Προς το περιεχόμενο

Oracle Virtual Box και windows 7


Melissa_virus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Έχω λειτουργικό στην δουλειά windows 7 , 32bit υποχρεωτικά που δεν γίνετε να αλλάξει... Πρόσφατα πέρασα το VM της oracle έκδοση 5.2.44 το οποίο έμπαινε στα 32bit win 7. 
Πέρασα ότι ήθελα πάνω, νταξ καλούτσικα πάει αλλά θα ήθελα μεγαλύτερη άνεση. 
Το θέμα είναι το εξής, έχω 4gb μνήμη, συνολικά 3.16 σε χρήση. Αν βάλω μια 4άρα ακόμα στο pc θα αλλάξει κάτι όσον αφορά το VM? ή θα βλέπει πάλι ότι έχει το win7 ? 
Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, duffyduck είπε

για να αξιοποιησεις μνημη > 4GB πρεπει να βάλεις 64bit OS (Windows , ή  Linux)

Κατάλαβα. είπα μπας και ... δυστυχώς τα προγράμματα που δουλεύω δεν δουλεύουν σε 64άρια οπότε την πάτησα. ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα 32bit λειτουργικά βλέπουν μέχρι 3.2 gb ram, δηλαδή όση βλέπεις ότι έχεις συνολικά. Τα vm extentions τα έβαλες; Μόνο έτσι θα σου ενεργοποιήσει hardware acceleration και κάποιες έξτρα λειτουργίες για να πάει κάπως καλύτερα το σύστημα. Επίσης, ανάλογα τον επεξεργαστή μπορείς να ορίσεις παραπάνω από τον ένα πυρήνα που χρησιμοποιεί από προεπιλογή.

 Αν θέλεις πες μας τι χαρακτηριστικά έχει το βασικό pc. Επίσης, τι λειτουργικό έβαλες στο vm; Το θέλεις για πρόσβαση στο internet ή για άλλη δουλειά;

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, micos000 είπε

Τα 32bit λειτουργικά βλέπουν μέχρι 3.2 gb ram, δηλαδή όση βλέπεις ότι έχεις συνολικά. Τα vm extentions τα έβαλες; Μόνο έτσι θα σου ενεργοποιήσει hardware acceleration και κάποιες έξτρα λειτουργίες για να πάει κάπως καλύτερα το σύστημα. Επίσης, ανάλογα τον επεξεργαστή μπορείς να ορίσεις παραπάνω από τον ένα πυρήνα που χρησιμοποιεί από προεπιλογή.

 Αν θέλεις πες μας τι χαρακτηριστικά έχει το βασικό pc. Επίσης, τι λειτουργικό έβαλες στο vm; Το θέλεις για πρόσβαση στο internet ή για άλλη δουλειά;

Το έβαλα και το vm extentions.  Έχω βάλει 1664mb ram στο vm. στην αρχή του πορτοκαλί κοινός και 2 πυρήνες απο τους 8, σαν προεπιλογή έβγαζε το 1. μπορώ να δώσω μέχρι 4 όπου ξεκινάει το πορτοκαλί. στο tab επιτάχυνση είναι και τα 2 τικαρισμένα, προεπιλεγμένα έτσι τα είχε.
στην μνήμη κάρτας γραφικών έβγαλε αυτόματα το 128mb και το άφησα εκεί. 

Πέρασα τα Kali Linux 2021 για εκπαιδευτικούς σκοπούς γιατί ξεκίνησα και ένα σεμινάριο cybersecurity κλπ κλπ. 
Γενικά και αυτό καθυστερεί πχ άμα ανοίξω έναν firefox και τα win 7 αργούν κάπως μιας και στην μνήμη συνήθως είναι γύρω στα 3gb εν χρήση και ας μην τρέχω ιδιαίτερες εφαρμογές, τπτ στην ουσία. 

Το σύστημα μου είναι i5-4460 στα 3.2Ghz . 
nvidia geforce gt 720 - 1024 ddr5
ram kingston ddr3 στα 800mhz

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...