Προς το περιεχόμενο

Αδυναμία πρόσβασης σε Facebook, Messenger και Instagram [Ενημέρωση]


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Necrogenisis είπε

Πραγματικά τραγικό.

Βαρυς χαρακτηρισμος.Τωρα στα 70 του , τον εχει βολεψει πολυ γιατι ετσι κανει βιντεοκλησεις με μακρινους του συγγενεις , οχι πολλα πολλα γενικα.Δεν του ελειψε η σελιδα αλλα νομιζε οτι κατι χαλασε στον υπολογιστη γιατι την προηγουμενη μερα ακριβως με ειχε ξαναπαρει επειδη δεν εμπαινε σε αναστολη το συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 338
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

   Οι συνήθειες δεν κόβονται. Ακόμα και αν τα δεδομένα πήγαν σε χάκερς. Πρέπει να καταλάβουμε ότι όλοι είμαστε ευάλωτοι και να είμαστε έτοιμοι σε περίπτωση που κάτι κακό συμβεί. Αλλαγή κωδικών, μπλοκάρισμα καρτών, χρήση PayPal, αντιικά προγράμματα, τακτικές ενημερώσεις λογισμικού, αυθεντικό λογισμικό, τείχη προστασίας και άλλα που ίσως ξεχνάω είναι όπλα αλλά πράγματα που πρέπει να είμαστε έτοιμοι να κάνουμε αν χρειαστεί. Η χρήση δεδομένων για στοχευμένη διαφήμιση δεν με απασχολεί γιατί αφού τις "λούζομαι" έτσι και αλλιώς, καλύτερα να αφορούν προϊόντα που με ενδιαφέρουν και που ίσως κάποτε αποφασίσω να αγοράσω. Το Facebook είναι μέσο κοινωνικής έκφρασης και μπορεί να μην υπήρχε όταν ήμουν μικρός όμως θεωρώ ότι αυξάνει τους τρόπους κοινωνικής μας έκφρασης. Για τις κακόβουλες χρήσεις του έχω να πω ότι είμαστε σκεπτόμενοι άνθρωποι και μπορούμε να βάλουμε τα δικά μας φίλτρα σε ότι διαβάζουμε εκεί μέσα. Δεν υπάρχει κάτι που να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για καλό και για κακό σκοπό. Οι δέκτες και χρήστες είμαστε εμείς. Από εμάς εξαρτάται το τι θα κάνουμε και το τι θα πάθουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Nabuko είπε

Έτσι εξηγείται το ότι έστειλα σε περίπου 150 κομενάκια "καλησπέρα τι κάνεις εσύ? " και δεν απάντησε καμία

GIASO KOKLA TI KANEIS είναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, JOVI7826 είπε

Λοιπόν δεν φανταζόμουν ότι θα το ένιωθα τόσο λυτρωτικό…Πραγματικά τέλειο…Άμα παίζει η κονσόλα μας τα υπόλοιπα λεπτομέρειες…!!!

😁😁😁
Ναι αλλά επηρεάζονται κι οι αγγελίες κι έτσι το game hunting πάει πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Federer είπε

Την τελευταία ώρα χωρίς Facebook αισθάνομαι πιο ασφαλής, απελευθερωμένος και ανεξάρτητος, περνάω καλύτερα στην πραγματική ζωή και δεν μου λείπει καθόλου! Δεν μπορείτε να φανταστείτε ποσό καλύτερο ειναι αυτό το 60λεπτό μου!  Τέρμα τα τσεκιν και τα ποσταρισματα! Ειμαι καλά. Πιστεύω θα βρω και σχέση πλεον. Μακάρι να σας συμβαίνει το ίδιο, ένας ρουφιάνος ειναι το φασεμπουκ και τίποτα παραπάνω.  Επόμενος στόχος για πλήρη ανωνυμία και ασφάλεια: να μεταβώ σε λίνουξ και να απεξαρτοποιηθώ πλήρως απο την Micro$oft !

Μια από τις καλύτερες ενέργειες μου online ήταν το να κλείσω το Facebook account πίσω στο 2016. Κέρδισα 30 λεπτά τη μέρα και περισσότερη ησυχία στον εγκέφαλο μου. Ίσως βρισκόμαστε σε πολύ διαφορετικό ηλικιακό range αλλά σου προτείνω να το δοκιμάσεις για λίγο καιρό έστω.

 

1 ώρα πριν, macboy είπε

Μια το efood μια το FB ήρθε η ώρα για επανάσταση ⚒️⚒️⚒️

Το θέμα του eFood είναι δυστυχώς πολύ σοβαρότερο από οποιοδήποτε Facebook.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μεταξύ μας τώρα, σιγά μην άφηναν παραπάνω ώρες να είναι πεσμένα όλα και να οδεύουν προς την καταστροφή. Ήδη αναφέρθηκαν ζημιές 20 δις.

Οχι πως με χάλασε που δεν είχαμε fb για 5 ώρες, κανένα θέμα ακόμα και περισσότερο. 

Ήταν κάτι πολύ σπάνιο γενικα για εταιρεία τέτοιου μεγέθους. Θα έκαναν τα πάντα για να το διορθώσουν λίαν συντόμως αλλιώς θα ήτανε σαν να πηγαιναν για ομαδική αυτοκτονία. 

Προβλεπω ειδήσεις σε λίγες μέρες με τίτλο: Κέρδη 200% για το Facebook, υπερκάλυψε την χασούρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραβίαση προσωπικών δεδομένων, άκρο-δεξιά ρητορική , διασπορά ψευδών ειδήσεων , έξαρση του ναρκισσισμού , εντατικοποίηση της μοναξιάς και του εγωισμού...  Να το χοντρύνουμε λίγο ακόμα? Μοντέρνα σκλαβοπάζαρα φιλοξενούν κολοσσοί της τεχνολογίας, όπως το Instagram, το Facebook και το AppStore της Apple. Εκεί «οικιακοί βοηθοί» - κυρίως γυναίκες αλλά και παιδιά - πωλούνται και αγοράζονται παράνομα στο διαδίκτυο για λίγες χιλιάδες δολάρια...

Δεν σώζεται πλέον η κατάσταση στα social. Λουκέτο και μόνο

Επεξ/σία από kostasperv
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Lousy Offcomer είπε

Μου είναι αδιάφορο το fb, insta, wapp που δεν έχω...

δυστυχώς όμως έχει πρόβλημα και η σελίδα gov.gr και δεν μπορώ να τυπώσω τη σχολική κάρτα covid19 για τα παιδιά...

Με αποτέλεσμα σήμερα το κορίτσι να μείνει στο γραφείο της δ/ντριας τις 2 πρώτες ώρες μέχρι που εδέησε ο κύριος και το gov.gr ξεκίνησε να δουλεύει.

Κατανοητό φυσικά ότι η χειρόγραφη δική μου βεβαίωση χωρίς το πρωτόκολλο του συστήματος δεν κάνει αλλά... γίνεται να μην έχουν πάρει χαμπάρι τι έγινε από το απόγευμα χθες και μετά?    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...