Προς το περιεχόμενο

Αποταμιευσεις


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Δε θα συζητησουμε το ενδεχομενο να κανεις παρεα με παπατζηδες.

Πανω απο 100 δεν ειναι αποταμιευσεις,σοβαρεψου λιγο.
Επισης σοβαρεψου,εχεις σπιτι,δεν πληρωνεις ενοικιο και δε σου μενουν χρηματα;

Σιγουρα κατι κανεις λαθος,με το πρωτο να εισαι σε φραγκατο κυκλο,με οτι αυτο συνεπαγεται ( ακριβα γουστα και εξοδοι ) .

Τετοια διαβαζω και μου αναβουν τα λαμπακια.

"Αποταμιεύσεις" εννοω γενικά τι λεφτά έχεις, με τι ξεκινάς. Για έναν μέσο Έλληνα δηλαδή. Παπατζηδες εννοουμε απατεωνες; 

Ειμαι σε "φραγκατο" κυκλο.. το γιατι δεν το ξερω, δεν πηγαινα σε ιδιωτικο σχολειο η καπου να χω γνωριμιες. Εκανα φιλους απο το μποξ που ειναι και οι περισσοτεροι. Ενας στην προπονηση πχ ερχοταν με πορσε. Τεσπα δεν ειναι αυτο το θεμα μου,απλα νιωθω αποκομμενος απο το τι συμβαινει. Δηλαδη λεω εγω ειμαι παπαρας που πληρωνα χρεη του πατερα μου και που δεν μπορουσα να παω σε 3νησια το καλοκαιρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, Michelanjelo είπε

"Αποταμιεύσεις" εννοω γενικά τι λεφτά έχεις, με τι ξεκινάς. Για έναν μέσο Έλληνα δηλαδή. Παπατζηδες εννοουμε απατεωνες; 

 

Ψευτες.

 

 

1 λεπτό πριν, Michelanjelo είπε

Ενας στην προπονηση πχ ερχοταν με πορσε. Τεσπα δεν ειναι αυτο το θεμα μου,απλα νιωθω αποκομμενος απο το τι συμβαινει. Δηλαδη λεω εγω ειμαι παπαρας που πληρωνα χρεη του πατερα μου και που δεν μπορουσα να παω σε 3νησια το καλοκαιρι;

Δλδ επειδη δεν εχεις πορσε και δεν πας σε νησια ολο το καλοκαιρι θεωρεις οτι εισαι αποκομμενος;
Πρωτον,πρεπει να  ξυπνησεις,βλεπω οτι δεν εχεις ιδεα για την κατασταση της χωρας αυτη τη στιγμη.

Δευτερον,πρεπει να αλλαξεις κυκλους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Michelanjelo είπε

Ειμαι ολιγον μπερδεμενος. Ακουω παντου γυρω μου συνομιληκους (30ρηδες) να εχουν μερικές χιλιάδες ευρώ στην άκρη (πανω απο 10 χιλιαρικα, καποιοι πανω απο 100). Και αναρωτιεμαι. Μονο οι γονεις μου μου αφησαν με το ζορυ ενα σπιτι και καθολου μετρητα; Ολοι οι αλλοι ειναι φραγκατοι, με αμαξι και οικονομιες; Κανω κατι λαθος; Ποσα θα επρεπε να χω στην ακρη στην ηλικια μου δηλαδη; Δεν ξερω αν φταιει ο κυκλος μου αλλα νιωθω οτι απο ολους τους γνωστους μου εχω τα λιγοτερα ενω δουλευω.

Δες τι εκαναν αυτοι για να βγαλουν λεφτα και κανε κατι αντιστοιχο.

Μη περιμενεις να βγαλεις λεφτα με το να ξυπνας το πρωι και να δουλευεις 9-5.

 

1 ώρα πριν, NT1G είπε

30αριδες με πάνω από 100.000 € στην άκρη; Στην Ελλάδα;

Έγινε.

Ξερω εναν, και ξερω πως τα εβγαλε κιολας. Και ξερω οτι με τον ρυθμο που τα βγαζει σε 10 χρονια θα εχει πανω απο 1εκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω αμαξι μηχανακι και μηχανη  ( καθαρο χωρις υποχρεωσεις ) ,ζω σε ενοικιο   και  δεν εχω ουτε ευρω στην τραπεζα.
Ζω στο οριο μονιμως. Οποτε μη σπαζεσαι επειδη δεν πηγες διακοπες ή δε μπορεις να τρως αστακο με τους φιλους σου καθε παρασκευη.
Φαε καθε δευτερη παρασκευη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα οσα εχεις κ οχι οσα (λενε οτι) εχουν οι φιλοι σου.Εχω δει τυπο να φοραει κουστουμι 650 ευρω αρμανι κ στη τσεπη του να μην εχει ουτε 5 ευρω.

Αλλονων οι γονεις δε τους αφησαν οχι σπιτι αλλα κ χρεη απο πανω.

Αλλοι το παιζουν ανεξαρτητοι  νοικιασαν σπιτι κ πανε μεσημερι βραδυ κ τρωνε στη μανα τους κ κοιμουνται κ κει.Ναχαμε να λεγαμε δηλαδη ενα νοικι τσαμπα ουσιαστικα για τις κοινωνικες καταβολες κ μονο.

Προταιρεοτητες ειναι ολα φιλε.Αλλες θα σου αφησουν περισσοτερα λεφτα,αλλες λιγοτερα.Οτι σε γεμιζει εσενα κ ασε τους αλλους.Σιγουρα ομως νασαι ρεαλιστης πραγματιστης κ με τα δεδομενα που εχεις καθως και της εποχης.Μεροδουλι μεροφαι κ μοστρα με τοση ανεργια δεν ειναι σοφη επιλογη.Βλεπε κ το μεθαυριο.Ας σε πουνε κ παρακατιανο οι φιλοι σου αμα θελουν γουστα επειδη χωθηκαν στο δημοσιο κ τρωνε απτα ετοιμα.Χαρη θα σου κανουν.

Επεξ/σία από magicnumbers
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

σοβαρα προβληματα

Σιγουρα φίλος δεν είπα ότι είναι θέματα υγείας ή ανεργίας κτλ απλά λέω ότι στη θέση του είναι η πλειοψηφία όσων δουλεύουν. Κ στον δικό μου κύκλο μόνιμα υπάρχει αυτή η συζήτηση του τι κάνουμε λάθος κ δεν μας μένουν λεφτά στην άκρη...

Απλά το θέμα είναι ότι οι μισθοί είναι μικροί και τα έξοδα έχουν ξεφύγει.  

Σίγουρα όμως υπάρχουν κ χειρότερα κ πολύ χειρότερα, δεν το συζητώ. 

Υγεία να υπάρχει κ όλοι θα βρούμε τον δρόμο μας, είτε εδώ είτε στο εξωτερικό...

Εγώ για παράδειγμα για να μπορέσω να κάνω κάποιες αποταμιεύσεις κ να κλείσω διάφορες τέτοιες τρύπες δούλεψα 2 δουλειές για 2 χρόνια... χωρίς προσωπικό χρόνο κ με αρκετές υποχωρήσεις στο θέμα ξεκούραση κ οικογένεια. Οκ τουλάχιστον έβγαλα κάποια έξτρα κ όταν έφτασα στο στόχο μου σταμάτησα. Γιατί όπως κ να το κάνουμε καλά τα φράγκα αλλά κ η ζωή τρέχει κ χάνεις πράγματα. 

13 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

σοβαρα προβληματα

 

Επεξ/σία από bill999r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, StamTheMan είπε

Δευτερον,πρεπει να αλλαξεις κυκλους.

Μιλάς για τον τύπο που σε άλλο θέμα του έγραψε αυτό.

Αναφορά σε κείμενο

Με τους γονεις της εχω καποια θεματακια. Ειμαστε αλλοι κοσμοι να το πω; Είναι καπως απαίδευτοι; Η μανα της εχει φτασει μεχρι β γυμνασιου και ο μπαμπας μεχρι καπου στο λυκειο. Και μην αρχισουμε τα δεν κανουν τα πτυχια τον ανθρωπο, ενα απολυτηριο λυκειου ψιλοχρειαζεται. Καλοι ανθρωποι, αλλα μας χωριιζει χασμα. 

 

  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bill999r είπε

απλά λέω ότι στη θέση του είναι η πλειοψηφία όσων δουλεύουν.

Οχι,δεν ειναι στη θεση του,η πλειοψηφια ειναι χειροτερα.

Ξεκιναμε με το  οτι εχει δικο του σπιτι.

1 λεπτό πριν, bill999r είπε

Εγώ για παράδειγμα για να μπορέσω να κάνω κάποιες αποταμιεύσεις κ να κλείσω διάφορες τέτοιες τρύπες δούλεψα 2 δουλειές για 2 χρόνια...

Εχω μια υποψια οτι και εσυ εχεις δικο σου σπιτι.

Μόλις τώρα, Nabuko είπε

Μιλάς για τον τύπο που σε άλλο θέμα του έγραψε αυτό.

 

Και αυτα που γραφει εδω δεν ειναι καλυτερα.Ευχαριστω παντως για την παραθεση.

Μου θυμισε τον αλλο που ειχε 2 πτυχια και νομιζε οτι ηταν μορφωμενος,ενω εγραφε τραγικα για την ανθρωποτητα πραματα.
Νομιζω ηταν ενας που ειχε μισος για τους διανομεις,εχε χαρη που εχω 3-4 warnings και δε μπορω να γραψω για ποιο λογο τους μισουσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, StamTheMan είπε

εχεις δικο σου σπιτι

Σωστά υποθέτεις αλλά με 2πλη δουλειά κ αρκετή προσπάθεια.

Δεν βρήκα τίποτα έτοιμο... δυστυχώς....για αυτό λέω στον φίλο ότι σημασία έχει από πού ξεκινάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bill999r είπε

Σωστά υποθέτεις αλλά με 2πλη δουλειά κ αρκετή προσπάθεια.

Δεν βρήκα τίποτα έτοιμο... δυστυχώς....για αυτό λέω στον φίλο ότι σημασία έχει από πού ξεκινάς

Βρηκες ενα σπιτι.
Παμε παρακατω.
Ας μην αρχισουμε να λεμε για 2 και 3 δουλειες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Βρηκες ενα σπιτι.
Παμε παρακατω.
Ας μην αρχισουμε να λεμε για 2 και 3 δουλειες .

Δεν βρήκα, το αγόρασα..αυτό λέω... όπως εσύ αγορασες μηχανή κ αυτοκίνητο εγώ αγόρασα σπίτι κάνοντας 2 δουλειές για να το ξεχρεωσω..κ κυκλοφόρω με μεταχειρισμένο εικοσαετίας...τώρα πάμε παρακάτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bill999r είπε

Δεν βρήκα, το αγόρασα..αυτό λέω... όπως εσύ αγορασες μηχανή κ αυτοκίνητο εγώ αγόρασα σπίτι κάνοντας 2 δουλειές για να το ξεχρεωσω..κ κυκλοφόρω με μεταχειρισμένο εικοσαετίας...τώρα πάμε παρακάτω...

Το αμαξι μου το χαρισε η αδερφη μου οταν παντρευτηκε.
Η μηχανη ειναι καθαρο,αν εχεις ιδεα τι και πως.
Παμε παρακατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Μιλάς για τον τύπο που σε άλλο θέμα του έγραψε αυτό.

 

Ναι με πειραζει λιγο που δεν εχουν τελειωσει λυκειο γιατι το θεωρούσα ψιλοαυτονοητο, εγκλημα ειναι;

 

Όσον αφορά το άλλο σχόλιο, να αλλαξω κυκλο. απλα ειπα οτι οι γυρω μου εχουν περισσοτερα λεφτα, ειναι λογος αυτος; φορολογικη δηλωση να ζηταω πριν βγω για καφε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Το αμαξι μου το χαρισε η αδερφη μου οταν παντρευτηκε.
Η μηχανη ειναι καθαρο,αν εχεις ιδεα τι και πως.
Παμε παρακατω.

Οπότε κανένας δεν βρήκε έτοιμα... πάμε παρακάτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...