Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με την Backblaze, οι SSD δίσκοι αποτυγχάνουν όσο συχνά και οι συμβατικοί σκληροί δίσκοι


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Hdd έπεσε από το γόνατο μου έως το παπούτσι μου (έκανε γκελ) το 2014 και έχασα τα πάντα από back up 10-12 χρονών. Με ssd που μου έχει πέσει πολλές φορές από τα χέρια ή γραφείο ή σε άλλους τίποτα δεν έπαθαν.

Ιστορίες για αγρίους...

Πρώτον, έπρεπε να έχεις και δεύτερο αντίγραφο.
Αν τα δεδομένα υπάρχουν μόνο σε έναν δίσκο, αυτό ΔΕΝ είναι backup.

Δεύτερον, μπορούσες να πάρεις δίσκο ανθεκτικό σε πτώσεις και χτυπήματα.
Υπάρχουν τέτοιοι (π.χ. τα μοντέλα της trancend) και έχουν μεγάλη αντοχή σε μηχανικές κακουχίες και ατυχήματα.
Κοστίζουν ακριβότερα αλλά ο χρήστης μπορεί να είναι ήσυχος ότι δεν θα πάθει ζημιά αν του πέσουν ή χτυπηθούν.

Δεν φταίει λοιπόν το ότι ο δίσκος είναι hdd αλλά η απρονοησία του χρήστη.

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Άντε πάλι με το ramdisk. Το άλλο το πρόγραμμα που δεν θυμάμαι πως το λένε, ξέχασες να προτείνεις.

Μπορείς να λες ότι θέλεις.
Το γεγονός είναι ότι σε μέσα σε έναν χρόνο ο κύριος δίσκος μου (αυτός με το λειτουργικό) έχει γράψει κάτω από 1 TΒ, με 10 ώρες χρήσης καθημερινά.
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα λοιπόν.
Εσύ μείνε σε αυτά που ξέρεις και πέστα στους πελάτες σου.
Εγώ δεν χρειάζομαι τις τεχνικές σου συμβουλές, την απόλυτη λύση για τη δουλειά μου την έχω βρει εδώ και πολλά χρόνια.
Και σε αυτήν το ramdisk είναι βασικός πυλώνας.
Ο δίσκος μου ΔΕΝ θα αστοχίσει από τη χρήση, όσο και να χρησιμοποιώ το μηχάνημα και όσο βαριά κι αν είναι η εργασία που κάνω (επεξ. video, ήχου, σχέδια, προσομοιώσεις κ.α.). 
SSD Health καρφωμένο στο 100% για πάντα.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, macpol είπε

Λοιπόν εγώ έχει πλέον καμία 5ετια που τους χρησιμοποιώ για προσωπικούς μου υπολογιστές και λαπτοπ, ακόμα και σε εξωτερικούς δίσκος, αλλά και για φίλους ή πελάτες. Μέχρι στιγμής 3 - 4 τεμάχια χάλασαν στα περίπου 250 που προμηθεύτηκα. Αναστηθηκαν πολλά παλιά συστήματα που ήταν για πέταμα. Το κακό τους εάν χτυπήσουν... Είναι για πέταμα η αντικατάσταση εάν ειναι στη εγγύηση, ενώ στου συμβατικούς ίσως μπορείς να σώσεις κάνα αρχείο. Ταπεινη προσωπική άποψη. 

Έτσι ακριβώς! Σε παλαιότερα (ή/και λιγότερο παλαιά) συστήματα, τα οποία σερνόντουσαν με τους hdd, οι δίσκοι ssd έδωσαν μια δεύτερη ζωή. Ειδικά σε laptop παλαιότερων γενιών βελτιώθηκαν όχι μόνο οι χρόνοι αλλά και οι θερμοκρασίες και η κατανάλωση ρεύματος. Αλλά, το κακό μ' έναν ssd είναι ότι όταν χαλάσει, "τετέλεσται" και τα περιεχόμενά του. Τουλάχιστον αυτό διαπίστωσα, the hard way, από προσωπική εμπειρία όταν ένας sata ssd τεχνολογίας 3d nand, μιας από τις top μάρκες που κυκλοφορούν, που χρησιμοποιούσα εσωτερικά σε pc μόνο για αποθήκευση (δεν είχε δηλ. το λειτουργικό σύστημα επάνω του), εντελώς απροειδοποίητα, παρέδωσε πνεύμα μετά από 2 χρόνια μη απαιτητικής χρήσης. Ευτυχώς, 1ον) δεν είχα σημαντικά πράγματα αποθηκευμένα, γιατί πλέον δεν κατάφερα ποτέ να αποκτήσω πρόσβαση σε αυτόν και 2ον) μου τον αντικατέστησαν επιτόπου στο κατάστημα απ' όπου τον είχα αγοράσει, μόλις τον συνέδεσαν και τον δοκίμασαν για 15 δευτερόλεπτα. Σε ερώτημα που έθεσα στον υπεύθυνο τεχνικό που έκανε τον έλεγχο, προς έκπληξή μου, μου απάντησε ότι έχει συμβεί αρκετές φορές!!

Όπως γράφει και ο macpol, από hdd που "χτύπησε" έχω καταφέρει σε όλες τις περιπτώσεις να κάνω ανάκτηση σχεδόν του συνόλου των αρχείων που είχε αποθηκευμένα. Άρα,, κάθε πράγμα έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά του, αλλά, όποια τεχνολογία κι αν προτιμήσουμε (καθώς κι οι ssd δεν είναι στο απυρόβλητο) το backup σε σταθερή βάση είναι μονόδρομος αν δε θέλουμε να έχουμε "δράματα"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Κουλαμάρα έχεις στα χέρια και σου πέφτουν;

Άμα παίζεις από παλιά αρχές 00'

Και περνάνε χιλιάδες δίσκοι στα χέρια σου ένα ποσοστό 2-3‰θα γίνει το κακό. Αυτό είναι που σου μένει το κακό πάντα όχι το καλό.

😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξέρω πάνω μου δοκιμασμένο (σε πολλαπλά περιβάλλον με πολλαπλά μηχανήματα)
από τοτε ακουμπάω ένα σοβαρό ποσό για επαγγελματικούς samsung και τέλος ο φόβος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικότερα στον πλανητη πρεπει να αλλαξουμε τον τροπο με τον οποιον αντιλαμβανανομαστε τα οποιαδήποτε νουμερα. Ειναι μακράν οτι πιο χαζό εχω ακουσει ποτέ μου. Ειμαι τεχνικός κ σε οσους εχω βαλει SSD τα τελευταια χρονια δεν εχει χτυπησει ουτε ενας απο τουλαχιστον 500 κομματια. Σε εποχες HDD ειχα τρελα θεματα. Ταχυτητα, ελαχιστη τροφοδοσια, ελαχιστη θερμοκρασια, ανθεκτικοτητα στους κραδασμους, μηδεν θορυβος. Ο SSD ειναι το μεγαλυτερο σκαλοπατι για Fault Tolerance & Speed που ειδαμε τα τελευταια 25 χρονια. Τσακισε το αιωνιο Bottleneck των HDD και ανεστησε εκατομυρια πεθαμενα μηχανηματα που εγιναν καλυτερα απο την πρωτη μερα της ζωης τους. ΑΠΛΑ ΧΑΖΟ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gregdais είπε

γενικότερα στον πλανητη πρεπει να αλλαξουμε τον τροπο με τον οποιον αντιλαμβανανομαστε τα οποιαδήποτε νουμερα. Ειναι μακράν οτι πιο χαζό εχω ακουσει ποτέ μου. Ειμαι τεχνικός κ σε οσους εχω βαλει SSD τα τελευταια χρονια δεν εχει χτυπησει ουτε ενας απο τουλαχιστον 500 κομματια. Σε εποχες HDD ειχα τρελα θεματα. Ταχυτητα, ελαχιστη τροφοδοσια, ελαχιστη θερμοκρασια, ανθεκτικοτητα στους κραδασμους, μηδεν θορυβος. Ο SSD ειναι το μεγαλυτερο σκαλοπατι για Fault Tolerance & Speed που ειδαμε τα τελευταια 25 χρονια. Τσακισε το αιωνιο Bottleneck των HDD και ανεστησε εκατομυρια πεθαμενα μηχανηματα που εγιναν καλυτερα απο την πρωτη μερα της ζωης τους. ΑΠΛΑ ΧΑΖΟ 

Χωρίς αυτή την αναβάθμιση πρόοδο τα κινητά μας θα είχαν ακόμα σκληρό δίσκο μηχανικό και θα έκαναν γρου γρου γρου...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a1.jpg.36b2be890107ab1221096a56df4e55a4.jpg

*********************

a2.jpg.7a60016fb45ad324547b9b5a443770b6.jpg

******************

******************

b1.jpg.3a1debafe54e5681d387777ac67aeec7.jpg

 

******************

b2.jpg.9726d10dd9ca78c90ce5696c0edae7bb.jpg

*******************

Το “SSDs Q4 2020 VS HDDs Q4 2015” (0,79%Vs1,54%) δεν ήταν θέμα για συζήτηση, γιατί τα αποτελέσματα είναι κοντά στην κοινή αντίληψη/λογική. Αντιθέτως το “SSDs Q2 2021 VS HDDs Q4 2016” (1,05%Vs1,38%) ….. είναι 
Μπορούν να κάνουν και καλύτερα εκεί στη Backblaze και σίγουρα θα περιμένω τα στατιστικά 2017hdd vs 2022ssd , για covid-19, Greek-Statistics για την οικονομία, δημοσκοπήσεις κτλ …..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 η συγκριση ειναι χαζη εως και επικινδηνη.......προφανως οταν γραφουμε σβηνουμε δεδομενα συνεχως και οι δυο περιπτωσεις εχουν περιπτωσεις αστοχιας, ομως σε μια οικιακη χρηση που δεν υπαρχει τοσο διαδεμενο γραψε σβησε o ssd  θα αντεξει σαφως πολυ περισοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Extol3D είπε

Το τι χρειάζεται ο καθένας είναι υποκειμενικό. Επίσης γιατί η χρήση κολλάει με την παλαιότητα εδώ?
Αν δεν το χρειαζόντουσαν απο άποψη ταχύτητας (πιστεύω εννοείται εδώ) τότε δεν ισχύει διότι τώρα δεν θα αγόραζαν SSD για storage χωρίς να κατανοούν καν βασικούς όρους όπως TBW. Φυσικά και η intel θα σου δώσει ένα PCH με sata controller ο vendor της μητρικής θα κοτσάρει και έναν 3d party και αυτό θεωρείται μια καταναλωτική προσέγγιση διότι ακριβώς αυτό είναι (απο θέμα λειτουργικότητας αλλά και κόστους).

Τώρα όσων αφορά το enterprice δούλευε δεκαετιές με SAS πρότυπα και 7/10/15Κ μηχανικούς σκληρούς και αυτο δεν θα πάψει να ισχύει σύντομα. Οι 15K όντως είναι πιο σπάνιοι αλλά είναι η παντριά ταχύτητας, αξιοποιστίας μηχανικού δίσκου και λειτουργικότητας SAS προτοκόλου σε μια μοναδική συσκευή. Το SAS ΕΙΝΑΙ enterprice. Το ότι οι SLC SSD χρησιμοποιούνται σε μερικές περιπτώσεις caching ή/και ανάγκες virtualization είναι μια αλήθεια αλλά μέχρι εκεί μη τα ισοπεδώνουμε όλα.

Συμφωνώ ότι δεν πρόκειται να αλλάξει σύντομα το enterprise όχι γιατί δεν γίνεται αλλά γιατί η μιζα ζει και βασιλεύει στις επιχειρήσεις... Πρώτα θα ξεσκαρταρουν ότι σαβουρα server και rack έχουν στις αποθήκες τους και μετά θα ενσωματώσουν την νέα τεχνολογία. 

Βέβαια οι σοβαρές και μεγάλες  επιχειρήσεις έχουν ήδη περάσει σε SSD και όχι μόνο ως cache. H IBM είναι ήδη ένα βήμα μπροστά με συστοιχίες SSD .

Οπότε ναι ο hdd είναι απολίθωμα και θα συμφωνήσω με τον thresh και φυσικά υπάρχουν σκουπίδια SSD που τους χρησιμοποιούμε ανάλογα. Εγώ προσωπικά τους χρησιμοποιώ με adaptor στην bakupiera μιας και έχει άδειες θέσεις , δηλαδή τους συμπεριφερομε σαν μηχανικούς που πρόκειται να αστοχήσουν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Extol3D είπε

Ο velociraptor δεν είναι SAS αλλά κουμπώνει σε controller SAS.
 

Σε SATA κουμπωνει οπως οι συνηθισμενοι δισκοι του εμποριου. Γι αυτο και ηταν δημοφιλειες σε οικιακα συστηματα για enthusiasts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Hdd έπεσε από το γόνατο μου έως το παπούτσι μου (έκανε γκελ) το 2014 και έχασα τα πάντα από back up 10-12 χρονών. Με ssd που μου έχει πέσει πολλές φορές από τα χέρια ή γραφείο ή σε άλλους τίποτα δεν έπαθαν.

Ιστορίες για αγρίους...

Έχεις σκεφτεί αντί για δίσκους να αλλάξεις χέρια?😛

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...