Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft αναγνωρίζει και επίσημα την δυνατότητα παράκαμψης του TPM στην εγκατάσταση των Windows 11


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/10/2021 στις 10:59 ΠΜ, Neural_handshake είπε

εχει χαθει καθε εννοια σοβαροτητας κ υπευθυνοτητας

σου λεει επισημα με ποιο workaround (το οποιο ηταν ηδη γνωστο στο ιντερνετ) μπορεις να τα εγκαταστησεις αλλα οτι δεν θα τα υποστηριξει με updates (κ μετα θα κανει 2πλη κωλοτουμπα κ θα τα υποστηριξει αν δεν θελει να χασει πολυ μεγαλο μερος του user base της)

οχι απλα οτι ναναι αλλα καραγκιοζιλικια

Και για πες μας που θα πανε οταν τους "χασει"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 9/10/2021 στις 10:49 ΠΜ, pdiomidis είπε

Ο τιτλος σας ειναι ακρως παραπλανητικός εως μηνυσιμος. Και οποιος διαβασει το αρθρο και οχι απλα τον τιτλο θα το καταλαβει.

μόνο μήνυση? εγώ είμαι της γνώμης να τους κρεμάσουμε κιόλας προς παραδειγματισμό, για την παραπλάνηση.

υ.γ. βάλε και τονισμό στην πρόταση σου, γιατί είναι σαν να διαβάζω τηλεγράφημα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τα λέμε όλα . Τα 10 , έταζε ότι θα είναι το τελευταίο λειτουργικό που θα αγοράζαμε και θα είχε αναβαθμίσεις για πάντα. Οπότε δεν έπρεπε να τα σκάσουμε ξανά!

Πούλησε άπειρες άδειες oem , ιντερνετικά, φθηνά είναι η αλήθεια. Για να μην τους "υποχρεώσει" όλους αυτούς να τα σκάσουν πάλι , έχοντας αθετήσει με τη βούλα την υπόσχεσή της, βγάζει ένα έκδοση που δεν υποστηρίζει το παλιό hardware ! Οπότε θα αναγκαστείς να πάρεις νέο . Στο νέο , δεν μπορείς να βάλεις την oem άδεια που είχες . Οπότε αναγκάζεσαι να τα σκάσεις για τα 11 και δεν έχουν αθετήσει το λόγο τους ... νομικά τουλάχιστον ....

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Dr_73 said:

Για να τα λέμε όλα . Τα 10 , έταζε ότι θα είναι το τελευταίο λειτουργικό που θα αγοράζαμε και θα είχε αναβαθμίσεις για πάντα. Οπότε δεν έπρεπε να τα σκάσουμε ξανά!

Πούλησε άπειρες άδειες oem , ιντερνετικά, φθηνά είναι η αλήθεια. Για να μην τους "υποχρεώσει" όλους αυτούς να τα σκάσουν πάλι , έχοντας αθετήσει με τη βούλα την υπόσχεσή της, βγάζει ένα έκδοση που δεν υποστηρίζει το παλιό hardware ! Οπότε θα αναγκαστείς να πάρεις νέο . Στο νέο , δεν μπορείς να βάλεις την oem άδεια που είχες . Οπότε αναγκάζεσαι να τα σκάσεις για τα 11 και δεν έχουν αθετήσει το λόγο τους ... νομικά τουλάχιστον ....

 

 

 

Ναι γιατί αν έμεναν τα 10 για πάντα, δεν θα αγόραζε κάποτε ο χρήστης καινούριο μηχάνημα, για πάντα το ίδιο θα είχε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, diochris είπε

Τίποτα με παράκαμψη cpu υπάρχει?

Πανεύκολο, σε λαπτοπ 9 χρόνων SONY VAIO, με CPU Intel i5 3ης γενιάς, 12 gb RAM, SSD, χωρίς TPM, εγκατασταση χωρίς κανένα πρόβλημα με media creation tool, και τα πειράγματα που υπάρχουν στο διαδίκτυο ( registry και αφαίρεση του αρχείου appraiserres.dll απο το στικάκι εγκατάστασης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος είναι ότι τα security features των windows 11 βασίζονται σε built in features (hardware) των νεότερων mobs και cpu.

ειδικά το VBS αν γίνει software emulated ρίχνει την απόδοση έως 40%.

Η MS παλέυει να κάνει το λειτουργικό της πιο ασφαλές για αυτό κόβει δυνατούς επέξεργαστες παλιότερης γενιάς. Το αν θα τα καταφέρει θα δούμε…

Προσωπικά μόνο το dell xps 13 αναβάθμισα. Τα υπόλοιπα θα μείνουν windows 10 και θα αλλάχθουν μέχρι το 2025. Αν και με εξαίρεση το εταιρικό laptop. Το Desktop είναι VM Server για δοκιμές και ένα άλλο λαπτοπ για την TV. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω πουλανε ακομη αρχαια μηχανηματα δεκαετιας κ τα σαπακια ανεβαζουν τιμες συνεχως κ η μαικ ηθελε να κανει πανακριβα σετ μπρελοκ..

ακομη πουλαει ο αθλον 3000 στα 100 ευρω, που πας βρε μαικ?

γουρλωσαν στην μαικροσοφτ απο τα σχολια που εισεπραξαν..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, imvrios είπε

Εξαρτάται πως εννοείς κανείς το "κάνει πίσω". Εσύ θεωρείς ότι με το να σου λέει "έτσι μπορείς να τα βάλεις αλλά το κάνεις με δικό σου ρίσκο και χωρίς υποστήριξη" σημαίνει ότι κάνει πίσω. Εγώ λέω ότι θα έκανε πίσω αν υποστήριζε επίσημα CPUs που σήμερα δεν υποστηρίζει. Και βασικά δε μετέβαινα σε μία πλατφόρμα χωρίς υποστήριξη. Ειδικά όταν έχω εναλλακτική. Φυσικά ο καθένας κάνει ότι θέλει.

Η εξέλιξη και η ανακοίνωσή τους της προηγούμενης βδομάδας είναι μόνο η αρχή. Θα υπάρξει συνέχεια, εδώ θα είμαστε.

8 ώρες πριν, imvrios είπε

Ύστερα, τι λες; Αν εγώ αύριο πω ότι θα αγοράσω ένα νέο σύστημα, αυτό θα έχει λειτουργικό μέσα. Αν είναι Windows, η MS θα πάρει τα λεφτά είτε είναι τα 10 είτε τα 11. Εσύ φαντάζεσαι μια υποκατηγορία, ουρές ανθρώπων που ενώ θα αναβάθμιζαν τα συστήματα τους, θα το κάνουν για τα 11. Στην πραγματικότητα αυτή είναι πάντα μια μικρή μειοψηφία χρηστών κι αυτός είναι κι ο λόγος που η Microsoft άρχισε να προσφέρει δωρεάν αναβάθμιση ήδη από τα Windows 10. Γιατί αλλιώς οι περισσότεροι δεν είχαν κίνητρο να αναβαθμίσουν και θα έπαιρναν το νέο λειτουργικό όταν αγόραζαν νέο Η/Υ. Κι ας ήταν οι βελτιώσεις μεταξύ Windows 10 και Windows 7 (τα 8 δε τα υπολογίζουμε καν) πολύ σημαντικότερες συγκριτικά απ' ότι μεταξύ 10 και 11. Και όσο υποστηρίζει ακόμα τα 10 ο πιο πολύς κόσμος δε θα ασχοληθεί να αγοράζει εξοπλισμό ειδικά για τα 11.

Προφανώς δεν έχεις ιδέα που παίζεται το περισσότερο χρήμα. Φαίνεται και από την προηγούμενη σου ανάρτηση που μιλάς για την καθ όλα νόμιμη και 100% λειτουργική επιλογή του grey market. Πιστεύεις πραγματικά ότι το χρήμα παίζεται στους υπολογιστές οικιακών χρηστών; Επιλογή της MS είναι να σου λέει ότι δεν υποστηρίζει κλειδάκια grey market από άλλες χώρες, ενώ τα υποστηρίζει κανονικά, παρόλο που χάνει χρήματα με αυτή την πρακτική. Στην πραγματικότητα όμως τα χρήματα αυτά είναι σταγόνα στον ωκεανό γι αυτούς, και περισσότερο είναι το όφελος που έχουν (π.χ. τα security log feeds που παίρνουν από κοινούς χρήστες μέσω defender / defender atp, δίνει στην MS τεράστιο πλεονέκτημα σε θέματα κυβερνοασφάλειας).  Αν μια εταιρία enterprise-level είχε διαμοιράσει 50.000 laptop στους υπαλλήλους της προ 3ετίας και θέλει να κάνει transition σε Windows 11, δεν θα κάνει μπακαλίστικες κινήσεις με registry modification κλπ. Θα αγοράσει νέα λαπτοπ φυσικά με πλήρη υποστήριξη για Windows 11. Και φυσικά το transition θα γίνει τουλάχιστον μία διετία πριν τα 10 γίνουν EOL. Για να μην αναφέρω ότι σε enterprise επίπεδο σχεδόν όλα τα workstations είναι branded και δεν σηκώνουν αναβάθμιση μητρικής ή επεξεργαστή. Απλά τα ξεφορτώνονται και αναγκάζονται να πάρουν καινούργια. Δεν σημαδεύουν μόνο τον απλό ή τον κοινό χρήστη. Ουσιαστικά τις "φάλαινες" σημαδεύουν και βγάζουν και από τις "σαρδέλες".

 

8 ώρες πριν, imvrios είπε

Και τέλος, αν έλθουν και κάποιες πωλήσεις δε θα πει όχι η MS. Εταιρεία είναι. Το σημαντικό είναι ότι σε αυτή την περίπτωση δε κάνει κάτι αθέμιτο ή παράνομο. Συνεχίζει να υποστηρίζει τους υφιστάμενους χρήστες και έχει κάποιες νέες δυνατότητες στο νέο προϊόν της. Απαγορεύεται αυτό; Ή είναι ανήθικο;

Παράνομο όχι. Αθέμιτο ναι. Αθέμιτο σημαίνει "αντίθετο με την ηθική". Όταν το λειτουργικό τους π.χ. υποστηρίζει 3ης έως 7ης γενιάς i5 ή i7 και σου λένε ότι δεν θα σου δώσουν support αν έχεις θέμα σαν χρήστης ή σαν εταιρία, διότι χρησιμοποιείς επεξεργαστή που δεν υποστηρίζουν επισήμως, ενώ μπορούν να τον υποστηρίξουν κανονικότατα, φυσικά και είναι αθέμιτο αυτό που κάνουν. Αν εσύ βλέπεις "ηθικό" το ότι π.χ. σαν επαγγελματία δεν θα σου προσφέρουν υποστήριξη στο προϊόν τους, ωθώντας εσένα και άλλους ομοιοποαθείς σου στην αγορά νέου hardware, πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ -που έχω γίνει γραφικός πλέον -με το fluent design , που το περίμενα τόσα χρόνια και με ωραίο μηχάνημα με πέταξε εκτός... τραγικό γλυκιά μου...τραγικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορεί κάποιος να με βοηθήσει με αυτή τη ρύθμιση, γιατί δεν με αφήνει να περάσω τα windows 11; Μου λέει "Αυτος ο υπολογιστης πρεπει να υποστιριζει την ασφαλη εκκινηση" αλλα μπαινω εκει που μου λεει και δεν μου βγαζει το UEFI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...