Προς το περιεχόμενο

Διαπιστώνεται 15% μείωση στην απόδοση ορισμένων συστημάτων με Windows 11 και AMD Ryzen


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί τα Windows 11 να κυκλοφόρησαν επίσημα πρόσφατα, ωστόσο για ακόμη φορά το λανσάρισμα της νέας έκδοσης του λειτουργικού συστήματος της Microsoft προκαλεί πονοκεφάλους σε ορισμένους χρήστες.

Όπως αναφέρει η AMD, οι χρήστες υπολογιστών που βασίζονται σε ορισμένα μοντέλα επεξεργαστών Ryzen ενδέχεται να δουν την απόδοση τους να μειώνεται μέχρι και 15% σε κάποιες περιπτώσεις.

Οι AMD και Microsoft, που συνεργάζονται για να βρουν λύση στο ζήτημα που προέκυψε ανακάλυψαν δύο βασικά ζητήματα με τα Windows 11 σε υπολογιστές με AMD Ryzen. Το πρώτο είναι ότι τα Windows 11 ενδέχεται να τριπλασιάσουν την υστέρηση (latency) της λανθάνουσας μνήμης 3ου επιπέδου (Level 3 ή L3 cache) με την AMD να αναφέρει ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα θα μπορούσε να μειώσει την απόδοση από 3 έως 5% σε ορισμένες εφαρμογές ενώ σε άλλες περιπτώσεις, όπως σε παιχνίδια eSports, η απόδοση ενδέχεται να... πάρει τον κατήφορο κατά 10 με 15%.

Διαπιστώνεται επίσης ότι τα Windows 11 έχουν πρόβλημα με την τεχνολογία της AMD, «Preferred Core», που χρησιμοποιείται για να μεταβιβάσει τα threads στον ταχύτερο πυρήνα του επεξεργαστή κάθε φορά. Η AMD, προειδοποιεί ότι οι χρήστες ενδέχεται να διαπιστώσουν προβλήματα απόδοσης σε εργασίες που βασίζονται σε υψηλό ποσοστό πόρων επεξεργαστή, και ειδικά σε υπολογιστές με επεξεργαστές που διαθέτουν περισσότερους από οκτώ πυρήνες και TDP γύρω από τα 65W.

Και οι δύο εταιρείες δήλωσαν επίσημα ότι «διερευνούν τα γνωστά αυτά ζητήματα για να τα επιλύσουν με αναβαθμίσεις λογισμικού». Και οι δύο εταιρείες υπόσχονται ότι θα έχει βρεθεί λύση στο πρόβλημα με τις ενημερώσεις να ετοιμάζονται για ευρεία διάθεση στους καταναλωτές αργότερα μέσα στο μήνα.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναμενόμενα τέτοια bugs στο λανσάρισμα. Σιγά σιγά θα διορθωθούν. Δεν νομίζω κανένας επαγγελματίας να αναβαθμίσε day one το workstation του ώστε να έχει πρόβλημα.

  • Like 28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικό - άσχετο: surface laptop με 7ης γενιάς i5 δεν παίρνει w11.  Laptop 3 ετίας της ίδιας της ms 1000€+ και υποτίθεται και premium. Είπαμε να κόψει τα παλιά αλλά το παρα έκανε νομίζω λίγο.

  • Like 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skiathos7 είπε

Windows 7 η windows 10 ltsc μεχρι να σβήσει ο ήλιος...ολα τα άλλα ειναι μάρκετινγκ! γνώμη μου παντα...

Βγαίνει καινούργια ltsc σε λίγες μέρες.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, for4 είπε

Σχετικό - άσχετο: surface laptop με 7ης γενιάς i5 δεν παίρνει w11.  Laptop 3 ετίας της ίδιας της ms 1000€+ και υποτίθεται και premium. Είπαμε να κόψει τα παλιά αλλά το παρα έκανε νομίζω λίγο.

Για το καλο μας το κανει βρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, filip123go είπε

Αναμενόμενα τέτοια bugs στο λανσάρισμα. Σιγά σιγά θα διορθωθούν. Δεν νομίζω κανένας επαγγελματίας να αναβαθμίσε day one το workstation του ώστε να έχει πρόβλημα.

Ελπιζω ουτε και οι σοβαροι gamers. Θα κρατησω τα 10αρια σιγουρα μεχρι τα Χριστουγεννα προσωπικα.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...