Προς το περιεχόμενο

Email με yahoo business αλλά από το email μου


dimitris212

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην παρέα,

έχω ένα site σε έναν server και επειδή δεν μας φτάνουν τα GB για email αγοράσαμε Email yahoo business https://smallbusiness.yahoo.com/mail τώρα όμως δεν ξέρω να το σετάρω.

Τι πρέπει να κάνω να βάλω τα NS στο cpanel ή στο domain? Και ποια NS? Το CNAME ή το MX ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζω ότι το yahoo δεν λειτουργεί όπως το gmail/outlook.

"We cannot provide email service for domains that only point an MX record to our servers. You can redelegate the domain to Yahoo Small Business and then use A or CNAME records to redirect web hosting elsewhere."

Πρέπει να γυρίσεις όλους τους DNS σου στο Yahoo* (πχ μέσα από το papaki ή από όπου έχεις πάρει το domain) και μετά να βάλεις A record** μέσα από το panel του yahoo που να πηγαίνουν στο site σου.

 

Spoiler

Ask your registrar to change your name servers to your new Yahoo Small Business settings. You don't need to understand name servers to make the switch. Just provide your registrar with this information:

Primary name server - yns1.yahoo.com
Secondary name server - yns2.yahoo.com

Spoiler

yourdomain.com. 1800 A yourserverip

 

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/10/2021 στις 9:00 ΠΜ, dimitris212 είπε

Καλημέρα στην παρέα,

έχω ένα site σε έναν server και επειδή δεν μας φτάνουν τα GB για email αγοράσαμε Email yahoo business https://smallbusiness.yahoo.com/mail τώρα όμως δεν ξέρω να το σετάρω.

Τι πρέπει να κάνω να βάλω τα NS στο cpanel ή στο domain? Και ποια NS? Το CNAME ή το MX ?

Γιατί δεν μίλησες με τον Hosting να δεις την εκδοχή περισσότερου χώρου?

Επίσης αν τα (παλαιότερα) emails δεν χρειάζονται άμεσα (για καθημερινή χρήση) θα μπορούσες να τα συγχρονίσεις και τοπικά σε κάποιον Client και να τα διαγράψεις στη συνέχεια από το Server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Μίλησα με το support της yahoo και το πρόβλημα ήταν δικό τους.

Δηλαδή παρότι είχα αλλάξει τα NS ήταν ακόμα σε Pending, πλέον το ενεργοποίησε το support τους και όλα καλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...