Προς το περιεχόμενο

Αποταμιευσεις


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

...

 

Ξερω εναν, και ξερω πως τα εβγαλε κιολας. Και ξερω οτι με τον ρυθμο που τα βγαζει σε 10 χρονια θα εχει πανω απο 1εκ

Και εγώ ξέρω έναν, αλλά είναι ένας, δεν ακούω παντού γύρω μου όπως λέει ο άλλος στην αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Michelanjelo είπε

Ειμαι ολιγον μπερδεμενος. Ακουω παντου γυρω μου συνομιληκους (30ρηδες) να εχουν μερικές χιλιάδες ευρώ στην άκρη (πανω απο 10 χιλιαρικα, καποιοι πανω απο 100). Και αναρωτιεμαι. Μονο οι γονεις μου μου αφησαν με το ζορυ ενα σπιτι και καθολου μετρητα; Ολοι οι αλλοι ειναι φραγκατοι, με αμαξι και οικονομιες; Κανω κατι λαθος; Ποσα θα επρεπε να χω στην ακρη στην ηλικια μου δηλαδη; Δεν ξερω αν φταιει ο κυκλος μου αλλα νιωθω οτι απο ολους τους γνωστους μου εχω τα λιγοτερα ενω δουλευω.

Σκέψου πόσοι υπάλληλοι σε ΔΕΚΟ, εφοριακοί, ελεύθεροι επαγγελματίες με στρωμένη δουλειά κλπ. υπάρχουν.

Και να δεις ορισμένοι από αυτούς με τι σακαράκες κυκλοφορούν... Γιατί είναι απλά έτσι η νοοτροπία τους.

Ένα ~20% των Ελλήνων τουλάχιστον έχουν τα ποσά/ακίνητα που λες και μη σου πω ότι είναι και λίγα. Τα οποία φυσικά κληρονομούν τα παιδιά τους και "χτίζουν" πάνω τους. Στον ιδιωτικό τομέα ως υπάλληλος φυσικά τα πράγματα είναι αρκετά χειρότερα. Να λες πάλι καλά που έχεις σπίτι και δεν πληρώνεις ενοίκιο. Είναι σαν να έχεις μόνιμη αύξηση στο μισθό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  Τι δουλειά κανείς; Από γλωσσες πως πας; 

30 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Σκέψου πόσοι υπάλληλοι σε ΔΕΚΟ, εφοριακοί, ελεύθεροι επαγγελματίες με στρωμένη δουλειά κλπ. υπάρχουν.

Και να δεις ορισμένοι από αυτούς με τι σακαράκες κυκλοφορούν... Γιατί είναι απλά έτσι η νοοτροπία τους.

Ένα ~20% των Ελλήνων τουλάχιστον έχουν τα ποσά/ακίνητα που λες και μη σου πω ότι είναι και λίγα. Τα οποία φυσικά κληρονομούν τα παιδιά τους και "χτίζουν" πάνω τους. Στον ιδιωτικό τομέα ως υπάλληλος φυσικά τα πράγματα είναι αρκετά χειρότερα. Να λες πάλι καλά που έχεις σπίτι και δεν πληρώνεις ενοίκιο. Είναι σαν να έχεις μόνιμη αύξηση στο μισθό.

Οι δικοί μου είναι έτσι. Έχουν συνολική σύνταξη γύρω στα 2500-3000 και μένουν με ένα αυτοκίνητο 16ετιας + ενοίκιο 310 από ένα διαμέρισμα. Πρέπει να έχουν (από κάτι βιβλιάρια που έχω δει) γύρω στα 150-200 μαζέψει αλλά δεν θέλουν να χαλάσουν 20.000 για κάτι καινούργιο. 

Επεξ/σία από insomniac01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Michelanjelo είπε

Ειμαι ολιγον μπερδεμενος. Ακουω παντου γυρω μου συνομιληκους (30ρηδες) να εχουν μερικές χιλιάδες ευρώ στην άκρη (πανω απο 10 χιλιαρικα, καποιοι πανω απο 100). Και αναρωτιεμαι. Μονο οι γονεις μου μου αφησαν με το ζορυ ενα σπιτι και καθολου μετρητα; Ολοι οι αλλοι ειναι φραγκατοι, με αμαξι και οικονομιες; Κανω κατι λαθος; Ποσα θα επρεπε να χω στην ακρη στην ηλικια μου δηλαδη; Δεν ξερω αν φταιει ο κυκλος μου αλλα νιωθω οτι απο ολους τους γνωστους μου εχω τα λιγοτερα ενω δουλευω.

Εν ολιγοις εσυ εισαι πιο "βολεμενος" απο τους φιλους σου με τα 10.000, ενδεχομενως κι απο εκεινους με τα 100.000. Εκτος αν εχουν κι εκεινοι ακινητα στην κατοχη τους, περα απο τα μετρητα.

Διοτι αν οσφραινομαι καλα το νοημα του τοπικ, ειναι για να μιλησουμε για τους βολεμενους φιλους σου και γενικως για τους βολεμενους του αδικου κοσμου τουτου.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BackFromHell είπε

Εν ολιγοις εσυ εισαι πιο "βολεμενος" απο τους φιλους σου με τα 10.000, ενδεχομενως κι απο εκεινους με τα 100.000. Εκτος αν εχουν κι εκεινοι ακινητα στην κατοχη τους, περα απο τα μετρητα.

εχουν και ακινητα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Michelanjelo είπε

εχουν και ακινητα :P

Επίσης όλα είναι σχετικά, εγώ όταν ήμουν Αγγλία ζούσα με 30-40 λίρες για φαγητό την εβδομάδα και είχα ένα λογαριασμό τα 1,000-2,500 ευρώ. Ένας φίλος μου μια μέρα μου λέει πετάξω ρε μα να μου πάρεις λεφτά από το ΑΤΜ. Καλά του λέω και μου δίνει την κάρτα του. Πάω και βλέπω μέσα 24.000 λίρες. Ε τώρα τι το ψάχνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

εχουν και ακινητα :P

Ωραια. Να βαλουμε κατω τις αξιες των ακινητων τοτε :D

Το point ειναι οτι η περιουσια καποιου δεν αποτιμαται απο τις αποταμιευσεις, αλλα απο πολλους παραγοντες, οπως εισοδημα, παθητικο εισοδημα, καταθεσεις, περιουσιακα στοιχεια κλπ. Το "εχουν 10.000 μετρητα", δεν λεει πολλα απο μονο του.

Τωρα αν εχουν και ακινητα και 10.000-100.000 κλπ προφανως εχει βοηθησει και η οικογενεια αλλα πιθανοτατα εχουν ξεκινησει να εργαζονται νεοι. Ενα αλλο σεναριο ειναι ο κυκλος σου να αποτελειται απο ψευτες, αν και το 10.000 καταθεσεις για εναν 30ρη δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο σαν νουμερο. 2-3 χρονια μιας νορμαλ μισθολογικα δουλειας στα οποια εκανε αποταμιευσεις (πχ αν μενει με τους γονεις, που συνηθως μενει και να μην τρωει απο το μισθο του ).

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι μεταξύ 20 με 29 και δεν οδηγείς μία πόρσε και δεν πηγαίνεις το καλοκαίρι Μύκονο και Σαντορίνη και δεν έχεις κάβα πίσω σου 100.000 ευρώ συγγνώμη που στο λέω αλλά είσαι loser..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Raylan είπε

Αν είσαι μεταξύ 20 με 29 και δεν οδηγείς μία πόρσε και δεν πηγαίνεις το καλοκαίρι Μύκονο και Σαντορίνη και δεν έχεις κάβα πίσω σου 100.000 ευρώ συγγνώμη που στο λέω αλλά είσαι loser..

Αν τα χει όλα αυτά και είναι 30, τι είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πικρή αλήθεια 

Ένας συμμαθητής μου διάβαζε συνέχεια. Γαμηθηκε και μπήκε από τους πρώτους Πολυτεχνείο. Δουλεύει για 800 σήμερα, αλλά 800 η γκόμενα και νοικιάζουν σπίτι μαζί.

Ο άλλος συμμαθητής ήταν όλα στα παπαρια του. Ερχόταν χωρίς τσάντα στο σχολείο.... Με 10 τελείωσε το λύκειο, και πανελλήνιες δεν πέρασε πουθενά. Σήμερα αυτός είναι όλη μέρα στα ταξίδια εξωτερικό, με γκομενιτσες και πάντα κιριλε. Δεν δουλεύει, απλά πήρε την κληρονομιά του μπαμπά, 10 σπίτια και μετρητά.

Ο ένας μια ζωή στο άγχος και στην σφαλιάρα. Ο άλλος σαν να μη τρέχει τίποτα.

Μετά όταν ο άλλος τρελαθεί και μπει να ληστέψει τράπεζα με την καραμπίνα, μη σας κάνει εντύπωση. Πόσο να αντέξει την αδικία ένας άνθρωπος που μια ζωή προσπαθεί?

Επεξ/σία από Land-decked
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμίζει 

Πάει ένας στην Αμερική ξεβράκωτος και σε 1 χρόνο έγινε δισεκατομμυριούχος. Του παίρνουν συνέντευξη από περιοδικό:
- Πως τα καταφέρατε?
- Όταν έφτασα Αμερική είχα 2 δολάρια στην τσέπη. Αγόρασα 4 μήλα από μισό δολάριο, τα έπλυνα, τα γυάλισα και τα πούλησα για 1 δολάριο το ένα. Με τα 4 δολάρια αγόρασα 8 μήλα, τα έπλυνα, τα γυάλισα και τα πούλησα για 1 δολάριο το ένα. Μετά αγόρασα με 8 δολάρια 16 μήλα...
- Και έτσι γίνατε πλούσιος!
- Όχι, πέθανε ένας θείος μου και μου άφησε την περιουσία του.

Πηγή: www.sapsalis.gr

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Θυμίζει 

Πάει ένας στην Αμερική ξεβράκωτος και σε 1 χρόνο έγινε δισεκατομμυριούχος. Του παίρνουν συνέντευξη από περιοδικό:
- Πως τα καταφέρατε?
- Όταν έφτασα Αμερική είχα 2 δολάρια στην τσέπη. Αγόρασα 4 μήλα από μισό δολάριο, τα έπλυνα, τα γυάλισα και τα πούλησα για 1 δολάριο το ένα. Με τα 4 δολάρια αγόρασα 8 μήλα, τα έπλυνα, τα γυάλισα και τα πούλησα για 1 δολάριο το ένα. Μετά αγόρασα με 8 δολάρια 16 μήλα...
- Και έτσι γίνατε πλούσιος!
- Όχι, πέθανε ένας θείος μου και μου άφησε την περιουσία του.

Πηγή: www.sapsalis.gr

ΧαΧαΧα που το ξέθαψες? :D to the point.. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Land-decked είπε

Ο ένας μια ζωή στο άγχος και στην σφαλιάρα. Ο άλλος σαν να μη τρέχει τίποτα.

Μη ζηλεύεις αυτά που έχει ο άλλος, να είσαι ευγνώμων γι' αυτά που έχεις εσύ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...