Προς το περιεχόμενο

e-shop για εταιρεία στο εξωτερικό


homer a1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλη θέλει να φτιάξει e-shop για  να τα πουλήσει πράγματα διεθνώς. Στόχος να μπει σε amazon, ebay και άλλες μεγάλες πλατφόρμες και καθώς το προϊόν θα γίνεται γνωστό να βγάλει μελλοντικά κάποια χρήματα. Έχει συστήσει εταιρεία σε άλλη ΕΕ χώρα και η όλη διαχείριση θα γίνεται εξ’ αποστάσεως.  

Οι ερωτήσεις αφορούν τόσο την πλατφόρμα που πρέπει να χρησιμοποιηθεί όσο και το ποια εταιρεία πρέπει να προτιμηθεί για αυτό. Ιδανικά θέλουμε να στηθεί η ραχοκοκαλιά του e-shop και μετά τα προϊόντα, διαφημιστικά videos, νέα, θα τα ανεβάζει σταδιακά αυτή.

1. Να πάει σε Ελληνική εταιρεία για κατασκευή και hosting ή να προτιμήσει web designer/host στην χώρα της έδρας  της εταιρείας της; Όταν δημιουργείται ένα πρόβλημα με το σύστημα πληρωμών και θα πρέπει κάποιος να μιλήσει με την εκεί τράπεζα ποιος το λύνει πιο εύκολα; Ένας από εδώ τηλεφωνικά ή κάποιος εκεί απευθείας;

2. Υπάρχει κάποια πλατφόρμα που είναι ιδανική για online shop;  joomla,  Wordpress πχ ή να χτιστεί όλο στο Shopify;

3. Βλέπω κάποιες πλατφόρμες όπως Ecwid και Shopify που διαφημίζουν διασύνδεση με amazon, ebay και άλλα μεγάλα sites ηλεκτρονικών πωλήσεων. Αυτό τι ακριβώς σημαίνει; Ότι φτιάχνει κάποιος ένα νέο προϊόν και το βάζει στην σελίδα του και αυτόματα ανεβαίνει στην amazon βάση κάποιας γενικής συμφωνίας και τιμολόγησης του Shopify ή ότι αφού έχουν γίνει οι συμφωνίες με την amazon, η πλατφόρμα απλώς ενημερώνει μαζικά την αποθήκη χωρίς να χρειάζεται κάποιος να πάει στα διαφορετικά συστήματα της amazon και του ebay για να ενημερώνει διαθεσιμότητες; Υπάρχει κάποια πλατφόρμα κατάλληλη για να ξεκινήσει ένας άσχετος;

Ευχαριστώ. Αν κάποιος θέλει να προτείνει και εταιρείες που μπορούν να αναλάβουν κάτι τέτοιο με επιτυχία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Να πάει σε όποια εταιρεία πιστεύει ότι θα μπορεί να συνεννοηθεί καλύτερα. Τα πιθανά προβλήματα με το σύστημα πληρωμών συνήθως λύνονται από την πλευρά του eshop, και όχι από την τράπεζα. Συνήθως μόνο για τη διασύνδεση χρειάζεται επικοινωνία με την τράπεζα. Σε Ελλάδα και Γερμανία, η επικοινωνία με τις τράπεζες γίνεται πολύ άνετα και μέσω email αν χρειαστούν κάτι επιπλέον οι προγραμματιστές.
2) Ιδανική πλατφόρμα δεν υπάρχει, όλες έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Η ταυτόχρονη επισκεψιμότητα και το πόσα προϊόντα θα βάλετε είναι κάποιες από τις παραμέτρους που θα χρειαστεί να εξηγήσετε στην εταιρεία που θα συνεργαστείτε για να σας συμβουλέψουν ανάλογα. Το πιο σημαντικό βέβαια είναι το πόσα χρήματα είναι διατεθειμένη η φίλη να επενδύσει.
3) Πλέον όλες οι πλατφόρμες σου παρέχουν δυνατότητα να κάνεις διασύνδεση με αυτά τα μεγάλα sites πωλήσεων. Τη συμφωνία την εσύ κάνεις ξεχωριστά με amazon ή ebay και δεν έχει σχέση με την πλατφόρμα που θα στηθεί το eshop. Η διασύνδεση σου επιτρέπει να κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη με αυτόματο ανέβασμα των προϊόντων από το eshop, ενημέρωση των αποθεμάτων, διαχείριση παραγγελιών amazon-ebay μέσα από το eshop και διάφορα τέτοια που σου γλιτώνουν αρκετό χρόνο στη διαχείριση. Αυτό που θέλετε να κάνετε δύσκολα μπορεί να το κάνει μόνος του κάποιος άσχετος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vngls7 είπε

2) Ιδανική πλατφόρμα δεν υπάρχει, όλες έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Η ταυτόχρονη επισκεψιμότητα και το πόσα προϊόντα θα βάλετε είναι κάποιες από τις παραμέτρους που θα χρειαστεί να εξηγήσετε στην εταιρεία που θα συνεργαστείτε για να σας συμβουλέψουν ανάλογα. Το πιο σημαντικό βέβαια είναι το πόσα χρήματα είναι διατεθειμένη η φίλη να επενδύσει.
 

Τα προϊόντα είναι λίγα στον αριθμό αλλά θα περιλαμβάνουν επιλογές παραμετροποίησης. Ένα, δύο άτομα μου έχουν προτείνει το Shopify. Αξίζει για κάτι τέτοιο; Τι ποσό μπορεί να ζητήσει κάποιος για να στήσει τα βασικά και μετά να ανεβάζει υλικό η κοπέλα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το βλέπεις λίγο λάθος και κάνουν πολλοί το ίδιο σφάλμα. Δεν θα έπρεπε να ψάχνεις πλατφόρμα, δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί καν. Αυτό που πρέπει να βρεις είναι έναν συνεργάτη και αυτός θα αναλάβει τα υπόλοιπα για σένα και τη φίλη σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, homer a1 said:

Τα προϊόντα είναι λίγα στον αριθμό αλλά θα περιλαμβάνουν επιλογές παραμετροποίησης. Ένα, δύο άτομα μου έχουν προτείνει το Shopify. Αξίζει για κάτι τέτοιο; Τι ποσό μπορεί να ζητήσει κάποιος για να στήσει τα βασικά και μετά να ανεβάζει υλικό η κοπέλα; 

Το Shopify είναι συνδρομητική υπηρεσία, οπότε εκτός από τα έξοδα αυτού που θα το στήσει έχει και μηνιαίο κόστος. Βέβαια κόστος έχεις και το να νοικιάζεις δικό σου σέρβερ. Τώρα για το κόστος, είναι ελεύθερη αγορά και μπορείς να βρεις από πολύ χαμηλές τιμές έως πάρα πολύ υψηλές.
Το μεγαλύτερο αρνητικό που έχει το shopify είναι ότι στην ουσία η σελίδα σου δεν σου ανήκει. Έχω γνωστό που δοκίμασε μόνος του να φτιάξει το eshop του εκεί. Μετά από κάποιο καιρό (αρκετό) του έχουν κλείσει το eshop για παραβίαση όρων, που δεν κατάφερε να μάθει ποιοι είναι. Μετά από αυτό ξαναπλήρωσε για να το φτιάξει και να έχει υποστήριξη. Συμφωνώ και εγώ με το φίλο από πάνω, αν δεν έχεις γνώσεις δύσκολα θα κάνεις επαγγελματική δουλειά ειδικά από τη στιγμή που θες να απευθυνθείς στην παγκόσμια αγορά. Βρείτε ένα σωστό συνεργάτη και αφιερώστε το χρόνο σας στο κομμάτι της πώλησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vngls7 είπε

Το Shopify είναι συνδρομητική υπηρεσία, οπότε εκτός από τα έξοδα αυτού που θα το στήσει έχει και μηνιαίο κόστος. Βέβαια κόστος έχεις και το να νοικιάζεις δικό σου σέρβερ. Τώρα για το κόστος, είναι ελεύθερη αγορά και μπορείς να βρεις από πολύ χαμηλές τιμές έως πάρα πολύ υψηλές.
Το μεγαλύτερο αρνητικό που έχει το shopify είναι ότι στην ουσία η σελίδα σου δεν σου ανήκει. Έχω γνωστό που δοκίμασε μόνος του να φτιάξει το eshop του εκεί. Μετά από κάποιο καιρό (αρκετό) του έχουν κλείσει το eshop για παραβίαση όρων, που δεν κατάφερε να μάθει ποιοι είναι. Μετά από αυτό ξαναπλήρωσε για να το φτιάξει και να έχει υποστήριξη. Συμφωνώ και εγώ με το φίλο από πάνω, αν δεν έχεις γνώσεις δύσκολα θα κάνεις επαγγελματική δουλειά ειδικά από τη στιγμή που θες να απευθυνθείς στην παγκόσμια αγορά. Βρείτε ένα σωστό συνεργάτη και αφιερώστε το χρόνο σας στο κομμάτι της πώλησης.

Δεν διαφωνώ στην ανεύρεση συνεργάτη. Το θέμα είναι ότι αν δεν ξέρω ποια είναι η κατάλληλη πλατφόρμα πως θα αναζητήσω αυτόν που ξέρει να την στήνει; Πρέπει να έχω μια ιδέα τι θα ζητήσω αλλιώς θα με πάει κάποιος στην πλατφόρμα που είναι εξοικειωμένος και μπορεί να μην είναι η πρακτικότερη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα θέματα πληρωμών λογαριασμών την διασύνδεσης του eshop με τις τράπεζες σε ποια χώρα θα τα κάνει, απο που θα φεύγουν τα προϊόντα κλπ κλπ. Τα εχει δει όλα αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, homer a1 said:

Δεν διαφωνώ στην ανεύρεση συνεργάτη. Το θέμα είναι ότι αν δεν ξέρω ποια είναι η κατάλληλη πλατφόρμα πως θα αναζητήσω αυτόν που ξέρει να την στήνει; Πρέπει να έχω μια ιδέα τι θα ζητήσω αλλιώς θα με πάει κάποιος στην πλατφόρμα που είναι εξοικειωμένος και μπορεί να μην είναι η πρακτικότερη. 

Όπως το σκέφτομαι μπορεί να γίνει εξίσου λειτουργικά σε οποιαδήποτε πλατφόρμα σαν υλοποίηση. Με όλες τις πλατφόρμες κάνεις τη δουλειά σου δηλαδή αν στηθεί σωστά. Και τι εννοώ με αυτό. Με όλα τα γνωστά CMS αλλά και custom μπορείς να βάζεις τα προϊόντα σου με τις επιπλέον επιλογές που χρειάζεσαι, μπορείς να το συνδέσεις με κάποια εφαρμογή που κάνει διασύνδεση με ebay, Amazon κλπ. Μπορείς να στήσεις μεταφορικά για οποία περιοχή θέλεις να εξυπηρετήσεις.

Το θέμα είναι τι απαιτήσεις έχεις. Και μάλλον ότι δεν ξέρεις τι απαιτήσεις έχεις. Αν σου το φτιάξουν σε Shopify θα έχεις ένα αρχικό κόστος κατασκευής και μηνιαία χρέωση στη Shopify. Αν στο φτιάξουν σε WordPress, prestashop, Magento, opencart, custom κλπ θα έχεις το κόστος κατασκευής + ετήσιες χρεώσεις (hosting και συντήρηση). Το Shopify το έχω δει να μην έχει θέματα με μεγάλες επισκεψιμότητες, ένα prestashop μπορεί να διαχειριστεί καλύτερα μεγάλο όγκο προϊόντων και ταυτόχρονης επισκεψιμοτητας από ένα WordPress αλλά θα έχει και μεγαλύτερο κόστος κατασκευής. Το Magento αντίστοιχα έχει καλύτερη διαχείριση και από τα 2 προηγούμενα αλλά έχει πολύ ακριβά πρόσθετα και δεν είναι τόσο SEO friendly όσο ένα WordPress out of the box.

Αυτά που σου λέω όμως, πέρα από προσωπική μου γνώμη, είναι πράγματα τα οποία πρέπει να εμπιστευτείς ένα συνεργάτη που έχει εμπειρία στο θέμα για να σε κατευθύνει. Το αν θα είναι σωστός πρέπει να το καταλάβετε εσείς από τις δουλειές του και το πώς θα σας φανεί όταν θα μιλήσετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, homer a1 είπε

Δεν διαφωνώ στην ανεύρεση συνεργάτη. Το θέμα είναι ότι αν δεν ξέρω ποια είναι η κατάλληλη πλατφόρμα πως θα αναζητήσω αυτόν που ξέρει να την στήνει;

αντίστροφα πάει, δηλ βρες συνεργάτη κατάλληλο και μην αγχώνεσαι για την πλατφόρμα.

Κάνε λίγο google search, υπάρχουν πολλές καλές εταιρείες και έχουν και portfolio.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2021 στις 8:13 ΜΜ, vngls7 είπε

Το μεγαλύτερο αρνητικό που έχει το shopify είναι ότι στην ουσία η σελίδα σου δεν σου ανήκει. Έχω γνωστό που δοκίμασε μόνος του να φτιάξει το eshop του εκεί. Μετά από κάποιο καιρό (αρκετό) του έχουν κλείσει το eshop για παραβίαση όρων, που δεν κατάφερε να μάθει ποιοι είναι. Μετά από αυτό ξαναπλήρωσε για να το φτιάξει και να έχει υποστήριξη.

Αυτό πάντως είναι πραγματικά ανησυχητικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...