Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για θέρμανση για το χειμώνα


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σόμπα πετρελαίου , αν υπάρχει η υποδομή στην πολυκατοικία (καμινάδα),η ζέστη δεν συγκρίνεται με οτιδήποτε άλλο ,το πλεονέκτημα είναι προφανές, έχεις λεφτά ; βάζεις πετρέλαιο , δεν πατάς το κουμπί (αέριο-κλιματιστικό) και μετά χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο όταν έρχεται ο λογαριασμός, μπετονάκι 12 λίτρα περίπου 14 ευρώ ανάλογα που βρίσκεσαι.

Επεξ/σία από Molpadia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 433
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 λεπτά πριν, zmichalakis είπε

Δεν αντιλήφθηκα κάποια μυρωδιά αν για αυτό μιλάμε. Τώρα περί κόστους, δεν είναι το κύριο ζητούμενό μου, αλλά σίγουρα θα είναι καλύτερα από άποψη ελέγχου, μιας και βλέπεις απτά τα αποτλέσματα και δε σου σκάει ξαφνικα το μπουγιουρντί! 

Θα φανεί στην πορεία πάντως. Πρώτη φορά δουλεύω σόμπα βέβαια και συνήθως αν δεν έχω δοκιμάσει κάτι εκτενώς δεν εκφέρω γνώμη. ΑΠλά γνώμη μου είναι οτι γενικά η θέρμανση με αέρα δεν είναι καλή για τα γούστα τουλάχιστον.

Δεκτον,εφοσον δεν ειναι το κυριο ζητουμενο σου η οικονομια.

Πληροφοριακα, η θερμανση απο τη σομπα υγραεριου θα σου κοστιζει με σημερινη τιμη 10κιλης φιαλης στα 18 ευρω , 0,132 ευρω/kwh ...την ιδια στιγμη που τα κλιματιστικα(με cop 4) θα σου προσφερουν θερμανση με 0,0755 ευρω/kwh.

Oσο για τον αερα,περα απο την επικινδυνοτητα της ανοιχτης φλογας,το οξυγονο που καιγεται χρειαζεται κατα διαστηματα ανανεωση,δηλαδη εξαερισμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Specs είπε

Δεκτον,εφοσον δεν ειναι το κυριο ζητουμενο σου η οικονομια.

Πληροφοριακα, η θερμανση απο τη σομπα υγραεριου θα σου κοστιζει με σημερινη τιμη 10κιλης φιαλης στα 18 ευρω , 0,132 ευρω/kwh ...την ιδια στιγμη που τα κλιματιστικα(με cop 4) θα σου προσφερουν θερμανση με 0,0755 ευρω/kwh.

Oσο για τον αερα,περα απο την επικινδυνοτητα της ανοιχτης φλογας,το οξυγονο που καιγεται χρειαζεται κατα διαστηματα ανανεωση,δηλαδη εξαερισμο.

Ναι ισχύει το γνωρίζω για τον εξαερισμό. Πήρα και έναν βομβητή που χτυπάει αν έχω καταλάβει σωστά όταν υπάρχει επικινδυνότητα έλλειψης οξυγόνου. Βέβαια το καλό είναι πως η σόμπα θα είναι μόνο στο σαλόνι δηλαδή σχετικά μεγάλο χώρο.

Τα κλιματιστικά μου είναι του 2016 οπότε δε νομίζω να είναι τόσο καλά και αποδοτικά. Είναι βέβαια σίγουρα inverter της hitachi όλα.

Θα δείξει ο καιρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, zmichalakis είπε

Ναι ισχύει το γνωρίζω για τον εξαερισμό. Πήρα και έναν βομβητή που χτυπάει αν έχω καταλάβει σωστά όταν υπάρχει επικινδυνότητα έλλειψης οξυγόνου. Βέβαια το καλό είναι πως η σόμπα θα είναι μόνο στο σαλόνι δηλαδή σχετικά μεγάλο χώρο.

Τα κλιματιστικά μου είναι του 2016 οπότε δε νομίζω να είναι τόσο καλά και αποδοτικά. Είναι βέβαια σίγουρα inverter της hitachi όλα.

Θα δείξει ο καιρός.

Γιατί τί διαφορετικό κάνουν τώρα σε σχέση με το 2016, και του 2000 να ήταν, πάλι οικονομία θα σου έκαναν -> βασίζονται στην "άντληση" θερμότητας από το εξωτερικό περιβάλλον, στο εσωτερικό και το ρεύμα το καις δεν το καις για θέρμανση, αλλά για να αντλήσεις. Εντάξει, να μην έχει COP 4 να έχει 3.2, ΟΚ!
Όσον αφορά την σόμπα υγραερίου, πέρα από την ποιότητα, είναι και θέμα ασφάλειας. Προσωπικά αρνούμαι την ύπαρξη φιάλης υγραερίου σε εσωτερικό χώρο, εκτός αν μιλάμε για 1 και μοναδικό γκαζάκι, του 1 λίτρου (ούτε καν ανταλλακτικό!!!).
Μια διαρροή να σου κάτσει, πάει αυτό και κάθεται χαμηλά, γίνεται ένας σπινθήρας (πχ βραχυκυκλώνει τυχαία, το πλυντήριο πιάτων ή το ψυγείο ή οτιδήποτε!) και ΜΠΟΥΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σε ολους , μου εχει δημιουργηθει κ μενα η αναγκη για προσωρινη θερμανση σε δωματιο 10τ.μ. Στην ουσια θελουμε να ζεσταινουμε υγιεινα κ οικονομικα κατα προτιμιση τον χωρο για μετα το μπανιο του μωρου. Κλιματιστικο υπαρχει αλλα δεν θελουμε να το αναβουμε γτ τα φιλτρα δεν ειναι παντα καθαρα οσο κ να τα καθαριζεις κ επισης ο αερας ξηραινετε. Καλοριφερ δεν θελουμε να βαλουμε για να μην ανεβει η θερμοκρασια στο υπολοιπο σπιτι , οποτε σκεφτομασταν για κονβεκτορα με τεχνολογια MICA ειναι καλη λυση; Επισης αν καποιο μοντελο ειναι αξιοπιστο κ το συστηνετε παραθεστε το. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον χώρο που θέλεις θερμοπομπός 1500 watt nobo δοκιμασμένος, 7 χρόνια εγγύηση με ηλεκτρονικό θερμοστάτη γλυκειά ζέστη παρόμοια του καλοριφέρ,και το κυριότερο δεν ξηραίνει τον αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδες με τα νεα δεδομενα ΔΕΗ οπως εχω αναφερει ψαχνομαι.

Χρησιμοποιω το βραδυ εναν xiaomi θερμοπομπος, τελειος σε αισθηση, αλλα δε ξερω ποσο να καιει... ειναι 2000w, για να κραταει σταθερη την θερμοκρασια κοντα στους 20 βαθμους, υπολογιζω πως δε καιει συνεχεια, αλλα κοντα στα 800-1000w; Ειναι σωστος ο υπολογισμος; Αν τον βαλω στους 26 βαθμους, γινεται φουρνος που πεθαινεις, αρα στους 20 που το βαζω, σιγουρα δε καιει 2000. 

Και το τελικο ερωτημα, να τον σουταρω και να βαλω κλιματιστικο; (λογω ΔΕΗ αλλιως ειμαι 100% ικανοποιημενος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, booogieman είπε

να τον σουταρω και να βαλω κλιματιστικο;

Με το κλιματιστικο θα καις το πολυ 1/4 απο το xiaomi.

Αναλογως της χρησης η αποσβεση ποτε θα γινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Με το κλιματιστικο θα καις το πολυ 1/4 απο το xiaomi.

Αναλογως της χρησης η αποσβεση ποτε θα γινει...

Θα καιω δλδ 250w με το 9αρι; Με το xiaomi οπως ειπα υπολογισα γυρω στα 800-1000...

Το βαζω κανα 10ωρο την μερα, αν ειναι ετσι πρεπει να βαλω σημερα το 9αρι. Υπαρχει καμια προταση για καινουριο οικονομικο; Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, booogieman είπε

Θα καιω δλδ 250w με το 9αρι; Με το xiaomi οπως ειπα υπολογισα γυρω στα 800-1000...

Το βαζω κανα 10ωρο την μερα, αν ειναι ετσι πρεπει να βαλω σημερα το 9αρι. Υπαρχει καμια προταση για καινουριο οικονομικο; Ευχαριστω

Μπες εδω και ριξε το ερωτημα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Υπαρχει ενα δωματιο στο σπιτι, με ανημπορο κατακοιτο δικο μου ανθρωπο.
Ενταξει, παπλωματα και γενικως ζεστα κλίνοσκεπασματα θα παιξουν.
Αλλα σκεφτομαι για τον χειμωνα, επειδη ακριβως δεν ειμαστε για να μας στησει στον τοιχο η δεη,
να βαλω στο δωματιο, ενα μικρο ηλεκτρικο καλοριφερακι 1200 βατ, με το θερμοστατη καπου στη μεση,
ισα να σπαει το κρυο στο δωματιο.
Αυτο, να ειναι αναμενο, σχεδον ολη μερα, σβηστο τη νυχτα.
Δεν μπορω να σκεφτω κατι οικονομικοτερο, που να μην θελει αλλα εξοδα/επενδυσεις.
Το μικρο καλοριφερακι, θα καψει ρευμα, αλλα ελπιζω σχετικα λιγοστο, ισα να σπαει το κρυο οπως ειπα, ο χωρος να μην ειναι πολυ κρυος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το δωμάτιο ειναι εως 16 τ.μ. συνιστώ θερμοπομπό nobo 1.500 watt, με ηλεκτρονικό θερμοστάτη,δοκιμασμένη λύση 5 σερί χρόνια γλυκιά ζεστη παρόμοια με καλοριφέρ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mindreader είπε

Υπαρχει ενα δωματιο στο σπιτι, με ανημπορο κατακοιτο δικο μου ανθρωπο.
Ενταξει, παπλωματα και γενικως ζεστα κλίνοσκεπασματα θα παιξουν.
Αλλα σκεφτομαι για τον χειμωνα, επειδη ακριβως δεν ειμαστε για να μας στησει στον τοιχο η δεη,
να βαλω στο δωματιο, ενα μικρο ηλεκτρικο καλοριφερακι 1200 βατ, με το θερμοστατη καπου στη μεση,
ισα να σπαει το κρυο στο δωματιο.
Αυτο, να ειναι αναμενο, σχεδον ολη μερα, σβηστο τη νυχτα.
Δεν μπορω να σκεφτω κατι οικονομικοτερο, που να μην θελει αλλα εξοδα/επενδυσεις.
Το μικρο καλοριφερακι, θα καψει ρευμα, αλλα ελπιζω σχετικα λιγοστο, ισα να σπαει το κρυο οπως ειπα, ο χωρος να μην ειναι πολυ κρυος.

Κλιματιστικό. Ένα tcl ή haier.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mindreader είπε

να βαλω στο δωματιο, ενα μικρο ηλεκτρικο καλοριφερακι 1200 βατ, με το θερμοστατη καπου στη μεση,
ισα να σπαει το κρυο στο δωματιο.
Αυτο, να ειναι αναμενο, σχεδον ολη μερα, σβηστο τη νυχτα.
Δεν μπορω να σκεφτω κατι οικονομικοτερο, που να μην θελει αλλα εξοδα/επενδυσεις.

Όλο τον φετινό χειμώνα τον έβγαλα με ένα 9αρι inverter, που καλούνταν θα θερμάνει ενιαίο ισόγειο χώρο 25τμ. (σε πολυκατοικία του 1985) στο κέντρο της Αθήνας. Κουφώματα αλουμινίου, παλαιάς όμως γενιάς (πολύ παλαιάς, για την ακρίβεια). Το κλιματιστικό ήταν συνδεδεμένο σε "έξυπνη" πρίζα, προκειμένου να παρακολουθώ καταναλώσεις. Στο 8ωρο (φυσιολογικά κρύα Αθήνας) είχα κατανάλωση έως 1-1.2kWh ημερησίως. Στα χιόνια δε, έδωσε 2-2.2kWh ημερησίως. 

Ελπίζω να σας βοήθησα κάπως. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...