Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft αναγνωρίζει και επίσημα την δυνατότητα παράκαμψης του TPM στην εγκατάσταση των Windows 11


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπηρχε περιπτωση αλλη εταιρεια να μην τιμωρουνταν απο το κοινο αν δεν ειχε την δεσποζουσα θεση που εχει στην αγορα? Εγω θυμαμαι οτι τα Windows 10 θα ηταν τα τελευταια windows και πρακτικα θα εβγαζαν λεφτα απο την πωληση των δεδομενων μας σε διαφημιστικες. Πώς προεκυψε η αναγκη για Windows 11 και οχι για Windows 10.1? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, korakios είπε

αν και δεν είναι ταπεινό 2πυρηνάκι , έχεις δει κάποια διαφορά σε απόδοση και πόρους ?

Επειδη ειναι σε παλιο 160αρη δισκο θελει κανα λεπτο να ανοιξει για τα καλα αλλα απο εκει και μετα η αποκριση ειναι ικανοποητικη.

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-10-09 142659.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλει η μικροσοφτ να μου δώσει το λειτουργικό, μην σώσει. Αλλά μπορεί να σταματήσει το spam;;;;

Γιατί να βλέπω στο windows update, ότι βγήκαν τα 11, δεν πληρώ τις προϋποθέσεις και το λινκ να μιλά για αγορά νέου υλικού;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περισσότερο κράξιμο για την Microsoft και την περισσότερη γκρίνια την έχω ακούσει τις τελευταίες μέρες από γνωστούς μου που το μόνο που κάνουν είναι να ανοίγουν το πισι και να σερφάρουν με τον Chrome στο internet. Δεν έχουν μπει σχεδόν ποτέ στην καρτέλα των ρυθμίσεων στα Windows 10 αλλά χαίρονται που τώρα οι ρυθμίσεις είναι πιο όμορφες (οκ, και κατανοητές) λες και θα τις χρησιμοποιήσουν ποτέ. Μόνο τον ήχο ξέρουν να αυξάνουν ή να μειώνουν όταν ενοχλεί το βιντεάκι στο facebook ή στο youtube. Τους λέω να δείξουν κατανόηση και να χρησιμοποιούν το αναχρονιστικό ποτενσιόμετρο των Win 10.

Από επαγγελματίες συναδέλφους δεν έχει αναφερθεί τίποτα, τουλάχιστον σε εμένα. Τα 10άρια κάνουν τα πάντα και μακάρι να παραμείνουν για πολύ ακόμα. Για τον πολύ κόσμο τα web sites δείχνουν και θα δείχνουν τα ίδια είτε σε Windows 10 είτε σε Windows 11. Τι θα γίνει στο μέλλον με υποστήριξη νέου hardware κλπ κανείς δεν μπορεί να το ξέρει από τώρα. Ας μάθει ο κόσμος να χρησιμοποιεί τις υπόλοιπες λειτουργίες του λειτουργικού συστήματος και ας πάψει να ασχολείται μόνο με το πώς θα μπορέσει να εγκαταστήσει την τελευταία έκδοση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά μονο οποίος εχει ταμπλέτες με Windows περιμένει τα 11αρια για να τρέχει και εφαρμογές Android (όταν το υποστήριξει). Για τους υπόλοιπους, σιγα τι διαφορά από τα 10ρια. Κράτησα και τα 2, 10ρια και 11αρια με double boot, σιγα τις σοβαρές διάφορες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, imvrios είπε

Όσον αφορά το πρώτο σκέλος δεν έχει σημασία αν είναι μόνο δική σου κρίση ή όχι. Η εταιρεία έκανε μια επιλογή που ήξερε ότι θα προκαλέσει αντιδράσεις και τη θεμελιώνει από άποψη ασφαλείας. Δεν όφειλε να κάνει κάτι για εσένα ή για εσάς. Έκανε αυτό και αν συμφωνείτε ακολουθείτε, αν όχι υπάρχουν κι άλλες πολύ καλές επιλογές.

Εκτίθεσαι γιατί η ίδια η εταιρία φαίνεται να κάνει πίσω σε αυτό το θέμα.

 

Αναφορά σε κείμενο

Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος, αφενός μπορείς να προσθέσεις τις ίδιες δυνατότητες με λογισμικό τρίτων. Αφετέρου η Microsoft δε πουλάει επεξεργαστές και μητρικές. Ακόμα και αν πειστείς να αγοράσεις νέο επεξεργαστή/ μητρικό ή ολόκληρο σύστημα, η μόνη περίπτωση που η MS θα βγάλει κάποια χρήματα θα είναι αν πάρεις surface. Οπότε που είναι το νταβατζιλίκι, όταν μάλιστα και νέο σύστημα να χτίσεις και νέα άδεια να χρειαστείς, θα την πάρεις 5€ από ένα κλειδάδικο και η MS θα κάνει τα στραβά μάτια και θα λειτουργεί;

Τα ίδια με λογισμικό τρίτων; Κοινώς ψάχνεις άλλες επιλογές για να παρακάμψεις κάτι που σου επιβάλλει η Microsoft ξεκάθαρα για να σε ωθήσει στην αγορά νέου συστήματος. Φυσικά και είναι επιλογή αυτό, αλλά για τον μέσο ή τον απλό χρήστη, είναι επιλογή ρεαλιστική; Επιπλέον μάλλον δεν τα χεις υπολογίσει σωστά όσον αφορά το θέμα των χρημάτων. Δεν είναι μόνο το surface. Αν πας να αγοράσεις καινούργιο λαπτοπ άλλου κατασκευαστή, δεν έχει Windows 11 μέσα; Πιστεύεις ότι τα βάζουν δωρεάν μέσα; Αν αγοράσεις καινούργιο desktop, πιστεύεις ότι μπορείς να μεταφέρεις την άδεια χρήσης από το παλιό στο καινούργιο; Δεν θέλεις νέα άδεια για Windows 11; Ποιος θα τα καρπωθεί τα χρήματα αυτά εγώ (ή εμείς όπως το γράφεις) ;

 

Αναφορά σε κείμενο

Εκτός αν έχεις καμία θεωρία συνομωσίας για συμπαιγνία MS και κατασκευαστών να πάρουν τα ωραία χρήματα σου. Στην πραγματικότητα μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου και με τα 10 και τίποτε δε θα σου λείψει.

Καμία θεωρία συνωμοσίας. Μια χαρά βολεύονται όλοι με αγορά νέων συστημάτων. Όλοι βγάζουν χρήματα AMD, Intel, Microsoft, Asus, you name it. Welcome to the world of "nice doing business with you" . Όλους τους βολεύει.

Επεξ/σία από Paladin-}LoA{-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Βασικά «μας πρήξατε τα @@ όποτε πάρτε τα με δικό σας ρίσκο». Αλλά και έτσι έχουμε κλάψα.

Φαινεται οτι το μοτο «δικό της είναι, ότι θέλει κάνει» ισχύει μόνο για τις άλλες εταιρείες. 
 

Εν τω μεταξύ θα υποστηρίζει δυο λειτουργικά με τα 10 να μπαίνουν σε όλους.

Όχι. Απλά φοβούνται ότι θα προκύψουν χειρότερα ζητήματα ασφάλειας αν αρχίσουν οι χρήστες να τα πειράζουν με αμφίβολης ποιότητας registry editors.

Για την ιστορία τα windows 10 αρνούνται να bootάρουν επειδή έχω ένα προγραμματάκι που βασίζεται σε unsigned drivers. Ακόμα και αν έχω κάνει disable το secured boot με εγκατάσταση του driver σε TEST mode !!!!!!! Πρέπει λοιπόν σε κάθε boot να πατάω F8 και F7 για να απενεργοποιώ τον έλεγχο για unsigned drivers. Κινδυνεύοντας να κολλήσω drivers με πραγματικούς ιούς. Ενώ θα μπορούσαν να μου δώσουν τη δυνατότητα να κάνω signed όσους drivers θεωρώ ΕΓΩ ασφαλείς, παράλληλα με τη δική τους safe λίστα.

Οπότε κόφτε τα παραμύθια ότι τα TPM κτλ. γίνονται για την ασφάλεια. Αν θέλει η MS σου δίνει ασφάλεια και με τα 10ρια πακέτο με το secure boot.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petasis είπε

Δεν θέλει η μικροσοφτ να μου δώσει το λειτουργικό, μην σώσει. Αλλά μπορεί να σταματήσει το spam;;;;

Γιατί να βλέπω στο windows update, ότι βγήκαν τα 11, δεν πληρώ τις προϋποθέσεις και το λινκ να μιλά για αγορά νέου υλικού;

Μαντεψε ποσους μεσους χρηστες θα αναγκασει τωρα η M$ με αυτο να παρουν κανουργιο υπολογιστη... Ασε μερικους να λενε οτι το κανει για ασφαλεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή να εγκαταστησω τα 11 και να μην παίρνουν updates. Θα είχε νόημα να ανακοινώσουν κάτι τέτοιο ΜΟΝΟ Πρωταπριλιά. Και πάλι δεν θα γελούσε κανένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, john_dr είπε

Βασικά έχει δίκιο. Άλλο το TPM 1.2 is required και άλλο το χωρίς TPM. Εκτός και αν κάνω λάθος. Με το TPM (σχεδόν) κανείς μας δεν ασχολούνταν στο παρελθόν.

 

6 ώρες πριν, john_dr είπε

LOL!!!!!!!!!

αυτό μόνο

Δίκιο έχεις. Το παραπάνω lol ήταν διαβάζοντας τον τίτλο.

Με βάση το άρθρο, ο τίτλος θα έπρεπε να είναι "Πως να εγκαταστήσετε τα Windows 11 και σε υπολογιστές με TPM 1.2, αλλά η Microsoft δεν το προτείνει"

 

6 ώρες πριν, pdiomidis είπε

Ο τιτλος σας ειναι ακρως παραπλανητικός εως μηνυσιμος. Και οποιος διαβασει το αρθρο και οχι απλα τον τιτλο θα το καταλαβει.

Ισχύει και χωρίς καθόλου TPM και όχι μόνο αυτό αλλά ακόμη και το Secure boot  μπορείς να παρακάμψεις. Παραπλαμητικός είσαι εσυ.

Εγώ το έχω βάλει 3770K χωρίς TPM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Paladin-}LoA{- είπε

Ένας από τους υπολογιστές μου έχει i5 7300HQ, 16 GB RAM, TMP 2.0, και το προγραμματάκι για τον έλεγχο συμβατότητας, τα περνάει όλα τα τεστ, εκτός του επεξεργαστή, και πιο συγκεκριμένα λόγω του μοντέλου, καθώς σε θέματα πυρήνων κτλ. το περνάει  κανονικά! Πήγα στο σάιτ τους και λείπουν αρκετοί επεξεργαστές σχετικά πρόσφατοι, που άνετα θα τα σήκωναν χωρίς κανένα πρόβλημα. Αντιθέτως περιλαμβάνουν π.χ. πρόσφατους atom, οι οποίοι είναι αρκετά υποδεέστεροι από τον i5 7300 HQ ή και άλλους πολύ ισχυρότερους που λείπουν από τη λίστα. Να κοιτάξουν να μεγαλώσουν τη λίστα των cpu που υποστηρίζονται καταρχάς, και να υποστηρίξουν και παλιότερα TPM (ή άλλα ενναλακτικά). Στην τελική για μένα η κρυπτογράφηση των δεδομένων στη συσκευή είναι ευθύνη του χρήστη. Η εταιρία οφείλει να δίνει επιλογές, αλλά το να στο επιβάλλει δεν είναι απλά λάθος. Ξεκάθαρα και σκοπίμως ωθεί τον καταναλωτή για αγορά νέου εξοπλισμού.

Αυτό ακριβώς man μου........

Και γω μια από τα ίδια σε PC με i7 7700 HQ 32 GB RAM, TMP 2.0, RTX 1080 Ti. Το πρόγραμμα κάνει τον έλεγχο συμβατότητας, περνάει κανονικά όλα τα τεστ, και επειδή ο επεξεργαστής είναι έβδομης γενιάς λέει ότι: Αυτός ο υπολογιστής δεν πληροί προς το παρόν όλες τις απαιτήσεις συστήματος για τα Windows 11🤷‍♂️

Τραγική MS απλά!   

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, xristos97 είπε

Απο εδω περα γινεται να κατεβασεις οποια αναβαθμιση θελεις; https://www.catalog.update.microsoft.com/Home.aspx

Εγω που το παρεκαμψα απο την αρχη παιρνω κανονικα updates.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mourouzis2005 είπε

Υπηρχε περιπτωση αλλη εταιρεια να μην τιμωρουνταν απο το κοινο αν δεν ειχε την δεσποζουσα θεση που εχει στην αγορα? Εγω θυμαμαι οτι τα Windows 10 θα ηταν τα τελευταια windows και πρακτικα θα εβγαζαν λεφτα απο την πωληση των δεδομενων μας σε διαφημιστικες. Πώς προεκυψε η αναγκη για Windows 11 και οχι για Windows 10.1? 

είχες παρακολουθήσει την παρουσίαση του project Surface Neo , με τα w10x που αναπτύσσοντο για αναδιπλούμενες οθόνες?  Αυτό το OS από 10χ βαφτίστηκε W11 κ αποφάσισαν να το ξεκινήσουν από single screens TOUCH & Non TOUCH για λόγους πρακτικούς , όπως τα dev tools, το νέο store, η συμβατότητα με android apps κ κυρίως για να πάρουν μερίδιο κ να μην πάει άπατο το εγχειρημα. Τα w10 είναι η τελευταία έκδοση των κλασσικων windows που ξέρουμε , με control panel, Backwards compatibility κλπ κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...