Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για θέρμανση για το χειμώνα


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

Δε μας είπες ποιος είναι ο σκοπός σου. Οικονομία ή φυσική ζέστη; Για το πρώτο παίρνεις air condition. Για το δεύτερο θερμποπομπό, τον φθηνότερο που θα βρεις με ηλεκτρονικό θερμοστάτη που θα λειτουργεί σωστά.

Ποιος είναι ο ορισμός της φυσικής ζέστης; 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 433
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ποιος είναι ο ορισμός της φυσικής ζέστης; 🤔

Μίλησε κανείς για ορισμό; Υποκειμενικό είναι το θέμα. Η γνώμη μας ζητήθηκε. Οι θερμοπομποί είναι ό,τι πιο κοντινό στα συμβατικά καλοριφέρ σε αίσθηση ζεστασιάς να το πω έτσι.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A/C Για πιο οικονομική ζέστη,θερμοπομπούς nobo ειχα δυο για μια πενταετία εξαιρετική ζέστη, αλλα προσοχή στην δεή μην γίνεις μέτοχος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2021 στις 5:02 ΜΜ, korakios είπε

ναι αλλά δεν το παλεύω έχει πολύ ζέστη και το έβαλα κάτω απο το στρώμα τελικά (αλλά συνέχεια ανοιχτό)
αν βρεις κάποιο με πολλές σκάλες ή ακόμα καλύτερα ροοστάτη (δεν ξέρω αν βγαίνουν) και η πρώτη να είναι τέρμα χαμηλή , μετρά

εγώ πήρα ένα φθηνό με 8€ με τρεις σκάλες

Το υπόστρωμα μπαίνει κάτω από σεντονι,όχι κάτω από στρώμα,δέχεται πολύ βάρος,προσοχή μη γίνετε φλαμπέ...Η θερμοκρασιά ρυθμίζεται με σκάλες στο διακόπτη,1,2,3,και για ασφάλεια υπάρχουν και αυτά που σβήνουν αυτόματα μετα 4 ώρες.Μην αγοράζετε  κινεζιές φτηνιάρικες,υπάρχουν καλύτερα ποιοτικά και ασφαλέστερα,με 25-45 ευρώ,πχ medisana.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gina57 είπε

Το υπόστρωμα μπαίνει κάτω από σεντονι,όχι κάτω από στρώμα,δέχεται πολύ βάρος,προσοχή μη γίνετε φλαμπέ...

καλά , εννοείται πρέπει να είναι επίπεδη η επιφάνεια , καλό που το ανέφερες

χρόνια τώρα δεν έχω κρεβάτι και είμαι φλατ με στρώμα  και δε το σκέφτηκα 😛

8 λεπτά πριν, gina57 είπε

υπάρχουν καλύτερα ποιοτικά και ασφαλέστερα,με 25-45 ευρώ,πχ medisana.

δε με ενδιαφέρει η ασφάλεια (κακώς το ξέρω) , αλλά έψαχνα ένα που να έχει χαμηλή σκάλα (πχ 5W) να μένει συνέχεια ανοιχτό χωρίς όμως να λαμπαδιάζεις . Δε βρήκα ούτε στα ακριβά κάτι και αυτοσχεδίασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, korakios είπε

καλά , εννοείται πρέπει να είναι επίπεδη η επιφάνεια , καλό που το ανέφερες

χρόνια τώρα δεν έχω κρεβάτι και είμαι φλατ με στρώμα  και δε το σκέφτηκα 😛

δε με ενδιαφέρει η ασφάλεια (κακώς το ξέρω) , αλλά έψαχνα ένα που να έχει χαμηλή σκάλα (πχ 5W) να μένει συνέχεια ανοιχτό χωρίς όμως να λαμπαδιάζεις . Δε βρήκα ούτε στα ακριβά κάτι και αυτοσχεδίασα

Να σ΄ενδιαφέρει γιατί έχουν χαθεί περιουσίες,δώσε την απαιτούμενη  προσοχή..(αυτοσχεδιάζεις?🤐)ελπίζω να έχεις γνώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, gina57 είπε

Να σ΄ενδιαφέρει γιατί έχουν χαθεί περιουσίες,δώσε την απαιτούμενη  προσοχή..(αυτοσχεδιάζεις?🤐)ελπίζω να έχεις γνώσεις...

εννοώ το έβαλα κάτω απο το στρώμα γιατί έβγαζε πολύ ζέστη ,δε μόνταρα ηλεκτρική ψησταριά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εφόσον διάβασα όλα τα σχόλια θα παραθέσω και εγώ την άποψη μου όσον αφορά την θέρμανση. Βασικά ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων,πρέπει να καταλάβουμε ότι το κάθε σπίτι έχει τελείως διαφορετικές ανάγκες ψύξης θέρμανσης ειδικά εφόσον όλα μπαίνουν εκτων υστέρων. Εάν το σπίτι το φτιάχναμε τώρα με την ανάλογη μόνωση ενδοδαπεδια θέρμανση με αντλία θερμότητας δεν θα χρειαζόταν ούτε αέριο ούτε αιρκοντίσιον διότι κάποιος έγραψε τι το θες το αιρκοντίσιον βάλε αέριο να ησυχάσεις. Εάν κάποιος  βάλει αέριο το καλοκαίρι πάλι δεν θα χρειαστεί έναν τρόπο να δροσιστεί?? Εγώ πχ νοικιάζω διαμέρισμα 74 τετραγωνικά με 10αρα εξωτερική μόνωση χαμηλοταβανο και ΝΑΙ μπορώ να το θερμανω με αιρκοντίσιον διότι έχω ελάχιστες απώλειες εάν δεν είχε μόνωση εννοείται πως δεν θα με συμφέρε να χρησιμοποιήσω αιρκοντίσιον αλλά φυσικό αέριο διότι θα ξέφευγαν πολύ στο σύνολο οι κιλοβατώρες. Αλλά κανένας δεν κάνει το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ όταν επιλέξει έναν τρόπο θέρμανσης η ψύξης πρέπει να έρθει μηχανολόγος μηχανικός και να σου πει τι ακριβώς καλύπτει τις ανάγκες σου διότι εάν σε μένα βάλω 9αρι αιρκοντίσιον ενώ χρειάζεται 18αρι δεν πα να είναι Α+++ εφόσον δεν θα μπορεί να πιάσει θερμοκρασία θα δουλεύει συνεχόμενα οπότε θα έχεις άσκοπη σπατάλη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταθετω στην παρεα ένα απλο, αλλα ακριβες μετρο συγκρισης κοστους θερμανσης, τωρα που εχουμε εκτοξευση στις τιμες ολων των πηγων ενεργειας. Πηγη ενα excel απο το αμερικανικο υπουργειο ενεργειας, πριν 13 χρονια οταν πρωτοεβαλα πελλετ.

Με ορισμενες παραδοχες που τις εχω προσαρμοσει για την περιπτωση μου,αλλα αλλαζουν για τον καθενα αν χρειαστει(πχ εχω σομπα νερου πελλετ  και εχει βαθμο αποδοσης 91%  και στα κλιματιστικα εχω  υποθεσει cop 4)

Εν ολιγοις,σημερα με τιμη αγορας πελλετ επωνυμου στα 330 ευρω /τοννο ,

το κοστος κιλοβατωρας είναι στα 0,0754 και  για  ισοδυναμο σε ενεργεια με άλλες μορφες ΠΡΕΠΕΙ να   εχει ως εξης.(αν εχει δηλαδη πιο πανω είναι ασυμφορο ως προς το πελλετ,αν πιο κατω συμφεροτερο)

Ηλεκτρικο ρευμα (κλιματιστικα cop 4) 0,302 ευρω/kwh

Πετρέλαιο θερμανσης τιμη λιτρου (σομπα 78%)  0,628 ευρω/λιτρο

Φυσικο αεριο (ατομικος 100% αποδοση) 0,077 ευρω/kwh

Εν ολιγοις, μεχρι να φτασει το ηλεκτρικο ρευμα στα 0,302 (για κλιματιστικα παντα,ΟΧΙ για καλοριφερ λαδιου θερμοπομπους και αλλα ωμικων αντιστασεων θερμαντικα σωματα!!!) τα κλιματιστικα θα ειναι φτηνοτερα για θερμανση μιας και το ΠΡΕΠΕΙ ειναι ακομη μακρια(ελπιζω να παραμεινει!) απο το σημερινο κοστος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, korakios είπε

2 κλιματιστικά με δόσεις

Υπάρχουν κλιματιστικά σε κάθε δωμάτιο (παλιά μεν γιατί το σπίτι που νοικιάζω είναι κατασκευής 2000 οπότε λίγο μετά πρέπει να μπήκαν τα κλιματιστικά). Ωστόσο, δε μου αρέσει η αίσθηση που αφήνουν επειδή ξεραίνουν τον αέρα.
Να σημειώσω υπάρχει κι ένας αφυγραντήρας (20 ή 24 λίτρων δε θυμάμαι) στο δωμάτιο του μωρού.

16 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Δε μας είπες ποιος είναι ο σκοπός σου. Οικονομία ή φυσική ζέστη; Για το πρώτο παίρνεις air condition. Για το δεύτερο θερμποπομπό, τον φθηνότερο που θα βρεις με ηλεκτρονικό θερμοστάτη που θα λειτουργεί σωστά.

Μέχρι τον Ιούλιο-Αύγουστο θα σου απαντούσα ότι δε με ενδιαφέρει το κόστος. Τώρα με τον τελευταίο εκκαθαριστικό και τη ρήτρα αναπροσαρμογής αρχίζω και το κοιτάζω λίγο και αυτό να είμαι ειλικρινής.
Αν πάμε στην περίπτωση του θερμοπομπού υπάρχει κάποια δοκιμασμένη λύση με ηλεκτρονικό θερμοστάτη που λειτουργεί σωστά;

14 ώρες πριν, afelis είπε

A/C Για πιο οικονομική ζέστη,θερμοπομπούς nobo ειχα δυο για μια πενταετία εξαιρετική ζέστη, αλλα προσοχή στην δεή μην γίνεις μέτοχος.

Ευχαριστώ πολύ, μέρος της απάντησης μου υπάρχει στην πρώτη παράθεση του post. Κάποιος συγκεκριμένος Nobo;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Αν πάμε στην περίπτωση του θερμοπομπού υπάρχει κάποια δοκιμασμένη λύση με ηλεκτρονικό θερμοστάτη που λειτουργεί σωστά;

πρέπει να καταλάβεις οτι θα θα τα χρυσοπληρώσεις στο ρεύμα

μπορείς να συννενοηθείς να με ιδιοκτήτη για καινούρια κλιματιστικά

με θερμοστάτη ή όχι , οτιδήποτε θα πάρεις θα καίνε τα kw που αναγράφονται όταν δουλεύουν

αν τα θες επειδή σου αρέσουν οκ, αλλά μη διαβάζει κάποιος και νομίζει οτι με θερμοστάτη δεν καίνε ρεύμα, το ίδιο είναι απλά δεν ασχολείσαι να το ανοιγοκλείνεις εσύ

Spoiler

  

1 λεπτό πριν, bill_viper είπε

ώρα με τον τελευταίο εκκαθαριστικό και τη ρήτρα αναπροσαρμογής αρχίζω και το κοιτάζω λίγο και αυτό να είμαι ειλικρινής.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/

και άργησες, τζάμπα ρήτρες τρως

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Υπάρχουν κλιματιστικά σε κάθε δωμάτιο (παλιά μεν γιατί το σπίτι που νοικιάζω είναι κατασκευής 2000 οπότε λίγο μετά πρέπει να μπήκαν τα κλιματιστικά). Ωστόσο, δε μου αρέσει η αίσθηση που αφήνουν επειδή ξεραίνουν τον αέρα.

 

Αυτό είναι μύθος. Τα κλιματιστικά ξηραίνουν τον αέρα ΜΟΝΟ στη λειτουργία ψύξης τους, υγροποιώντας την εσωτερική υγρασία δια του κρύου αέρα.

Στη λειτουργία ζέστης, τα κλιματιστικά δεν επηρεάζουν την υγρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Στη λειτουργία ζέστης, τα κλιματιστικά δεν επηρεάζουν την υγρασία.

και όμως σε σπίτι κολλητού μου που έχει 1 ον/οφ ac και ένα παλιό inverter είχαν ξεραθεί τα μάτια μου

Δεν ξέρω γιατί γίνεται , μου φαίνεται παράξενο αλλά το έζησα

Βέβαια στην περίπτωση του biil_viber δε θα χρησιμοποιούσε και αφυγραντήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bill_viper είπε

Υπάρχουν κλιματιστικά σε κάθε δωμάτιο (παλιά μεν γιατί το σπίτι που νοικιάζω είναι κατασκευής 2000 οπότε λίγο μετά πρέπει να μπήκαν τα κλιματιστικά). Ωστόσο, δε μου αρέσει η αίσθηση που αφήνουν επειδή ξεραίνουν τον αέρα.
Να σημειώσω υπάρχει κι ένας αφυγραντήρας (20 ή 24 λίτρων δε θυμάμαι) στο δωμάτιο του μωρού.

Μέχρι τον Ιούλιο-Αύγουστο θα σου απαντούσα ότι δε με ενδιαφέρει το κόστος. Τώρα με τον τελευταίο εκκαθαριστικό και τη ρήτρα αναπροσαρμογής αρχίζω και το κοιτάζω λίγο και αυτό να είμαι ειλικρινής.
Αν πάμε στην περίπτωση του θερμοπομπού υπάρχει κάποια δοκιμασμένη λύση με ηλεκτρονικό θερμοστάτη που λειτουργεί σωστά;

Ευχαριστώ πολύ, μέρος της απάντησης μου υπάρχει στην πρώτη παράθεση του post. Κάποιος συγκεκριμένος Nobo;

Εγω ειχα τον NTL 4 T 2000 WATT και τον NTE 4S 1500 WATT.Ισχύει αυτό που σου εγραψαν τα μέλη να  μην γίνεις βασικός μέτοχος της δεη,θέλει προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξαναβάζω τις ελάχιστες χρεώσεις (<1600kw/τετράμηνο) μέρας και νύχτας αντίστοιχα 0,158  0,108

4 ώρες* την ημέρα με 2kw για συμπλήρωμα φυσικά ,όχι κύρια θέρμανση

( *βάζω 4 ώρες μόνο στο 24ωρο για να μην μπλέξουμε μα είναι κάποια ώρα με νυχτερινό και άλλη χρέωση θα έχει , ή έχει θερμοστάτη κτλ )

8*120*0,158=150€ πεταμένα λεφτά στο τετράμηνο για συμπληρωματική θέρμανση

φυσικά 8*120 ήδη τρως 960kw απο το όριο των 1600  που ανεβαίνεις κλίμακα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...