Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με αναφορές η Apple σκοπεύει να κάνει το CarPlay πιο χρήσιμο


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 minute ago, aenaos15 said:

Η θέση σου ποιά ειναι ????

Ότι τα καλά αυτοκίνητα είναι αυτά που έχουν μόνο καλώδια, λαμπάκια, γρανάζια και λαμαρίνα (μη σου πω σίδερο). Αν έχουν και μανιβέλα για να παίρνουν μπροστά ακόμη καλύτερα μιας και θα είναι αθάνατα! 😛 

Εν τω μεταξύ από το πρώτο μου μήνυμα δεν έκανα απολύτως καμία αναφορά στο Car play, ενώ θα μπορούσα να γράψω πολλά μιας και το χρησιμοποιώ εδώ και αρκετά χρόνια! :) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Εσυ παρε αλογο.

Έχω Audi A4 1.8T Quattro (2008) και δε βρίσκω λογο να το αλλάξω ακόμη. Έχει κανει 168.000km. Έχει ακόμα ζωή...

Δε μου λείπουν οι φανταχτερές οθόνες και τα κουμπάκια. Μπαίνω μέσα και ταξιδεύω με άνεση, ταχύτητα και ασφάλεια.

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ότι τα καλά αυτοκίνητα είναι αυτά που έχουν μόνο καλώδια, λαμπάκια, γρανάζια και λαμαρίνα (μη σου πω σίδερο). Αν έχουν και μανιβέλα για να παίρνουν μπροστά ακόμη καλύτερα μιας και θα είναι αθάνατα! 😛 

Εν τω μεταξύ από το πρώτο μου μήνυμα δεν έκανα απολύτως καμία αναφορά στο Car play, ενώ θα μπορούσα να γράψω πολλά μιας και το χρησιμοποιώ εδώ και αρκετά χρόνια! :) 

Απάντηση πιο πανω...

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Tlykog said:

Έχω Audi A4 1.8T Quattro (2008) και δε βρίσκω λογο να το αλλάξω ακόμη. Έχει κανει 168.000km. Έχει ακόμα ζωή...

Απάντηση πιο πανω...

Ναι βρε παιδί μου αλλά πλέον είμαστε στο 2021... Θυμάσαι τι κινητά είχαμε το 2008? 😛 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Το αυτοκίνητο είναι εργαλείο μεταφοράς προσώπων και πραγμάτων. Η τεχνολογία χρειαζεται για να το κανει να εξυπηρετεί καλύτερα το σκοπό του: να μεταφέρει γρήγορα και μς ασφάλεια τους επιβάτες του. Οι οθόνες και τα εντυπωσιακά κουμπάκια δε μου κανουν αίσθηση. Σε πολλές περιπτωσεις αποσπουν την προσοχή του οδηγού.

Αρα εισαι υπερ της τεχνολογικης εξελιξης αλλα κατ επιλογη.

Αν σου αρεσει ειναι  καλη , αν δεν σου αρεσει για προσωπικους λογους , δεν ειναι καλη.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, billdanos said:

Εξέλιξη λέγεται! Τα ίδια έλεγαν και παλιότερα για το ABS και το ESP... 😛 

Όχι δεν λέγεται εξέλιξη. Είναι κάτι άχρηστο άρα αυτό δεν είναι εξέλιξη.

Εδώ βλέπεις ο κόσμος να αγοράζει αυτοκίνητα των 1000 ευρώ πλέον, έχει χάσει την "αγάπη" του για τα αυτοκίνητα. Λες να ενδιαφέρεται για υπολογιστή μέσα στο αυτοκίνητο?

Ο κόσμος δεν τα έχει ανάγκη, απλά οι εταιρίες δημιουργούν αυτό το ψεύτικο κλίμα...

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 1
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, NotAliki177 said:

Όχι δεν λέγεται εξέλιξη. Είναι κάτι άχρηστο άρα αυτό δεν είναι εξέλιξη.

Εδώ βλέπεις ο κόσμος να αγοράζει αυτοκίνητα των 1000 ευρώ πλέον, έχει χάσει την "αγάπη" του για τα αυτοκίνητα. Λες να ενδιαφέρεται για αυτοκίνητο με φρου φρου και αρώματα?

2CV? 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Αρα εισαι υπερ της τεχνολογικης εξελιξης αλλα κατ επιλογη.

Αν σου αρεσει ειναι  καλη , αν δεν σου αρεσει για προσωπικους λογους , δεν ειναι καλη.

 

Αν γίνεται για να εξυπηρετεί το σκοπό του αυτοκινήτου (μεταφορά προσώπων με ασφάλεια) είναι θεμιτή, αρκεί να έχει και ενα σοβαρό χρονο ζωής πχ πανω απο 10 χρόνια. Δεν είναι θέμα προσωπικού γούστου. Αυτή είναι η δική μου φιλοσοφία. Ίσως επειδή μένω επαρχια και δεν περνάω 2+ ώρες κάθε μέρα μέσα στο αυτοκίνητο να έχω αυτή τη γνώμη. Στην Αθήνα η ζωή είναι μέσα σε ενα αυτοκίνητο, οποτε κάποιοι μπορούν να ζητούν το παραπανω...

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Tlykog said:

Αν γίνεται για να εξυπηρετεί το σκοπό του αυτοκινήτου (μεταφορά προσώπων με ασφάλεια) είναι θεμιτή, αρκεί να έχει και ενα σοβαρό χρονο ζωής πχ πανω απο 10 χρόνια. Δεν είναι θέμα προσωπικού γούστου. Αυτή είναι η δική μου φιλοσοφία. Ίσως επειδή κενώ επαρχια και δεν περνάω 2+ ώρες κάθε μέρα μέσα στο αυτοκίνητο να έχω αυτή τη γνώμη. Στην Αθήνα η ζωή είναι μέσα σε ενα αυτοκίνητο, οποτε κάποιοι μπορούν να ζητούν το παραπανω...

Εγώ πάντως στο χωριό έχω τρακτέρ και μαρκότσι (αυτό κι αν είναι vintage, έχει και μανιβέλα!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ναι βρε παιδί μου αλλά πλέον είμαστε στο 2021... Θυμάσαι τι κινητά είχαμε το 2008? 😛 

Συμφωνώ αλλά τα κινητά εξυπηρετούν πλεον όλες τις αναγκες επικοινωνίας πχ social media, internet κτλ που τοτε δεν μπορούσαν. Τα αυτοκίνητα παραμένουν μέσα μεταφοράς. Στα κινητά ο ρόλος του εξελιχθηκε, στα αυτοκίνητα όχι. 

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Εγώ πάντως στο χωριό έχω τρακτέρ και μαρκότσι (αυτό κι αν είναι vintage, έχει και μανιβέλα!).

Βάλε και μια οθόνη μπροστά για να χαζευεις την ώρα που οργωνεις...😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Το είδα και σε περιπτωση που κάτι δεν κατάλαβα καλα, επιμενω σε αυτό που ποσταρισα. Η εξέλιξη δεν είναι η ψηφιοποίηση των αυτοκινήτων. Αυτή έγινε γιατί είναι πιο φθηνά στην παραγωγη απο τα αναλογικά και χαλάνε πιο εύκολα. 

Άλλο τα ESP, ABS, που ελέγχονται ψήφιακα και άλλο πχ ψηφιακό ταχύμετρο ή οθόνη multimedia. Σήμερα μπορείς πχ να αγορασεις μτχ αυτοκίνητο που να είναι 10-15 ετών και όλα να δουλεύουν σωστά. Πολύ αμφιβάλλω ότι κάποιο από τα σημερινά αυτοκίνητα θα δουλεύει σωστα σε 10-15 χρόνια απο τώρα... ΑΥΤΟ το λένε εξέλιξη... οι εταιρείες παραγωγής αυτοκινήτων... Αυξήσαν και τις τιμές γιατί είναι πιο εντυπωσιακά στο μάτι και όλα καλά... ΕΞΕΛΙΞΗ...😉 

Λες και δεν έχουμε κινητά, τάμπλετ, λάπτοπ, smartTV κτλ, χρειαζόμαστε και στα αυτοκίνητα οθόνες. Μην τύχει πάμε κανένα ταξίδι και κοιτάξουμε απο το παράθυρο...

και εγω τημ ιδια αποψη εχω γι αυτο οταν ταξιδευω παω απο δρομους που εχουν αξιοθεατα για βα βλεπει κατι διαφορετικο το ματι σου.

επεισης θελω η τεχνολογια να εξυπηρετει εμενα και οχι για μοστρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsakvas είπε

και εγω τημ ιδια αποψη εχω γι αυτο οταν ταξιδευω παω απο δρομους που εχουν αξιοθεατα για βα βλεπει κατι διαφορετικο το ματι σου.

επεισης θελω η τεχνολογια να εξυπηρετει εμενα και οχι για μοστρα.

Υποτίθεται οτι αυτή είναι η ορθή χρηση της. Οι εταιρείες τη χρησιμοποιουν οταν μπορούν να πείσουν τον κοσμο να την πληρώσει και όχι αν ειναι πραγματικα χρήσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Tlykog said:

Συμφωνώ αλλά τα κινητά εξυπηρετούν πλεον όλες τις αναγκες επικοινωνίας πχ social media, internet κτλ που τοτε δεν μπορούσαν. Τα αυτοκίνητα παραμένουν μέσα μεταφοράς. Στα κινητά ο ρόλος του εξελιχθηκε, στα αυτοκίνητα όχι. 

Μια χαρά εξελίχθηκαν και τα αυτοκίνητα! Γίνονται ηλεκτρικά, με ακόμη περισσότερα συστήματα ασφαλείας, αλληλεπίδραση με τον οδηγό, κάμερες και αισθητήρες για να παραμένουν στο δρόμο και τη λωρίδα τους και να αντιλαμβάνονται τυχόν φρεναρίσματα του μπροστινού, εξελιγμένα φίλτρα αέρα για την άνεση μέσα στην καμπίνα, έλεγχο από απόσταση πριν μπεις μέσα, κλπ κλπ κλπ. Και πέρα απο αυτά τα βασικά συστήματα, έχεις πλέον και τη δυνατότητα με το που μπαίνεις μέσα και ακουμπάς το τηλέφωνό σου, να μεταφέρονται αυτόματα τα περιεχόμενα της συσκευής σου στα συστήματα του αυτοκινήτου (μουσική, κλήσεις, GPS, apps, κλπ). Παλιά ψάχναμε για καλώδια, usb, ειδικές "κασέτες" απο τις οποίες εβγαινε καλώδιο Mini jack και διάφορα άλλα! :) 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Εγώ πάντως στο χωριό έχω τρακτέρ και μαρκότσι (αυτό κι αν είναι vintage, έχει και μανιβέλα!).

Κόλλα και ενα ταμπλετ πανω στο καπο, μπροστά απο το τιμόνι και θα έχεις το πιο τρέντυ όχημα στον κάμπο...😆

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Έχω Audi A4 1.8T Quattro (2008) και δε βρίσκω λογο να το αλλάξω ακόμη. Έχει κανει 168.000km. Έχει ακόμα ζωή...

Δε μου λείπουν οι φανταχτερές οθόνες και τα κουμπάκια. Μπαίνω μέσα και ταξιδεύω με άνεση, ταχύτητα και ασφάλεια.

Απάντηση πιο πανω...

Μια χαρα αμαξι εχεις, αλλα ο καθενας εχει αλλες αναγκες.

Εγω πχ που ειμαι ολη μερα στο δρομο και ψαχνω τουλαχιστον 10 διαφορετικες διευθυνσεις την ημερα, θα προτιμουσα να ειχα android auto και οθονη στο αυτοκινητο παρα να εχω το κινητο με βεντουζα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μια χαρά εξελίχθηκαν και τα αυτοκίνητα! Γίνονται ηλεκτρικά, με ακόμη περισσότερα συστήματα ασφαλείας, αλληλεπίδραση με τον οδηγό, κάμερες και αισθητήρες για να παραμένουν στο δρόμο και τη λωρίδα τους και να αντιλαμβάνονται τυχόν φρεναρίσματα του μπροστινού, εξελιγμένα φίλτρα αέρα για την άνεση μέσα στην καμπίνα, έλεγχο από απόσταση πριν μπεις μέσα, κλπ κλπ κλπ. Και πέρα απο αυτά τα βασικά συστήματα, έχεις πλέον και τη δυνατότητα με το που μπαίνεις μέσα και ακουμπάς το τηλέφωνό σου, να μεταφέρονται αυτόματα τα περιεχόμενα της συσκευής σου στα συστήματα του αυτοκινήτου (μουσική, κλήσεις, GPS, apps, κλπ). Παλιά ψάχναμε για καλώδια, usb, ειδικές "κασέτες" απο τις οποίες εβγαινε καλώδιο Mini jack και διάφορα άλλα! :) 

Καταλαβαίνεις ότι δε διαφωνω για την τοποθέτηση συστημάτων ασφαλείας, έτσι;

Για τα άλλα διαφωνω. Ειδικα αυτά που χρειάζονται και ενεργό συμμετοχή του οδηγού, γιατί αποσπούν τη προσοχή απο την οδήγηση.

6 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Μια χαρα αμαξι εχεις, αλλα ο καθενας εχει αλλες αναγκες.

Εγω πχ που ειμαι ολη μερα στο δρομο και ψαχνω τουλαχιστον 10 διαφορετικες διευθυνσεις την ημερα, θα προτιμουσα να ειχα android auto και οθονη στο αυτοκινητο παρα να εχω το κινητο με βεντουζα.

Έχω απαντήσει παραπάνω γι αυτό. Είμαι επαρχία και το χρησιμοποιω αραιά. Το θέμα είναι όταν θα χαλάσει το multimedia system ή το ψηφιακό καντράν τί θα κανεις; Ο μπάρμπα Μήτσος απο το συνεργείο θα στο βαπτίσει "κομπιουτερ" και θα στο χρεώσει όσο ενα λάπτοπ με i7 και κάρτα γραφικών τελευταίας τεχνολογίας και θα το πληρωσεις, γιατί το αυτοκίνητό σου θα μοιάζει ανάπηρο χωρίς αυτό. Το κινητο το αλλάζεις έτσι κι αλλιώς ακι το κοστος ειναι πολυ χαμηλοτερο. Απλά λέω...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...