , 8 ram , 128 ssd κάνει για κάνα συνταξιούχο και αν 

Άλλος από δω , φίλε μου έχεις δουλέψει τέτοιο μηχάνημα; Από περιέργεια ρωτάω. Και εγώ αλλά και γνωστοί μου έχουν μηχανήματα είτε λάπτοπ είτε σταθερούς με ένα απλό ssd 128 και τους καλύπτει μια χαρά και σε περίπτωση που έχουν πάρα πολλά αρχεία (ταινίες έγγραφα μουσικές και τα λοιπά ) έχουν ένα εξωτερικό δίσκο 1tb και γεμίζουν 

Για απλή χρήση είναι υπεραρκετά τα χαρακτηριστικά που λες για τον μέσο χρήστη που δεν κάνει renders editing , gaming κλπ είναι μια χαρά 

Πες μου μια χρήση που κάνει κάποιος γνωστός σου και δεν θα τον κάλυπτε το συγκεκριμένο λάπτοπ που αναφέρεις. 

Δηλαδή πρέπει εγώ τα δύο από τα τρία λάπτοπ της υπογραφής μου να τα πετάξω τώρα στα σκουπίδια επειδή δεν σηκώνουν πράμα; (Με 4gb ram πάντα , 8 την έκανα επειδή χάλασε ένα λάπτοπ φίλου και μου έδωσε την μνήμη και τον δίσκο και είπα να αναβαθμισω και τα δύο ) 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

 

Ρε σεις τι λέτε μερικοί εδώ πέρα ; 

...

Mην το ψάχνεις καθόλου!

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα που εγραψε ο ^^ απλα επιβεβαιωνουν ο,τι εγραψα: Για συνταξιουχους. Ποιος αλλος δηλαδη την βγαζει με 3-4 tabs? Εγω παντως εχω φτασει αισιως στα 150+. Ο 64χρονος πατερας μου και εχει 2-3 παραθυρα με 7-8 συνολο. Α ξεχασα... συνταξιουχος ειναι :).

Ενα αντιστοιχων specs Asus με του θεματος που πηραμε σε ...επισης συνταξιουχο συγγενη της βγαζει την πιστη. Και μιλαμε για browsing, word, απλα ατομο χωρις γνωσεις βελτιστοποιησης αποδοσης, ελαχιστοποιησης επιβαρυνσης πορων συστηματος κλπ. Ειδικα για τετοια ατομα θα πρεπει να παιζουν σταθερα και σε βαθος χρονου απροβληματιστα αυτα τα μηχανηματα. 

Ξαναλεω, αχρηστα δεν ειναι, το κοινο τους το εχουν (και ειναι αυτο που ηδη ανεφερα απειρες φορες). Τωρα ο,τι αλλο θελετε πειτε... απο εμενα χαιρετισματα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...