Προς το περιεχόμενο

Αποταμιευσεις


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι λειτουργεί ο καπιταλισμός, αν θέλεις οι άνθρωποι να έχουν με  βάση αυτά που παράγουν ξέρεις τι πρέπει να ψηφίσεις. Ο καθένας νοιάζεται για αυτά που δεν έχει όχι για αυτά που  έχει. Εσύ έχεις και ένα σπίτι, άλλοι δεν πήραν από τους γονείς ούτε σπίτι. Μια χαρά είσαι. Στο ελλαντα υπάρχει πολύ χρήμα ακόμα, μην ξεχνάμε ότι το 2010 καταθέσεις ήταν 500 δισ, αυτα το 15 ήταν στα 130 δισ, δηλαδή αυτά που βλέπεις σε ελληνικούς λογαριασμούς είναι ψίχουλα μπροστά σε αυτα που έχουν  έξω. Εγώ που είμαι από αυτούς που δεν είχαν ούτε σπίτι, λέω πάλι καλά γιατί έτσι δεν κόλλας στο ελλαντα, σου δίνεται η ευκαιρια να δουλέψεις κάπου που θα πληρώνουν ανάλογα τα προσόντα και την παραγωγικότητα σου 

51 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

Καταρχας η εννοια αποταμιευση ειναι ελληνικη εφευρεση, σε κρατη οπως η αμερικη που εχουν ιδιωτικο συστημα ασφαλισης οι ανθρωποι επενδυουν τα λεφτα τους για να ζουν απο το παθητικο εισοδημα στα γεραματα. Οχι σε φαση τζογος και χρηματιστηριο αλλα κατι safe οπως s&p 500. Και οποιοσδηποτε ξερει την εννοια του πληθωρισμου θα τον προβληματιζε το να ''μαζευει λεφτα''. Οι 10 χιλιαδες σημερα θα εχουν πολυ μικροτερη αγοραστικη αξια σε 10 χρονια

Ο μόνος που απάντησε σοβαρά και ο μόνος που πήρε τρολ απάντησε, δεν είναι τυχαίο που η χώρα κατάντησε έτσι 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 hours ago, Land-decked said:

Η πικρή αλήθεια 

Ένας συμμαθητής μου διάβαζε συνέχεια. Γαμηθηκε και μπήκε από τους πρώτους Πολυτεχνείο. Δουλεύει για 800 σήμερα, αλλά 800 η γκόμενα και νοικιάζουν σπίτι μαζί.

Ο άλλος συμμαθητής ήταν όλα στα παπαρια του. Ερχόταν χωρίς τσάντα στο σχολείο.... Με 10 τελείωσε το λύκειο, και πανελλήνιες δεν πέρασε πουθενά. Σήμερα αυτός είναι όλη μέρα στα ταξίδια εξωτερικό, με γκομενιτσες και πάντα κιριλε. Δεν δουλεύει, απλά πήρε την κληρονομιά του μπαμπά, 10 σπίτια και μετρητά.

Ο ένας μια ζωή στο άγχος και στην σφαλιάρα. Ο άλλος σαν να μη τρέχει τίποτα.

Μετά όταν ο άλλος τρελαθεί και μπει να ληστέψει τράπεζα με την καραμπίνα, μη σας κάνει εντύπωση. Πόσο να αντέξει την αδικία ένας άνθρωπος που μια ζωή προσπαθεί?

Αμα μπηκε απο τους πρωτους Πολυτεχνειο, και τελειωσε απο τους πρωτους ουτε μια στο εκατομμυριο δεν παιρνει 800 ευρω.

Επισης that's life τι να κανουμε. Και η παρις χιλτον ειναι πιο βλημα και απο τον φιλο σου και εχει την κληρονομια του επι 100000..

Γι αυτο θα μπεις να ληστεψεις τραπεζα? Επειδη δεν "μηδενιζει" το κοντερ οταν πεθαινει ο πλουσιος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Land-decked είπε

Η πικρή αλήθεια 

Ένας συμμαθητής μου διάβαζε συνέχεια. Γαμηθηκε και μπήκε από τους πρώτους Πολυτεχνείο. Δουλεύει για 800 σήμερα, αλλά 800 η γκόμενα και νοικιάζουν σπίτι μαζί.

Ο άλλος συμμαθητής ήταν όλα στα παπαρια του. Ερχόταν χωρίς τσάντα στο σχολείο.... Με 10 τελείωσε το λύκειο, και πανελλήνιες δεν πέρασε πουθενά. Σήμερα αυτός είναι όλη μέρα στα ταξίδια εξωτερικό, με γκομενιτσες και πάντα κιριλε. Δεν δουλεύει, απλά πήρε την κληρονομιά του μπαμπά, 10 σπίτια και μετρητά.

Ο ένας μια ζωή στο άγχος και στην σφαλιάρα. Ο άλλος σαν να μη τρέχει τίποτα.

Μετά όταν ο άλλος τρελαθεί και μπει να ληστέψει τράπεζα με την καραμπίνα, μη σας κάνει εντύπωση. Πόσο να αντέξει την αδικία ένας άνθρωπος που μια ζωή προσπαθεί?

1. Από πότε οι πρωτιές σε Πανεπιστήμιο εξασφαλίζουν επαγγελματική επιτυχία;

2. Με την λογική σου, το 99.8% του κόσμου που κόβουν μία βόλτα στο Φλοίσβο για ένα ρημαδοκαφέ, είναι λογικό για σένα να τρελαθούν, να πάρουν μία καραμπίνα και να πάνε τράπεζα. Και δεν σου κάνει εντύπωση. Πόσο ν' αντέξουν αυτοί οι άνθρωποι αυτή την αδικία που βλέπουν; Καλά τα λέω;

3. Είναι ωραίο να διαβάζεις τέτοιες λογικές. Καταλαβαίνεις αρκετά γι' αυτά που βλέπεις γύρω σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Michelanjelo said:

Σκεφτομαι οτι ετυχε ο κυκλος μου οι μισοι να ναι παιδια ΔΥ

Τα παιδιά των ΔΥ έχουν λεφτά στην άκρη? 

Πρέπει να κάνω μια κουβέντα φαίνεται με τον πατέρα μου και αμφιβάλλω αν θα ακούσει εκεί που είναι! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σπουδές δεν εξασφαλίζουν χρήματα. 

Μην αγχώνεσαι , το 80% είναι με λιγότερα από εσένα και με χρέη. Οι περισσότεροι που φαίνονται με περισσότερα από εσένα έχουν δάνεια και τρέμει η καρδούλα τους μη βγει έξω η επιχείρηση . Τα χάπια κάνουν θραύση. Λίγοι μιλάνε για αυτά. Οι πλούσιοι που κάθονται σε καρέκλες και καπνίζουν πούρα, είναι μια φτιαχτή εικόνα από το 5% . Χάπια, διαλυμένοι γάμοι , 9-9-6 εργασία παρατημένα παιδιά κλπ. Χαπάκι για τον ύπνο , χαπάκι για το ξύπνημα. 

Συνέχισε να δουλεύεις, μάζεψε ένα μεταπτυχιακό και στέλνε βιογραφικά μέχρι να σε πάρουν σε νέα θέση με αύξηση μισθού 20% (αυτό το κάνεις κάθε 3 χρόνια). Ξεχρέωσε τις κάρτες και βάλε στην άκρη 5000-10000. Δεν τα αγγίζεις. Μετά επένδυσε είτε σε μικρό ακίνητο ΓΙΑ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ή σε επενδυτικό προιόν με 8-10% το χρόνο. Μην κάνεις παιδιά εκτός γάμου, μη χωρίσεις. 

Λέμε για τους παλιότερους αλλά όταν δίνει ένα ζευγάρι 2000 τον Αύγουστο για 10 μέρες διακοπές και δεν έχει 300 ευρώ να αλλάξει λάστιχα, κάτι παίζει και στην νοοτροπία. 30 κινητό+10 νετφλιξ+ 3/καφέ/μέρα μαζεύεται ο μισθός το έτος. Δυστυχώς έτσι είναι. Οι παλιότεροι πίναν ελληνικό και φραπέ . Και φαγητό από το σπίτι. 



 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Land-decked είπε

Η πικρή αλήθεια 

Ένας συμμαθητής μου διάβαζε συνέχεια. Γαμηθηκε και μπήκε από τους πρώτους Πολυτεχνείο. Δουλεύει για 800 σήμερα, αλλά 800 η γκόμενα και νοικιάζουν σπίτι μαζί.

Ο άλλος συμμαθητής ήταν όλα στα παπαρια του. Ερχόταν χωρίς τσάντα στο σχολείο.... Με 10 τελείωσε το λύκειο, και πανελλήνιες δεν πέρασε πουθενά. Σήμερα αυτός είναι όλη μέρα στα ταξίδια εξωτερικό, με γκομενιτσες και πάντα κιριλε. Δεν δουλεύει, απλά πήρε την κληρονομιά του μπαμπά, 10 σπίτια και μετρητά.

Ο ένας μια ζωή στο άγχος και στην σφαλιάρα. Ο άλλος σαν να μη τρέχει τίποτα.

Μετά όταν ο άλλος τρελαθεί και μπει να ληστέψει τράπεζα με την καραμπίνα, μη σας κάνει εντύπωση. Πόσο να αντέξει την αδικία ένας άνθρωπος που μια ζωή προσπαθεί?

Που ειναι η αδικια; ποιο πολυ σαν αδικια βλεπω ότι ο μπαμπας και ίσως και ο παππους εκαναν το σκατο τους παξιμαδι και ο νέος τα τρώει.. ο αλλος του πολυτεχνειου για να παιρνει 800 το μηνα κατι λαθος κανει στην ζωη του, διότι και χωρις πολυτεχνειο παλι 800 θα επερνε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Ntinaras said:

Δες τι εκαναν αυτοι για να βγαλουν λεφτα και κανε κατι αντιστοιχο.

Μη περιμενεις να βγαλεις λεφτα με το να ξυπνας το πρωι και να δουλευεις 9-5.

 

Ξερω εναν, και ξερω πως τα εβγαλε κιολας. Και ξερω οτι με τον ρυθμο που τα βγαζει σε 10 χρονια θα εχει πανω απο 1εκ

Έτσι απλά είναι δηλαδή τα πράγματα? Κοιτάς και κάνεις?

Να το κάνουμε και εμείς αν είναι! 

Υποθέτω πως κάνεις και εσύ πλέον το ίδιο με αυτόν που ξέρεις ήδη? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Michelanjelo είπε

Με πορσε οχι, αλλα ο κολλητος μου ψαχνει τζιπακι.  Και το βλεπω σε συγγενείς. Ο ένας κάτι με φωτοβολταικα εβγαλα λεφτα εμαθα μπολικα, ο αλλος πηρε ενα εφαπαξ κατι χιλιαρικα. Οι αλλοι πουλησαν ενα σπιτι. Και εγω δινω 50 ευρω στο γυμναστηριο και προσπαθω να κοβω απο αλλου.

30αριδες κ πηραν εφαπαξ???

Αν πηρε εφαπαξ μαλλον δουλευε αρκετα χρονια κ δεν ειναι σιγουρα 30ρης οπότε αν εχει ενα κεφάλαιο 100k μιλαμε για οικονομίες μιας ζωης σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά. Βγαινεις στο δρόμο και βλέπεις αυτοκινητάρες 30Κ για πλάκα. Πας σε χαιλίδικα μαγαζιά και τα βλέπεις γεμάτα. Ακούς γνωστούς σου που πραγματικά δεν έχουν κατι το ιδιαιτερο σε μισθό να σου λένε ποσο εκτιμούνε κάποια μαγαζιά πραγματικά υπερτιμημένα και κωλοπιασάδικα χωρίς να προσφέρουν κάτι. 

Εγώ προσωπικά αναρρωτιέμαι, τόσο εύκολα τα έβγαλες τα χρήματα, είτε είναι 100Ε για ένα εστιατόριο είτε είναι 30Κ για αυτοκίνητο που τα δίνεις έτσι; 

Δεν είναι μόνο θέμα πόσα λεφτά βγάζεις. Είναι και πως αξιολογείς τον κόπο που βάζεις για να τα βγάλεις. 

Απο την άλλη γούστο σου καπέλο σου πως ξοδεύεις τα χρήματα σου. 

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως όλοι είναι χρεωμένοι τα βγάζουν δύσκολα πέρα κτλ και απο την άλλη να βλέπεις γύρω σου ένα περίεργο επίπεδο ζωής για τη μούρη που δεν δικαιολογείται με καμία οικονομική λογική. 

Επεξ/σία από Errik
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Michelanjelo είπε

Με πορσε οχι, αλλα ο κολλητος μου ψαχνει τζιπακι.  Και το βλεπω σε συγγενείς. Ο ένας κάτι με φωτοβολταικα εβγαλα λεφτα εμαθα μπολικα, ο αλλος πηρε ενα εφαπαξ κατι χιλιαρικα. Οι αλλοι πουλησαν ενα σπιτι. Και εγω δινω 50 ευρω στο γυμναστηριο και προσπαθω να κοβω απο αλλου.

Άστα να πάνε φιλτατε.

Δεν έχουμε όλη την ίδια αφετηρία.

Την υγεία μας να έχουμε και αν δεν είμαστε τεμπέληδες κάτι θα κάνουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Weiss είπε

Γιατί πρέπει να κοιτάς τι κάνει ο δίπλα σου και τι έχει καταφέρει αντί να κοιτάς τον εαυτό σου και πως θα βελτιωθείς εσύ?

Γιατί έτσι λειτουργούν οι άνθρωποι. Λειτουργούν με βάση τη σύγκριση σε σχέση με άλλους ανθρώπους. Πες ότι είναι στη φύση μας αυτό.

Αν κάποιος ζει σε μια κοινωνία όπου όλοι ζουν σε χαρτοκουτα δε θα τον πειράζει και τόσο. Αρκεί να ζουν και οι άλλοι έτσι.

Θυμάμαι διάφορες συζητήσεις για δυσάρεστες καταστάσεις και μου απαντούσε ο συνομιλητής με τη φράση: δεν είμαστε οι μόνοι.

-θα έρθει πείνα, ακρίβεια...

- εντάξει όλοι έτσι είμαστε.

 

Μαλώνω με τον άλλον... Είσαι μεγάλος βλάκας του λέω. Και μου απαντάει: γιατί εσύ είσαι καλύτερος;

Προσέξτε εδώ ότι δε τον ενοχλεί που τον είπα βλάκα αρκεί να είμαι κι εγώ βλάκας. Έτσι αισθάνεται ότι είμαστε το ίδιο. Σου λέει δεν είμαι ο μοναδικός βλάκας, είναι και αυτός. Οπότε όλα καλά.

Την επόμενη φορά που θα μαλώσετε με κάποιον παρατηρήστε το. Είναι στανταρ αντίδραση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω προς τι αυτή η μανία της σύγκρισης. Ο ίδιος άνθρωπος είναι είτε έχει 100€ αποταμίευση, είτε 100000€. Και στην τελική ας αγοράσει ό,τι θέλει και ό,τι εκτιμάει αυτός. Γιατί πρέπει να κρίνουμε τα πάντα; Ο καθένας κάνει τα κουμάντα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Errik είπε

 

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως όλοι είναι χρεωμένοι τα βγάζουν δύσκολα πέρα κτλ και απο την άλλη να βλέπεις γύρω σου ένα περίεργο επίπεδο ζωής για τη μούρη που δεν δικαιολογείται με καμία οικονομική λογική. 

Μαυρα λεφτα ,βοηθεια/δωρα απο συγγενεις, κληρονομιες.

Δωρα? Ποσους και ποσες ξερω που πηραν δωρακι αποφοιτησης αμαξακι αξιας 20-35Κ+ απο γονεις ή παππουδες. Ακουγεται αρχικα ουαου σαν ποσο, αλλα σκεψου ποσους ξερεις που κανανε μαστερακι UK? σιγουρα ξερεις αρκετους. Ε σκεψου και εκει καπου τοσα φυγανε με τα διδακτρα/διαμονη. Απλα δεν το βλεπουμε επειδη δεν κυκλοφορει στο δρομο ως εξοδο οποτε δεν μας κανει εντυπωση.

Κληρονομια θες? σπιτια, χωραφια, καταθεσεις. Ελλαδα ειμαστε οποτε βλεπεις  ολους να κλαιγονται αλλα ταυτοχρονα να πεφτει το παραδακι "πεθαναμε στην κουραση στα χωραφια φετος" (=μαζεψε η οικογενεια κερασια για μια βδομαδα μαζι με εργατες και πηρανε 15Κ τσεπατα)

Μαυρα λεφτα? εκει να δεις τι χρημα κυκλοφορει

Αλλα μη χαλιεσαι, ειναι κομματι της ζωης και στην τελικη ειναι μονο λεφτα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...