Προς το περιεχόμενο

Δοκιμάζοντας το νέο design των Windows 11 σε ένα Lenovo Legion 7i 16"


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα Windows 11 κυκλοφορούν από σήμερα στην αγορά είτε ως δωρεάν αναβάθμιση*, για όσους τρέχουν τα Windows 10 είτε ως προεγκατεστημένο λειτουργικό σε νέα συμβατά συστήματα.

Είχαμε την ευκαιρία να δούμε από κοντά τη νέα έκδοση των Windows σε ένα από τα πρώτα συστήματα που το ενσωματώνουν και κυκλοφορούν στη χώρα μας, το Lenovo Legion 7i 16", και να προχωρήσουμε παράλληλα σε ένα πρώτο βίντεο όπου παρουσιάζουμε τις μεγάλες διαφορές σε σχέση με τον προκάτοχό τους στον τομέα του σχεδιασμού. Εκεί για πολλούς βρίσκεται και η σημαντικότερη αλλαγή που φέρνουν τα Windows 11, με τη Microsoft να έχει προχωρήσει σε αλλαγές που στόχο έχουν να κάνουν τα Windows πιο μοντέρνα, με τη χρήση εντυπωσιακών animation, διαφανειών και άλλων στοιχείων που απαρτίζουν το γραφικό περιβάλλον Fluent UI.

 

Στο πρώτο αυτό βίντεο εστιάζουμε στο νέο γραφικό περιβάλλον των Windows 11, το νέο ανανεωμένο Start menu (μενού έναρξης), τις αλλαγές σε κρίσιμες εφαρμογές όπως το File Explorer αλλά και κάποια νέα χαρακτηριστικά που αξιοποιούν κατάλληλα το hardware σύγχρονων υπολογιστών. Ένα από αυτά είναι και το Lenovo Legion 7i 16" το οποίο βρίσκεται ήδη στα ράφια των ελληνικών καταστημάτων, με εντυπωσιακά τεχνικά χαρακτηριστικά. Σε αυτά ξεχωρίζει αρχικά η οθόνη των 16 ιντσών, τεχνολογίας IPS με ρυθμό ανανέωσης 165Hz, ο οκταπύρηνος επεξεργαστής Core i9-11980HK 11ης γενιάς, 32GB RAM, η κορυφαία RTX 3080 GPU της Nvidia με 16GB GDDR6, και 2TB SSD.

* με βάση τις τεχνικές απαιτήσεις της Microsoft


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτσε να θέσουμε το θέμα σωστά για να ανάψουν λίγο τα αίματα:

Έχουμε αναβαθμίσει εδώ και περίπου 10 ημέρες και τα χαιρόμαστε!

ΤΙ ΚΡΙΜΑ να μη μπορούν να αναβαθμίσουν όλοι.

Επεξ/σία από imvrios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος του οτι εχω i5 εβδομης γενιας σε λαπτοπ 3 χρονων  και δεν μπορω να αναβαθμισω εμενα δεν μου αρεσει που αφαιρεσε πολλα χαρακτιριστικα που υπηρχαν στα προηγουμενα windows πχ να μπορεις να μετακινησεις πανω , δεξια, αριστερα την task bar .. κτλ .. τωρα απο κει και περα θα περιμενουμε μεχρι το 2025 και βλεπουμε 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, pao13 είπε

η start bar εκει κάτω κάτι μου θυμίζει

εδώ το έχω... δεν μου βγαίνει 

Δε θα γινεις OSX ποτε........

:) let the war begin :)

 

Screenshot 2021-10-05 at 22.49.20.png

Επεξ/σία από mtzs
  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω βάλει περίπου εδώ και 10 ημέρες… έχω πάθει πλάκα με την ταχύτητα τους, την απροβλημάτιστη λειτουργία τους και βρισκω τη φρέσκια εμφάνιση πολύ καλύτερη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, mtzs είπε

Δε θα γινεις OSX ποτε........

:) let the war begin :)

Screenshot 2021-10-05 at 22.49.20.png

Βρε ας γινόταν OSX, αλλά ας μας έδινε τις επιλογές σε PC δουλειάς να μην ομαδοποιούμε τα προγράμματα για να βλέπουμε τι δουλεύουμε. Ή έστω να σου δίνει ένα top bar λεπτό με όλα τα ανοιχτά προγράμματα (προσωπικά έτσι το έχω στο Linux, μαζί με ένα dock κάτω). Το OSX έχει κι ένα global menu να σου δίνει λίγο λειτουργικότητα στην κορυφή της οθόνης. Αυτό το πράμα τίποτα! 

dock.png

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Federacion είπε

Απειροελάχιστες διαφορές ουσίας. Κανένας λόγος να πάμε στα 11._

Windows XP μόνο κανένας λόγος για αναβάθμιση, pinball 3d για πάντα.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, mtzs είπε

Δε θα γινεις OSX ποτε........

:) let the war begin :)

 

Screenshot 2021-10-05 at 22.49.20.png

πάνω που την πήρε 40 χρόνια να αντιγράψει το λειτουργικο 

τώρα πρέπει να το κάνει να τρέχει και σε ARM χαχαχαα

άντε πάλι από την αρχή !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...