Προς το περιεχόμενο

Αγορά αμαξιού και φορολογία


ssns

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, zanskou είπε

βέβαια αν η ασφαλιστικη ζητήσει τιμολόγιο αγοράς για την ασφάλιση του αυτοκινήτου εκει θα υπάρχει θεμα όπως καταλαβαινετε

Δε ζητανε για μεταχειρισμένο. Το πανε με βάση την αξια που εχει το τρεχον οχημα κατα την περιοδο ασφαλισης.

Για καινουργια ή για καλυψη "σταθερης αξιας για Χ χρονια" απαιτειται..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, zanskou είπε

το ιδιο ειναι. αν στην Υ/Δ γράψεις ότι εδωσες 3.000 για ένα αυτοκίνητο που το πλήρωσες 7.000 τότε σε περίπτωση που χριεαστείς αποζημίωση για κλοπή ή επισκευές την πάτησες 

Πονηρα  σκεπτομενος σε συνενοηση παντα με τον πωλητη μπορεις να εχεις δυο ΥΔ .

Μια για την εφορια και μια για την ασφαλιστικη

Δεν νομιζω η ασφαίστικη να ζητησει φορολογικη δηλωση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, paylidis είπε

αλλο εννοει ο Γιαννης, εστω οτι θα παρεις ενα 1600 το οποιο θα εχει πχ 3-4000 τεκμηριο, θα μπορεις με τα υπολοιπα τεκμηρια σου να το δικαιολογησεις φορολογικα; (κατοχή - οχι αγορά)

Με πιάνεις πολύ αδιάβαστο σε αυτό το θέμα.. μάλλον καλό θα ήταν να ρωτήσω και τον λογιστή μου..Δεν ήξερα ότι παίζουν τόσοι πολλοί παράμετροι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ssns είπε

Με πιάνεις πολύ αδιάβαστο σε αυτό το θέμα.. μάλλον καλό θα ήταν να ρωτήσω και τον λογιστή μου..Δεν ήξερα ότι παίζουν τόσοι πολλοί παράμετροι 

Απο εκει ξεκινας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά μιλάμε για μεταχειρισμένο αμάξι του 2012,1300 κυβικά πετρέλαιο το οποίο το πουλάει η μάντρα 7900 περίπου..απλά υπάρχει ένα μπάτζετ από πέρσι 2500€ και φέτος μπορώ να δικαιολογήσω γύρω στα 4000€

Επεξ/σία από ssns
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ssns είπε

Με πιάνεις πολύ αδιάβαστο σε αυτό το θέμα.. μάλλον καλό θα ήταν να ρωτήσω και τον λογιστή μου..Δεν ήξερα ότι παίζουν τόσοι πολλοί παράμετροι 

Ενας σωστος λογιστης πολυ ευκολα μπορει να σου απαντησει .

1 λεπτό πριν, ssns είπε

Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά μιλάμε για μεταχειρισμένο αμάξι του 2012,1300 κυβικά πετρέλαιο το οποίο το πουλάει η μάντρα 7900 περίπου..απλά υπάρχει ένα μπάτζετ από πέρσι 2500€ και φέτος μπορώ να δικαιολογήσω γύρω στα 4000€

Τα φετινα αν ειναι απο 1/1/2021 και μετα ξεχνα τα .

Θα φανουν στην φορολογικη δηλωση του 2022

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Πώς δικαιολογείται μια αγορά ενός αυτοκινήτου δηλαδή ρε παιδιά? Απλά το τι εισόδημα δηλώνεις στην φορολογική δήλωση?

Ναι ...Για τα χρονια μεχρι 31/12/2020 αν η αγορα γινει φετος . Τα φετινα εισοδηματα θα φανουν του χρονου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον εχεις λογιστη πες του να βαλει απο τα περσινα σου για την αγορα.Γινεται αλλα δε θυμαμαι πως λεγεται η επιλογη στη δηλωση.

Αλλιως δε θα μπορουσες να αγορασεις αυτοκινητο που ξεπερναει το εισοδημα σου ποτε,αφου δε θα μπορουσες να το δικαιολογησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Ναι ...Για τα χρονια μεχρι 31/12/2020 αν η αγορα γινει φετος . Τα φετινα εισοδηματα θα φανουν του χρονου

 

3 λεπτά πριν, Dantε είπε

Εφοσον εχεις λογιστη πες του να βαλει απο τα περσινα σου για την αγορα.Γινεται αλλα δε θυμαμαι πως λεγεται η επιλογη στη δηλωση.

Αλλιως δε θα μπορουσες να αγορασεις αυτοκινητο που ξεπερναει το εισοδημα σου ποτε,αφου δε θα μπορουσες να το δικαιολογησεις.

Περσι δουλεψα για 2,5 μηνες παιδια σεζον μονο...δηλαδη γυρω στα 2000-2500 φορολογικη δηλωση χωρις να ειμαι σιγουρος μιας και ειμαι ακομα σεζον και αυτα ειναι πισω στο σπιτι..θα με συμφερε φορολογικα να γινει η αγορα αυκινητου απο 1/1/2022 δηλαδη ωστε να φανουν και τα φετινα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ssns είπε

 

Περσι δουλεψα για 2,5 μηνες παιδια σεζον μονο...δηλαδη γυρω στα 2000-2500 φορολογικη δηλωση χωρις να ειμαι σιγουρος μιας και ειμαι ακομα σεζον και αυτα ειναι πισω στο σπιτι..θα με συμφερε φορολογικα να γινει η αγορα αυκινητου απο 1/1/2022 δηλαδη ωστε να φανουν και τα φετινα;

 

Σιγουρα αν δεν δουλευες και τα πιο πριν χρονια  2019,2018,2017 κλπ 

Αρμοδιος παντως ειναι ο λογιστης σου που εχει εικονα στα νομιμα εσοδα σου τα τελευταια χρονια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Σιγουρα αν δεν δουλευες και τα πιο πριν χρονια  2019,2018,2017 κλπ 

Αρμοδιος παντως ειναι ο λογιστης σου που εχει εικονα στα νομιμα εσοδα σου τα τελευταια χρονια 

δουλευα τα προηγουμενα χρονια,απλα προσπαθω να καταλαβω αν παιζουν ρολο και τα προηγουμενα χρονια στην αγορα αυτοκινητου ή μονο τα 1-2 τελευταια...Οποτε να παρω τον λογιστη μου και να τον ρωτησω αν με βαση τις φορολογικες μου δηλωσεις των τελευταιων χρονων μπορω να δικαιολογησω την αγορα μεταχειρισμενου αυτοκινητου;

1 λεπτό πριν, dude33 είπε

Ρωτα λογιστή γιατί δεν είναι λογικό να μην σου μετράνε 9 μήνες φετινό εισόδημα  .

απο το 2018 και μεχρι σημερα η δουλεια μου ειναι κυριως καλοκαιρινη σεζον με ελαχιστα μεροκαματα κατα την διαρκει του χειμωνα ειδικα μετα τον οκτωβρη του 2019 που ξεκινησε και ο covid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει νοημα η κουβεντα εδω νομιζω, πρεπει να μιλήσεις με το λογιστη σου για 2 πραγματα: α) τι ποσο μπορεις να κανεις αναλωση κεφαλαιου για αγορα αυτοκινήτου και β) εαν θα μπορεις να δικαιολογησεις το συγκεκριμενο αμαξι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Δεν εχει νοημα η κουβεντα εδω νομιζω, πρεπει να μιλήσεις με το λογιστη σου για 2 πραγματα: α) τι ποσο μπορεις να κανεις αναλωση κεφαλαιου για αγορα αυτοκινήτου και β) εαν θα μπορεις να δικαιολογησεις το συγκεκριμενο αμαξι.

πληρως κατανοητος,ευχαριστω πολυ για την μεγαλη βοηθεια!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...