Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με αναφορές η Apple σκοπεύει να κάνει το CarPlay πιο χρήσιμο


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Καταλαβαίνεις ότι δε διαφωνω για την τοποθέτηση συστημάτων ασφαλείας, έτσι;

Για τα άλλα διαφωνω. Ειδικα αυτά που χρειάζονται και ενεργό συμμετοχή του οδηγού, γιατί αποσπούν τη προσοχή απο την οδήγηση.

Παλια για να αλλαξεις μουσικη επρεπε να γυρνας την ροδελα των FM Μεχρι να πετυχεις κατι.

Τωρα απλα πατας το Up down στο τιμονι και αλλαζεις μουσικη απο το spotify.

Νομιζω αρκετα πιο ασφαλες.

5 λεπτά πριν, Tlykog είπε

 

Έχω απαντήσει παραπάνω γι αυτό. Είμαι επαρχία και το χρησιμοποιω αραιά. Το θέμα είναι όταν θα χαλάσει το multimedia system ή το ψηφιακό καντράν τί θα κανεις; Ο μπάρμπα Μήτσος απο το συνεργείο θα στο βαπτίσει "κομπιουτερ" και θα στο χρεώσει όσο ενα λάπτοπ με i7 και κάρτα γραφικών τελευταίας τεχνολογίας και θα το πληρωσεις, γιατί το αυτοκίνητό σου θα μοιάζει ανάπηρο χωρίς αυτό. Απλά λέω...

Θα κάνεις ο,τι θα  εκανες αν χαλαγε καποιο αλλο ηλεκτρονικο που δε θα μπορουσε να φτιαξει ο μπαρμπα μητσος.

Αν σου χαλαγε ο εγκεφαλος, η το abs τι θα εκανες? Ολα τα αυτοκινητα μετα το 2000 εχουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Παλια για να αλλαξεις μουσικη επρεπε να γυρνας την ροδελα των FM Μεχρι να πετυχεις κατι.

Τωρα απλα πατας το Up down στο τιμονι και αλλαζεις μουσικη απο το spotify.

Νομιζω αρκετα πιο ασφαλες.

Αυτό που αναφέρεις υπαρχει εδώ και 25 χρόνια και είναι μια κινηση για την ασφάλεια του οδηγού. Ηταν ένας τροπος να γίνει κάτι καλυτερα απο ότι γίνονταν χωρίς να χάνει κάτι ο αγοραστής. Δεν έχει σχέση με τα μπιχλιμπίδια που μιλαμε.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε Tlykog οτι και να λες κι οτι και να λεω , η τεχνολογια προχωρα με ιλιγγιωδεις ρυθμους και καλο θα ειναι  και για μενα και για σενα να προσαρμοστουμε και να την εκμεταλλευτουμε , κ οχι μονο στο τομεα της μετακινησης αλλα σε ολους , διαφορετικα θα εχουμε προβλημα αργα η γρηγορα.

Προς αποφυγη παρεξηγησης , μια χαρα πρασαρμοσμενος ειμαι και  apple carplay εχω , και θα το εχεις αναγκαστηκα κι εσυ μολις αλλαξεις αυτοκινητο.

Επεξ/σία από aenaos15
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gianniskks είπε

Το CarPlay ήταν ένα βασικό κριτήριο για την επιλογή του αυτοκινήτου μου και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Πολύ βολική η πλοήγηση με google/apple maps, here we go κλπ ενώ εχεις και όλη την μουσική σου στην οθονη (spotify, Apple Music κλπ). Ναι θα ήθελα και επιπλέον λειτουργίες όπως clima. 

Τεράστια διαφορά, να σεταρεις τον κλιματισμό από την οθόνη και όχι από το ποτενσιόμετρο 50 πόντους πιο κάτω 

το αμάξι μου έχει εν τω μεταξύ λειτουργίες φωνητικών εντολών, δεν τις χρησιμοποιώ ποτε 

Αν ζεσταίνομαι κάνω ένα τσικ με το χεράκι μου και κατεβάζω το κλίμα ένα βαθμό 

Οι χάρτες (της Google βέβαια, ειρωνικό) σίγουρα είναι πολύ χρήσιμοι, το ίδιο και το Apple Music, συμφωνώ 

Πέρα από αυτά όμως όλα τα υπόλοιπα να τα βράσω, εφόσον δεν υπάρχει φωνητικη αναγνώριση στα ελληνικά 

Ασε που για να πάρεις έναν άνθρωπο τηλέφωνο πρέπει να πέσεις σε φανάρι, και με 3 χάω να πηγαίνεις δε σε αφήνει να πληκτρολογήσεις αριθμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tlykog είπε

Έχω απαντήσει παραπάνω γι αυτό. Είμαι επαρχία και το χρησιμοποιω αραιά. Το θέμα είναι όταν θα χαλάσει το multimedia system ή το ψηφιακό καντράν τί θα κανεις; Ο μπάρμπα Μήτσος απο το συνεργείο θα στο βαπτίσει "κομπιουτερ" και θα στο χρεώσει όσο ενα λάπτοπ με i7 και κάρτα γραφικών τελευταίας τεχνολογίας και θα το πληρωσεις, γιατί το αυτοκίνητό σου θα μοιάζει ανάπηρο χωρίς αυτό. Το κινητο το αλλάζεις έτσι κι αλλιώς ακι το κοστος ειναι πολυ χαμηλοτερο. Απλά λέω...

Εντάξει αλλά και αν "χαλάσει" η μηχανή επειδή έκαψε φλάτζα τί θα κάνεις? Θα το φτιάξεις, όσο και αν σου πουν. Το ότι τα αυτοκίνητα γίνονται πιο σύνθετα και λιγότερο ανθεκτικά (δε θεωρώ ότι υπάρχει πλέον κανένα αυτοκίνητο "σκυλί"), είναι γεγονός. Προσωπικά κάτι HUD και κάτι φουλ ηλεκτρονικά (ψιψιψίνια και κοκοψόψαρα) δε με κερδίζουν. Αλλά καταλαβαίνω το να το θέλει κάποιος, ο οποίος αναγκαστικά θα το πληρώσει αν κατι χαλάσει. 

Πάντως, άσχετο με το carplay (προσωπικά δε γνωρίζω τί είναι, το αυτοκίνητό μου δεν το υποστηρίζει), μικρο-εξελίξεις όπως πχ το να βλέπεις την πίεση του ελαστικού είναι πολύ ωραίες και σε κάνει λίγο να ξεχνάς το πώς ήταν να τσεκάρεις μία στο τόσο μόνος σου τα ελαστικά. Το συγκεκριμένο είναι αρκετά χρήσιμο, όχι οτι δε ζούσαμε και χωρίς αυτό φυσικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Ntinaras said:

Μια χαρα αμαξι εχεις, αλλα ο καθενας εχει αλλες αναγκες.

Εγω πχ που ειμαι ολη μερα στο δρομο και ψαχνω τουλαχιστον 10 διαφορετικες διευθυνσεις την ημερα, θα προτιμουσα να ειχα android auto και οθονη στο αυτοκινητο παρα να εχω το κινητο με βεντουζα.

Δεν ξέρω σε τι επίπεδο είναι το GPS στα "έξυπνα αυτοκίνητα" πως τα λένε αλλά το GPS στα κινητά είναι απλά για τον πε**ντα σε σύγκριση με τα επαγγελματικά GPS που κάνουν μόνο 100-200ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NotAliki177 είπε

Δεν ξέρω σε τι επίπεδο είναι το GPS στα "έξυπνα αυτοκίνητα" πως τα λένε αλλά το GPS στα κινητά είναι απλά για τον πε**ντα σε σύγκριση με τα επαγγελματικά GPS που κάνουν μόνο 100-200ευρώ.

Τι καλυτερο εχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα καλα και ολα ωραια αυτα <<νεα κολπα>> που δινουνε ευκολιες και απολαυση ειτε στην οδηγηση ειτε στο σπιτι ειτε στην δουλεια.

Μεχρι να μην μπορεις να στειλεις ενα φαξ...!!! ναι ...προχτες επρεπε ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ να στειλω ενα φαξ...

βρε λεω να σου στειλω το pdf να το δειξεις...οχι το θελουνε σε χαρτι.

ε, πες τους να τυπωσουνε το αρχειο που θα στειλω...οχι το θελουνε σε χαρτι.

αμα ερθω εκει και τους χαζεψω στην φαπα τοτε θα θελουνε στο χαρτι....?

προσπαθηστε να στειλετε ενα φαξ. ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Τι καλυτερο εχουν?

Τίποτα καλύτερο. Χάνουν το σήμα πολύ εύκολα τα gps μέσα στα τούνελ και μπερδεύονται ενώ των κινητών είναι εδώ και χρόνια από το 4s και μετά a-gps assisted δηλαδή υποβοηθούμενα με την κεραία πέρα από τους δορυφόρους οπότε και βλέπεις να κλειδώνουν αμέσως και να σε πάνε στον προορισμό σου σε δευτερόλεπτα  ενώ τα gps τα ανεξάρτητα των 200-300 ευρώ θέλουν το λιγότερο 40 δευτερόλεπτα μέχρι να κλειδώσουν δορυφόρους και πρέπει να κλειδώσουν αν δεν κάνω λάθος πάνω από 5 δορυφόρους με βάση ένα άρθρο που είχα διαβάσει για να σε πάνε. Εδώ τα κινητά είχαν σύστημα glonass όταν αυτές οι ανεξάρτητες συσκευές δεν ήξεραν τι σημαίνει. 

 

Στα της εφαρμογής. Εγώ το έχω με Bluetooth και Wi-Fi στο αμάξι το CarPlay γιατί είχα αγοράσει το tech pack. Στο 99% παίζει τέλεια. Κάποιες λίγες φορές μου κολλάει. Ίσως απαιτεί το update του infotainment που έκλεισα να κάνω συμπτωματικά αύριο. Όμως. Το θεωρώ απόλυτα βολικό από το Apple Music μέχρι και τους χάρτες καθώς επίσης και το ημερολόγιο για μέσα στην πόλη. Μόνο να στα δείχνει γιατί η αλληλεπίδραση μαζί τους είναι επικίνδυνη για ατύχημα και ας έχει κουμπιά και το τιμόνι.. Θα ήθελα λίγα παραπάνω αλλά πάντα με προϋποθέσεις. Σίγουρα στα μεγάλα ταξίδια θα ήθελα είτε το Netflix είτε το YouTube. Μιλάω για τα αμάξια που μπορούν και σε πάνε μόνα τους. Για τα αμάξια που έχουν acc, που μπορούν και κρατάνε τη λωρίδα τους, καταλαβαίνουν την απόσταση από το προπορευόμενο όχημα, που μπορούν και στρίβουν, που φρενάρουν μόνα τους. Θα το ήθελα όμως μόνο με προϋποθέσεις και θα το ήθελα κλειδωμένο μέσα στην πόλη για να μην γίνονται ατυχήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, polaki είπε

Εντάξει αλλά και αν "χαλάσει" η μηχανή επειδή έκαψε φλάτζα τί θα κάνεις? Θα το φτιάξεις, όσο και αν σου πουν. Το ότι τα αυτοκίνητα γίνονται πιο σύνθετα και λιγότερο ανθεκτικά (δε θεωρώ ότι υπάρχει πλέον κανένα αυτοκίνητο "σκυλί"), είναι γεγονός. Προσωπικά κάτι HUD και κάτι φουλ ηλεκτρονικά (ψιψιψίνια και κοκοψόψαρα) δε με κερδίζουν. Αλλά καταλαβαίνω το να το θέλει κάποιος, ο οποίος αναγκαστικά θα το πληρώσει αν κατι χαλάσει. 

Πάντως, άσχετο με το carplay (προσωπικά δε γνωρίζω τί είναι, το αυτοκίνητό μου δεν το υποστηρίζει), μικρο-εξελίξεις όπως πχ το να βλέπεις την πίεση του ελαστικού είναι πολύ ωραίες και σε κάνει λίγο να ξεχνάς το πώς ήταν να τσεκάρεις μία στο τόσο μόνος σου τα ελαστικά. Το συγκεκριμένο είναι αρκετά χρήσιμο, όχι οτι δε ζούσαμε και χωρίς αυτό φυσικά!

To ΗUD σε αυτοκίνητα είναι απίστευτα χρήσιμο. HUD, μαζι με adaptive cruise control και Lane keeping ειναι τεχνολογιες που πραγματικα κανουν την οδηγηση πιο ασφαλη και απολαυστικη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω ότι χάλασαν καπια ledακια του φρένου στο αμάξι και θέλω 60€ γιατί έχει και πλακέτα. Από 5 € που θα ήθελα τότε παλιά...

Αλλά είπαμε τεχνολογία ανάπτυξη πράσινη ανάπτυξη και τα λοιπά

Μοντα για καμιά βδομάδα με λάμπα κοινή και μετά Λεντακια χύμα με το κιλό καλάι και κόλλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

to apple car play σε 7ιντσες οθονες δεν παιζει σωστα , πρεπει να εχεις 8ρα και πανω. Σε 7 ιντσες που εχει η συντριπτικη πλειοψηφια των αυτοκινητων κανει crop και την δειχνει για 5 ιντσες. Θελεις και τηλεσκοπιο για να βλεπεις τι σου δειχνει. Φυσικα ουτε κουβεντα για διορθωση του προβληματος...αλλαξτε αμαξι, το οδηγατε λαθος κλπ

Επεξ/σία από ea6gka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, ea6gka said:

to apple car play σε 7ιντσες οθονες δεν παιζει σωστα , πρεπει να εχεις 8ρα και πανω. Σε 7 ιντσες που εχει η συντριπτικη πλειοψηφια των αυτοκινητων κανει crop και την δειχνει για 5 ιντσες. Θελεις και τηλεσκοπιο για να βλεπεις τι σου δειχνει. Φυσικα ουτε κουβεντα για διορθωση του προβληματος...αλλαξτε αμαξι, το οδηγατε λαθος κλπ

Εντάξει και σε μας άρχισε η πρεσβυωπία αλλά δεν κάνουμε κι έτσι! 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...