Προς το περιεχόμενο

Η Apple ασκεί έφεση και η δίκη με την Epic Games μοιάζει να μην έχει τελειωμό


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και η Apple κατάφερε να «αποκρούσει» την επίθεση της Epic Games στην δικαστική υπόθεση μεταξύ τους, «κερδίζοντας» μάλιστα τις εννέα από τις δέκα «αξιώσεις» της τελευταίας, εντούτοις η μία που έχασε ήταν αρκετή για να οδηγήσει την εταιρεία με έδρα στο Κουπερτίνο, στην Καλιφόρνια να καταθέσει έφεση ενάντια στην πρωτόδικη απόφαση.

Σύμφωνα με την απόφαση του δικαστηρίου, η Apple παρανόμως απαγόρευσε στους καταναλωτές να επιλέξουν το σύστημα πληρωμών που επιθυμούσαν για αγορές εντός της εφαρμογής. Η Apple έλαβε επίσης εντολή να επιτρέψει στους προγραμματιστές να συνδέσουν τους πελάτες των εφαρμογών του με εξωτερικά συστήματα πληρωμών από τον Δεκέμβριο.

Μέσω της έφεσης, η Apple καλεί το Δικαστήριο να αναστείλει προσωρινά αυτήν τη διαδικασία ώστε να της επιτραπεί να κάνει τις αλλαγές που χρειάζονται για να προστατεύσει τους καταναλωτές και να διασφαλίζει την πλατφόρμα της καθώς έχει να αντιμετωπίσει περίπλοκα και ταχέως εξελισσόμενα νομικά, τεχνολογικά και οικονομικά ζητήματα. Σύμφωνα με ειδικούς σε παρόμοια θέματα, η κίνηση της εταιρείας εντάσσεται στην προσπάθειά της να καθυστερήσει την εκτέλεση της απόφασης αφού η εκδίκαση της έφεσης και η ολοκλήρωση των αναγκαίνων διαδικασιών, μπορεί να διαρκέσει χρόνια.

Αναφορά σε κείμενο

Σύμφωνα με την Apple, «οι σύνδεσμοι και τα κουμπιά για εναλλακτικούς μηχανισμούς πληρωμής ενέχουν κινδύνους. Οι χρήστες που κάνουν κλικ σε έναν σύνδεσμο πληρωμής που είναι ενσωματωμένος σε μια εφαρμογή - ιδιαίτερα σε έναν που διανέμεται μέσω του επιμελημένου App Store – θα αναμένουν να οδηγηθούν σε μια ιστοσελίδα όπου θα μπορούν να υποβάλλουν με ασφάλεια τις πληροφορίες πληρωμής, τη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ή άλλες προσωπικές πληροφορίες».

Η Apple υποστηρίζει ότι αν αναγκαστεί να επιτρέψει στους προγραμματιστές να συνδέσουν τις εφαρμογές τους με εξωτερικά συστήματα για πληρωμή, δεν θα είναι σε θέση να προστατεύσει τους χρήστες της από απάτη.

Αναφορά σε κείμενο

«Ουσιαστικά, η εισαγωγή εξωτερικών συνδέσμων πληρωμών, και κυρίως χωρίς τον απαραίτητο χρόνο για να αξιολογηθούν και να ελεγχθούν οι επιπτώσεις τους στην ασφάλεια, θα οδηγήσει στις ίδιες ανησυχίες για την ασφάλεια που αντιμετωπίζει και η Apple με τη χρήση των πληρωμών εντός εφαρμογής γενικότερα, για τις οποίες το Δικαστήριο συμφώνησε ότι οι λόγοι που σχεδιάστηκε το App Store κατά αυτό τον τρόπο δεν ήταν μονοπωλιακοί ή αντι-ανταγωνιστικοί» 

Σύμφωνα με τα έγγραφα της έφεσης, η Apple δεν έχει τρόπο να επιβεβαιώσει αν ένας χρήστης που έκανε κλικ σε έναν εξωτερικό σύνδεσμο πληρωμής θα λάβει τη δυνατότητα/ χαρακτηριστικό ή το προϊόν για το οποίο πλήρωσε ο χρήστης. Η Apple πιστεύει ότι το άνοιγμα αυτής της επιλογής για τους χρήστες θα επιβαρύνει περισσότερο την εταιρεία και θα αυξήσει σημαντικά τις ήδη χιλιάδες αναφορές που λαμβάνει η εταιρεία από τους χρήστες. Η Apple έχει καταθέσει έφεση ωστόσο δεν είναι απαραίτητο το Δικαστήριο να δώσει στην Apple τον χρόνο που ζητάει.

iap.jpg

Τον Σεπτέμβριο, η Apple κέρδισε την αντιμονοπωλιακή αγωγή της Epic Games καθώς το δικαστήριο έκρινε ότι το 2020 η Epic Games παραβίασε σκόπιμα τη σύμβασή της με το App Store της Apple όταν άρχισε να προσφέρει στους πελάτες τη δυνατότητα να χρησιμοποιούν το δικό της σύστημα πληρωμών, παρακάμπτοντας τις πολιτικές του App Store. Επομένως, το δικαστήριο διέταξε την Epic Games να πληρώσει στην Apple αποζημίωση για τα κέρδη που συνέλεξε εκτός του συστήματος πληρωμής της Apple και για όσο καιρό το Fortnite βρισκόταν στο App Store. Στη συνέχεια, η Epic Games μέσω του συνιδρυτή της, Tim Sweeney, δήλωσε την απογοήτευσή της από την απόφαση, με αναμενόμενη κίνηση την έφεση στην οποία προχώρησε μετά από λίγες ημέρες.

Παράλληλα ωστόσο, το δικαστήριο έλαβε την απόφαση ότι η Apple περιόριζε τις επιλογές των καταναλωτών καθώς επέτρεπε μόνο τη χρήση του δικού της συστήματος πληρωμών με τη Δικαστή Yvonne Gonzalez Rodgers να εκδίδει μόνιμη διαταγή σύμφωνα με την οποία η Apple θα πρέπει να επιτρέπει στους developers να χρησιμοποιούν τα δικά τους συστήματα πληρωμών εφόσον το επιθυμούν.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

$64.000.000.000 έσοδα είχε από το AppStore πέρυσι μόνο η κα.Apple, με της γνωστή ιδεολογία της σιγά μην τα αφήσει αυτά τα χρήματα να πάνε αλλού.

Ταυτόχρονα, στην άλλη μεριά του φράχτη, η Google με το Android 12 διευκολύνει την εγκατάσταση τρίτων store, δίνοντας στον χρήστη την επιλογή να στηρίξει το κατάστημα της επιλογής του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα επέτρεπα στην Apple να κρατήσει υπό έλεγχο το App Store αλλά θα την υποχρέωνα να δώσει πρόσβαση από τον Safari σε άλλα stores. Και η ευθύνη στον χρήστη πλέον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Ταυτόχρονα, στην άλλη μεριά του φράχτη, η Google με το Android 12 διευκολύνει την εγκατάσταση τρίτων store, δίνοντας στον χρήστη την επιλογή να στηρίξει το κατάστημα της επιλογής του.

Από τον σύνδεσμο που παρέθεσες: 

 «to make it even easier for people to use other app stores on their devices while being careful not to compromise the safety measures Android has in place. We are designing all this now and look forward to sharing more in the future!»

Δηλαδή ούτε οι ίδιοι δεν νομίζω να το πιστεύουν αυτό που λένε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Δηλαδή ούτε οι ίδιοι δεν νομίζω να το πιστεύουν αυτό που λένε 

Μιας και έχω γράψει πρόσφατα κώδικα για Android 12, και έχοντας δει τι γίνεται με το SafetyNet, μπορώ να πω πως έχει γίνει πολύ καλή δουλειά. Τώρα αν μπορείς να μου τεκμηριώσεις αυτό που λες με μερικά επιχειρήματα, θα μπορώ να σου απαντήσω, αλλά λόγια του αέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Cell_7

Έχω μια κόρη κοντεύει 4 χρόνων .

 Αν την ρωτήσεις τι δεν πρέπει ποτέ να κάνεις θα σου απαντήσει μεταξύ άλλων πως ποτέ δεν παίρνουμε πράγματα από αγνώστους .

 Αν επιμείνεις και ρωτήσεις ναι αλλά γιατί ; Θα σου απαντήσει γιατί ΔΕΝ τους ξέρουμε και ΔΕΝ γνωρίζουμε τι θα μας δώσουν .

 Αυτό που έκανα quote στο πρώτο σχόλιο μου από τον σύνδεσμο που παρέθεσες ήταν πολύ συγκεκριμένο .

 Πάνω σε αυτό ελπίζω να σε κάλυψε το επιχείρημα - παράδειγμα που σου έδωσα .

 Κώδικα ΔΕΝ γράφω αλλά δεν θα ξεχάσουμε και τα βασικά εδώ μέσα .

@Cell_7

 Εγώ σου απάντησα . Αλλά βλέπω πως έχεις και άλλους που αρέσκονται να μοιράζουν φατσούλες σύγχυσης .

 Αφού λοιπόν βλέπω πρόβλημα στην κατανόηση ενός κειμένου θα παραθέσω αυτό το screenshot. 
 ΞΑΝΑ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ quote ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ App Store .

 

 

FC0D3622-9E28-44B9-A68C-25EBB19E332B.jpeg

Συνεχίστε να με διασκεδάζετε μάγκες .

 Ο άλλος που γράφει κώδικα μου ζήτησε επιχειρήματα. Του κάνω post screenshot όπου ξεκάθαρα αναφέρεται η αδυναμία του Safetynet να ελέγξει αποτελεσματικά παράλληλα App Store , εννοείτε πως ΔΕΝ απαντάει γιατί δεν έχει κάτι να πει , πετάει και μια φάτσα σύγχυσης και έρχονται όλοι οι υπόλοιποι γνωστοί -άσχετοι να συμπάσχουν μαζί του μοιράζοντας και αυτοί φατσούλες .

 

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 5
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chris_BMW είπε

@Cell_7

Έχω μια κόρη κοντεύει 4 χρόνων .

 Αν την ρωτήσεις τι δεν πρέπει ποτέ να κάνεις θα σου απαντήσει μεταξύ άλλων πως ποτέ δεν παίρνουμε πράγματα από αγνώστους .

 Αν επιμείνεις και ρωτήσεις ναι αλλά γιατί ; Θα σου απαντήσει γιατί ΔΕΝ τους ξέρουμε και ΔΕΝ γνωρίζουμε τι θα μας δώσουν .

 Αυτό που έκανα quote στο πρώτο σχόλιο μου από τον σύνδεσμο που παρέθεσες ήταν πολύ συγκεκριμένο .

 Πάνω σε αυτό ελπίζω να σε κάλυψε το επιχείρημα - παράδειγμα που σου έδωσα .

 Κώδικα ΔΕΝ γράφω αλλά δεν θα ξεχάσουμε και τα βασικά εδώ μέσα .

@Cell_7

 Εγώ σου απάντησα . Αλλά βλέπω πως έχεις και άλλους που αρέσκονται να μοιράζουν φατσούλες σύγχυσης .

 Αφού λοιπόν βλέπω πρόβλημα στην κατανόηση ενός κειμένου θα παραθέσω αυτό το screenshot. 
 ΞΑΝΑ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ quote ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ App Store .

FC0D3622-9E28-44B9-A68C-25EBB19E332B.jpeg

Συνεχίστε να με διασκεδάζετε μάγκες .

 Ο άλλος που γράφει κώδικα μου ζήτησε επιχειρήματα. Του κάνω post screenshot όπου ξεκάθαρα αναφέρεται η αδυναμία του Safetynet να ελέγξει αποτελεσματικά παράλληλα App Store , εννοείτε πως ΔΕΝ απαντάει γιατί δεν έχει κάτι να πει , πετάει και μια φάτσα σύγχυσης και έρχονται όλοι οι υπόλοιποι γνωστοί -άσχετοι να συμπάσχουν μαζί του μοιράζοντας και αυτοί φατσούλες .

Δηλαδή μας λες ότι δεν μπορεί να προστατέψει αν η συσκευή είναι compromised; Τι λες βρε παιδί μου, πέφτω από τα σύννεφα. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chris_BMW είπε

@Cell_7

Έχω μια κόρη κοντεύει 4 χρόνων .

 Αν την ρωτήσεις τι δεν πρέπει ποτέ να κάνεις θα σου απαντήσει μεταξύ άλλων πως ποτέ δεν παίρνουμε πράγματα από αγνώστους .

 Αν επιμείνεις και ρωτήσεις ναι αλλά γιατί ; Θα σου απαντήσει γιατί ΔΕΝ τους ξέρουμε και ΔΕΝ γνωρίζουμε τι θα μας δώσουν .

 Αυτό που έκανα quote στο πρώτο σχόλιο μου από τον σύνδεσμο που παρέθεσες ήταν πολύ συγκεκριμένο .

 Πάνω σε αυτό ελπίζω να σε κάλυψε το επιχείρημα - παράδειγμα που σου έδωσα .

 Κώδικα ΔΕΝ γράφω αλλά δεν θα ξεχάσουμε και τα βασικά εδώ μέσα .

@Cell_7

 Εγώ σου απάντησα . Αλλά βλέπω πως έχεις και άλλους που αρέσκονται να μοιράζουν φατσούλες σύγχυσης .

 Αφού λοιπόν βλέπω πρόβλημα στην κατανόηση ενός κειμένου θα παραθέσω αυτό το screenshot. 
 ΞΑΝΑ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ quote ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ App Store .

FC0D3622-9E28-44B9-A68C-25EBB19E332B.jpeg

Συνεχίστε να με διασκεδάζετε μάγκες .

 Ο άλλος που γράφει κώδικα μου ζήτησε επιχειρήματα. Του κάνω post screenshot όπου ξεκάθαρα αναφέρεται η αδυναμία του Safetynet να ελέγξει αποτελεσματικά παράλληλα App Store , εννοείτε πως ΔΕΝ απαντάει γιατί δεν έχει κάτι να πει , πετάει και μια φάτσα σύγχυσης και έρχονται όλοι οι υπόλοιποι γνωστοί -άσχετοι να συμπάσχουν μαζί του μοιράζοντας και αυτοί φατσούλες .

Δεν είμαι προγραμματιστής, και ουτε η σχεση μου με το αντικείμενο ομως είναι καλη. 
Το screenshot που έβγαλες, ειναι απο την σελιδα deviceassure.com, που απο οσο διαβάζω μεσα απο το κείμενο τους ειναι "ανταγωνιστές" με το safetynet. Απο την φυση τους δηλαδη δεν μπορουν να ειναι αντικειμενικοί και λογικο να αναφέρουν με λιγη παραπάνω δοση υπερβολής τα "κακα" των ανταγωνιστών τους.

Και επειδή οπως είπα δεν το γνωρίζω το αντικείμενο, αυτο που διαβάζω είναι οτι σαν api, δεν προφέρουν ουτε κανουν τιποτα να προσφέρουν προστασία σε κινητα  ή εφαρμογές απο παράλληλα app stores, εφοσον εχουν υποστέι καποια "παραβίαση" . Τι πιο λογικο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το πω άλλη μια φορά.

Αν δεν έχει κάποιος μετοχές τι τον κόφτει;

2 τεράστιες εταιρίες τσακώνονται για τα κέρδη.

Αν θέλει η epic ας μην βγάζει εφαρμογές για apple ή ας γράψει όπως έχω ξαναπεί

5$ + apple tax + vat

και αυτό είναι το μόνο λογικό να υποχρεώθει να αναφέρει το μερίδιο εσοδών της από τις εφαρμογές να ξερουμε που πληρώνουμε.

Το ίδιο και για Google και MS.

Τα App Store προσφέρουν services και διασφαλίζουν τον χρήστη από κακόβουλα apps. Επίσης κάνουν και διαφήμιση στις εφαρμογές. 

Το office 365 το έχω αγοράσει από MS δεν μου ζήτησε η Apple ή η Google λεφτά για να το βάλω. Το ίδιο νομίζω ισχύει και για Netflix κτλ.

Αν για κάτι πρέπει να γκρινιάζουμε είναι γιατί οι υπηρεσίες τους είτε δεν υποστηρίζονται ή αυτό γίνεται ελλιπώς  στην Ελλάδα και ζητάνε τα ίδια λεφτά. Πχ Xbox cloud Siri Google Assistant Cortana Bixby και 10αδες αλλά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, webenergy είπε

Δεν είμαι προγραμματιστής, και ουτε η σχεση μου με το αντικείμενο ομως είναι καλη. 
Το screenshot που έβγαλες, ειναι απο την σελιδα deviceassure.com, που απο οσο διαβάζω μεσα απο το κείμενο τους ειναι "ανταγωνιστές" με το safetynet. Απο την φυση τους δηλαδη δεν μπορουν να ειναι αντικειμενικοί και λογικο να αναφέρουν με λιγη παραπάνω δοση υπερβολής τα "κακα" των ανταγωνιστών τους.

Και επειδή οπως είπα δεν το γνωρίζω το αντικείμενο, αυτο που διαβάζω είναι οτι σαν api, δεν προφέρουν ουτε κανουν τιποτα να προσφέρουν προστασία σε κινητα  ή εφαρμογές απο παράλληλα app stores, εφοσον εχουν υποστέι καποια "παραβίαση" . Τι πιο λογικο...

 

 

Μα δεν είπα πουθενά το αντίθετο εγώ .

 Έχεις παρακολουθήσει την συζήτηση από την αρχή ;

 Εγώ απλώς διάβασα τον σύνδεσμο που παρέθεσε ο Cell_7 και από όλα αυτά που έλεγε εκεί στάθηκα σε αυτό :

 «to make it even easier for people to use other app stores on their devices while being careful not to compromise the safety measures Android has in place. We are designing all this now and look forward to sharing more in the future»

Εσυ πως την βλέπεις αυτή τη δήλωση ; Σε πείθει ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

there you go. οπως το ειπαμε. δεν υπηρχε περιπτωση να αφησει να περασει αυτη η δικαστικη αποφαση ετσι η Αpple, αφου θα εεχανε παρα πολλα λεφτα.

ας ελπισουμε να μην καταφερει να την ανατρεψει, επειδη ειναι κατι που πραγματικα βοηθαει τους μικρους devs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Μιας και έχω γράψει πρόσφατα κώδικα για Android 12, και έχοντας δει τι γίνεται με το SafetyNet, μπορώ να πω πως έχει γίνει πολύ καλή δουλειά. Τώρα αν μπορείς να μου τεκμηριώσεις αυτό που λες με μερικά επιχειρήματα, θα μπορώ να σου απαντήσω, αλλά λόγια του αέρα...

Ναι πολυ καλο το safetynet, τοσο καλο που το ΟΤΡ της firebase (google) αν το app σου ειναι σε root συσκευη δε δουλευει και τα 1 star reviews πανε συνεφο στο play store, αντε να εξηγησεις στον χρηστη οτι δε μπορει να κανει εγγραφη/login επειδη η συσκευη ειναι root. 
 

1 χρονο υπαρχει το «bug», εχω εξηγησει ακριβως στο issue στο github τι συμβαινει και φυσικα σφυριζουν αδιαφορα. 
 

/offtopic

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Μα δεν είπα πουθενά το αντίθετο εγώ .

 Έχεις παρακολουθήσει την συζήτηση από την αρχή ;

 Εγώ απλώς διάβασα τον σύνδεσμο που παρέθεσε ο Cell_7 και από όλα αυτά που έλεγε εκεί στάθηκα σε αυτό :

 «to make it even easier for people to use other app stores on their devices while being careful not to compromise the safety measures Android has in place. We are designing all this now and look forward to sharing more in the future»

Εσυ πως την βλέπεις αυτή τη δήλωση ; Σε πείθει ;;;

Διαβάζοντας το άρθρο, αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι μεσα απο το Android 12, θα έχουμε "εναλλακτικα" app stores, για εφαρμογες, με την όποια "ασφαλεια" προσφέρει εαν δεν έχεις παραβιασμένο κινητό ή προγραμμα. Ξαναρωτάω τι πιο λογικο;

Επίσης πιο κάτω γράφει :

Αναφορά σε κείμενο

Simply put, it means that users will have more choice when it comes to where they get their apps.

Το ότι εχεις περισσοτερες επιλογες όσων αφορά το κόστος, εμενα μου είναι αρκετό. Ο καθε ένας βλεπει την τσεπη του και την ασφάλεια του και πράτει ανάλογα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Ναι πολυ καλο το safetynet, τοσο καλο που το ΟΤΡ της firebase (google) αν το app σου ειναι σε root συσκευη δε δουλευει και τα 1 star reviews πανε συνεφο στο play store, αντε να εξηγησεις στον χρηστη οτι δε μπορει να κανει εγγραφη/login επειδη η συσκευη ειναι root. 
 

1 χρονο υπαρχει το «bug», εχω εξηγησει ακριβως στο issue στο github τι συμβαινει και φυσικα σφυριζουν αδιαφορα. 
 

/offtopic

Συγνώμη αλλα απο οσο διαβάζω, ( δεν είμαι ειδικός, διαβάζω αρθρα και προσπαθώ να είμαι οσο πιο αντικειμενικός γινεται ), και εκτος εαν καταλαβα λαθος και αναφέρεσαι σε κατι αλλο, σε αρκετά αρθρα αναφέρουν οτι :

Αναφορά σε κείμενο

A device is considered as approved by Google if it passes the Android Compatibility Test Suite (CTS). Thus, by comparing the device profile against the CTS standards, the API verifies the following:

  • Whether the device is rooted or not.
  • Whether the device is monitored.
  • Whether the bootloader has been unlocked.
  • Whether the device has recognized hardware parameters.
  • Whether the software is Android compatible.
  • Whether the device is free form malicious apps.

Λογικό μου φαίνεται να μην δουλέυει. Δεν είναι bug οταν λένε οτι δεν δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...