Προς το περιεχόμενο

Δοκιμάζοντας το νέο design των Windows 11 σε ένα Lenovo Legion 7i 16"


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, TaxiarhisGR είπε

Εμφιανισιακα δεν βλεπεις διαφορες ουσιας. Ο κωδικας ομως εχει τεραστιες διαφορες τα 10 αρια εχουν τεραστια κενα ασφαλειας που η mc αναγκαστηκε να φτιαξει κωδικα απο την αρχη για να κλεισει αυτα τα μεγαλα κενα. Τα κενα ασφαλειας βρισκονται στους επεξεργαστες, αυτα δεν φτιαχνονται με updates αφου το προσπαθησαν ξανα χωρις αποτελεσμα και για αυτο και οι παλαιοτεροι δεν θα παιρνουν ενημερωσεις. Πλεον με TPM 2.0, Sequre boot+++ εχει λυσει αρκετα κενα για τωρα και θα συνεχισει με updates. Θα σου πω λιγους απο τους λογους, Εγιναν πολλα δικαστηρια απο κλινικες που ανθρωποι πεθαναν μεσο κακοβουλο λογισμικο δικτυου και καποιες εταιριες που εχασαν τα δεδομενα απο Data servers. Μην ξεχναμε πως η MC δεν εχει κανενα κερδος απο Hardware για να σε αναγκασει να παρεις καινουργιο. Στοχος τους ειναι να υπαρχει το λειτουργικο τους σε οσο περισσοτερα PC γινεται ακομα και πειρατικα αφου τα λεφτα βγαινουν μεσα απο μηνιαιες συνδρομες GamePass,Office,Drive, πωληση δεδομενων των χρηστων κλπ. Τελος η MC δεν πιεζει κανεναν να παρει καινουργιο PC αφου τα Windows 10 ληγουν το 2025.

Όλα καλά και ωραία, αλλά το ακρωνύμιο είναι MS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, asmilon είπε

H Microsoft επικεντρωνεται στην ασφαλεια στα Windows 11 για αυτο η απαιτηση για TPM καθως και σε επεξεργαστες που δεν ειναι ευαλωτοι σε ευπαθειες του στυλ Spectre και Meltdown. Φανταζομαι δε θελει να χασει το userbase της, οποτε με τον ενα τροπο ή τον αλλο θα συνεχισει την υποστηριξη των Windows 10 για αρκετο καιρο, οπως εκανε και με τα XP.

Βασικα νομιζα πως θα εχει disk encryption by default αλλα ο αδερφος μου που τα εβαλε δεν ειχε νομιζω. Παντως εδω που διαβασα χρησιμοποιειται για αρκετα πραγματα γενικα (https://en.wikipedia.org/wiki/Trusted_Platform_Module#Uses).

3 ώρες πριν, TaxiarhisGR είπε

Εμφιανισιακα δεν βλεπεις διαφορες ουσιας. Ο κωδικας ομως εχει τεραστιες διαφορες τα 10 αρια εχουν τεραστια κενα ασφαλειας που η mc αναγκαστηκε να φτιαξει κωδικα απο την αρχη για να κλεισει αυτα τα μεγαλα κενα. Τα κενα ασφαλειας βρισκονται στους επεξεργαστες, αυτα δεν φτιαχνονται με updates αφου το προσπαθησαν ξανα χωρις αποτελεσμα και για αυτο και οι παλαιοτεροι δεν θα παιρνουν ενημερωσεις. Πλεον με TPM 2.0, Sequre boot+++ εχει λυσει αρκετα κενα για τωρα και θα συνεχισει με updates. Θα σου πω λιγους απο τους λογους, Εγιναν πολλα δικαστηρια απο κλινικες που ανθρωποι πεθαναν μεσο κακοβουλο λογισμικο δικτυου και καποιες εταιριες που εχασαν τα δεδομενα απο Data servers. Μην ξεχναμε πως η MC δεν εχει κανενα κερδος απο Hardware για να σε αναγκασει να παρεις καινουργιο. Στοχος τους ειναι να υπαρχει το λειτουργικο τους σε οσο περισσοτερα PC γινεται ακομα και πειρατικα αφου τα λεφτα βγαινουν μεσα απο μηνιαιες συνδρομες GamePass,Office,Drive, πωληση δεδομενων των χρηστων κλπ. Τελος η MC δεν πιεζει κανεναν να παρει καινουργιο PC αφου τα Windows 10 ληγουν το 2025.

 

Αμβιβαλλω τα μαλα να εκαναν rewrite μεγαλο μερος των windows. Απλα ειναι αδυνατο να γινει κατι τετοιο σε τοσο μικρο χρονο, διαφορετικα θα ειχε πολλα θεματα. Αν ομως εχεις καποια πηγη που λεει το αντιθετο τοτε παω πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TaxiarhisGR είπε

Εμφιανισιακα δεν βλεπεις διαφορες ουσιας. Ο κωδικας ομως εχει τεραστιες διαφορες τα 10 αρια εχουν τεραστια κενα ασφαλειας που η mc αναγκαστηκε να φτιαξει κωδικα απο την αρχη για να κλεισει αυτα τα μεγαλα κενα. Τα κενα ασφαλειας βρισκονται στους επεξεργαστες, αυτα δεν φτιαχνονται με updates αφου το προσπαθησαν ξανα χωρις αποτελεσμα και για αυτο και οι παλαιοτεροι δεν θα παιρνουν ενημερωσεις. Πλεον με TPM 2.0, Sequre boot+++ εχει λυσει αρκετα κενα για τωρα και θα συνεχισει με updates. Θα σου πω λιγους απο τους λογους, Εγιναν πολλα δικαστηρια απο κλινικες που ανθρωποι πεθαναν μεσο κακοβουλο λογισμικο δικτυου και καποιες εταιριες που εχασαν τα δεδομενα απο Data servers. Μην ξεχναμε πως η MC δεν εχει κανενα κερδος απο Hardware για να σε αναγκασει να παρεις καινουργιο. Στοχος τους ειναι να υπαρχει το λειτουργικο τους σε οσο περισσοτερα PC γινεται ακομα και πειρατικα αφου τα λεφτα βγαινουν μεσα απο μηνιαιες συνδρομες GamePass,Office,Drive, πωληση δεδομενων των χρηστων κλπ. Τελος η MC δεν πιεζει κανεναν να παρει καινουργιο PC αφου τα Windows 10 ληγουν το 2025.

 

το secure boot κ tpm2 παιζουν κ στα 10 ,στο λεω γιατι τα εχω ενεργοποιησει κ δουλευουν κανονικα

απλα η ms δεν ηθελε να τα επιβαλει γιατι αν το εκανε θα σκοτωνε απο θεμα αποδοσης μεγαλο ογκο συστηματων που δεν τα υποστηριζει hardware

οποτε ανανεωσε αισθητικα κ χαλασε αρκετα απο αποψη λειτουργικοτητας τα 10αρια κ τα πλασαρε ως 11 ωστε τα 2 χαρακτηριστικα ασφαλειας να γινουν βασικα προαπαιτουμενα χωρις ομως να αχρηστεψει τα υπολοιπα συστηματα που θα μεινουν με 10ρια

υπαρχουν απειρα reviews στο νετ οπου οι επιδοσεις των 11 ειναι στα ιδια με τα 10 η κ αρκετα χειροτερες σε παλιοτερο software

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

το secure boot κ tpm2 παιζουν κ στα 10 ,στο λεω γιατι τα εχω ενεργοποιησει κ δουλευουν κανονικα

και το  monterey osX beta με  tpm2 κανονικά παίζει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι σε εμενα λαγκαρουν του κερατα τα animations?

Eχω βεβαια την Onborad gpu intel 630 του 8350Κ μου,αλλα δοκιμασα και με Radeon RX 550 με το ιδιο αποτελεσμα.

Τα win10 πετανε οπως και τα opensuse.

Eχω δοκιμασει απο τα dev previews εως και την τελικη εκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, micr0g είπε

Μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι σε εμενα λαγκαρουν του κερατα τα animations?

Eχω βεβαια την Onborad gpu intel 630 του 8350Κ μου,αλλα δοκιμασα και με Radeon RX 550 με το ιδιο αποτελεσμα.

Τα win10 πετανε οπως και τα opensuse.

Eχω δοκιμασει απο τα dev previews εως και την τελικη εκδοση.

Κάτι πρέπει να παίζει με τα animations και την GPU. Εμένα μου laggάρουν όταν έχω τη GPU σε mining mode (core clock χαμηλά, memory clock ψηλά), οπότε ίσως είναι τα πρώιμα προβλήματα. Ελπίζω να φτιαχτεί. Γενικά βλέπω μεγαλύτερη χρήση της GPU στο UI σε σχέση με τα 10. Π.χ ανοίγοντας το Start Menu, χωρίς να κάνει τίποτα άλλο το PC, βλέπω έως και 20% χρήση στιγμιαία. Με RX 570.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιος γράφει ότι τα 10αρια έχουν μεγάλα κενά ασφαλείας και ότι η Ms στα υπόγεια στο Redmont έγραφε κώδικα νυχθημερόν  για τα 11αρια , άλλος ότι το TPM 2.0   είναι μια κάποια λύση σε θέματα ασφαλείας , εγώ πάντως διάβασα ότι ούτε νέο κώδικα σε μεγάλο βαθμό έγραψε ούτε βέβαια ότι το TPM δεν σπάει , κάθε άλλο μάλιστα . Τώρα , αν είναι να  γράφουμε για να γράφουμε είναι άλλο θέμα . 

Επεξ/σία από evkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 minutes ago, evkar said:

Κάποιος γράφει ότι τα 10αρια έχουν μεγάλα κενά ασφαλείας και ότι η Ms στα υπόγεια στο Redmont έγραφε κώδικα νυχθημερόν  για τα 11αρια , άλλος ότι το TPM 2.0   είναι μια κάποια λύση σε θέματα ασφαλείας , εγώ πάντως διάβασα ότι ούτε νέο κώδικα σε μεγάλο βαθμό έγραψε ούτε βέβαια ότι το TPM δεν σπάει , κάθε άλλο μάλιστα . Τώρα , αν είναι να  γράφουμε για να γράφουμε είναι άλλο θέμα . 

Αφού έχουν γίνει όλοι ειδικοί στα πάντα. Ανάλογα το "trend"... είχαμε τους ειδικούς στην ιατρική, τώρα έχουμε και ειδικούς στην ασφάλεια λογισμικού... 

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω διαφορά

17 ώρες πριν, dimos_arv είπε

Απ ότι είδα έχεις 4gb μνήμη ram. Και τα minimum requirements λένε για 4gb. Υπάρχει χώρος να εκτελεσθούν άλλα tasks η χρησιμοποιεί την εικονική μνήμη;

Σε νέα εγκατάσταση δεν χρησιμοποιεί πάνω από 2.2GB. Σίγουρα ένας SSD θα κάνει την διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δούμε τώρα μητρικές και επεξεργαστές που δεν είναι συμβατά με τα 11........ήδη βλέπω τις τιμές τους στις αγγελίες εδώ και άρχισαν να πέφτουν κατακόρυφα, ειδικά πενταετίας και πίσω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήξερα πως θα με κάνει η αναβάθμιση στα 11 ''μπάχαλο'' την  γραμματοσειρά στα σημειωματάρια και σφάλματα στον εκτυπωτή θα είχα ακόμα τα 10..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...