Προς το περιεχόμενο

Ο Firefox για Android σύντομα θα συμπληρώνει αυτόματα τους κωδικούς για όλες τις εφαρμογές


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο χρήστης θα μπορεί επίσης να χρησιμοποιήσει βιομετρικά στοιχεία για πρόσβαση στις εφαρμογές.

Ο Firefox της Mozilla προσθέτει ορισμένες νέες δυνατότητες που θα διευκολύνουν και θα κάνουν πιο ασφαλής τη σύνδεση σε εφαρμογές στο Android, κάποιες εκ των οποίων είναι ήδη διαθέσιμες στον Chrome της Google. Η ενημέρωση θα δώσει τη δυνατότητα στους χρήστες να αποθηκεύουν και να συμπληρώνουν αυτόματα τους κωδικούς πρόσβασης για Android εφαρμογές χρησιμοποιώντας τον Firefox ή θα είναι σε θέση να τις ξεκλειδώνουν χρησιμοποιώντας το πρόσωπό τους ή τα δακτυλικά τους αποτυπώματα.

Ο Firefox διαθέτει ήδη το Lockbox για την αποθήκευση κωδικών, αλλά η πρόσβαση σε σελίδες ή εφαρμογές δεν ήταν ποτέ τόσο εύκολη όσο αυτή με τον Chrome. Μετά την ενημέρωση, όταν ο χρήστης προσθέτει μία νέα εφαρμογή στην Android συσκευή του, θα μπορεί να προσθέσει έναν νέο κωδικό πρόσβασης και τον αποθηκεύσει απευθείας στον Firefox. Στη συνέχεια, θα αποθηκεύεται τόσο σε mobile όσο και desktop συσκευές.

Έπειτα, ο χρήστης θα μπορεί να συμπληρώνει αυτόματα κάθε κωδικό πρόσβασης που έχει αποθηκεύσει στον Firefox για να συνδεθεί σε οποιονδήποτε online λογαριασμό του όπως εφαρμογές Twitter ή Instagram, χωρίς να χρειάζεται να ανοίξει κάποια άλλη ιστοσελίδα. Ο Firefox εισάγει επίσης βιομετρική ασφάλεια, επιτρέποντας στους χρήστες να έχουν πρόσβαση σε λογαριασμούς χρησιμοποιώντας το πρόσωπο ή τα δακτυλικά τους αποτυπώματα.

Η Mozilla παρουσίασε όλα αυτά λίγο πριν την έναρξη του μήνα Κυβερνοασφάλειας, που για όσους δεν γνωρίζουν είναι ο Οκτώβρης. Τα νέα χαρακτηριστικά θα έρθουν με την ενημέρωση Firefox 93, η οποία θα ξεκινήσει να κυκλοφορεί στις 5 Οκτωβρίου.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, georgewww είπε

Internet explorer for ever.  🤣 Για να κάνω τη ζωή των developers δύσκολη. (ναι είμαι developer😶)

Αυτό είναι το αντίστοιχο είμαι "vegan" trend? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευκαιρία είναι να πάρει δρόμο το LastPass και BitWarden

 

40 λεπτά πριν, georgewww είπε

Internet explorer for ever.  🤣 Για να κάνω τη ζωή των developers δύσκολη. (ναι είμαι developer😶)

Και γω. Αλλά όταν έχω bug report από IE απλά το αγνοώ.

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, θέλω να επισημάνω κάτι. Στον "αρχαίο" φορητό μου με επεξεργαστή 4ης γενιάς Intel, εδώ και 5-6 αναβαθμίσεις μου κρασάρει σε κάποιες ιστοσελίδες και έχει γίνει ο πιο αργός περιηγητής ιστοσελίδων. Τα σκήπτρα της ταχύτητας έχει πάρει ο Edge. Στο κινητό μου δουλεύει απρόσκοπτα και ας είναι σχεδόν τετραετίας και μάλιστα εννιά στις δέκα φορές τον προτιμώ από τους άλλους. Δεν ξέρω αν φταίει η παλαιότητα του υπολογιστή και μου κάνει τέτοια νούμερα, όμως δεν νομίζω διότι ο Edge τρέχει "σφαίρα". Στο κινητό, κανένα θέμα, είναι άψογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JonnyBoy είπε

Λοιπόν, θέλω να επισημάνω κάτι. Στον "αρχαίο" φορητό μου με επεξεργαστή 4ης γενιάς Intel, εδώ και 5-6 αναβαθμίσεις μου κρασάρει σε κάποιες ιστοσελίδες και έχει γίνει ο πιο αργός περιηγητής ιστοσελίδων. Τα σκήπτρα της ταχύτητας έχει πάρει ο Edge. Στο κινητό μου δουλεύει απρόσκοπτα και ας είναι σχεδόν τετραετίας και μάλιστα εννιά στις δέκα φορές τον προτιμώ από τους άλλους. Δεν ξέρω αν φταίει η παλαιότητα του υπολογιστή και μου κάνει τέτοια νούμερα, όμως δεν νομίζω διότι ο Edge τρέχει "σφαίρα". Στο κινητό, κανένα θέμα, είναι άψογος.

Δοκίμασες να τον απεγκαταστήσεις και να τον εγκαταστήσεις ξανά ; Καμια φορά οι αναβαθμίσεις δεν πετυχαίνουν.

 

1 ώρα πριν, kyrsoronas είπε

τι είναι ο IE ? 🤣

Μία φορά και ένα καιρό σε ένα λειτουργικό μακρινό είχε κατσικωθεί ένα αργός browser που ήθελε να κυριεύσει τον κόσμο και να διαδώσει το ActiveX. Το όνομα του ήταν Internet Explorer αλλά στην πιάτσα όλοι των γνώριζαν ως IE .....

Ας μην το πολυαναλύω, τελικά δεν τα κατάφερε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Δοκίμασες να τον απεγκαταστήσεις και να τον εγκαταστήσεις ξανά ; Καμια φορά οι αναβαθμίσεις δεν πετυχαίνουν.

 

Μία φορά και ένα καιρό σε ένα λειτουργικό μακρινό είχε κατσικωθεί ένα αργός browser που ήθελε να κυριεύσει τον κόσμο και να διαδώσει το ActiveX. Το όνομα του ήταν Internet Explorer αλλά στην πιάτσα όλοι των γνώριζαν ως IE .....

Ας μην το πολυαναλύω, τελικά δεν τα κατάφερε :P

ααα... δεν τα ξέρω εγώ αυτά... εγώ ξεκίνησα με mosaic 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, manolis940 είπε

Ευκαιρία είναι να πάρει δρόμο το LastPass και BitWarden

Και γω. Αλλά όταν έχω bug report από IE απλά το αγνοώ.

Γιατί όχι LastPass; Δεν το θεωρείς καλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kyrsoronas είπε

ααα... δεν τα ξέρω εγώ αυτά... εγώ ξεκίνησα με mosaic 🤣

Πρώτη φορά τον ακούω. Εγώ με  W3m είναι σαν να κάνεις browsing στο matrix 🙉

2 ώρες πριν, jadawin είπε

Γιατί όχι LastPass; Δεν το θεωρείς καλό;

Το χρησιμοποιούσα 2 χρόνια και ήμουν και έτοιμος να σκάσω λεφτά.

  • Μόλις είχα μπει, είχα ζητήσει μαζί με άλλους στην κοινότητα όταν φτιάξεις ένα custom item ( δεν θυμάμαι αν ακριβώς λέγεται έτσι ) να μπορείς στο μέλλον να το κάνεις edit και να προσθέσεις ένα πεδίο. Απ όσο ξέρω δεν έχει αλλάξει κάτι σήμερα και παραμένει το ίδιο
  • Μετά από 2 χρόνια χρήσης και αφού το έχω βάλει για τα καλά στην καθημερινότητα μου, και ότι το έχω δείξει και σε 2 συνεργάτες μου για να μοιραζόμαστε κάποια passwords σκάει ειδοποίηση ότι πλέον με την free version θα μπορώ να έχω μέχρι 1 device type.

Τι εμπιστοσύνη μπορείς να έχεις σε ένα πρόγραμμα, που αντί να διορθώσει τα bugs και να γίνει καλύτερο, αναγκάζει τους χρήστες να το πληρώσουν κόβοντας features ;

Καλύτερα δεν είναι αυτά τα χρήματα να τα κάνεις donate στον firefox και σε όποιον firefox δεν φέρετε π*******@;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...