Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για θέρμανση για το χειμώνα


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Brashida είπε

Βασίλη δεν θέλω απαραίτητα να ζεστάνω και το τελευταίο τετραγωνικό έστω το μισό είναι αρκετό (εκεί όπου κοιμόμαστε)... προσωρινό όταν. Λέω Εννοώ έχουμε κανονικά λέβητα με ξύλα απλά λόγω κάποιας βραχυκυκλωσης κ.λ.π θα αργήσει να φτιαχτεί οπότε σκεφτόμουν μια σόμπα πχ χαλαζία ή κάτι απλό χωρίς ιδιαίτερη εγκατάσταση..ερκοντισιον, σόμπες καινούργιου τύπου  κλπ δεν θέλω αλλά δεν έχω ανάγκη αυτό που χρειάζομαι είναι μια προσωρινή λύση 

Δεν μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα αν δεν υπάρχει μια γνώμη περί του ποσων τμ θα θες να καλύψεις. Ναι μπορεί να μην θες να καλύψεις τα 80 αλλα τα 40, και πάλι θες σίγουρα 2 και παραπανω σωματα τα οποία θα πληρώσεις ένα 100-150αρι για αγορά συν την ΔΕΗ που θα έρθει αρκετή. Αν θες για ένα μόνο δωμάτιο τότε πάρε ένα σωμα αλλά θα είσαι με κλειστή την πόρτα εκεί αλλιώς δεν θα κάνει δουλειά, μόλις ανοίγεις την πόρτα θα τουρτουριζεις από το κρύο των άλλων χωρών, οπότε αν δεν καλύπτεται συνολικά το διαμέρισμα θα έχετε πρόβλημα. Αν το πρόβλημα θα είναι προσωρινό τότε κάνε υπομονή μέχρι να διορθωθεί, δεν αξίζει να δώσεις πολλα λεφτά για σωματα που θα τα έχεις 2-3 μήνες πχ. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 433
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/10/2021 στις 8:18 ΠΜ, papoys1 είπε

 

Η χειρότερη και πιο ακατάλληλη πηγή θέρμανσης είναι το ανοιχτό τζάκι. Τόννους ξύλα (ευτυχώς δικά μου) ζέστη 0 το μόνο που θυμάμαι μπριζόλες - παιδάκια.😇

Το κατήργησα και για πλάκα έβαλα μία ξυλόσομπα νεου τύπου που βρήκα σε προσφορά 150 ευρώ. Ρε παιδιά νοιώθω ηλίθιος για τα ξύλα που είχα κάψει τόσα χρόνια τζάμπα στο τζάκι.Με λιγότερα ξύλα σβηστό καλοριφέρ φυσικά δεν στέκεσαι. Πρέπει να ανοίξεις παράθυρο. Έχει και φούρνο για ψήσιμο.

εμας ετυχε σε χρονια που ειχαμε παγετό από νοέμβρη μεχρι μάρτιο, ζεστη μονο στο σαλόνι είχε. μετα βαλαμε λεβητα με ξυλα αλλα οταν ειχε πολύ κρυο αναβαμε και τζακι. πέρυσι που δεν ειχε τόσο κρυο λέβητα αναβα λίγο το βραδακι και τη μέρα σιγοκαιγε το τζακι. φετος μετακομίσαμε σε άλλη περιοχή επίσης με κρυο και είμαστε σε σπίτι με ενοικιο, δεν εχει κλιματιστικό, δε μπορουμε να βαλουμε σόμπα, επιλογη μόνο πετρέλαιο (τα αλλα διαμερισματα εχουν φυσικο αεριο αλλά οχι το δικό μας) ή/και σώματα λαδιού. εχει ξυλινο πάτωμα και δεν παίζει να βαλω σομπες οποιουδηποτε τυπου

Επεξ/σία από velociraptoras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανοιχτο τζακι εχει μοναδικο σκοπο την ψυχαγωγια(;) των ανθρωπων

Για να ζεστανει πρεπει να εισαι πολυ κοντα του,και ετσι να εισπραττεις και ολα τα σωματιδια στο αναπνευστικο σου

Τωρα αν καποιος ειναι επαρχια και εχει δωρεαν τα ξυλα, μπορει να εχει οικονομικο νοημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 
στο σπίτι που νοικιάζουμε προς το παρόν, δεν έχουμε την επιλογή πετρελαίου και σαν θέρμανση έχουμε air condition.
Το θέμα είναι ότι ψάχνω κάτι για το μπάνιο, αερόθερμο ή σομπάκι, γιατί έχω πλέον νεογέννητο και είναι κρύο για το μωρό.
Έχετε να μου προτείνετε κάτι που να μην καίει τα όσα του;
Πριν τα air condition, για ένα μικρό διάστημα, είχα την kumtel και μου απογείωνε τον λογαριασμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Brashida είπε

Βασίλη δεν θέλω απαραίτητα να ζεστάνω και το τελευταίο τετραγωνικό έστω το μισό είναι αρκετό (εκεί όπου κοιμόμαστε)... προσωρινό όταν. Λέω Εννοώ έχουμε κανονικά λέβητα με ξύλα απλά λόγω κάποιας βραχυκυκλωσης κ.λ.π θα αργήσει να φτιαχτεί οπότε σκεφτόμουν μια σόμπα πχ χαλαζία ή κάτι απλό χωρίς ιδιαίτερη εγκατάσταση..ερκοντισιον, σόμπες καινούργιου τύπου  κλπ δεν θέλω αλλά δεν έχω ανάγκη αυτό που χρειάζομαι είναι μια προσωρινή λύση 

Αν μιλάς για προσωρινή λύση, τότε πάρε τους οικονομικότερους θερμοπομπούς με θερμοστάτη που θα βρεις:
https://www.skroutz.gr/c/1501/thermopompoi-convectors/f/772522/ilektronikos-thermostatis.html?o=θερμοπομπός

Έναν για κάθε δωμάτιο.

Πχ:
https://www.skroutz.gr/s/16135332/Rohnson-R-019-TURBO-Επιδαπέδιος-Θερμοπομπός-2300W-με-Ηλεκτρονικό-Θερμοστάτη.html
ή
 https://www.skroutz.gr/s/25730334/Xiaomi-Mi-Smart-Space-Heater-S-Επιδαπέδιος-Θερμοπομπός-2200W-με-Ηλεκτρονικό-Θερμοστάτη-και-WiFi.html?from=best_sellers_tag (αν και διαβάζω στα σχόλια ότι ο θερμοστάτης δε λειτουργεί σωστά)

27 λεπτά πριν, itsathina είπε

Έχετε να μου προτείνετε κάτι που να μην καίει τα όσα του;

Όχι, τίποτα. Όλα καίνε, εκτός από το air condition. Πάρε ό,τι προτείνω στον από πάνω, αλλά όχι για οικονομία (θα καίει), αλλά για φυσική ζέστη σαν του καλοριφέρ.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, itsathina είπε

Καλησπέρα, 
στο σπίτι που νοικιάζουμε προς το παρόν, δεν έχουμε την επιλογή πετρελαίου και σαν θέρμανση έχουμε air condition.
Το θέμα είναι ότι ψάχνω κάτι για το μπάνιο, αερόθερμο ή σομπάκι, γιατί έχω πλέον νεογέννητο και είναι κρύο για το μωρό.
Έχετε να μου προτείνετε κάτι που να μην καίει τα όσα του;
Πριν τα air condition, για ένα μικρό διάστημα, είχα την kumtel και μου απογείωνε τον λογαριασμό.

Αεροθερμα μπάνιου 

https://www.skroutz.gr/c/1499/Aerotherma/f/773820/mpaniou.html

Επεξ/σία από renaultclioV
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη για microboiler? Το πρότειναν σε φίλη με κόστος χίλια ευρώ εγκατάσταση, τι παίζει με αυτά; της είπαν νομίζω μηχάνημα σε κάθε καλοριφέρ; τι καίνε αυτά; δουλειά κάνουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, DjTony είπε

Γνώμη για microboiler? Το πρότειναν σε φίλη με κόστος χίλια ευρώ εγκατάσταση, τι παίζει με αυτά; της είπαν νομίζω μηχάνημα σε κάθε καλοριφέρ; τι καίνε αυτά; δουλειά κάνουν; 

Καίνε τον κώλο τους! Όπως και όλες οι συσκευές ωμικής αντίστασης (αερόθερμα, καλοριφέρ λαδιού, θερμοπομποί, λέβητες "ιόντων" κλπ).

ΔΕΝ κάνουν για οικονομία. ΕΙΔΙΚΑ φέτος τον χειμώνα ξεχάστε το. Και γενικά ας προσπερνάμε τέτοιες επιλογές σε τέτοια κόστη. Χίλιες φορές να δώσεις τα 5πλασια για αντλία θερμότητας μια κι έξω, ή λίγα λίγα σε κλιματιστικά.

 Εξαιρούνται τοπικά συστήματα που αποτελούν προσωρινές λύσεις ανάγκης, πχ ένα καλοριφέρ λαδιού να πιάσει το σαλόνι, ένα θερμοπομπό μόνο για το μπάνιο, κλπ.

ΕΙΔΙΚΑ στο μπάνιο, ΠΡΟΣΟΧΗ στην ασφάλεια των ηλεκτρικών μερών, ΜΑΚΡΥΑ από νερά!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως θα ξαναπω για αερόθερμο , τουλάχιστον να φυσά το ζεστό αέρα χαμηλά να μη χάνεται ψηλά η θερμότητα , βάλτε και νυχτερινό μπας και γλυτώσετε και απο εκεί 3-5 το μεσημέρι

ή αν έχετε υγρασία κανα αφυγραντήρα με ζεόλιθο σε χαμηλή σκάλα 300w να σπάει κάπως...δεν ζεσταίνει το χώρο φυσικά (κανα βαθμό μαξ) ,αλλά παλεύεται το κρύο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

πάντως θα ξαναπω για αερόθερμο , τουλάχιστον να φυσά το ζεστό αέρα χαμηλά να μη χάνεται ψηλά η θερμότητα

Εγώ πάντως όσα αερόθερμα έχω δει από κοντά, κάνουν δουλειά της πλάκας σε σχέση με θερμοπομπούς. Ούτως ή άλλως και οι θερμοπομποί τον κρύο αέρα από χαμηλά "απαγάγουν", ζεσταίνουν και βγάζουν, άρα δε νομίζω ότι ο αέρας των αερόθερμων προς τα χαμηλά προσφέρει κάτι καλύτερο στο σύνολο. Άσε που και πολλών οι γρίλιες κι αυτές προς τα κάτω κοιτάζουν/κατευθύνουν τον αέρα.

Συν την ενδεχόμενη βαβούρα των ανεμιστήρων από αερόθερμα έναντι της απόλυτης ησυχίας του θερμοπομπού...

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Εγώ πάντως όσα αερόθερμα έχω δει από κοντά, κάνουν δουλειά της πλάκας σε σχέση με θερμοπομπούς. Ούτως ή άλλως και οι θερμοπομποί τον κρύο αέρα από χαμηλά "απαγάγουν", ζεσταίνουν και βγάζουν, άρα δε νομίζω ότι ο αέρας των αερόθερμων προς τα χαμηλά προσφέρει κάτι καλύτερο στο σύνολο. Άσε που και πολλών οι γρίλιες κι αυτές προς τα κάτω κοιτάζουν/κατευθύνουν τον αέρα.

Συν την ενδεχόμενη βαβούρα των ανεμιστήρων από αερόθερμα έναντι της απόλυτης ησυχίας του θερμοπομπού...

Συμφωνώ και επαυξάνω η ζέστη που βγάζει ο θερμοπομπός ειδικά αν έχεις κάποιον σύγχρονο με θερμοστάτη είναι μια κλάση πάνω από την ζέστη που βγάζει το καλύτερο αερόθερμο.

Ακόμα και σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες(μένω Φλώρινα) ο θερμοπομπός κάνει ένα δωμάτιο 25τμ να έχει πολύ καλή ζεστή ατμόσφαιρα και να κοιμούνται άνετα μεγάλοι αλλά και μωρά. Το μόνο κακό όπως πολλοί προείπαν είναι τα χρήματα που θα κάψεις σε συνθήκες σφοδρού κρύου αλλά αυτό ρυθμίζεται θα έναν μετρητή πάνω στην μπρίζα ώστε να μην βρεθείς προ εκπλήξεως.

Για το μπάνιο που γράφουνε πολλοί αν έχεις σύγχρονο θερμοπομπό λογικά θα έχει προστασία νερού δλδ είναι ανθεκτικός σε υδρατμούς εννοείται δεν το βάζουμε κάπου που πετάγονται νερά...

Επεξ/σία από tolious
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tolious είπε

Συμφωνώ και επαυξάνω η ζέστη που βγάζει ο θερμοπομπός ειδικά αν έχεις κάποιον σύγχρονο με θερμοστάτη είναι μια κλάση πάνω από την ζέστη που βγάζει το καλύτερο αερόθερμο.

Ακόμα και σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες(μένω Φλώρινα) ο θερμοπομπός κάνει ένα δωμάτιο 25τμ να έχει πολύ καλή ζεστή ατμόσφαιρα και να κοιμούνται άνετα μεγάλοι αλλά και μωρά. Το μόνο κακό όπως πολλοί προείπαν είναι τα χρήματα που θα κάψεις σε συνθήκες σφοδρού κρύου αλλά αυτό ρυθμίζεται θα έναν μετρητή πάνω στην μπρίζα ώστε να μην βρεθείς προ εκπλήξεως.

Για το μπάνιο που γράφουνε πολλοί αν έχεις σύγχρονο θερμοπομπό λογικά θα έχει προστασία νερού δλδ είναι ανθεκτικός σε υδρατμούς εννοείται δεν το βάζουμε κάπου που πετάγονται νερά...

Αν δεν έχεις πολύ καλή μόνωση, δεν ζεσταινεις με τίποτα 25τμ με καμία συσκευή ηλεκτρικής αντίστασης. 

Το αερόθερμο διαδίδει ευκολότερα και ταχύτερα την θερμότητα στον χώρο αλλά αν έχεις την ίδια αποδιδόμενη ισχύ σε οποιαδήποτε συσκευή τότε θα έχει το ίδιο θερμικό αποτέλεσμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2021 στις 9:31 ΜΜ, DownUNDERground είπε

Εγώ πάντως όσα αερόθερμα έχω δει από κοντά, κάνουν δουλειά της πλάκας σε σχέση με θερμοπομπούς. Ούτως ή άλλως και οι θερμοπομποί τον κρύο αέρα από χαμηλά "απαγάγουν", ζεσταίνουν και βγάζουν, άρα δε νομίζω ότι ο αέρας των αερόθερμων προς τα χαμηλά προσφέρει κάτι καλύτερο στο σύνολο. Άσε που και πολλών οι γρίλιες κι αυτές προς τα κάτω κοιτάζουν/κατευθύνουν τον αέρα.

Συν την ενδεχόμενη βαβούρα των ανεμιστήρων από αερόθερμα έναντι της απόλυτης ησυχίας του θερμοπομπού...

Σε χωρο χωρις θερμανση ηθελα μια θερμαντικη συσκευη που να με ζεσταινει αμεσα εστω τοπικα, στο σημειο που θα καθομαι! Εκει θα πηγαινα για 30-40λ την ημερα οποτε δεν θα αξιζε να το ζεστανω κανονικα..

Στην αρχη δοκιμασα σομπα χαλαζια ακυρη-ανωμαλη θερμανση!

Μετα δοκιμασα θερμοπομπο.Εκανε δουλεια με καποια καθυστερηση αλλα και με μεγαλυτερη καταναλωση!

Τελος οπου θεωρω και κορυφη σε σχεση με την καταναλωση του αλλα και για την αμεσοτητα του ειναι το αεροθερμο! Βεβαια κοροιδευει στην αρχη γιατι αν κανεις την κινηση και το κλεισεις κρυωνει γρηγορα ο χωρος αλλα για την περιπτωση μου δεν υπαρχει κατι καλυτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...