Προς το περιεχόμενο

Αγορά αμαξιού και φορολογία


ssns

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.. 

Θα ενδιαφερομουν να αγοράσω ένα αμάξι της τάξεως των 7000-8000€ αλλά δεν θα ήθελα να φαίνεται φορολογικά ότι αγόρασα αμάξι με τόσα πολλά χρήματα..Υπάρχει δυνατότητα να φαίνεται διαφορετικό ποσό αγοράς φορολογικά της τάξεως των 3500-4000€ παίζει ρόλο αν θα είναι ιδιώτης ή μάντρα σε αυτή την περίπτωση ; έχει τύχει σε κάποιον; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά συνεννοείσαι με τον πωλητή, αν δέχεται και αυτός βέβαια, ώστε να δηλώσετε μικρότερο τίμημα στην εφορία.

Το αν είναι ιδιώτης ή έμπορος είναι αδιάφορο, το μόνο που αλλάζει είναι το παραστατικό, αν είναι από ιδιώτη ανταλλάζετε δηλώσεις ενώ ο έμπορος κόβει τιμολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Απλά συνεννοείσαι με τον πωλητή, αν δέχεται και αυτός βέβαια, ώστε να δηλώσετε μικρότερο τίμημα στην εφορία.

Το αν είναι ιδιώτης ή έμπορος είναι αδιάφορο, το μόνο που αλλάζει είναι το παραστατικό, αν είναι από ιδιώτη ανταλλάζετε δηλώσεις ενώ ο έμπορος κόβει τιμολόγιο.

Οπότε υπάρχει η δυνατότητα σαν διαδικασία να γίνει αυτό.. απλά πρέπει να συμφωνήσει και ο πωλητής.. σε περίπτωση μάντρας τον συμφέρει περισσότερο να δηλώσει ένα ποσό μικρότερο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ssns είπε

Οπότε υπάρχει η δυνατότητα σαν διαδικασία να γίνει αυτό.. απλά πρέπει να συμφωνήσει και ο πωλητής.. σε περίπτωση μάντρας τον συμφέρει περισσότερο να δηλώσει ένα ποσό μικρότερο ;

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, θα πρέπει να ρωτήσεις τον μαντρά συγκεκριμένα για αυτό που σε ενδιαφέρει για να μάθεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως οι εμποροι δεχοντε πιο ευκολα χαμηλοτερη τιμη πωλησης .

Ενας ιδιωτης ισως και να μην τον συμφερει πιο χαμηλη τιμη αν εχει προβλημα να αγορασει κατι με αυτα τα λεφτα που θα γραφει το χαρτι αν δεν του φτανουν να  καλυψει την τυχον  νεα αγορα

Βεβαια κι αυτο σχετικο ειναι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω κανει και σαν πωλητης και σαν αγοραστης στο παρελθον...

ότι ειπαν τα παιδια παραπάνω, εξαρτάται...

Για παραδειγμα στο προηγούμενο δεν ειχα θεμα να βαλω λιγοτερα χρηματα μιας και τότε μπορουσα φορολογικα να αντεξω την αγορά του επόμενου, στο τελευταιο που πούλησα μπηκε η τιμη στο ακέραιο γιατι δεν ειχα αλλη αναλωση κεφαλαίου να κανω για να δικαιολογήσω τα 30+ χιλ που εδωσα.

Σαν αγοραστής το ειχα ζητησει στο παρελθον, μου το έκαναν αλλα αρνηθηκαν να βαλουν πχ μιση τιμή στο τιμολογιο γιατι θα φαινοταν μεγαλη χασουρα για αυτους και θα ήταν υποπτο (επισημη αντιπροσωπεία ήταν οχι μαντράς) οποτε εβαλαν απλα 30% κατω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

το εχω κανει και σαν πωλητης και σαν αγοραστης στο παρελθον...

ότι ειπαν τα παιδια παραπάνω, εξαρτάται...

Για παραδειγμα στο προηγούμενο δεν ειχα θεμα να βαλω λιγοτερα χρηματα μιας και τότε μπορουσα φορολογικα να αντεξω την αγορά του επόμενου, στο τελευταιο που πούλησα μπηκε η τιμη στο ακέραιο γιατι δεν ειχα αλλη αναλωση κεφαλαίου να κανω για να δικαιολογήσω τα 30+ χιλ που εδωσα.

Σαν αγοραστής το ειχα ζητησει στο παρελθον, μου το έκαναν αλλα αρνηθηκαν να βαλουν πχ μιση τιμή στο τιμολογιο γιατι θα φαινοταν μεγαλη χασουρα για αυτους και θα ήταν υποπτο (επισημη αντιπροσωπεία ήταν οχι μαντράς) οποτε εβαλαν απλα 30% κατω

Καινουργιο αυτοκινητο με 30% κατω ή μεταχειρισμενο ?

Επισης ο TS αν δεν μπορει να δικαιολογησει αγορα 7000 να ρωτησει τον λογιστη του αν μπορει να αποφυγει το ετησιο τεκμηριο του αυτοκινητου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Καινουργιο αυτοκινητο με 30% κατω ή μεταχειρισμενο ?

Επισης ο TS αν δεν μπορει να δικαιολογησει αγορα 7000 να ρωτησει τον λογιστη του αν μπορει να αποφυγει το ετησιο τεκμηριο του αυτοκινητου .

μεταχειρισμενο μερικών μηνων αλλα απο επισημη αντιπροσωπεία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Καινουργιο αυτοκινητο με 30% κατω ή μεταχειρισμενο ?

Επισης ο TS αν δεν μπορει να δικαιολογησει αγορα 7000 να ρωτησει τον λογιστη του αν μπορει να αποφυγει το ετησιο τεκμηριο του αυτοκινητου .

Δεν μπορώ να δικαιολογήσω αγορά αυτοκινήτου 7000-8000€ λογο εισοδήματος..δουλεύω σεζόν οπότε τα λεφτά φαίνονται λιγότερα.. Αλλά έχω μπάτζετ από την περσινή σεζόν..

1 λεπτό πριν, dude33 είπε

Καλό είναι σε τέτοιες περιπτώσεις να εχετε εξασφαλίσει ότι θα πάρετε τα μαυρα ,γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται .

Εγώ θα είμαι ο αγοραστής και ίσως αγοράσω από μάντρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ssns είπε

Δεν μπορώ να δικαιολογήσω αγορά αυτοκινήτου 7000-8000€ λογο εισοδήματος..δουλεύω σεζόν οπότε τα λεφτά φαίνονται λιγότερα.. Αλλά έχω μπάτζετ από την περσινή σεζόν..

Αν το εισοδημα σου + το μπατζετ σε καλυπτει που ειναι το προβλημα ?Αν το ματζετ ειναι νομιμο μπορεις να επικαλεστεις αναλωση κεφαλαιου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ssns είπε

Δεν μπορώ να δικαιολογήσω αγορά αυτοκινήτου 7000-8000€ λογο εισοδήματος..δουλεύω σεζόν οπότε τα λεφτά φαίνονται λιγότερα.. Αλλά έχω μπάτζετ από την περσινή σεζόν..

αλλο εννοει ο Γιαννης, εστω οτι θα παρεις ενα 1600 το οποιο θα εχει πχ 3-4000 τεκμηριο, θα μπορεις με τα υπολοιπα τεκμηρια σου να το δικαιολογησεις φορολογικα; (κατοχή - οχι αγορά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zanskou είπε

βέβαια αν η ασφαλιστικη ζητήσει τιμολόγιο αγοράς για την ασφάλιση του αυτοκινήτου εκει θα υπάρχει θεμα όπως καταλαβαινετε

Για καινουργιο σιγουρα....Για μεταχειρισμενο δεν ειμια σιγουρος .

Μια απλη ΥΔ ειναι το παραστατικο  για αγορα μεταχειρισμενου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Για καινουργιο σιγουρα....Για μεταχειρισμενο δεν ειμια σιγουρος .

Μια απλη ΥΔ ειναι το παραστατικο  για αγορα μεταχειρισμενου .

το ιδιο ειναι. αν στην Υ/Δ γράψεις ότι εδωσες 3.000 για ένα αυτοκίνητο που το πλήρωσες 7.000 τότε σε περίπτωση που χριεαστείς αποζημίωση για κλοπή ή επισκευές την πάτησες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...