Προς το περιεχόμενο

ανακύκλωση μπαζων


Ducatista

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά πραγματικά κάποιος που ξέρει είχα κάτι μπάζα οικοδομής από εργασίες που είχαν γίνει στο σπίτι μου παλιά αρκετά κυβικά και λεω πλέον με την διαχείριση των μπαζων να τα πάω στην ανακύκλωση αλλά το ποσό που μου είπαν τελικά είναι αρκετά παραπάνω από όσα υπολόγιζα και τωρα σκέφτομαι τι να κάνω.. τα κυβικά μου τα έβγαλαν περίπου 50 και το συνολικό κόστος περίπου 1100 ευρώ  δεν μπορώ να καταλαβω με τι σκεπτικό πήγαν τόσα πολλά αν το ήξερα θα τα κρατούσα εδώ.. δεν ξέρω τι να κάνω τι πρόταση να τους κάνω... δηλαδή αν ήμουν κανενας απατεώνας δεν θα πλήρωνα και ας τραβηχτουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι έχεις 50 κυβικά μπάζα; Είναι αρκετά μεγάλο το νούμερο.

Στην τιμή που λες περιλαμβάνει εργατικα;

Απο αναζήτηση, βρήκα ότι ο μεγάλος κάδος χωράει 7.5 κυβικά. Αν πας με τιμή κοντά στα 100(εδώ θα μας πουν όσοι γνωρίζουν αν είναι σωστή η τιμή που λέω) θες μόνο 700 για τους κάδους.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Είσαι σίγουρος ότι έχεις 50 κυβικά μπάζα; Είναι αρκετά μεγάλο το νούμερο.

Στην τιμή που λες περιλαμβάνει εργατικα;

Απο αναζήτηση, βρήκα ότι ο μεγάλος κάδος χωράει 7.5 κυβικά. Αν πας με τιμή κοντά στα 100(εδώ θα μας πουν όσοι γνωρίζουν αν είναι σωστή η τιμή που λέω) θες μόνο 700 για τους κάδους.

 

Τα κυβικά είναι 52 και το ποσό είναι 1200 ευρώ είδα την απόδειξη τους κάδους τους πλήρωσα ξεχωριστά  6 κάδοι πήγαν εκεί που ούτε και τα κυβικά είναι σωστά αν παίρνει 7.5 κυβικά ο ενας

Το ποσό αναφέρεται μόνο στην ανακύκλωση αυτή καθ αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, hp8 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

70961514_.png.019ebdfa4bb0a5c2044abcdb24aa57b0.png

 

Ναι αλλα εδώ στην ροδο είναι μονοπώλιο... το θέμα ειναι οτι εγω δεν θέλω να πληρώσω αυτό το ποσό μου φαίνονται πολλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω επειδη ελαχιστοι εχουν κάδους κτλ τα φορτώνουν σε τρειλερ και τα πετάνε σε μη κατοικημενες περιοχές η σε σκουπίδια και τα μαζευει ο δημος με φορτηγα οι εργάτες. Φυσικα αμα σε πιάσουν σε βαζουν να τα μαζέψεις. Αφου δε το εκανε ο εργολαβος τωρα αναγκαστικά πρεπει να πληρώσεις δε γινεται αλλιως ή βρισκεις καποιον να τα φορτώσει οπως κανουν εδω και να τα αδειαζει σε μερη που ξερει. Το να λες οτι ειναι πολλα δεν εχει νοημα οταν κανουμε τετοιες εργασιες πρεπει να λαμβανουμε υποψη την αποκομιδη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ducatista είπε

Ναι αλλα εδώ στην ροδο είναι μονοπώλιο... το θέμα ειναι οτι εγω δεν θέλω να πληρώσω αυτό το ποσό μου φαίνονται πολλά..

είναι πολλά όντως  Αλλα αν είναι μονοπωλειο  τι ψάχνεις Δεν θα αλλάξει κάτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εδω επειδη ελαχιστοι εχουν κάδους κτλ τα φορτώνουν σε τρειλερ και τα πετάνε σε μη κατοικημενες περιοχές η σε σκουπίδια και τα μαζευει ο δημος με φορτηγα οι εργάτες. Φυσικα αμα σε πιάσουν σε βαζουν να τα μαζέψεις. Αφου δε το εκανε ο εργολαβος τωρα αναγκαστικά πρεπει να πληρώσεις δε γινεται αλλιως ή βρισκεις καποιον να τα φορτώσει οπως κανουν εδω και να τα αδειαζει σε μερη που ξερει. Το να λες οτι ειναι πολλα δεν εχει νοημα οταν κανουμε τετοιες εργασιες πρεπει να λαμβανουμε υποψη την αποκομιδη

Μονο για την διαχείριση λεω όλα τα άλλα τα πλήρωσα 1600 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Μονο για την διαχείριση λεω όλα τα άλλα τα πλήρωσα 1600 ευρω

Δηλαδή τα μεταφορικά δικά σου και από πάνω 1100 ευρώ για διαχείριση δύο φορτηγών μπάζα;;;; Αυτές είναι δουλειές.  Ιδιωτική πρωτοβουλία λέει στα διαχείριση.

Μιλούσα με κάποιον του Δήμου της περιοχής για κλαριά από κλαδέματα που ρίχνουμε στο δρόμο ή δίπλα σε κάδους ετοιμάζουν απαγόρευση και πρόστιμα σε όποιον εντοπίζεται. Ο καθένας λέει θα είναι υποχρεωμένος να τα παραδίδει σε συγκεκριμένο σημείο και θα πληρώνει από πάνω και για τη διαχείριση τον ιδιώτη που θα αναλάβει τη δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papoys1 είπε

Δηλαδή τα μεταφορικά δικά σου και από πάνω 1100 ευρώ για διαχείριση δύο φορτηγών μπάζα;;;; Αυτές είναι δουλειές.  Ιδιωτική πρωτοβουλία λέει στα διαχείριση.

Μιλούσα με κάποιον του Δήμου της περιοχής για κλαριά από κλαδέματα που ρίχνουμε στο δρόμο ή δίπλα σε κάδους ετοιμάζουν απαγόρευση και πρόστιμα σε όποιον εντοπίζεται. Ο καθένας λέει θα είναι υποχρεωμένος να τα παραδίδει σε συγκεκριμένο σημείο και θα πληρώνει από πάνω και για τη διαχείριση τον ιδιώτη που θα αναλάβει τη δουλειά.

Ακριβώς... κ μετά υπάρχει μεταποίηση των μπαζων και τα πουλάνε ξανά

Μόλις τώρα, Ducatista είπε

Ακριβώς... κ μετά υπάρχει μεταποίηση των μπαζων και τα πουλάνε ξανά

Δεν μπορώ να καταλαβω ποσο νόμιμο είναι αυτο... επίσης αν δεν τα πληρώσω η δώσω τα μισά δεν ξερω τι μπορεί να γίνει.. ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Ακριβώς... κ μετά υπάρχει μεταποίηση των μπαζων και τα πουλάνε ξανά

 

όντως αν είναι καθαρά μπάζα (τσιμέντα - πέτρες) χωρίς χαρτοσακούλες ξύλα κ.λ.π. τα κάνουν  3Α σε σπαστήρα και τα χρησιμοποιούν πάλι.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τι εργασίες κάνετε και πόσα τετραγωνικά ήταν το σπίτι για να προκύψουν 52 κυβικά μέτρα μπαζα; Το θεωρώ τεράστιο νούμερο έστω και για ολική ανακαίνιση διαμερίσματος η μιας τυπικής μονοκατοικιας.

Τελος πάντων, για τέτοια ποσότητα δεν μου φαίνεται μεγάλο το κόστος. Ένα 200αρι στην καλύτερη πρέπει να πληρώσεις για να σου αφήσουν έναν κάδο για μπαζα από αυτούς που βλέπεις παντού και να τον πάρουν, περίπου 5 με 7 κυβικα πρέπει να χωράνε αυτοί όπως τους βλέπω, εσυ χρειάζεσαι πολλά τέτοια. 

Ακομα και μεγάλο φορτηγό να έρθει να παραλάβει μεγαλύτερες ποσότητες, ένα σεβαστό κόστος θα το πληρώσεις, σκέψου πόσοι τόνοι μπορεί να είναι όλα αυτά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Καλά τι εργασίες κάνετε και πόσα τετραγωνικά ήταν το σπίτι για να προκύψουν 52 κυβικά μέτρα μπαζα; Το θεωρώ τεράστιο νούμερο έστω και για ολική ανακαίνιση διαμερίσματος η μιας τυπικής μονοκατοικιας.

Τελος πάντων, για τέτοια ποσότητα δεν μου φαίνεται μεγάλο το κόστος. Ένα 200αρι στην καλύτερη πρέπει να πληρώσεις για να σου αφήσουν έναν κάδο για μπαζα από αυτούς που βλέπεις παντού και να τον πάρουν, περίπου 5 με 7 κυβικα πρέπει να χωράνε αυτοί όπως τους βλέπω, εσυ χρειάζεσαι πολλά τέτοια. 

Ακομα και μεγάλο φορτηγό να έρθει να παραλάβει μεγαλύτερες ποσότητες, ένα σεβαστό κόστος θα το πληρώσεις, σκέψου πόσοι τόνοι μπορεί να είναι όλα αυτά. 

 

Ρε παιδιά οι καδοι ήταν 6 και πληρώθηκαν μαζί με τον χωματόυργο που ήρθε και τους γέμισε.. η ανακύκλωση  το ποσό αυτό το θέλει ΜΟΝΟ για την διαχείριση των μπαζων... όλα τα υπόλοιπα η μεταφορά εκεί κλπ έχουν πληρωθεί... το ποσό αυτό αν ήταν με τους κάδους μεταφορά κλπ θα μου φαινόταν τζαμπα αλλά το σύνολο πάει κοντά 2800 με την ανακύκλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...