Προς το περιεχόμενο

Helium mining


Danvor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες, βλέπω τώρα τελευταία σε Ελλάδα και Κύπρο ότι παραγγέλνουν hnt mining rigs που κοστίζουν στο 500αρικο ο ένας και δεν τραβάνε καθόλου ρεύμα σχεδόν, κατανάλωση μέχρι 5w απλά να δίνουν στην κεραια τροφοδοσία, λειτουργούν μέσω PoC (proof of coverage) που σημαίνει ότι χρειάζονται κάμποσοι άλλοι miners σε μια χιλιομετρική περίμετρο ώστε να αυξάνεται το mining rate. Ποιος το έχει ψάξει ή έχει τέτοιο setup ρίξτε λίγο φως, σχετικά με τις λεπτομέρειες που χρειάζεται να εγκατασταθεί και αν συμφέρει πχ να πω σε 5 φίλους να αγοράσουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενδιαφέρον.. υπάρχει κάποια κοινότητα να μας κατατοπίσει? 

 

/* https://www.facebook.com/heliumgreece/?tn-str=k*F */

 

Επεξ/σία από panelis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παράγγειλα rakwirless και bobcat με DHL με stock Flow shippment φτάνουν Ελλάδα της rakwireless τα αξεσουάρ με περνει ο το τελωνιο εσείς που έχετε είδη δίκτυο. 

Πως γλιτώσατε από αυτά σιτε η το πληρώσατε? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 4/11/2021 στις 3:45 ΜΜ, simmos007 είπε

Παράγγειλα rakwirless και bobcat με DHL με stock Flow shippment φτάνουν Ελλάδα της rakwireless τα αξεσουάρ με περνει ο το τελωνιο εσείς που έχετε είδη δίκτυο. 

Πως γλιτώσατε από αυτά σιτε η το πληρώσατε? 

Και εγώ παρήγγειλα το Linxdot το περιμένω μέσα στις επόμενες 2 βδομάδες να φτάσει τελωνείο. Και αναρωτιέμαι το ίδιο πράγμα. Πάντως γενικά για τέτοια θέματα ρίξε μια ματιά εδώ: https://www.eshopwedrop.gr/. Βάζεις διεύθυνση παραλήπτη την δικιά τους και στο στέλνουν μετά από 15-20 μέρες Ελλάδα με μικρή σχετικά χρέωση χωρίς τελωνείο. Τώρα το miner το παρήγγειλα κατευθείαν σπίτι μου για να δω αν θα μπει τελωνείο ή όχι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2022 στις 6:53 ΜΜ, aggelow είπε

Και εγώ παρήγγειλα το Linxdot το περιμένω μέσα στις επόμενες 2 βδομάδες να φτάσει τελωνείο. Και αναρωτιέμαι το ίδιο πράγμα. Πάντως γενικά για τέτοια θέματα ρίξε μια ματιά εδώ: https://www.eshopwedrop.gr/. Βάζεις διεύθυνση παραλήπτη την δικιά τους και στο στέλνουν μετά από 15-20 μέρες Ελλάδα με μικρή σχετικά χρέωση χωρίς τελωνείο. Τώρα το miner το παρήγγειλα κατευθείαν σπίτι μου για να δω αν θα μπει τελωνείο ή όχι. 

Καλησπέρα, επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα, δηλαδή εαν περάσει απο τελωνείο πόσο είναι το μάξιμουμ που μπορούν να χρεώσουν γνωρίζουμε, έστω στο περίπου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2022 στις 8:59 ΜΜ, djnoizeteck είπε

Καλησπέρα, επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα, δηλαδή εαν περάσει απο τελωνείο πόσο είναι το μάξιμουμ που μπορούν να χρεώσουν γνωρίζουμε, έστω στο περίπου?

 

Τελικά στο site που προανέφερα χρεώνουν τελωνείο απλά θα βγει ελαχιστα φθηνότερα. Χρέωση τελωνείου ξέρω σίγουρα για πακέτα από Αγγλία και υπολογίζεται ως εξης: 50€(fix ποσό) +24%*της αξίας του δέματος + δασμός(περίπου 20€ σήμερα). Τώρα τα linxdot έρχονται από Κίνα (μετά από επικοινωνία μου με την εταιρεία) οπότε μπορεί να έχει διαφορετική χρέωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

από όσο έχω καταλάβει, το μηχάνημα είναι ένα "μαύρο κουτί" που το συνδέεις στο δίκτυό σου και στην ουσία το Mining είναι το αντίτιμο για την σύνδεση αυτή

με βάση αυτή τα παραπάνω είναι no go για μένα!

(δεν είμαι χρηματοοικονομικός σύμβουλος!)

11 ώρες πριν, agnostos99 είπε

Καλησπέρα. Από που έχετε παραγγείλει τα miners? Υπαρχει καμια εταιρεια Ευρωπη να στελνει χωρις τελωνειο κ καπως πιο αμεσα?

αν το προσπαθήσεις έτσι κατά 99% θα πέσεις θύμα απάτης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, snet είπε

από όσο έχω καταλάβει, το μηχάνημα είναι ένα "μαύρο κουτί" που το συνδέεις στο δίκτυό σου και στην ουσία το Mining είναι το αντίτιμο για την σύνδεση αυτή

με βάση αυτή τα παραπάνω είναι no go για μένα!

(δεν είμαι χρηματοοικονομικός σύμβουλος!)

αν το προσπαθήσεις έτσι κατά 99% θα πέσεις θύμα απάτης!

το hardware ειναι open source. Μπορείς να φτλαξεις και το δικό σου για να είσαι σιγουρος:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tcktcktck είπε

το hardware ειναι open source. Μπορείς να φτλαξεις και το δικό σου για να είσαι σιγουρος:p

Το hardware μπορει να ειναι open source αλλά δεν εχεις ιδέα τι μεταδιδει η καθε εταιρεία από το gateway αυτό. Εδω οι κινεζοι ενα τσιπακι βαζανε επιπλεον που ηταν φαντασμα και κανανε υποκλοπες από αμερικανικους σερβερς που ειχαν φτιαχτει κινα :D

Όμως αυτό δυστυχως ειναι κατι που δε μπορω να ελέγξω και επισης πχ θα προσπαθουσα να το κανω isolate σαν δικτυο να μην εχει σχεση με το υπολοιπο intranet μου.

Το ότι ομως για να κανεις δικιμη πρέπει να περιμενεις μηνες ολοκληρους ή για να δοκιμασεις απλα να πρεπει να πληρωσεις διπλασια ε καπου χαλαει. Ισως γραφτω σε καμια λιστα αναμονης για κανενα απο τα λιγοτερο δημοφιλή μπας κ ερθει καπως νωριτερα και φθηνα για να γινουν και οι δοκιμες.

Εχουν ξεφυτρωσει σαν τα μανοταρια παντως σαιτς που τα πουλανε στην ευρωπη σε σχετικά καλή τιμή λιγο πανω από την επίσημη αλλά όπως προειπωθηκε με μια γρηγορη ερευνα δειχνει να ειναι απατες. Μου κανει εντυπωση παντως που δεχονται paypal κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Το hardware μπορει να ειναι open source αλλά δεν εχεις ιδέα τι μεταδιδει η καθε εταιρεία από το gateway αυτό. Εδω οι κινεζοι ενα τσιπακι βαζανε επιπλεον που ηταν φαντασμα και κανανε υποκλοπες από αμερικανικους σερβερς που ειχαν φτιαχτει κινα :D

Όμως αυτό δυστυχως ειναι κατι που δε μπορω να ελέγξω και επισης πχ θα προσπαθουσα να το κανω isolate σαν δικτυο να μην εχει σχεση με το υπολοιπο intranet μου.

 

με το intranet ναι είναι πολύ εύκολο να μην έχει σχέση όμως θα "βγαίνει" από την ΙΡ σου και δεν ξέρεις τι είναι αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, snet είπε

με το intranet ναι είναι πολύ εύκολο να μην έχει σχέση όμως θα "βγαίνει" από την ΙΡ σου και δεν ξέρεις τι είναι αυτό...

Συμφωνω δεν ξερεις καν τι θα γινεται γενικα. Δεν ξερω αν γνωριζει καποιος αν ειναι open source και ο κωδικας του καθε κατασκευαστη αν και χλωμό το κόβω γιατι θα τον αντέγραφν όλοι τότε.

Επιχειρηματικό ρίσκο είναι δυστυχώς και αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Συμφωνω δεν ξερεις καν τι θα γινεται γενικα. Δεν ξερω αν γνωριζει καποιος αν ειναι open source και ο κωδικας του καθε κατασκευαστη αν και χλωμό το κόβω γιατι θα τον αντέγραφν όλοι τότε.

Επιχειρηματικό ρίσκο είναι δυστυχώς και αυτό

Εχεις δει ποτέ κώδικα telecom? Good luck with that...:p

 

αναρωτιεμαι για τη χρηστικότητα των κεραιων αυτών γιατι υποθέτω μιλάμε για τις IoT κεραίες όχι για 5G. Ποιος χρησιμοποιεί τέτοιες υπηρεσίες στην Ελλάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tcktcktck είπε

Εχεις δει ποτέ κώδικα telecom? Good luck with that...:p

 

αναρωτιεμαι για τη χρηστικότητα των κεραιων αυτών γιατι υποθέτω μιλάμε για τις IoT κεραίες όχι για 5G. Ποιος χρησιμοποιεί τέτοιες υπηρεσίες στην Ελλάδα?

Δεν ηθελα να αντιγραψω χααχχχα απλα αν ηταν ανοιχτος ο κωδικας θα ειχε ελεγθει καπως απο αρκετους γνωστες οποτε ισως και ασφαλης αν κάνει κανενα sniffing πακετων κλπ. Σε raspberry βλεπω τρεχουν τα περισσοτερα οποτε και θα μπορουσε να ειναι και λιγο πιο ανοιχτός για θέμα transparency.

Όπως ειπα πιο πανω το θεμα με την huawei ετσι ειχε δημιουργηθεί με την υποκλοπή στοιχείων για λογαριασμό κινέζων, μπορει να ειναι δυσκολο να κανουν packet sniffing στο ρουτερ σου αλλά μπορεί και όχι τόσο, δεν ειμαι γνωστης δυστυχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, agnostos99 είπε

Δεν ηθελα να αντιγραψω χααχχχα απλα αν ηταν ανοιχτος ο κωδικας θα ειχε ελεγθει καπως απο αρκετους γνωστες οποτε ισως και ασφαλης αν κάνει κανενα sniffing πακετων κλπ. Σε raspberry βλεπω τρεχουν τα περισσοτερα οποτε και θα μπορουσε να ειναι και λιγο πιο ανοιχτός για θέμα transparency.

 

This miner will not mine HNT for you. Actual mining requires hardware keys to be available on your gateway that are only available on actual helium miner gateway hardware ! Without such hardware it will run, but not generate HNT.

θέλει σώνει και καλά το hardware και τι κάνει το hardware δεν το ελέγχεις εσύ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...