Προς το περιεχόμενο

"Κόστος dvd" σε διαγνωστικά κέντρα (Αξονική, Μαγνητική κλπ)


solution1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ok, first world problem κι από τη στιγμή που έχεις ένα πρόβλημα υγείας κι αρχίζεις αξονικές & μαγνητικές, το κόστος του dvd θα έπρεπε να είναι το λιγότερο που σ' ενδιαφέρει, αλλά δε μ' αρέσει η κουτοπονηριά.

Κατανοούσα τη χρέωση του οπτικού δίσκου το μακρινό 2000 όταν οι οπτικοί δίσκοι αποτελούσαν ακόμα hot trend, αλλά το 2021 να χρεώνουν 10€ για ένα dvd, όταν με τα ίδια χρήματα παίρνεις επώνυμο φλασάκι 32gb minimum, θεωρώ ότι είναι κουτοπονηριά.

Καταρχάς, τη σημερινή εποχή, είναι πολύ πιθανόν να μην έχει καν οπτικό drive ο ιατρός (πχ mac mini)

Tο θέμα είναι ότι το κόστος αυτό είναι επίσημο, φαίνεται στην απόδειξη. Δεν είναι "μαύρο" δεκάρικο που το μοιράζονται οι υπάλληλοι (που σ' εκείνη την περίπτωση θα έλεγα δε βαριέσαι..)

Οπότε δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς χρεώνεται!

Το κόστος του κενού dvd; Αν είναι έτσι, την επόμενη φορά ναι τους πάω ένα ολοκαίνουργιο dvd.

Είναι εξτρά χρόνος η διαδικασία εγγραφής του dvd; Αν είναι έτσι, να τους πάω ένα φλασάκι, να κάνουν ένα drag n drop..

[spoiler: τους πρότεινα να τους δώσω το φλασάκι μου να μου τα περάσουν κι απάντηση τους ήταν ότι λόγω ασφάλειας, δε βάζουν κανένα φλασάκι στο pc των αποτελεσμάτων. (ok, ένα δίκιο το έχουν..)]

(Αν την επόμενη φορά, έχω μαζί μου ένα ολοκαίνουργιο σφραγισμένο φλασάκι, θα το δεχτούν; Κάτι μου λέει πως και πάλι όχι..)

Τους ρώτησα και το προφανές, δηλαδή αν γίνεται να αποσταλούν οι εξετάσεις απευθείας στο mail μου. Η απάντηση τους ήταν ότι είναι μεγάλος όγκος. (ok, κι εδώ έχουν δίκιο)

Από τη στιγμή λοιπόν που είναι υποχρεωτικό το κόστος, ενσωμάτωσε το στην τιμή! Μη μου λες ότι το κόστος συμμετοχής είναι 35€ + 10€ για το dvd!

Πες μου από την αρχή ότι το κόστος συμμετοχής είναι 45€

 

Είμαι υπερβολικός;

Επεξ/σία από solution1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Eνδεχομένως να έχουν βρει την πατέντα αυτή για να ανεβάζουν έμμεσα το κόστος συμμετοχής.

Το κόστος συμμετοχής είναι ένα ποσοστό επί του κόστους της εξέτασης. Για να παίρνουν 45 ευρώ την εξέταση όπως (εικάζω ότι) θέλουν να βγάζουν κατ' ελάχιστο, θα έπρεπε να ανεβάσουν πολύ την τιμή της (+10 ευρώ στα 35 είναι, ποσοστιαία, πολύ) και ενδεχομένως να είχαν θέμα.

Οπότε, σου λένε συμμετοχή 35 +10 "για το DVD", το οποίο ως κόστος, συμφωνώ, είναι παλαβό.

Το θέμα, βέβαια, είναι πως, αρνούμενοι να σου δώσουν τα αποτελέσματα με άλλο τρόπο, πρακτικά σε αναγκάζουν να το πληρώσεις, άρα ανεβάζουν το κόστος της συμμετοχής. Δεν ξέρω ποιος φορέας θα μπορούσε να ασχοληθεί, όμως, με τυχόν καταγγελία. Προσωπικά, για 10 ευρώ δεν θα έμπαινα καν στη διαδικασία, παρότι ως τακτική το βρίσκω ενοχλητικό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι προαιρετικό ή υποχρεωτικό το DVD για να λάβεις τα αποτελέσματα των εξετάσεων;

Για παράδειγμα, για ψηφιακή πανοραμική σου δίνουν την ακτινογραφία εκτυπωμένη. Αν ζητήσεις και σε ψηφιακή μορφή, για να σταλεί άμεσα στον γιατρό, ζητούν άλλα 5-10 ευρώ για εγγραφή σε DVD.

 

Είναι οκ η τιμή για ένα add on, σε τεχνικό εργαστήριο μπήκες, δεν μπήκες σε περίπτερο.

Γενικά πολλά πράγματα έχουν μια υπεραξία ανάλογα τον τόπο που διατίθονται:

  • ίδια τιμή έχει η μπύρα στο περίπτερο και ίδια στο σουπερ μάρκετ?
  • ίδια τιμή έχει να σου χορηγήσουν Depon μέσα σε μια κλινική και ίδια να το πάρεις μόνος σου από ένα φαρμακειο?
  • κτλ
Επεξ/σία από GeorgeKatz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Snoob συμφωνώ στα υπόλοιπα, διαφωνώ στο συγκεκριμένο:

2 ώρες πριν, Snoob είπε

Προσωπικά, για 10 ευρώ δεν θα έμπαινα καν στη διαδικασία

ΕΚΤΟΣ ΑΝ η απάντηση στο παρακάτω ερώτημα:

2 ώρες πριν, GeorgeKatz είπε

Είναι προαιρετικό ή υποχρεωτικό το DVD για να λάβεις τα αποτελέσματα των εξετάσεων;

είναι "προαιρετικό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πριν δέκα χρόνια δούλευα σε διαγνωστικό, ξέρω ότι ο μαγνητικός δεν συνοδευόταν από πρόγραμμα που να μπορείς να μεταφέρεις τα αποτελέσματα σε DVD. Χρειαζόταν η προμήθεια ειδικού λογισμικού με κόστος αρκετές εκατοντάδες ευρώ και μόνο από το PC που είχε εγκατασταθεί μπορούσε να γίνει η εγγραφή. Αν τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει θεωρώ φυσιολογική τη χρέωση

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχω δει ποτε σε αξωνικη κλπ χρεωση για το dvd .

Παντα πληρωνω μονο την συμμετοχη που αναφερει το παραπεμπτικο του ΕΟΠΠΥ

Καπου 35 ευρω για μαγνητικη και κατω απο 10ευρω  για αξωνικη 

Ακτινογραφια αλλες φορες μου δινουν dvd και αλλες φορες φιλμ

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, GeorgeKatz είπε

Είναι προαιρετικό ή υποχρεωτικό το DVD για να λάβεις τα αποτελέσματα των εξετάσεων;

Για παράδειγμα, για ψηφιακή πανοραμική σου δίνουν την ακτινογραφία εκτυπωμένη. Αν ζητήσεις και σε ψηφιακή μορφή, για να σταλεί άμεσα στον γιατρό, ζητούν άλλα 5-10 ευρώ για εγγραφή σε DVD.

Έχω την εντύπωση ότι σε Μαγνητική / Αξονική, επειδή ακριβώς σκανάρει σε layers (φέτες) είναι απαραίτητη η ψηφιακή απεικόνιση.

Στην ακτινογραφία, στην οποία βγάζει μία "φώτο", συμφωνώ ότι είναι προεραιτική.

19 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Δεν εχω δει ποτε σε αξωνικη κλπ χρεωση για το dvd .

Παντα πληρωνω μονο την συμμετοχη που αναφερει το παραπεμπτικο του ΕΟΠΠΥ

Καπου 35 ευρω για μαγνητικη και κατω απο 10ευρω  για αξωνικη 

Ακτινογραφια αλλες φορες μου δινουν dvd και αλλες φορες φιλμ

Οπότε μάλλον παίζει ρόλο το διαγνωστικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια υπηρεσία που παρέχουν.

Μην κάνετε τόσο απλοϊκές σκέψεις. Μου θυμίζει αυτό που λέγαν παλιά για τον καφέ: 5cents ο καφές, 5 cents η ζάχαρη, 2 cents το καλαμάκι....το συνολικό κόστος βγαίνει ας πούμε 20cents. Γιατί το πουλάνε στα 3€?

Αν είναι να τους πάμε δικό μας DVD, ας πάμε και δικό μας καφέ στην καφετέρια και να μη μας χρεώσουν τίποτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Είναι ένα κόστος το οποίο δεν μπορείς ν' αποφύγεις, και δεν το ενσωματώνουν στην τιμή.

Το ανάλογο θα ήταν να πάει κάποιος για ακτινογραφία και να του πουν ότι το κόστος είναι 10€ + 10€ το ακτινογραφικό φιλμ..

Πώς αλλιώς θα πάρει τα αποτελέσματα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, solution1 είπε

Έχω την εντύπωση ότι σε Μαγνητική / Αξονική, επειδή ακριβώς σκανάρει σε layers (φέτες) είναι απαραίτητη η ψηφιακή απεικόνιση.

Στην ακτινογραφία, στην οποία βγάζει μία "φώτο", συμφωνώ ότι είναι προεραιτική.

Οπότε μάλλον παίζει ρόλο το διαγνωστικό

Μαλλον..Μιλαω για Βιοτυπο , Βιοιταρικη, Ιατροπολς και Ιατροδιαγνωση 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Από περιέργεια, ρώτησα στο διαγνωστικό της γειτονιάς, προφανώς και οι άνθρωποι δεν χρεώνουν κανένα DVD για να σου δώσουν τα αποτελέσματα των εξετάσεων. 

Θεωρώ πως οι συγκεκριμένοι βρήκαν έναν ωραίο τρόπο να αυξάνουν τις χρεώσεις.

Είναι η ίδια ομορφιά που έκαναν τα εστιατόρια με το "νερό" και το "ψωμί", που σου τα έφερναν χωρίς να ρωτήσουν και τα χτύπαγαν 1000% πάνω στο κόστος.

Απλά, αυτά τα ποσά, πρέπει να επηρεάσουν μια κρίσιμη μάζα ανθρώπων προκειμένου να υπάρξει αντίδραση, μόνος του ο άλλος να κάνει φασαρία για 10 ευρώ, δύσκολο.

Και σε αυτό ακριβώς ποντάρουν οι "έξυπνοι".

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες πως σε απλή ακτινογραφία σου δίνουν το αποτέλεσμα σε φιλμ. Αξονική/μαγνητική και άλλες που είναι <<πολλές>> εικόνες μαζί, πως στις δίνουν; Και εγώ πιστεύω πως είναι κόλπο για εξτραδάκι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μαγνητική που έκανα πέρσι μου έδωσαν ένα dvd με ένα λογισμικό μέσα όπου μπορούσες να δεις χιλιάδες λήψεις, και ένα εκτυπωμένο 5σελιδο με το πρόθεμα, ενδεικτικές φωτογραφίες από τις λήψεις και τα αποτελέσματα. Εκεί που μου δημιουργούν τεράστιο θέμα είναι πως τα ηθελα για το κεπα που τα θέλουν όλα σε χαρτί ή σε φιλμ, τελικά δεν ζήτησαν τίποτα. Αντε να πούμε, πληρώνεις που πληρώνεις, τα σκας και για εκτυπώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2021 στις 11:18 ΠΜ, solution1 είπε

ok, first world problem κι από τη στιγμή που έχεις ένα πρόβλημα υγείας κι αρχίζεις αξονικές & μαγνητικές, το κόστος του dvd θα έπρεπε να είναι το λιγότερο που σ' ενδιαφέρει, αλλά δε μ' αρέσει η κουτοπονηριά.

Κατανοούσα τη χρέωση του οπτικού δίσκου το μακρινό 2000 όταν οι οπτικοί δίσκοι αποτελούσαν ακόμα hot trend, αλλά το 2021 να χρεώνουν 10€ για ένα dvd, όταν με τα ίδια χρήματα παίρνεις επώνυμο φλασάκι 32gb minimum, θεωρώ ότι είναι κουτοπονηριά.

Καταρχάς, τη σημερινή εποχή, είναι πολύ πιθανόν να μην έχει καν οπτικό drive ο ιατρός (πχ mac mini)

Tο θέμα είναι ότι το κόστος αυτό είναι επίσημο, φαίνεται στην απόδειξη. Δεν είναι "μαύρο" δεκάρικο που το μοιράζονται οι υπάλληλοι (που σ' εκείνη την περίπτωση θα έλεγα δε βαριέσαι..)

Οπότε δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς χρεώνεται!

Το κόστος του κενού dvd; Αν είναι έτσι, την επόμενη φορά ναι τους πάω ένα ολοκαίνουργιο dvd.

Είναι εξτρά χρόνος η διαδικασία εγγραφής του dvd; Αν είναι έτσι, να τους πάω ένα φλασάκι, να κάνουν ένα drag n drop..

[spoiler: τους πρότεινα να τους δώσω το φλασάκι μου να μου τα περάσουν κι απάντηση τους ήταν ότι λόγω ασφάλειας, δε βάζουν κανένα φλασάκι στο pc των αποτελεσμάτων. (ok, ένα δίκιο το έχουν..)]

(Αν την επόμενη φορά, έχω μαζί μου ένα ολοκαίνουργιο σφραγισμένο φλασάκι, θα το δεχτούν; Κάτι μου λέει πως και πάλι όχι..)

Τους ρώτησα και το προφανές, δηλαδή αν γίνεται να αποσταλούν οι εξετάσεις απευθείας στο mail μου. Η απάντηση τους ήταν ότι είναι μεγάλος όγκος. (ok, κι εδώ έχουν δίκιο)

Από τη στιγμή λοιπόν που είναι υποχρεωτικό το κόστος, ενσωμάτωσε το στην τιμή! Μη μου λες ότι το κόστος συμμετοχής είναι 35€ + 10€ για το dvd!

Πες μου από την αρχή ότι το κόστος συμμετοχής είναι 45€

 

Είμαι υπερβολικός;

πολλοι γιατροι κοιταζουν μονο την γνωματευση, σε εξεταζουν, κ τα ντιβιντι πολλες φορες ουτε καν τα ζητανε να τα βαλουν σε κομπιουτερ, περαστικα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...