Προς το περιεχόμενο

Αποταμιευσεις


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, epp said:

Μαυρα λεφτα ,βοηθεια/δωρα απο συγγενεις, κληρονομιες.

Δωρα? Ποσους και ποσες ξερω που πηραν δωρακι αποφοιτησης αμαξακι αξιας 20-35Κ+ απο γονεις ή παππουδες. Ακουγεται αρχικα ουαου σαν ποσο, αλλα σκεψου ποσους ξερεις που κανανε μαστερακι UK? σιγουρα ξερεις αρκετους. Ε σκεψου και εκει καπου τοσα φυγανε με τα διδακτρα/διαμονη. Απλα δεν το βλεπουμε επειδη δεν κυκλοφορει στο δρομο ως εξοδο οποτε δεν μας κανει εντυπωση.

Κληρονομια θες? σπιτια, χωραφια, καταθεσεις. Ελλαδα ειμαστε οποτε βλεπεις  ολους να κλαιγονται αλλα ταυτοχρονα να πεφτει το παραδακι "πεθαναμε στην κουραση στα χωραφια φετος" (=μαζεψε η οικογενεια κερασια για μια βδομαδα μαζι με εργατες και πηρανε 15Κ τσεπατα)

Μαυρα λεφτα? εκει να δεις τι χρημα κυκλοφορει

Αλλα μη χαλιεσαι, ειναι κομματι της ζωης και στην τελικη ειναι μονο λεφτα.

Μα αυτό ακριβώς λέω. Δεν ακούγεται ουάου σα ποσό, ακούγεται ουάου σα ποσο να ξοδέψεις σε αυτοκίνητο. Μαστεράκι στο UK είναι μια μορφή επένδυσης, το κάνεις για να πάρεις κάτι πίσω. Το αμάξι 30Κ+ είναι ένα έξοδο για τη μούρη. 

Αυτό το στην τελική είναι μόνο λεφτά επίσης δεν ειναι κάτι τοσο απλό. Κάθε ποσό χρημάτων έχει απο πίσω μια προσπαθεια που καταβλήθηκε για να βγούνε. Δεν είναι "μόνο λεφτά". Είναι μόχθος. 

Δεν είναι μόνο "έχω 30Κ ασ τα δώσω σε αμάξι" είναι το "αυτό το αμάξι αξίζει τον κόπο που έκανα να βγάλω τα 30Κ". Ε πόσο εύκολα τα έβγαλες για να τα δώσεις; 

Αυτό θελω να πω, με βάση αυτά που βλέπω στον δρόμο μάλλον ο κόσμος βγάζει πάρα πολύ εύκολα χρήματα. Η απλά είναι ηλίθιος απο οικονομικής σκοπιάς. 

Επεξ/σία από Errik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

7 λεπτά πριν, Errik είπε

 Μαστεράκι στο UK είναι μια μορφή επένδυσης, το κάνεις για να πάρεις κάτι πίσω. 

για μενα και εσενα ναι, αλλα αλλοι το βλεπουν εντελως διαφορετικα και λενε π.χ. "δεν εχω ορεξη/δυναμη/κεφι" για αλλες σπουδες για τον χ,ψ λογο, προτιμω το αυτοκινητο να κανω τη βολτα μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά, σε κανέναν πέρα από 3-4 συγγενείς μου δεν δίνω αναφορά για τα οικονομικά μου/μας, πέραν γενικών σχολίων αν με ρωτήσει κάποιος, ότι πχ έχουμε αρκετά χρήματα στην τράπεζα και δεν θέλουμε να τα ξοδεύουμε πάρα μόνο για ώρα ανάγκης και υποχρεώσεων. 

Τώρα αυτοί οι τυπαδες που αναφέρονται στο 1ο post ότι λένε πως έχουν 30k, 100k κτλ, δεν ξέρω πόσο σοβαροί είναι αλλά και τι ηλικία έχουν. 

Σίγουρα θα τους επισκεφτούν ληστές κάποια στιγμη, μπορεί πχ να το διαδίδουν για να προκαλούν εντύπωση η για να βρουν καμία γκόμενα που αρέσκεται σε τέτοια. Έχει τύχει να συναντήσω τέτοιο άτομο με μεγάλη περιουσία και ανοίγματα προ κρίσης, μετά την κρίση σε μαύρα χάλια, τον λυπήθηκα είναι η αλήθεια. 

Για τον ts θα έλεγα να μην ασχολείται και να μην επηρεάζεται τόσο στο τι έχουν η τι λένε πως έχουν κάποιοι, δεν γνωρίζεις την πραγματική τους κατάσταση η τους επιφυλάσσει η ζωη και μπορεί από τα κότερα ελικόπτερα να αλλάξουν όλα άρδην, επίσης τα κότερα ελικόπτερα δεν συνεπαγουν ότι θα βρεθεί και ένας καλός/η σύντροφος και μια καλή και ευτυχισμένη οικογένεια. 

Οι γονείς σου με το ζόρι σου άφησαν ότι άφησαν, κοίτα να το διατηρήσεις, να το εκμεταλλευτεις υπέρ σου στον μέγιστο βαθμό, να αυξήσεις ότι έχεις αν μπορέσεις, και να είσαι υπερήφανος για τους γονείς. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, filip123go είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Δεν είναι μυστικό. Crypto.

 

rtx 3080 5.90 usd today , https://www.nicehash.com/profitability-calculator/nvidia-rtx-3080

άρα περίπου 180 το μήνα σήμερα , θέλεις 10-12 μήνες για απόσβεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να κάνεις λεφτά στην Ελλάδα πρέπει ή να μην έχεις καθόλου ζωή και να δουλεύεις σαν τρελός ή να είσαι μεγάλο λαμόγιο. ΤΙΟΧΙ;

Επεξ/σία από b1LLy23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 εκατομμυρια ανθρωποι,10 εκατομμυρια περιπτωσεις

Το μονο που μπορω να πω με βεβαιοτητα,ειναι οτι οσους ειδαν να κανουν την ζωη τυπου instagram,σπανια ηταν πλουσιοι ,ηταν ατομα που ξοδευανε και το τελευταιο ευρω που υπηρχε στην κατοχη τους και μετα φορτωναν τη καρτα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vagos789 είπε

10 εκατομμυρια ανθρωποι,10 εκατομμυρια περιπτωσεις

Το μονο που μπορω να πω με βεβαιοτητα,ειναι οτι οσους ειδαν να κανουν την ζωη τυπου instagram,σπανια ηταν πλουσιοι ,ηταν ατομα που ξοδευανε και το τελευταιο ευρω που υπηρχε στην κατοχη τους και μετα φορτωναν τη καρτα

 

Τελευταίο μοντέλο κινητό και κάνουν αναπάντητες φάση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Michelanjelo είπε

Ειμαι ολιγον μπερδεμενος. Ακουω παντου γυρω μου συνομιληκους (30ρηδες) να εχουν μερικές χιλιάδες ευρώ στην άκρη (πανω απο 10 χιλιαρικα, καποιοι πανω απο 100). Και αναρωτιεμαι. Μονο οι γονεις μου μου αφησαν με το ζορυ ενα σπιτι και καθολου μετρητα; Ολοι οι αλλοι ειναι φραγκατοι, με αμαξι και οικονομιες; Κανω κατι λαθος; Ποσα θα επρεπε να χω στην ακρη στην ηλικια μου δηλαδη; Δεν ξερω αν φταιει ο κυκλος μου αλλα νιωθω οτι απο ολους τους γνωστους μου εχω τα λιγοτερα ενω δουλευω.

να αλλάξεις κύκλο. εγω πάλι αναμεσα στους δικούς μου γνωστους νιώθω τυχερή που δεν εχω τα χρεη που εχουν οι υπόλοιποι, οχι οικονομίες. τα εξοδα τρεχουν κι αν δεν εχεις μια αφετηρια με τους σημερινους μισθούς ειναι αδυνατον να αποταμιευσεις. ακόμα κι αν σου μένουν χρειαζεται να βοηθήσεις αλλα ατομα της οικογενειας πχ γονεις που τα φερνουν βολτα δυσκολα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε ρε μάγκες. Αποταμίευση σήμερα. Σαν ανέκδοτο μοιάζει.🤣

Α ρε πασοκ που δουλεύαμε όταν μας έκανε κέφι είχαμε χρήματα μπουζούκια - αυτοκίνητα - σπίτια και βάζαμε και στην άκρη. Η μαλακία ήταν ότι παίρναμε σπίτια με δάνεια και σήμερα μας τα παίρνουν οι τράπεζες γιατί ότι υπήρχε στην άκρη το έφαγε η κρίση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Michelanjelo είπε

Ο φίλος μου εχει μπαμπα γιατρο και μανα σε ΔΥ σε καλο ποστο. Στα 35 του δουλεψε. Ειχε πολλα ετοιμα απο πισω και δουλευει ως γιατρος πια. Ενας αλλος ξερω οτι ειχε ενα μεγαλο ποσο ετοιμο. αλλοι δυο φιλοι βρηκαν εταιρεια και 2 σπιτια. Εγω απλα βρηκα ενα σπιτι καλο, αλλα εδινα λεφτα για χρονια στους δικους μου γιατι δεν ειχαν, πληρωνα ψυχοθεραπειες του αδερφου μου που δεν καλυπτε κανεις και ημουν οριακα.

αρα δεν πήγαν χαμένα τα λεφτα σου. σου εδωσαν οι γονεις ενα σπίτι να μην εχεις το αγχος της στεγης, τους βοηθουσες οικονομικα. οι γνωστοι σου τα βρηκαν ετοιμα εσυ σε λιγα χρονια μιας και ξερεις ηδη από στριμωγμα μπορει να εχεις οικονομίες ή δική σου επιχείρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτιστε δεξιοτητες (skills), πρεπει να κανετε κατι που η πλεμπα δε μπορει να κανει π.χ. ο καθενας μπορει να κανει το ντελιβερα, εχουμε αθροα εισβολη πακιστανων και λοιπων και σε ολα τα επαγγελματα αυτα. Μπορει να ειναι μια πρακτικη δουλεια τεχνιτης ή μια επιστημη με αμεση εφαρμογη στην αγορα εργασιας. Οι επιστημονες βεβαια ειναι πιο πληθωρισμενοι απο τους τεχνιτες.

Τι βαση εχετε? Εχετε οικογενεια, κυκλο που μπορει να σας σπρωξει καπου. Εκμεταλλευτειτε τα! Δεν εχετε, ψαχτειτε για αλλη δουλεια, αλλη πολη, αλλη χωρα γιατι οχι αν ειστε νεοι.

Ένα ταξίδι χιλίων χιλιομέτρων αρχίζει με ένα βήμα. Λάο Τσε, 6ος αιώνας π.Χ., Κινέζος φιλόσοφος

Αυτη η χωρα θα ειναι μονο για δημοσιους υπαλληλους, συνταξιουχους, ελευθερους  επαγγελματιες που μπορουν να φοροδιαφευγουν, εισοδηματιες, μεγαλολαμογια, και αλλοδαπους επιδοματιες. Αν δεν ειστε καποιος απο αυτους, θα δουλευετε για αυτους και δε θα δειτε οχι αποταμιευση, αλλα προκοπη γενικοτερα. Αυτο δεν ειναι λογος να μιζεριασετε. Κουνηθειτε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...