Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με την Backblaze, οι SSD δίσκοι αποτυγχάνουν όσο συχνά και οι συμβατικοί σκληροί δίσκοι


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Hdd έπεσε από το γόνατο μου έως το παπούτσι μου (έκανε γκελ) το 2014 και έχασα τα πάντα από back up 10-12 χρονών. Με ssd που μου έχει πέσει πολλές φορές από τα χέρια ή γραφείο ή σε άλλους τίποτα δεν έπαθαν.

Ιστορίες για αγρίους...

Ο δίσκος είναι μια ευαίσθητη ηλεκτρονική συσκευή.
Δεν προορίζεται για frisbee...

Επεξ/σία από Extol3D
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως έχω έναν OCZ 60GB AGILITY3 SATA3 από το 2012, έχει τρέξει κάποιες δεκάδες χιλιάδες ώρες και ακόμα είναι μια χαρά. Τον είχα ως βασικό στο σταθερό από το 2013, φέτος τον έβαλα ως ανβάθμιση μηχανικού σε ένα παλιό λάπτοπ και συνεχίζει ακάθεκτος χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Με βάση όσα διαβάζω πρέπει να έπεσα σε τρελό κομάτι ή κάτι δεν είναι ακριβώς έτσι. Ενδεχομένως οι παλιοί να βγουν πιο ανθεκτικοί, κάτσε να δούμε και τον SAMSUNG EVO πόσα χρόνια θα μου αντέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι αγοράζουμε φθηνούς ssd μετά τον χρόνο χάνουν ζωή και αυτό καταμετρημένο από τις εταιρίες που έχουν ανακοινώσει το ποσοστό εγγυήσεων και επιστροφών. Και αρκετοί φίλο μουι που βάλαμε ssd σε λαπτοπ η σταθερούς με απλή χρήση χωρίς ζόρισμα μετα τον χρόνο και με μέτρηση από το πρόγραμμα sentimel σχέδον όλοι οι δίσκοι έχουν απολέσει από 1% εώς 6% υγεία. Μόνο κάτι samsung δεν έχουν πάθει τίποτα. Και φίλος που δουλεύει σε μεγάλη αλυσίδα (κίτρινη φίρμα) μου είπε ποιές μάρκες πάνε για έλεγχο και εγγύηση πρίν κλίσει ενας χρόνος λειτουργίας τους. Από τις μάρκες που μου είπε είναι οι πιό φθηνοί στις λίστες στο skroutz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Για βρες ποιους 15Κ rpm SAS χρησιμοποιούν ή αν χρησιμοποιούν Velociraptor. 

Βέβαια η χρήση που κάνει η Backblaze είναι σε servers/racks, όχι σαν χύμα εξωτερικούς. 😛

Ο velociraptor δεν είναι SAS αλλά κουμπώνει σε controller SAS.

Η backblaze καλά κάνει και χρησιμοποιεί industrial storage πρότυπα και εννοείται αν κατάλαβα την κλίμακα της σαν εταιρία από τα λίγα που διάβασα.

Στο σταθερό μου τρέχω 4 Cheetah 15k και 2 velociraptors για χαλαρό storage.

Το μόνο μείον είναι η αγορά του controller (~50e) των καλωδίων (~30e) και ο χαρακτηριστικός ήχος που σε μερικούς δεν αρέσει (εγώ γουστάρω). Παρόλα αυτά ήταν, είναι και θα είναι η πιο σοβαρή προσέγγιση storage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, Extol3D said:

Ο velociraptor δεν είναι SAS αλλά κουμπώνει σε controller SAS.

Η backblaze καλά κάνει και χρησιμοποιεί industrial storage πρότυπα και εννοείται αν κατάλαβα την κλίμακα της σαν εταιρία από τα λίγα που διάβασα.

Στο σταθερό μου τρέχω 4 Cheetah 15k και 2 velociraptors για χαλαρό storage.

Το μόνο μείον είναι η αγορά του controller (~50e) των καλωδίων (~30e) και ο χαρακτηριστικός ήχος που σε μερικούς δεν αρέσει (εγώ γουστάρω). Παρόλα αυτά ήταν, είναι και θα είναι η πιο σοβαρή προσέγγιση storage.

Άσε τι χρησιμοποιείς εσύ, δες τι χρησιμοποιεί η Backblaze.

Hard Drive Reliability: A Look at HDD and SDD Failure Rates (backblaze.com)

Q2-2021-Quarterly-All-Drives.jpg

Σχεδόν 178000 σκληροί δίσκοι, εκ τω οποίων κανείς 15000rpm...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Hdd έπεσε από το γόνατο μου έως το παπούτσι μου (έκανε γκελ) το 2014 και έχασα τα πάντα από back up 10-12 χρονών. Με ssd που μου έχει πέσει πολλές φορές από τα χέρια ή γραφείο ή σε άλλους τίποτα δεν έπαθαν.

Ιστορίες για αγρίους...

Γενικά αν δεν έχεις τουλάχιστον 2 αντίγραφα με τα δεδομένα σου, θεώρησε απλά πως δεν τα έχεις. Οποιοδήποτε μέσο μπορεί να αποτύχει, είτε είναι HDD, είτε SSD, είτε οπτικοί δίσκοι είτε "το cloud". Τα πολύ σημαντικά δεδομένα, τα κάνω backup ακόμα και σε DVD (encrypted .rar με 10% parity), καθώς ως read only, είναι το μόνο μέσο που δεν κινδυνεύει από ransomware.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, michael92 είπε

Γενικά αν δεν έχεις τουλάχιστον 2 αντίγραφα με τα δεδομένα σου, θεώρησε απλά πως δεν τα έχεις. Οποιοδήποτε μέσο μπορεί να αποτύχει, είτε είναι HDD, είτε SSD, είτε οπτικοί δίσκοι είτε "το cloud". Τα πολύ σημαντικά δεδομένα, τα κάνω backup ακόμα και σε DVD (encrypted .rar με 10% parity), καθώς ως read only, είναι το μόνο μέσο που δεν κινδυνεύει από ransomware.

Εννοείται όλα αυτά, έπαθα και έμαθα.

Απλά ήταν τα σκοτεινά χρόνια του 2010-2015! Μεσαίωνας τότε! Χαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Thresh είπε

Άσε τι χρησιμοποιείς εσύ, δες τι χρησιμοποιεί η Backblaze.

Hard Drive Reliability: A Look at HDD and SDD Failure Rates (backblaze.com)

Q2-2021-Quarterly-All-Drives.jpg

Σχεδόν 178000 σκληροί δίσκοι, εκ τω οποίων κανείς 15000rpm...

Αυτό πήγαινε στο «όχι χύμα σκληρούς εξωτερικούς» To clarify όλοι εντός case βρίσκονται..

Λογικό, άλλο budget και άλλος ορίζοντας χρήσης. Αυτή τη στιγμή οι SAS SSD είναι ακριβοί για το μέσο χρήστη. Οι 15Κ είναι μονόδρομος από θέμα κόστους. Άσε που τα LOT στο eBay είναι τσάμπα (εννοείται προορισμένα για redundancy RAIDs).

Επεξ/σία από Extol3D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Thresh είπε

Βέβαια η χρήση που κάνει η Backblaze είναι σε servers/racks, όχι σαν χύμα εξωτερικούς. 😛

Ο περισσότερος όμως τέτοια χρήση κάνει, σαν χύμα εξωτερικούς ή σε laptop που είναι πολύ συχνό να υπάρχουν τέτοια περιστατικά. Ενδιαφέρουσα έρευνα για ιδανικές συνθήκες σε ένα rack αλλά σε πραγματικές συνθήκες καθημερινής χρήσης είναι πολύ σημαντικός ο παραπάνω παράγοντας

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, Extol3D said:

Λογικό, άλλο budget και άλλος ορίζοντας χρήσης. Αυτή τη στιγμή οι SAS SSD είναι ακριβοί για το μέσο χρήστη. Οι 15Κ είναι μονόδρομος από θέμα κόστους. Άσε που τα LOT στο eBay είναι τσάμπα (εννοείται προορισμένα για redundancy RAIDs).

Οι 15Κ είναι απολίθωμα πλέον, ακόμα και για enterprise, πόσο μάλλον για οικιακούς χρήστες που δεν τους χρειαζόντουσαν ποτέ για storage.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Ο περισσότερος όμως τέτοια χρήση κάνει, σαν χύμα εξωτερικούς ή σε laptop που είναι πολύ συχνό να υπάρχουν τέτοια περιστατικά. Ενδιαφέρουσα έρευνα για ιδανικές συνθήκες σε ένα rack αλλά σε πραγματικές συνθήκες καθημερινής χρήσης είναι πολύ σημαντικός ο παραπάνω παράγοντας

Για storage, οι SSD είναι ακόμα απαγορευτικοί. Με τα λεφτά που θα έδινες για να πάρεις έναν 4TB external SSD αγοράζεις 6 external HDDs της ίδιας χωρητικότητας. Με λίγα λεφτά παραπάνω, στήνεις 4-bay NAS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εγώ έχει πλέον καμία 5ετια που τους χρησιμοποιώ για προσωπικούς μου υπολογιστές και λαπτοπ, ακόμα και σε εξωτερικούς δίσκος, αλλά και για φίλους ή πελάτες. Μέχρι στιγμής 3 - 4 τεμάχια χάλασαν στα περίπου 250 που προμηθεύτηκα. Αναστηθηκαν πολλά παλιά συστήματα που ήταν για πέταμα. Το κακό τους εάν χτυπήσουν... Είναι για πέταμα η αντικατάσταση εάν ειναι στη εγγύηση, ενώ στου συμβατικούς ίσως μπορείς να σώσεις κάνα αρχείο. Ταπεινη προσωπική άποψη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, michael92 είπε

Για storage, οι SSD είναι ακόμα απαγορευτικοί. Με τα λεφτά που θα έδινες για να πάρεις έναν 4TB external SSD αγοράζεις 6 external HDDs της ίδιας χωρητικότητας. Με λίγα λεφτά παραπάνω, στήνεις 4-bay NAS.

Συμφωνώ εξάλλου γι' αυτό μίλησα για εξωτερικούς, προφανώς HDD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, michael92 είπε

Γενικά αν δεν έχεις τουλάχιστον 2 αντίγραφα με τα δεδομένα σου, θεώρησε απλά πως δεν τα έχεις. Οποιοδήποτε μέσο μπορεί να αποτύχει, είτε είναι HDD, είτε SSD, είτε οπτικοί δίσκοι είτε "το cloud". Τα πολύ σημαντικά δεδομένα, τα κάνω backup ακόμα και σε DVD (encrypted .rar με 10% parity), καθώς ως read only, είναι το μόνο μέσο που δεν κινδυνεύει από ransomware.

Με την υποσημειωση οτι μετα απο χ χρονια πχ  5 ετια , ενδεχεται να μην ειναι αναγνωσιμο το dvd-r , ενω στη 10 ετια το ξεχναμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nepomuk είπε

Με την υποσημειωση οτι μετα απο χ χρονια πχ  5 ετια , ενδεχεται να μην ειναι αναγνωσιμο το dvd-r , ενω στη 10 ετια το ξεχναμε.

Σε longevity πάντως, οι M-DISC ξεπερνάνε οποιοδήποτε άλλο μέσο. Ο μόνος κίνδυνος είναι αν θα υπάρχουν DVD readers σε βάθος 10ετίας. Ένας λόγος που δεν έχω πετάξει το παλιό μου laptop, είναι ότι έχει DVD reader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...