Προς το περιεχόμενο

Laptop HP Thin Client mt44 (HP EliteBook 745 G5) 14" Full HD IPS, AMD Ryzen 3 Pro 2300U 429 € [Έληξε]


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, giorginho είπε

Ολα αυτα που εγραψε ο ^^ απλα επιβεβαιωνουν ο,τι εγραψα: Για συνταξιουχους. Ποιος αλλος δηλαδη την βγαζει με 3-4 tabs? Εγω παντως εχω φτασει αισιως στα 150+. Ο 64χρονος πατερας μου και εχει 2-3 παραθυρα με 7-8 συνολο. Α ξεχασα... συνταξιουχος ειναι :).

Ενα αντιστοιχων specs Asus με του θεματος που πηραμε σε ...επισης συνταξιουχο συγγενη της βγαζει την πιστη. Και μιλαμε για browsing, word, απλα ατομο χωρις γνωσεις βελτιστοποιησης αποδοσης, ελαχιστοποιησης επιβαρυνσης πορων συστηματος κλπ. Ειδικα για τετοια ατομα θα πρεπει να παιζουν σταθερα και σε βαθος χρονου απροβληματιστα αυτα τα μηχανηματα. 

Ξαναλεω, αχρηστα δεν ειναι, το κοινο τους το εχουν (και ειναι αυτο που ηδη ανεφερα απειρες φορες). Τωρα ο,τι αλλο θελετε πειτε... απο εμενα χαιρετισματα.

Τι κάνεις τα 150 tabs στον browser ήθελα να ήξερα 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

To laptop αυτό τα σπάει παιδιά.

 

Το πήρα για τηλεργασία για τον πατέρα μου και έχει εξαιρετική ποιότητα κατασκευής ( είναι αλουμίνιο ), φορτίζει από usb-c αν θες (άλλα σε αυτή τη τιμή δεν έχουν καν usb-c), η οθόνη είναι IPS και είναι πάρα πολύ καλή, έχει εξαιρετικά ηχεία και μικρόφωνο και decent camera.

Μόνη παρασπονδία ίσως ο λίγο παραπάνω θορυβώδης ανεμιστήρας αλλά μόνο όταν ζορίζεται και το touchpad που επειδή έχει τα κουμπιά από πάνω ξενίζει κάπως. Αλλά έχει και την μπιλίτσα....

Επίσης έχει φωτιζόμενο πληκτρολόγιο στα θετικά!

Και σε καμία περίπτωση δεν κολλάει ακόμα και με 20 tabs που το είχα δοκιμάσει εγώ.

Αγοράστηκε στα 429 με linux.

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 4/10/2021 στις 1:36 ΜΜ, Nik1239 είπε

Τι κάνεις τα 150 tabs στον browser ήθελα να ήξερα 

Να ΄χαμε να λέγαμε και να 'χαμε να πούμε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Nik1239 είπε

 

Ρε σεις τι λέτε μερικοί εδώ πέρα ; 

Ο φίλος ntinaras λέει: 

Με 4 ραμ λέει δεν κάνεις ούτε browsing 

Πόση ραμ νομίζεις ότι θέλει ένα σύστημα για να ανοίξεις δύο καρτέλες στον chrome φίλε ; Τα μηχανήματα με 4ραμ διαχειρίζονται αλλιώς την διαθέσιμη ραμ και όσα έχουν περισσότερη τρώνε παραπάνω γιατι έχουν 

Μηχάνημα με i5 2/4 4ης γενιάς τρέχει άψογα για απλές δουλειές browsing , word , yt , κλπ με 4ραμ , στον σταθερό μου ανοίγω 5 καρτελες στο chrome και έχω διαθέσιμη ακόμα 1gb 

Αυτά τα μηχανήματα για κάποιον που δεν τα θέλει για δουλειά είναι μια χαρά. Αναρωτιέμαι έχετε δουλέψει σε ένα τέτοιο μηχάνημα σήμερα; 

Ο φίλος giorginho λέει: 

Με ryzen 3 , 8 ram , 128 ssd κάνει για κάνα συνταξιούχο και αν 

Άλλος από δω , φίλε μου έχεις δουλέψει τέτοιο μηχάνημα; Από περιέργεια ρωτάω. Και εγώ αλλά και γνωστοί μου έχουν μηχανήματα είτε λάπτοπ είτε σταθερούς με ένα απλό ssd 128 και τους καλύπτει μια χαρά και σε περίπτωση που έχουν πάρα πολλά αρχεία (ταινίες έγγραφα μουσικές και τα λοιπά ) έχουν ένα εξωτερικό δίσκο 1tb και γεμίζουν 

Για απλή χρήση είναι υπεραρκετά τα χαρακτηριστικά που λες για τον μέσο χρήστη που δεν κάνει renders editing , gaming κλπ είναι μια χαρά 

Πες μου μια χρήση που κάνει κάποιος γνωστός σου και δεν θα τον κάλυπτε το συγκεκριμένο λάπτοπ που αναφέρεις. 

Δηλαδή πρέπει εγώ τα δύο από τα τρία λάπτοπ της υπογραφής μου να τα πετάξω τώρα στα σκουπίδια επειδή δεν σηκώνουν πράμα; (Με 4gb ram πάντα , 8 την έκανα επειδή χάλασε ένα λάπτοπ φίλου και μου έδωσε την μνήμη και τον δίσκο και είπα να αναβαθμισω και τα δύο ) 

Αυτη τη στιγμη εχω ανοιξει 5 καρτελες στον chrome μετα απο restart και τιποτα αλλο στο παρασκηνιο, δεν εχω καν τιποτα να κανει auto start με τα windows και  μου τρωει 4.6GB

και απο περιεργεια, εκλεισα τα παντα και εμεινα μονο με τα windows και μου ετρωγε 3.5GB.

Που να ανοιγα και καμια πιο βαρια σελιδα οπως το Youtube.

Οποτε ναι, δεν φτανουν 4GB ram το 2021 μονο για browsing.

 

Επεξ/σία από Ntinaras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Αυτη τη στιγμη εχω ανοιξει 5 καρτελες στον chrome μετα απο restart και τιποτα αλλο στο παρασκηνιο, δεν εχω καν τιποτα να κανει auto start με τα windows και  μου τρωει 4.6GB

και απο περιεργεια, εκλεισα τα παντα και εμεινα μονο με τα windows και μου ετρωγε 3.5GB.

Που να ανοιγα και καμια πιο βαρια σελιδα οπως το Youtube.

Οποτε ναι, δεν φτανουν 4GB ram το 2021 μονο για browsing.

 

Πόσα gb ram έχει το σύστημα σου; Και έχω σε idle σε λάπτοπ με 4 ραμ έχω 2 που είναι σε χρήση και σε laptop πάλι idle έχω 4 σε χρήση αλλά φοράει 16gb ram 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Τι κάνεις τα 150 tabs στον browser ήθελα να ήξερα 

Τα περισσοτερα ειναι... backlog, που περιμενει να τα τσεκαρω οταν βρω χρονο (για πολλα απο αυτα δε θα βρω και κατα καιρους κανω ενα 'περασμα' και απλα κλεινω μερικα που τρωνε ακυρο, γιατι ξερω οτι θα μαζευτουν κι άλλα), εχω και μερικα που περιεχουν πληροφοριες ή εργαλεια που χρησιμοποιω συχνα και που δεν θελω να τρεχω καθε φορα στα bookmarks να τα βρισκω, τα οποια επισης εχουν παρα πολλες πλεον καταχωρησεις. Τι να κανουμε, εποχη και κοινωνια της πληροφοριας ειμαστε...😋

Καποτε με 8αρα ram μολις περναγα τα 80 αρχιζαν τα ζορια και στα 100-110 τερματιζε η ραμ και αν το αφηνα μερικες ωρες ετσι μου κρασαρε καποια στιγμη τον browser. Πλεον εδω και χρονια με 16αρα η χρηση περιοριζεται στα 10-12γιγα, οποτε περισσευουν αρκετα για οτιδηποτε χρειαστει ανα διαστηματα, πχ καμια 4Κ ταινια κλπ.

Παντα ηταν πονος το θεμα της ραμ, απο τοτε που ειχα 128αρα σε ενα αρχαιο pc (σπανια χωρητικοτητα για εποχες 1998), μετα που ειχα 1γιγα εν ετει 2004, 4-8 γιγα καπου στα 2007-08 εως τα μεσα της περασμενης δεκαετιας... Στα 16 ειμαι εδω και μερικα χρονια πλεον καλα, ειχα μια φαγουρα να παω στα 32 πριν 2-3 χρονια αλλά μου περασε γιατι εκοψα τα παιχνιδια αναγκαστικα.

Ενιγουέι... να χουμε να λεμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Τι κάνεις τα 150 tabs στον browser ήθελα να ήξερα 

Spoiler

Spoiler επειδή είναι off topic.

Τώρα που γράφω στο κινητό μου (Samsung Note 9 512/8) έχω πια άνω των 100 παραθύρων ανοιχτά στον chrome (εδώ και κάμποσες μέρες έχει σταματήσει να απαριθμεί και μου βγάζει απλά ένα χαμογελάκι στη θέση της αρίθμησης, που το κάνει όταν πιάσεις τα 100) και το σύνολο των καρτελων σε αυτά τα παράθυρα, με καταμέτρηση στις 19 Σεπτέμβρη, ήταν στις 233...τώρα λογικά είναι παραπάνω. 

Αναμένω στις επόμενες 10 ημέρες να έχω κλείσει κάπου 20-25 παράθυρα και καμιά 60ρια καρτέλες, αλλά και πάλι θα παραμένουν πολλα.

😁

Επεξ/σία από _Biohazard_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να καταθέσω τον οβολό μου και εγώ...όποιος δεν έχει ακουμπήσει και δουλέψει elitebook ας μην μπει σε άκυρες συγκρίσεις με 15άρια και πιο γρήγορους επεξεργαστές με 100 ευρώ παραπάνω κλπ κλπ. Για να πάρεις μηχάνημα με την συγκεκριμένη ποιότητα κατασκευής και οθόνης με τωρινό επεξεργαστή θες 1000άρα...Όσο για το αν με 4gb ram γίνεται δουλειά σε windows υπάρχει στην οικογένεια lenovo g510 15άρι με 2πύρινο intel και 4gb ram και ssd που δουλεύει αξιοπρεπέστατα windows 10 για εκπαιδευτικό (όχι συνταξιούχο και τέτοιες άλλες γραφικότητες) με office, browsing 6-7 καρτέλες, youtube 1080p κλπ κλπ από το 2014 μέχρι σήμερα. Να έχουμε συναίσθηση του τι πετάμε εδώ μέσα...επίσης ισχύει ότι η διαχείριση της ram από τα windows 10 είναι διαφορετική όταν υπάρχουν 4gb και διαφορετική όταν υπάρχουν 8, 16 κλπ ακόμη και σε idle κατάσταση. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorginho είπε

Στα 16 ειμαι εδω και μερικα χρονια πλεον καλα, ειχα μια φαγουρα να παω στα 32

Έχω 32gb ram για μεγάλα project compilations τύπου web engines και kernel. Και αποδιδει μια χαρά το workstation

Απορώ γιατί απλά δεν κλείνεις τα tabs και να κρατάς bookmarks. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Tomahawk12 είπε

Έχω 32gb ram για μεγάλα project compilations τύπου web engines και kernel. Και αποδιδει μια χαρά το workstation

Απορώ γιατί απλά δεν κλείνεις τα tabs και να κρατάς bookmarks. 

Εξηγησα ηδη το γιατι... ειναι κι αυτα πολλα και δεν εχω ορεξη να καθομαι να ελεγχω καθε φορα την καθετη λιστα που εμφανιζεται μεχρι να βρω σε ποιο σημειο ποιας υπο-λιστας ειναι η εκαστοτε σελιδα. Με το να εχω καρτελα ανοιχτη εχω πολυ πιο γρηγορο τροπο προσβασης. Καθε τοσο κατι που ξερω οτι δε θα το χρειαστω "στο εγγυς μελλον" αλλά μαλλον αργοτερα το περναω ως bookmark και το κλεινω. Και παλι χτιζω backlog.

18 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Spoiler επειδή είναι off topic.

Τώρα που γράφω στο κινητό μου (Samsung Note 9 512/8) έχω πια άνω των 100 παραθύρων ανοιχτά στον chrome (εδώ και κάμποσες μέρες έχει σταματήσει να απαριθμεί και μου βγάζει απλά ένα χαμογελάκι στη θέση της αρίθμησης, που το κάνει όταν πιάσεις τα 100) και το σύνολο των καρτελων σε αυτά τα παράθυρα, με καταμέτρηση στις 19 Σεπτέμβρη, ήταν στις 233...τώρα λογικά είναι παραπάνω. 

Αναμένω στις επόμενες 10 ημέρες να έχω κλείσει κάπου 20-25 παράθυρα και καμιά 60ρια καρτέλες, αλλά και πάλι θα παραμένουν πολλα.

😁

 

Spoiler

Note 10 8GB/256GB εδω με αισιως 90 καρτελες (στο κινητο εννοω, οχι τις 150 που εχω στο λαπτοπ!), τωρα που ανεφερες το χαμογελακι με βλεπω να κατοσταριζω κι εγω συντομα. Και φαντασου ειχα βαλει στοχο να μειωσω μεσα στο καλοκαιρι που μας περασε τις 80 που τοτε ειχα σε περιπου 40... 😂

 

Επεξ/σία από giorginho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, giorginho είπε

 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Note 10 8GB/256GB εδω με αισιως 90 καρτελες (στο κινητο εννοω, οχι τις 150 που εχω στο λαπτοπ!), τωρα που ανεφερες το χαμογελακι με βλεπω να κατοσταριζω κι εγω συντομα. Και φαντασου ειχα βαλει στοχο να μειωσω μεσα στο καλοκαιρι που μας περασε τις 80 που τοτε ειχα σε περιπου 40... 😂

 

Spoiler

Αν έχεις 90 καρτέλες και όχι παράθυρα....δεν θα δεις χαμογελάκι σύντομα. Εκτός αν με καρτέλα εννοείς παράθυρο. Στα 100 παράθυρα σου βγάζει το χαμογελάκι, εγώ τα έχω πιάσει πάτο πολλού και εντός αυτών των 100+ παραθύρων έχω σύνολο 233+ καρτέλες. Καλά είχα κάνει και είχα πάει στο 512/8 Note 9 και όχι στο "μικρό" με τα 6gb ram...για του λόγου το αληθές ακολουθεί και screenshot 😛

 

 

Spoiler

Screenshot_20211004-202013_Chrome.jpg

 

Επεξ/σία από _Biohazard_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

Μην εισαι σιγουρος οτι τα κιλα που αναφερει ειναι τα πραγματικα, εχω μπροστα μου ενα dell 5420, και γραφει πως ειναι 2.2kg αλλα το ζυγισα και ειναι 1.54

32GB

Λοιπόν δες 

Το τελευταίο λάπτοπ της υπογραφής μου 

 

Screenshot_2021-10-04-20-58-35-732_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2021-10-04-20-58-24-352_com.miui.gallery.jpg

ο σταθερος μου με δυο πραγματα στο startup με win11

Στιγμιότυπο οθόνης (17).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικα απο τα tabs του Chrome με χρηση μνημης απο μερικα.... kilobytes (!) εως μισο γιγα (και αναλογα τη χρηση αυτο το "γιγα" tab μπορει να δεσμευσει και πολυ παραπανω μνημη)...

image.png.da22645f988fb7b06a0b1bbc4e01bfb9.png

Ενα 400αρι τρωει για την ωρα και ο JDownloader (το οποιο επισης κατα καιρους το εχω "τσακωσει" να τρωει αρκετα παραπανω) κ.ο.κ. ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Ntinaras said:

Μην εισαι σιγουρος οτι τα κιλα που αναφερει ειναι τα πραγματικα, εχω μπροστα μου ενα dell 5420, και γραφει πως ειναι 2.2kg αλλα το ζυγισα και ειναι 1.54

32GB

Σχεδόν ποτέ δεν υπάρχει τέτοια διαφορά στο βάρος. Από εκεί και πέρα τυπογραφικά λάθη γίνονται.. Δε ξέρω για ποιο 5420 μιλάς.. Αλλά το καινούριο λέει ξεκινάει από 1.4 κιλά. Επίσης είναι 14αρια αυτά ακόμα και τα παλια.. Οπότε το 2.2 έτσι και αλλιώς ήταν τελείως λάθος. 

Πέρα από το οφφτοπικ ωραίο μηχάνημα φαίνεται... Και μια χαρά τα χαρακτηριστικά.. Μη τρελαθούμε ότι δε κάνει για browsing επειδή κάποιοι θέλουν να έχουν 627000 tabs ανοιχτά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...