Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για θέρμανση για το χειμώνα


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάμε πάλι από την αρχή, δε ξέρω πόσα άλλαξαν φέτος αλλά η ερώτηση μου είναι απλή, με εξαίρεση το κλιματιστικό τι αποδίδει καλύτερα όλων στα 500w ή λιγότερο? 

Πέρισυ ένας είχε πει για μία σομπίτσα αλλά αυτή χτύπαγε σε συγκεκριμένη κατεύθυνση κάτι που δε βολεύει πολύ, υπάρχει τίποτα για όλο το χώρο έστω και σε μικρή απόσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 433
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Πάμε πάλι από την αρχή, δε ξέρω πόσα άλλαξαν φέτος αλλά η ερώτηση μου είναι απλή, με εξαίρεση το κλιματιστικό τι αποδίδει καλύτερα όλων στα 500w ή λιγότερο? 

Πέρισυ ένας είχε πει για μία σομπίτσα αλλά αυτή χτύπαγε σε συγκεκριμένη κατεύθυνση κάτι που δε βολεύει πολύ, υπάρχει τίποτα για όλο το χώρο έστω και σε μικρή απόσταση?

Δωσε λιγες παραπάνω πληροφορίες πχ πόσα τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

aizen τα είπαμε και πέρσι. Λόγω του χώρου που έχεις καθώς και του τραγικού επιπέδου υγρασίας που πιάνεις τον χειμώνα, το AC είναι μονόδρομος. Βάλε δόσεις για ένα φθηνό, και συνεννοήσου με την σπιτονοικοκυρά (είτε να δώσει τα μισά και να της μείνει όταν φύγεις μετά από χρόνια, είτε να μην δώσει τπτ και να το πάρεις μαζί σου όταν φύγεις).

Αν δεν δέχεται τπτ πάρε φορητό. Δεν υπάρχουν ημίμετρα, παίζεις με την υγεία σου ΠΑΛΙ.

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Dante80 είπε

aizen τα είπαμε και πέρσι. Λόγω του χώρου που έχεις καθώς και του τραγικού επιπέδου υγρασίας που πιάνεις τον χειμώνα, το AC είναι μονόδρομος. Βάλε δόσεις για ένα φθηνό, και συνεννοήσου με την σπιτονοικοκυρά (είτε να δώσει τα μισά και να της μείνει όταν φύγεις μετά από χρόνια, είτε να μην δώσει τπτ και να το πάρεις μαζί σου όταν φύγεις).

Αν δεν δέχεται τπτ πάρε φορητό. Δεν υπάρχουν ημίμετρα, παίζεις με την υγεία σου ΠΑΛΙ.

Η υγεία μου δε τέθηκε σε κίνδυνο πέρισυ αλλά έχασα πολλά λεφτά με τη σόμπα που είχα και αυτό θέλω να το αποφύγω. Οτιδήποτε και να πάρω θέλω να προσφέρει κάτι έστω στα 500w.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά η παρατεταμένη υγρασία (βγάλε απ' έξω την εμφανή μούχλα που είχες μέσα στο σπίτι για καιρό) δεν κάνει καλό στην υγεία. Ειδικά σε βάθος χρόνου.

Πάρε AC, θα σου είναι χρήσιμο και το καλοκαίρι. Δεν υπάρχει εναλλακτική στην περίπτωσή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά η παρατεταμένη υγρασία (βγάλε απ' έξω την εμφανή μούχλα που είχες μέσα στο σπίτι για καιρό) δεν κάνει καλό στην υγεία. Ειδικά σε βάθος χρόνου.

Πάρε AC, θα σου είναι χρήσιμο και το καλοκαίρι. Δεν υπάρχει εναλλακτική στην περίπτωσή σου.

Αυτό το φορητό είπαμε είναι χειρότερο σε όλα?

Είχα δει αυτή τη πρόταση πέρσι αλλά την αγνόησα γιατι κάτι ήταν λάθος μαζί του.

Υπάρχουν πολλοί λόγοι που δε θέλω να πάρω κανονικό αλλά ίσως έπαιρνα φορητό αν μπορεί να κάνει αυτό που θέλω. Καλή θέρμανση σε πολύ χαμηλά wat, μόνο αυτό με ενδιαφέρει. Δε ξέρω τι διαφορά έχει από το κανονικό.

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Αυτό το φορητό είπαμε είναι χειρότερο σε όλα?

Είχα δει αυτή τη πρόταση πέρσι αλλά την αγνόησα γιατι κάτι ήταν λάθος μαζί του.

Υπάρχουν πολλοί λόγοι που δε θέλω να πάρω κανονικό αλλά ίσως έπαιρνα φορητό αν μπορεί να κάνει αυτό που θέλω. Καλή θέρμανση σε πολύ χαμηλά wat, μόνο αυτό με ενδιαφέρει. Δε ξέρω τι διαφορά έχει από το κανονικό.

 

Το φορητό είναι σε όλα χειρότερο.

Θα βάλεις κανονικό, μέχρι και τρύπα στον τοίχο έχεις έτοιμη (η οποία κλείνει αεροστεγώς με σιλικόνη αφού περάσει η σωλήνα του κλειστού κυκλώματος και δεν μπορούν να περάσουν μυρμηγκιά μέσα). Στο φορητό θα έχεις θέμα με ανοιχτή τρύπα στο μπαλκόνι.

Δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική στο perf/watt όσον αφορά το κλιματιστικό για την περίπτωσή σου.

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα για μεγάλη υγρασία.

Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται πρώτα απ' όλα αφυγραντήρας με ζεόλιθο:
https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/f/698106/me-zeolitho-desiccant.html?from=autocomplete&o=αφυγραντηρας+με+ζεολιθο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Η υγεία μου δε τέθηκε σε κίνδυνο πέρισυ αλλά έχασα πολλά λεφτά με τη σόμπα που είχα και αυτό θέλω να το αποφύγω. Οτιδήποτε και να πάρω θέλω να προσφέρει κάτι έστω στα 500w.

1. υγρασία και μούχλα δεν κάνουν άμεσα ζημιά , με τον καιρό γίνεται , ήδη επιβαρύνθηκες ένα χειμώνα

2. τα λεφτά που έχασες με τη σόμπα , το ίδιο θα τα χάσεις με οποιαδήποτε συσκευή ρεύματος πλην κλιματιστικού

3. αφυγραντήρα απαραίτητα αν έχεις τόση υγρασία και δε μπορείς να κάνεις μονώσεις κτλ , υπόψιν με ζεόλιθο καίνε παραπάνω αλλά βγάζουν μια πολύ μικρή θερμότητα λόγω τρόπου λειτουργίας (δεν αντικαθιστά μέσο θέρμανσης)

4. σόμπα υγραερίου είναι η μόνη εναλλακτική αν δε θες κλιματιστικό

5. ηλεκτρικό υπόστρωμα για το βράδυ

Spoiler

6. βάλε νυχτερινό αν δεν έχεις και κάνε σήμερα αίτηση στα online/enter της ΔΕΗ για να γλυτώσεις ρήτρες

αν είσαι σε σταθερό πρόγραμμα αγνόησε το παραπάνω

παπάντζα στυλ πάρε λαδιού ξυδιού αερόθερμο κτλ και ζεσταίνεσαι και δεν καίει ρεύμα , δεν υπάρχει , θα το ξαναδείς στο λογαριασμό σου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα, θα ήθελα τα φώτα σας όντας άσχετος με το θέμα και με το ψάξιμο στο skroutz ψιλοχάθηκα.

Είμαστε σε σπίτι τελευταίου ορόφου (4ου) το οποίο είναι μόνο βορεινό (το καλοκαίρι θερμοκήπιο και το χειμώνα igloo).

Έχοντας ως δεδομένο ότι αν δεν ανοίξει κάποιος άλλος στην πολυκατοικία το καλοριφέρ θα κάψω μία ώρα πετρέλαιο μόνο και μόνο για να φτάσει στον τελευταίο όροφο, κι έχοντας στο σπίτι μωρό 4 μηνών ψάχνω μια λύση (μάλλον θερμοπομπός) για να το βάλω στο δωμάτιο του μωρού και να έχει συνεχόμενη ζεστασιά εκεί κατά τους χειμερινούς μήνες. Και να μπορώ να το μεταφέρω και στο σαλόνι π.χ. κατά τη διάρκεια που δεν κοιμάται.

Κοιτούσα σε Nobo. Έχετε να προτείνετε κάποιον συγκεκριμένο;

Ή μήπως λόγω της άγνοιας μου επί του θέματος θα ήταν προτιμότερη κάποια άλλη λύση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, bill_viper είπε

Κοιτούσα σε Nobo. Έχετε να προτείνετε κάποιον συγκεκριμένο;

Ή μήπως λόγω της άγνοιας μου επί του θέματος θα ήταν προτιμότερη κάποια άλλη λύση;

2 κλιματιστικά με δόσεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, bill_viper είπε

Καλημέρα στην παρέα, θα ήθελα τα φώτα σας όντας άσχετος με το θέμα και με το ψάξιμο στο skroutz ψιλοχάθηκα.

Είμαστε σε σπίτι τελευταίου ορόφου (4ου) το οποίο είναι μόνο βορεινό (το καλοκαίρι θερμοκήπιο και το χειμώνα igloo).

Έχοντας ως δεδομένο ότι αν δεν ανοίξει κάποιος άλλος στην πολυκατοικία το καλοριφέρ θα κάψω μία ώρα πετρέλαιο μόνο και μόνο για να φτάσει στον τελευταίο όροφο, κι έχοντας στο σπίτι μωρό 4 μηνών ψάχνω μια λύση (μάλλον θερμοπομπός) για να το βάλω στο δωμάτιο του μωρού και να έχει συνεχόμενη ζεστασιά εκεί κατά τους χειμερινούς μήνες. Και να μπορώ να το μεταφέρω και στο σαλόνι π.χ. κατά τη διάρκεια που δεν κοιμάται.

Κοιτούσα σε Nobo. Έχετε να προτείνετε κάποιον συγκεκριμένο;

Ή μήπως λόγω της άγνοιας μου επί του θέματος θα ήταν προτιμότερη κάποια άλλη λύση;

Δε μας είπες ποιος είναι ο σκοπός σου. Οικονομία ή φυσική ζέστη; Για το πρώτο παίρνεις air condition. Για το δεύτερο θερμποπομπό, τον φθηνότερο που θα βρεις με ηλεκτρονικό θερμοστάτη που θα λειτουργεί σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...