Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για θέρμανση για το χειμώνα


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

περιοχη? καλύτερα να επενδύσεις σε κάτι που θα ειναι καταλληλο για την περιοχή σου και θα σε συμφερει οικονομικά για όλο το χειμώνα. α μενεις σε περιοχή με πολύ κρυο ουτε το κλιμα κανει δουλεια, πρεπει να δουλευει 24/7, αν εισαι Αττική, κρητη, πελοποννησο (εκτος αρκαδια) το κλιματιστικό ειαι μια χαρα, βρισκεις και με δοσειςαν δε εχεις ολο το ποσο. περασα μια χρονια με 2 μωρα μονο με τζακι και σωματα και πραγματικα δε μπορουσαμε να ζεσταθούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 433
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κλιματιστικό. Σε 1-2 χρόνια έχεις κάνει απόσβεση και το έχεις και για καλοκαίρι. Ως αντλία θερμότητας κι όχι σαν ηλεκτρική αντίσταση που είναι τα υπόλοιπα είναι πολύ πιο οικονομικό. Το ζόρι είναι η αρχική επένδυση, η εγκατάσταση και το ότι επειδή είναι τοποθετημένο ψηλά ο ζεστός αέρας τείνει να μένει ψηλά αν το χρησιμοποιείς για όλο το σπίτι κι όχι για ένα μόνο δωμάτιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

δεν εχω χρηματα για κλιματιστικο

Το κλιματιστικο ειναι η πιο οικονομικη λυση αν δεν εχεις χρηματα για κλιματιστικο κακως ανοιγεις θρεντ γιατι μιλας για μονοδρομο μετα σε ηλεκτρικα καλοριφερ και πανελ τα οποια καινε περισσοτερο απο το κλιματιστικο και δεν θα σου κανουν την ιδια δουλεια.Αν εχεις καλοριφερ ηδη και περναει αεριο τοτε κανε συνδεση και βαλε καυστηρα αλλιως δοσεις κλιματιστικο.Ολα τα αλλα ειναι γαματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Καλοριφέρ Λαδιού με θερμοστάστη σου προτείνω.

Κόστος γύρω στα 70 ευρώ ένα πολύ καλό (να προτιμήσεις μάρκα). Σου καλύπτει άνετα 2 υπνοδωμάτια ( αν έχεις πχ διάδρομο και κλεινει η πορτα προς τα υπόλοιπα δωμάτια του σπιτιου) ή ένα μικρό σαλόνι.

Αν έχεις νυχτερινό ρεύμα, το αφήνεις όλη τη νυχτα οσο κοιμάσαι (με τον θερμοστάτη στη μέση).

Ειναι παρξεξηγημένα τα καλοριφέρ λαδιου. Δεν τρωνε τοσο ρευμα οσο πιστευουν κάποιοι. Προσωπικά προ 3ετίας πέρασα ολοκληρο χειμώνα με βρέφος, με ένα τέτοιο καλοριφεράκι επειδή ειχαμε τοτε θέμα με το καλοριφέρ

Ίσως δεν είχες πολλές απώλειες στα δωμάτια. Είχατε ήδη θέρμανση στο σπίτι με το σώμα ως νοητική η καθόλου θέρμανση; Διότι σε δωμάτια χωρίς καθόλου θέρμανση που σε βαρύ χειμώνα θα πάνε 13 βαθμούς και παρακάτω, το καλοριφέρ, θερμοπομπος αερόθερμο θα καίει σχεδόν μόνιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Νομίζω οτι είναι μια  λύση ανάγκης όταν δεν υπάρχει το μπάτζετ για κλιματιστικό αλλά τα λεφτά που γλυτώνεις στην αγορά τα δίνεις μετά λίγα λίγα στην κατανάλωση.

αν δεν υπάρχει budget παίρνεις με δόσεις , πάλι οικονομία κάνεις

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Αν έχεις νυχτερινό ρεύμα, το αφήνεις όλη τη νυχτα οσο κοιμάσαι (με τον θερμοστάτη στη μέση).

το νυχτερινό ξεκινά μετά τις 2 (2-8 , 15-17 το χειμώνα)

4 ώρες θα στις κάψει το βράδυ , την ημέρα σίγουρα πάλι θα κάψεις παραπάνω , άρα πάλι είσαι πολύ παραπάνω απο 250€/τετράμηνο και κακώς το υπολόγισα με 4 ώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για ένα δωμάτιο, εμείς είχαμε αγοράσει πριν από μερικά χρόνια έναν θερμοπομπό Rohnson στα 150 ευρώ από αλυσίδα, με εξαιρετική απόδοση. Χρειάστηκε να δουλεύει για αρκετές ώρες την ημέρα, με πολύ μικρή διαφορά στον λογαριασμό στη ΔΕΗ. Έχει θερμοστάτη και ανοίγει όταν χρειάζεται. Στο skroutz δεν τον βρίσκω τώρα που έψαξα. Υπάρχει μόνο ο μικρότερος.  https://www.skroutz.gr/s/61306/Rohnson-R061-Επιδαπέδιος-Θερμοπομπός-Μπάνιου-Mica-1500W.html

Με το κλιματιστικό, εγώ προσωπικά δεν νιώθω ζέστη, καθώς μπορεί να ζεσταίνει τον χώρο, αλλά τα πόδια μου μένουν παγωμένα και ξεραίνει και πολύ την ατμόσφαιρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Ίσως δεν είχες πολλές απώλειες στα δωμάτια. Είχατε ήδη θέρμανση στο σπίτι με το σώμα ως νοητική η καθόλου θέρμανση; Διότι σε δωμάτια χωρίς καθόλου θέρμανση που σε βαρύ χειμώνα θα πάνε 13 βαθμούς και παρακάτω, το καλοριφέρ, θερμοπομπος αερόθερμο θα καίει σχεδόν μόνιμα.

Kαθόλου θερμανση δεν ειχαμε. Στα μεγάλα κρυα κλεινόμασταν μέσα στο δωμάτιο μαζι με το μωρό και ειχαμε το λαδιού να καίει. 

Την ημέρα, παρά το κρύο, ειχαμε μια απλή θερμάστρα που σε ζεσταίνει οταν εισαι κοντά.

Απώλειες οντως δεν ειχα. Ενεργειακά τα αλουμίνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Καλησπέρα σε όλους

ΑΝ και το θρεντ εχει ανοιχτει πολλες φορες απο αλλους χρηστες, θα ηθελα να το ανοιξω εκ νεου γιατι οπου να ναι πλησιαζουν τα κρυα.

Έχετε κάποια πρόταση για θέρμανση για το χειμώνα είτε σε θερμοπομπό καλοριφέρ κλπ?

Θέλω να αγοράσω δυο σώματα. Ένα για το δωματιο μου που είναι σχετικά μικρό και ένα για τη κουζίνα που κάθεται η μητέρα μου στο καναπε.

Θα με ενδιέφεραν προτάσεις value for money , αλλα αν υπαρχει καποιο αξιοπιστο θα με ενδιέφερε επίσης να το αγοράσω

Ευχαριστώ

Για να κανουμε καλη αρχη.. Τον χειμωνα που κυμαινεται η θερμοκρασια και η υγρασια του χωρου χωρις θερμανση? Τωρα με τι ζεσταινεστε? Αν ειναι με ρευμα ποσα watt καιει και με τι θερμοκρασια καθεστε στο σπιτι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Kαθόλου θερμανση δεν ειχαμε. Στα μεγάλα κρυα κλεινόμασταν μέσα στο δωμάτιο μαζι με το μωρό και ειχαμε το λαδιού να καίει. 

Την ημέρα, παρά το κρύο, ειχαμε μια απλή θερμάστρα που σε ζεσταίνει οταν εισαι κοντά.

Απώλειες οντως δεν ειχα. Ενεργειακά τα αλουμίνια.

Σε εμένα δεν κάνουν τίποτα αυτά. Το πολύ σε κανένα δωμάτιο 8-10τμ με κλειστές τις πόρτες. Η μόνη χρήση που έχει το καλοριφέρ λαδιού μας είναι να σκεπαζομαι με μια κουβερτα στον καναπέ και να το βάζω από κάτω. Το ανάβω στο τέρμα για 5 λεπτά και το κλείνω, κρατάει ζέστη από κάτω για αρκετή ώρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Σε εμένα δεν κάνουν τίποτα αυτά. Το πολύ σε κανένα δωμάτιο 8-10τμ με κλειστές τις πόρτες. Η μόνη χρήση που έχει το καλοριφέρ λαδιού μας είναι να σκεπαζομαι με μια κουβερτα στον καναπέ και να το βάζω από κάτω. Το ανάβω στο τέρμα για 5 λεπτά και το κλείνω, κρατάει ζέστη από κάτω για αρκετή ώρα. 

πάρε ένα ηλεκτρικό υπόστρωμα και θα πίνεις κρύες μπύρες στην υγειά μου 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

πάρε ένα ηλεκτρικό υπόστρωμα και θα πίνεις κρύες μπύρες στην υγειά μου 😁

Το υπόστρωμα είναι αυτό που μπαίνει από το κάτω μέρος και ξαπλώνεις επάνω του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Το υπόστρωμα είναι αυτό που μπαίνει από το κάτω μέρος και ξαπλώνεις επάνω του;

ναι αλλά δεν το παλεύω έχει πολύ ζέστη και το έβαλα κάτω απο το στρώμα τελικά (αλλά συνέχεια ανοιχτό)
αν βρεις κάποιο με πολλές σκάλες ή ακόμα καλύτερα ροοστάτη (δεν ξέρω αν βγαίνουν) και η πρώτη να είναι τέρμα χαμηλή , μετρά

εγώ πήρα ένα φθηνό με 8€ με τρεις σκάλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

 

Η μόνη περίπτωση που ο κλιματισμός δε σου κάνει, είναι αν βρίσκεσαι σε περιοχή με συστηματικά κάτω από 10 βαθμούς κελσίου, μεσημέρι - βράδυ. Τότε το κλίμα θα καίει πολύ και θα αποδίδει λίγο.

Όχι.

Με cop γύρω στο 2.5 στους -7C, 3.5 στους 2C και 5 στους 7C εξωτερική θερμοκρασία , ένα κλιματιστικό καίει πάντα ένα μικρό κλάσμα από οποιοδήποτε άλλο ωμικο μέσο.

3 ώρες πριν, BritGreek είπε

και ξεραίνει και πολύ την ατμόσφαιρα. 

Όχι περισσότερο ή λιγότερο από οποιοδήποτε άλλο μέσο θέρμανσης. Απλοί νόμοι φυσικής.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Φαγωθηκατε με την Αρκαδία.

 

Εμείς πάντως ξυλόσομπα έχουμε,στόφα για την ακρίβεια.

Η ξυλοσομπα λεει. Στο στρατο πανε 20 χρονια Εβρο, ειχαμε ξυλοσομπες. Καποιος ειχε τη φαεινη ιδεα να τις αλλαξει με πετρελαιου, στα πρωτα κρυα εφυγαν σφαιρα, και ξαναγυρισαν οι ξυλοσομπες.

Φετος σε μερη με κατω απο 2500 πληθυσμο θα επιδοτειται κιολας (αν πληρεις τα κριτηρια επιδοτησης) το καυσοξυλο.

Στο θεμα μας, το πιο οικονομικο ειναι να κλεινεσαι σε ενα μικρο δωματιο οπως ειπωθηκε, και να παιζεις με κλιματιστικο ή με αεροθερμο στη μικρη σκαλα (1Kw). To αποτελεσμα θα ειναι παραπλησιο (τα περισσοτερα κλιματιστικα δεν αποδιδουν πολυ καλα στη θερμανση, αντιθετα στην ψυξη συνηθως δερνουνε). Εξαρταται βεβαια και σε τι σπιτι εισαι και τι οικογενεια εχεις, αν εισαι ενοικιαστης και μονος τη βγαζεις σε ενα δωματιο. Αν εχεις οικογενεια αναγκαστικα ξηλωνεσαι, αν το σπιτι ειναι δικο σου δε μπορεις να το κανεις χρονια σερι αυτο το κλεισιμο σε δωματιο γιατι στο υπολοιπο σπιτι θα εχεις υγρασιες φουσκωματα τοιχων και κασων  πορτας κλπ.

Φετος στις πολεις θα μαστουρωσουμε απο την καπνα, οπως σε κατι μερες της καραντινας που ηταν ολοι σπιτι και βαζανε ξυλοσομπες και τζακια, προσεχτε οσοι εχετε αναπνευστικο προβλημα, θα χτυπησουμε επιπεδα ρεκορ στους ρυπους.

Επεξ/σία από gpapadakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...