Προς το περιεχόμενο

Τι κάνω με το ληγμένο διαβατήριο τώρα;


Tetrabitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχει λήξει το διαβατήριο μου από το 2010. Επίσης ο αριθμός ταυτότητας έχει αλλάξει (λόγω αλλαγής ταυτότητας) και η φωτογραφία φυσικά παραπέμπει στα νεανικά μου χρόνια.

Είδα ότι υπάγομαι στο αστυνομικό τμήμα Αχαρναί.

Τους καλώ αλλά τίποτα.

Πληρώνω κάπου το παράβολο; Πάω από εκεί; Δεν έχω ιδέα. Βγάζω φωτογραφίες καινούργιες; επίσης με τον κοβιντ πολύ χρόνο να βγει καινούργιο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Καλησπέρα. Έχει λήξει το διαβατήριο μου από το 2010. Επίσης ο αριθμός ταυτότητας έχει αλλάξει (λόγω αλλαγής ταυτότητας) και η φωτογραφία φυσικά παραπέμπει στα νεανικά μου χρόνια.

Είδα ότι υπάγομαι στο αστυνομικό τμήμα Αχαρναί.

Τους καλώ αλλά τίποτα.

Πληρώνω κάπου το παράβολο; Πάω από εκεί; Δεν έχω ιδέα. Βγάζω φωτογραφίες καινούργιες; επίσης με τον κοβιντ πολύ χρόνο να βγει καινούργιο;

 

Ξεκίνα διαβάζοντας εδώ:

http://www.passport.gov.gr/diadikasia-ekdosis/documents/dikaiologitika.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντική πληροφορία: Για ταξίδια εκτός Ε.Ε το διαβατήριο θα πρέπει να ισχύει για έξι τουλάχιστον μήνες από την επιστροφή.

Σε περίπτωση που δεν μπορεί να κατατεθεί η αίτηση εμπρόθεσμα στα πλαίσια των ως άνω διαστημάτων και προϋποθέσεων σύμφωνα με το άρθρο 9 του νόμου 3386/2005  Έλληνας πολίτης δύναται να ταξιδέψει στην Ελλάδα ακόμα και με ληγμένο διαβατήριο (νέου τύπου-που έχει εκδοθεί μετά το 2006) προκειμένου να εξασφαλίσει άμεσα νέο διαβατήριο (εντός 3-5 ημερών).

Διάβασα και αυτό. Ειναι του 2005 εμένα, άρα παλαιού τύπου συν ότι θέλω να πάω Τσεχία που δεν είναι στην Ε.Ε. οπότε χρειάζονται 6 μήνες να είναι σε ισχύ το καινούριο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tetrabitos είπε

Σημαντική πληροφορία: Για ταξίδια εκτός Ε.Ε το διαβατήριο θα πρέπει να ισχύει για έξι τουλάχιστον μήνες από την επιστροφή.

Σε περίπτωση που δεν μπορεί να κατατεθεί η αίτηση εμπρόθεσμα στα πλαίσια των ως άνω διαστημάτων και προϋποθέσεων σύμφωνα με το άρθρο 9 του νόμου 3386/2005  Έλληνας πολίτης δύναται να ταξιδέψει στην Ελλάδα ακόμα και με ληγμένο διαβατήριο (νέου τύπου-που έχει εκδοθεί μετά το 2006) προκειμένου να εξασφαλίσει άμεσα νέο διαβατήριο (εντός 3-5 ημερών).

Διάβασα και αυτό. Ειναι του 2005 εμένα, άρα παλαιού τύπου συν ότι θέλω να πάω Τσεχία που δεν είναι στην Ε.Ε. οπότε χρειάζονται 6 μήνες να είναι σε ισχύ το καινούριο;

 

Λήξη λέει. Να έχει ισχύ έξι μήνες πριν λήξει Η Τσεχία δεν είναι ΕΕ; Πολύ μπερδεύεσαι

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Σημαντική πληροφορία: Για ταξίδια εκτός Ε.Ε το διαβατήριο θα πρέπει να ισχύει για έξι τουλάχιστον μήνες από την επιστροφή.

Σε περίπτωση που δεν μπορεί να κατατεθεί η αίτηση εμπρόθεσμα στα πλαίσια των ως άνω διαστημάτων και προϋποθέσεων σύμφωνα με το άρθρο 9 του νόμου 3386/2005  Έλληνας πολίτης δύναται να ταξιδέψει στην Ελλάδα ακόμα και με ληγμένο διαβατήριο (νέου τύπου-που έχει εκδοθεί μετά το 2006) προκειμένου να εξασφαλίσει άμεσα νέο διαβατήριο (εντός 3-5 ημερών).

Διάβασα και αυτό. Ειναι του 2005 εμένα, άρα παλαιού τύπου συν ότι θέλω να πάω Τσεχία που δεν είναι στην Ε.Ε. οπότε χρειάζονται 6 μήνες να είναι σε ισχύ το καινούριο;

 

Δεν λέει να είναι 6 μήνες σε ισχύ, λέει να μην λήγει σύντομα, αν επιστρέψεις πχ 30/10/2021 τότε να μην λήγει νωρίτερα από 30/04/2022.

Επίσης η Τσεχία από όσο ξέρω είναι στην Ε.Ε. από το 2004, οπότε δεν σε αφορά η συγκεκριμένη παρατήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Λήξη λέει. Να έχει ισχύ έξι μήνες πριν λήξει Η Τσεχία δεν είναι ΕΕ; Πολύ μπερδεύεσαι

Μπερδεύτηκα με το νόμισμα τους, που δεν είναι ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάω οδικώς αλλά θα περάσω από Βόρεια Μακεδονία και από κει δεν περνάς με ταυτότητα. Αλλιώς Τσεχία πήγαινα και με ταυτότητα μπαμ μπαμ, χωρίς διαβατήριο;

Βασικά έμαθα Μπρνο θα πάμε. 1780 χιλιόμετρα, θα περάσω από διάφορες χώρες, οπότε χρειάζεται διαβατήριο.

Τώρα επειδή έχω το παλιό πριν το 2006 τύπου, κάνω ανανέωση; Ή πάω για καινούργιο.

Οι φωστήρες στο αστυνομικό τμήμα την έχουν κατεβάσει την γραμμή.

Επίσης συγγνώμη που τα γράφω εδώ έτσι σαν τον Μπορατ αλλά είναι στην δουλειά και βιάζομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Θα πάω οδικώς αλλά θα περάσω από Βόρεια Μακεδονία και από κει δεν περνάς με ταυτότητα. Αλλιώς Τσεχία πήγαινα και με ταυτότητα μπαμ μπαμ, χωρίς διαβατήριο;

Βασικά έμαθα Μπρνο θα πάμε. 1780 χιλιόμετρα, θα περάσω από διάφορες χώρες, οπότε χρειάζεται διαβατήριο.

Τώρα επειδή έχω το παλιό πριν το 2006 τύπου, κάνω ανανέωση; Ή πάω για καινούργιο.

Οι φωστήρες στο αστυνομικό τμήμα την έχουν κατεβάσει την γραμμή.

Επίσης συγγνώμη που τα γράφω εδώ έτσι σαν τον Μπορατ αλλά είναι στην δουλειά και βιάζομαι.

Αδερφέ, οδικώς θα περάσεις απο Σκόπια και Σερβία, Ουγγαρία, Αυστρία και όλες είναι ΟΚ με την Ελληνική Ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες. Δεν θέλεις διαβατήριο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gorilas13 είπε

Αδερφέ, οδικώς θα περάσεις απο Σκόπια και Σερβία, Ουγγαρία, Αυστρία και όλες είναι ΟΚ με την Ελληνική Ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες. Δεν θέλεις διαβατήριο.

Αυτό.

Κατά τα άλλα, η "ανανέωση" διαβατηρίου είναι στην ουσία επανέκδοση λόγω λήξης του προηγούμενου. Αν αποφασίσεις να επανεκδόσεις, απλώς πάρε και το παλιό μαζί σου, λογικά θα του πατήσουν μια τρύπα (ή και όχι) και θα στο επιστρέψουν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω Β. Μακεδονία πάντως ότι περνάω. Εκεί χρειάζεται διαβατήριο; Μην την πάθω για μια χώρα. 😢 Μου ρίξουν κάνα μπλοκ και γυρνάω με ΚΤΕΛ πίσω ενώ οι άλλοι θα συνεχίζουν... Ένας Ιταλός, ένας Τσέχος θα είναι η παρέα μου.

Screenshot_2021-10-06-14-21-38-19_3d9111e2d3171bf4882369f490c087b4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tetrabitos είπε

Τους καλώ αλλά τίποτα.

https://www.newsit.gr/ellada/kleinei-to-astynomiko-tmima-stin-omonoia-i-apantisi-tou-taki-theodorikakou/3377542/

 

Δεν νομίζω να έχει μείνει κανένας πλέον στα ΑΤ. Το πιθανότερο να μην έχουν άτομα :P

 Εχει ξεκινήσει μεγάλη συζήτηση τελευταια για αυτό. 

48 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Οι φωστήρες στο αστυνομικό τμήμα την έχουν κατεβάσει την γραμμή.

 

Πιο πολλές πιθανότητες εχεις αν πας απο εκει, σου δώσουν τηλέφωνο του Αξ.Υπηρεσίας, για να σε ενημερώσει ακριβώς πότε και αν θα είναι κάποιος στην έκδοση διαβατηρίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τηλέφωνο σε τμήμα διαβατηρίων αλλης περιοχής και απάντησαν ο,τι μου είπαν και εδώ. Ότι μπορώ κανονικά με ταυτότητα ελληνική αρκεί να μην έχουν περάσει 15 χρόνια από την έκδοση της.

Και άμα θέλω να βγάλω διαβατήριο είναι σαν να μην υπάρχει το παλιό, πάω για καινούργιο από την αρχή. Εξάλλου στο άλλο φαινομουν πολύ 90's σαν τον τραγουδιστή των offspring! Χαχαχ σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Βλέπω Β. Μακεδονία πάντως ότι περνάω. Εκεί χρειάζεται διαβατήριο; Μην την πάθω για μια χώρα. 😢 Μου ρίξουν κάνα μπλοκ και γυρνάω με ΚΤΕΛ πίσω ενώ οι άλλοι θα συνεχίζουν... Ένας Ιταλός, ένας Τσέχος θα είναι η παρέα μου.

Screenshot_2021-10-06-14-21-38-19_3d9111e2d3171bf4882369f490c087b4.jpg

Στα Σκόπια και Σερβία δεν χρειάζεται διαβατήριο. Οι φίλοι σου, Τσέχος και Ιταλός χρειάζονται. Η ελληνική ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες περνάει.

Μπορεί να τύχεις όμως σε κανέναν παράξενο Σκοπιανό, και να σου πει δεν περνάς, οπότε εκεί θα δώσεις ένα ταληρακι,"καφέ" το λενε αλλιώς μπορεί και να φας και κάνα 2ωρο εκεί αφού θα σας κάνουν ψαχτηρι εσάς και όλο το αμάξι. 

Το καλύτερο, για να μην χάνεις χρόνο, είναι το διαβατήριο,χωρις αυτό να σημαίνει ότι αν πέσεις σε παράξενο δεν θα σου ζητήσει "καφέ",για να μην σε καθυστερησει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...