Προς το περιεχόμενο

Αποταμιευσεις


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι ολιγον μπερδεμενος. Ακουω παντου γυρω μου συνομιληκους (30ρηδες) να εχουν μερικές χιλιάδες ευρώ στην άκρη (πανω απο 10 χιλιαρικα, καποιοι πανω απο 100). Και αναρωτιεμαι. Μονο οι γονεις μου μου αφησαν με το ζορυ ενα σπιτι και καθολου μετρητα; Ολοι οι αλλοι ειναι φραγκατοι, με αμαξι και οικονομιες; Κανω κατι λαθος; Ποσα θα επρεπε να χω στην ακρη στην ηλικια μου δηλαδη; Δεν ξερω αν φταιει ο κυκλος μου αλλα νιωθω οτι απο ολους τους γνωστους μου εχω τα λιγοτερα ενω δουλευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

Ειμαι ολιγον μπερδεμενος. Ακουω παντου γυρω μου συνομιληκους (30ρηδες) να εχουν μερικές χιλιάδες ευρώ στην άκρη (πανω απο 10 χιλιαρικα, καποιοι πανω απο 100). Και αναρωτιεμαι. Μονο οι γονεις μου μου αφησαν με το ζορυ ενα σπιτι και καθολου μετρητα; Ολοι οι αλλοι ειναι φραγκατοι, με αμαξι και οικονομιες; Κανω κατι λαθος; Ποσα θα επρεπε να χω στην ακρη στην ηλικια μου δηλαδη; Δεν ξερω αν φταιει ο κυκλος μου αλλα νιωθω οτι απο ολους τους γνωστους μου εχω τα λιγοτερα ενω δουλευω.

Δεν έφυγα από το πατρικό με το βρήκα δουλειά, τον πρώτο χρόνο συνέχισα να μένω εκεί συνεισφέροντας μεν στα έξοδα αλλά και πάλι μου έμεναν χρήματα να βάζω στην άκρη. Φαντάζομαι κι αυτοί θα κάνανε κάτι αντίστοιχο.

Το ότι έχεις έτοιμο σπίτι σε βάζει από μόνο του στους τυχερούς btw.

 

  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Realzeus_ είπε

Είσαι σίγουρος?

Οι περισσότεροι πεινάνε και όσοι έχουν σίγουρα δεν το διαλαλούν....

ρε συ το ξερω οτι οι περισσοτεροι εχουν οικονομικο θεμα. Σκεφτομαι οτι ετυχε ο κυκλος μου οι μισοι να ναι παιδια ΔΥ και οι αλλοι μισοι πιο φραγκατοι, δεν λεω δουλεψαν και τα εβγαλαν. Κι ολο βλεπω τα προβληματα που εχω εγω (οικονομικα) καιολααυτα που ακουμε γυρωμας και λεω δεν μπορει κατι λαθος καταλαβαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Michelanjelo είπε

ρε συ το ξερω οτι οι περισσοτεροι εχουν οικονομικο θεμα. Σκεφτομαι οτι ετυχε ο κυκλος μου οι μισοι να ναι παιδια ΔΥ και οι αλλοι μισοι πιο φραγκατοι, δεν λεω δουλεψαν και τα εβγαλαν. Κι ολο βλεπω τα προβληματα που εχω εγω (οικονομικα) καιολααυτα που ακουμε γυρωμας και λεω δεν μπορει κατι λαθος καταλαβαινω.

Έχεις δεί το e-banking τους;Τους βλέπεις να κυκλοφορούν με πορσικό;

Ήρεμα ρωτάω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tenshi είπε

Έχεις δεί το e-banking τους;Τους βλέπεις να κυκλοφορούν με πορσικό;

Ήρεμα ρωτάω...

Με πορσε οχι, αλλα ο κολλητος μου ψαχνει τζιπακι.  Και το βλεπω σε συγγενείς. Ο ένας κάτι με φωτοβολταικα εβγαλα λεφτα εμαθα μπολικα, ο αλλος πηρε ενα εφαπαξ κατι χιλιαρικα. Οι αλλοι πουλησαν ενα σπιτι. Και εγω δινω 50 ευρω στο γυμναστηριο και προσπαθω να κοβω απο αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

Με πορσε οχι, αλλα ο κολλητος μου ψαχνει τζιπακι.  Και το βλεπω σε συγγενείς. Ο ένας κάτι με φωτοβολταικα εβγαλα λεφτα εμαθα μπολικα, ο αλλος πηρε ενα εφαπαξ κατι χιλιαρικα. Οι αλλοι πουλησαν ενα σπιτι. Και εγω δινω 50 ευρω στο γυμναστηριο και προσπαθω να κοβω απο αλλου.

Φίλε μου μην τρελαίνεσαι...δεν είσαι μόνος....

Δυστυχώς μοναδικό ρόλο σήμερα στην οικονομική κατάσταση του καθενός παίζει το σημείο εκκίνησης.

Αν ξεκινάς με ένα σπίτι δικό σου, ένα αυτοκίνητο κ κάποια μετρητά στην άκρη εύκολα τα αυγατιζεις....

Αν ξεκινάς από το μηδέν δυστυχώς πρέπει πρώτα να κάνεις τα βασικά...

Πάντως αν δεν έχεις σπίτι δικό σου σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να βάλεις στην άκρη. Εκτός κ αν μιλάμε για πολύ καλό μισθό και μετρημένα έξοδα....

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bill999r είπε

Φίλε μου μην τρελαίνεσαι...δεν είσαι μόνος....

Δυστυχώς μοναδικό ρόλο σήμερα στην οικονομική κατάσταση του καθενός παίζει το σημείο εκκίνησης.

Αν ξεκινάς με ένα σπίτι δικό σου, ένα αυτοκίνητο κ κάποια μετρητά στην άκρη εύκολα τα αυγατιζεις....

Αν ξεκινάς από το μηδέν δυστυχώς πρέπει πρώτα να κάνεις τα βασικά...

Πάντως αν δεν έχεις σπίτι δικό σου σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να βάλεις στην άκρη. Εκτός κ αν μιλάμε για πολύ καλό μισθό και μετρημένα έξοδα....

Με αγχώνουν διαφορα. Φανταζομαι και τους υπολοιπους, δεν μονοπολω το αγχος. Εχω αργησει πολυ να παω στρατο λογω υποχρεωσεων/σπουδων. Θα ειμαι ενα χρονο με λογαριασμους και ενφια να τρεχουν χωρις εισοδημα. Θα θελα να μπορω αν μεινω χωρις δουλεια να εχω μερικα χρηματα μεχρι να βρω ξανα δουλεια πχ. Να παω οδοντιατρο και αν χρειαστω γεφυρα να μπορω να πληρωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

 οι μισοι να ναι παιδια ΔΥ  δεν λεω δουλεψαν και τα εβγαλαν. 

μας έφτιαξες τη διάθεση τώρα. να σαι καλά.

μη σου πω ότι οι συγκεκριμένοι δούλευαν και στον ύπνο τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

παω οδοντιατρο

Πάντως στην ίδια θέση με εσένα είναι οι πιο πολλοί γνωστοί μου που δουλεύουν ήδη 10 χρόνια με ικανοποιητικούς μισθούς. Αλλά σκέψου βρήκαν δουλειά μέσα στην κρίση, δεν έχουν σπίτι δικό τους κ νοικιάζουν, έχουν ένα δανειακι για μότο ή αμάξι κ όλο κ κάτι τυχαίνει έκτακτο... Οπότε τι να μαζέψουν... Φίλος σε παρόμοια έκτακτη περίπτωση φόρτωσε την κάρτα με μίνι δάνειο. .. δυστυχώς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχουν πολλες ευκαταστατες οικογενειες. Υπαρχουν πολλοι περισσοτεροι παπατζηδες. Υπαρχουν και ανθρωποι που ξεκινησαν να δουλευουν μικροι και εχουν δημιουργησει ενα μικρο κομποδεμα. Υπ`οψιν οτι ενα κομποδεμα των 10.000 ευρω σε μια 5ετια θελει αποταμιευση περιπου 170 ευρω το μηνα, δεν ειναι κατι τραγικο.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Michelanjelo είπε

Ειμαι ολιγον μπερδεμενος. Ακουω παντου γυρω μου συνομιληκους (30ρηδες) να εχουν μερικές χιλιάδες ευρώ στην άκρη (πανω απο 10 χιλιαρικα, καποιοι πανω απο 100). Και αναρωτιεμαι. Μονο οι γονεις μου μου αφησαν με το ζορυ ενα σπιτι και καθολου μετρητα; Ολοι οι αλλοι ειναι φραγκατοι, με αμαξι και οικονομιες; Κανω κατι λαθος; Ποσα θα επρεπε να χω στην ακρη στην ηλικια μου δηλαδη; Δεν ξερω αν φταιει ο κυκλος μου αλλα νιωθω οτι απο ολους τους γνωστους μου εχω τα λιγοτερα ενω δουλευω.

Δε θα συζητησουμε το ενδεχομενο να κανεις παρεα με παπατζηδες.

Πανω απο 100 δεν ειναι αποταμιευσεις,σοβαρεψου λιγο.
Επισης σοβαρεψου,εχεις σπιτι,δεν πληρωνεις ενοικιο και δε σου μενουν χρηματα;

Σιγουρα κατι κανεις λαθος,με το πρωτο να εισαι σε φραγκατο κυκλο,με οτι αυτο συνεπαγεται ( ακριβα γουστα και εξοδοι ) .

Τετοια διαβαζω και μου αναβουν τα λαμπακια.

35 λεπτά πριν, bill999r είπε

Φίλε μου μην τρελαίνεσαι...δεν είσαι μόνος....

Καλα ηρεμησε,δεν εχει σοβαρα προβληματα,απλα ζηλευει τους φιλους του.

Αλοιμονο σε εμας που ειμαστε 2 μηνες πισω στο ενοικιο ( δεν αναφερω λογαριασμους ) .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...