Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για θέρμανση για το χειμώνα


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εστω μπακαλιστικα περιπου καποιος να μου πει ποσο καιει ενα αιρκοντισιτον 12αρι Α+++ σε θερμανση αλλα και ψυξη, αν καιει μεχρι 800w ειναι καλα για μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 433
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, enrique19 είπε

εστω μπακαλιστικα περιπου καποιος να μου πει ποσο καιει ενα αιρκοντισιτον 12αρι Α+++ σε θερμανση αλλα και ψυξη, αν καιει μεχρι 800w ειναι καλα για μενα.

μπακαλίστικα ΔΕΝ γίνεται , ότι και να σου πούνε θα είναι άσχετο με την πραγματικότητα

στο θέμα με τα κλιματιστικά έχει εργαλεία υπολογισμού (ερωτηματολόγιο) και ρωτάς εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες ζέστη στον κρύο χειμώνα; Βρες γκομενα!

Το ανθρώπινο σώμα παράγει θερμότητα. Επίσης σου μαγειρευει

Δηστυχως η γκόμενα, ανάλογα με το μοντέλο, μπορεί να είναι αρκετά ακριβό στην συντήρηση. Επίσης είναι αρκετά θορυβώδες ειδικά όταν αρχίζει την γκρίνια.

Προσοχή! Είναι ιδιαίτερα σημαντικό να ξεφωρτωνεστε την γκόμενας μόλις μπει η άνοιξη για να μην "χρονίσει". Γκόμενες που διατηρούνται εντός σπιτιού υπάρχει ο κίνδυνος αν χρονίσουν να υποβαθμιστούνε σε Συζηγοι (γκόμενες που διατηρούνται εκτός σπιτιού δεν κινδυνευουν)

  • Like 5
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, gpapadakis είπε

Η ξυλοσομπα λεει. Στο στρατο πανε 20 χρονια Εβρο, ειχαμε ξυλοσομπες. Καποιος ειχε τη φαεινη ιδεα να τις αλλαξει με πετρελαιου, στα πρωτα κρυα εφυγαν σφαιρα, και ξαναγυρισαν οι ξυλοσομπες.

Φετος σε μερη με κατω απο 2500 πληθυσμο θα επιδοτειται κιολας (αν πληρεις τα κριτηρια επιδοτησης) το καυσοξυλο.

Στο θεμα μας, το πιο οικονομικο ειναι να κλεινεσαι σε ενα μικρο δωματιο οπως ειπωθηκε, και να παιζεις με κλιματιστικο ή με αεροθερμο στη μικρη σκαλα (1Kw). To αποτελεσμα θα ειναι παραπλησιο (τα περισσοτερα κλιματιστικα δεν αποδιδουν πολυ καλα στη θερμανση, αντιθετα στην ψυξη συνηθως δερνουνε). Εξαρταται βεβαια και σε τι σπιτι εισαι και τι οικογενεια εχεις, αν εισαι ενοικιαστης και μονος τη βγαζεις σε ενα δωματιο. Αν εχεις οικογενεια αναγκαστικα ξηλωνεσαι, αν το σπιτι ειναι δικο σου δε μπορεις να το κανεις χρονια σερι αυτο το κλεισιμο σε δωματιο γιατι στο υπολοιπο σπιτι θα εχεις υγρασιες φουσκωματα τοιχων και κασων  πορτας κλπ.

Φετος στις πολεις θα μαστουρωσουμε απο την καπνα, οπως σε κατι μερες της καραντινας που ηταν ολοι σπιτι και βαζανε ξυλοσομπες και τζακια, προσεχτε οσοι εχετε αναπνευστικο προβλημα, θα χτυπησουμε επιπεδα ρεκορ στους ρυπους.

Στην ψύξη τα κλιματιστικά δέρνουνε γιατί είναι μικρότερη η θερμοκρασιακή διαφορά που καλούνται να εξυπηρετήσουν και να καλύψουν με βάση το φορτίο σχεδιασμού τους. Στην θέρμανση η διαφορά είναι υψηλότερη.

Μόλις τώρα, papapontikas είπε

Θες ζέστη στον κρύο χειμώνα; Βρες γκομενα!

Το ανθρώπινο σώμα παράγει θερμότητα. Επίσης σου μαγειρευει

Δηστυχως η γκόμενα, ανάλογα με το μοντέλο, μπορεί να είναι αρκετά ακριβό στην συντήρηση. Επίσης είναι αρκετά θορυβώδες ειδικά όταν αρχίζει την γκρίνια.

Προσοχή! Είναι ιδιαίτερα σημαντικό να ξεφωρτωνεστε την γκόμενας μόλις μπει η άνοιξη για να μην "χρονίσει". Γκόμενες που διατηρούνται εντός σπιτιού υπάρχει ο κίνδυνος αν χρονίσουν να υποβαθμιστούνε σε Συζηγοι (γκόμενες που διατηρούνται εκτός σπιτιού δεν κινδυνευουν)

Θα σε πάρουν με τις πέτρες οι φεμινίστριες....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, enrique19 είπε

εστω μπακαλιστικα περιπου καποιος να μου πει ποσο καιει ενα αιρκοντισιτον 12αρι Α+++ σε θερμανση αλλα και ψυξη, αν καιει μεχρι 800w ειναι καλα για μενα.

Ανάλογα το χώρο. Μπες εδω συμπληρωσε το ερωτηματολόγιο για τον χώρο που θες και σίγουρα τα παιδια θα σού βρούνε αυτό που ψάχνεις

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Wristify αν και όποτε βρεί τον δρόμο για εμπορική υλοποίηση, μέχρι τότε θερμαινόμενο υπόστρωμα και πάπλωμα. 

Επεξ/σία από dhmak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα βελτιωσε την μονωση του σπιτιου.

Φραξε πορτες παραθυρα κτλ και βαλε μοκετες χαλια

Αν δεν εχεις λεφτα για AC βαλε το pc να κανει mining , και ζεστη θα βγαζει και λεφτα θα σου βγαζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, ψάχνω κάτι για να θερμανω το σπίτι (80τμ)...δεν ξέρω κάτι πχ σε θερμάστρα χαλαζία ή ότι άλλο οίκονομικο να είναι γιατί θα είναι προσωρινό..αν έχετε να προτείνετε κάτι παρακαλώ 👇👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Brashida είπε

δεν ξέρω κάτι πχ σε θερμάστρα χαλαζία ή ότι άλλο οίκονομικο να είναι γιατί θα είναι προσωρινό

όλα τα ίδια είναι , προτίμησε αερόθερμο  να διαχέει τον αέρα τουλάχιστον (να φυσάει χαμηλά)

ότι πιο φθηνό βρεις μιας και στο ρεύμα θα τα κάψεις το ίδιο (πεταμένα λεφτά)

πάρε και ένα ηλεκτρικό υπόστρωμα για να μην καις το βράδυ τζάμπα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Brashida είπε

Καλησπέρα παιδιά, ψάχνω κάτι για να θερμανω το σπίτι (80τμ)...δεν ξέρω κάτι πχ σε θερμάστρα χαλαζία ή ότι άλλο οίκονομικο να είναι γιατί θα είναι προσωρινό..αν έχετε να προτείνετε κάτι παρακαλώ 👇👍

Γιατί δεν σκέφτεσαι για κλιματιστικο μιας και είναι αρκετά τα τμ? Μπορείς με δόσεις απο μερικά καταστήματα αν το μπατζετ είναι στενο αλλά σίγουρα θα κάνεις την δουλειά σου πολύ καλύτερα+οικονομικοτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/10/2021 στις 1:17 ΜΜ, velociraptoras είπε

περιοχη? καλύτερα να επενδύσεις σε κάτι που θα ειναι καταλληλο για την περιοχή σου και θα σε συμφερει οικονομικά για όλο το χειμώνα. α μενεις σε περιοχή με πολύ κρυο ουτε το κλιμα κανει δουλεια, πρεπει να δουλευει 24/7, αν εισαι Αττική, κρητη, πελοποννησο (εκτος αρκαδια) το κλιματιστικό ειαι μια χαρα, βρισκεις και με δοσειςαν δε εχεις ολο το ποσο. περασα μια χρονια με 2 μωρα μονο με τζακι και σωματα και πραγματικα δε μπορουσαμε να ζεσταθούμε

 

Στις 11/10/2021 στις 1:22 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

Φαγωθηκατε με την Αρκαδία.

 

Εμείς πάντως ξυλόσομπα έχουμε,στόφα για την ακρίβεια.

Η χειρότερη και πιο ακατάλληλη πηγή θέρμανσης είναι το ανοιχτό τζάκι. Τόννους ξύλα (ευτυχώς δικά μου) ζέστη 0 το μόνο που θυμάμαι μπριζόλες - παιδάκια.😇

Το κατήργησα και για πλάκα έβαλα μία ξυλόσομπα νεου τύπου που βρήκα σε προσφορά 150 ευρώ. Ρε παιδιά νοιώθω ηλίθιος για τα ξύλα που είχα κάψει τόσα χρόνια τζάμπα στο τζάκι.Με λιγότερα ξύλα σβηστό καλοριφέρ φυσικά δεν στέκεσαι. Πρέπει να ανοίξεις παράθυρο. Έχει και φούρνο για ψήσιμο.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Brashida είπε

Καλησπέρα παιδιά, ψάχνω κάτι για να θερμανω το σπίτι (80τμ)...δεν ξέρω κάτι πχ σε θερμάστρα χαλαζία ή ότι άλλο οίκονομικο να είναι γιατί θα είναι προσωρινό..αν έχετε να προτείνετε κάτι παρακαλώ 👇👍

Η απάντηση που θα λαβεις είναι και εδώ η ίδια. Κλιματιστικο, και μάλλον πάνω από ένα. 

Όταν λες προσωρινο όμως, για πόσο διάστημα εννοείς ότι θα μένεις εκεί; Διότι όπως και να χει, ακομα και καλοριφέρ λαδιού να πάρεις για εκεί, θες 5-6 σωματα μαζεμένα και προφανώς αν δεν έχεις τριφασικό ξέχνα το. 

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

 

Η χειρότερη και πιο ακατάλληλη πηγή θέρμανσης είναι το ανοιχτό τζάκι. Τόννους ξύλα (ευτυχώς δικά μου) ζέστη 0 το μόνο που θυμάμαι μπριζόλες - παιδάκια.😇

Το κατήργησα και για πλάκα έβαλα μία ξυλόσομπα νεου τύπου που βρήκα σε προσφορά 150 ευρώ. Ρε παιδιά νοιώθω ηλίθιος για τα ξύλα που είχα κάψει τόσα χρόνια τζάμπα στο τζάκι.Με λιγότερα ξύλα σβηστό καλοριφέρ φυσικά δεν στέκεσαι. Πρέπει να ανοίξεις παράθυρο. Έχει και φούρνο για ψήσιμο.

Το τζάκι είναι μόνο για βοηθητική πηγή θέρμανσης σε κανένα σαλόνι, η για να ψήνεις τίποτα. Σε σπίτι περίπου 50-60 τμ ενός θείου που δεν πλέον και έμενε Μαρούσι, είχε φτιάξει μόνος του το τζάκι και το σπίτι, το τζάκι ήταν τοποθετειμενο στο κέντρο του σπιτιού στο χωλ και ήταν αρκετά μεγάλο σε επιφάνεια/όγκο έτσι ώστε όταν θερμαινοντουσαν οι πλευρικες επιφάνειες μετέδιδε την ζέστη και στα γύρω δωμάτια, υπήρχε βέβαια και σύστημα καλοριφέρ με πετρέλαιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη δεν θέλω απαραίτητα να ζεστάνω και το τελευταίο τετραγωνικό έστω το μισό είναι αρκετό (εκεί όπου κοιμόμαστε)... προσωρινό όταν. Λέω Εννοώ έχουμε κανονικά λέβητα με ξύλα απλά λόγω κάποιας βραχυκυκλωσης κ.λ.π θα αργήσει να φτιαχτεί οπότε σκεφτόμουν μια σόμπα πχ χαλαζία ή κάτι απλό χωρίς ιδιαίτερη εγκατάσταση..ερκοντισιον, σόμπες καινούργιου τύπου  κλπ δεν θέλω αλλά δεν έχω ανάγκη αυτό που χρειάζομαι είναι μια προσωρινή λύση 

3 hours ago, Basilhs23___ said:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...