Προς το περιεχόμενο

"Πληρωμή λογαριασμού σε μαγαζί ξεχωριστά"


BlueBlade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, vorlon68 είπε

Το οτι έχεις επανω σου καρτα ή apple pay ή google pay σημαίνει οτι δεν εχεις φραγκο επάνω σου? Αμα επεμεναν στον τρόπο πληρωμής που ήθελα και έλεγαν ή ετσι πληρώνουμε ή φευγουμε, δια μαγείας απο το κατάστημα θα έβρισκαν λύση. 

Ναι σημαινει οτι δεν εχεις φραγκο επανω σου. Οταν λεμε φραγκο εννοουμε μετρητα, χαρτονομισματα, κερματα, οχι μπλιμπλικια. Οσο κι αν καποιοι ξυνιζουν, η πραγματικοτητα ειναι οτι ΔΕΝ εχουμε φτασει ακομα στο σταδιο που εχει καταργηθει το μετρητο και δουλευουν ολοι και ολα απροσκοπτα με μπλιμπλικια. 
Στο κατω κατω, εγω αυτο που ειπα, ειναι να εχεις μετρητα για να αποφυγεις τη μανουρα. Αν εσυ θελεις να κανεις μανουρα, τυπου "η πληρωνουμε με iphone ή φευγουμε" και να μπλεξεις, δικο σου θεμα προφανως, αλλα εγω μαλλον θα προτιμουσα να εχω βγαλει ενα ρημαδο20αρικο απο το ATM νωριτερα για να το αποφυγω και να κλεισω ομορφα τη βραδια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 minutes ago, lector said:

Οταν λεμε φραγκο εννοουμε μετρητα, χαρτονομισματα, κερματα, οχι μπλιμπλικια.

what-year-is-it.jpg

10 hours ago, vagos789 said:

Εννοειται οτι δεν θα σας εξυπηρετουν ετσι...

Θα πρεπει να πληρωνει ενας ή να χρησιμοποιειτε κατι σαν το revolut split bill

Ή και όχι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, lector said:

Απο ατομο που εχει master system, snes κλπ θα περιμενα διαφορετικη αντιμετωπιση... 😂

Η αλήθεια είναι πως πλέον πάω κυρίως σε συγκεκριμένα μαγαζιά αλλά τα τελευταία κάμποσα χρόνια είμαι μόνο με κάρτα και μόνο σε περίπτερα έχω χρειαστεί μετρητά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα κουβαλάμε χρήματα επάνω μας, μπορεί να πέσει το ρεύμα, μπορεί να μην δουλεύει το σύστημα της τράπεζας, μπορεί να μην δουλεύει η τηλεφωνική γραμμή, πολλά μπορούν να γίνουν, για αυτό έχουμε λεφτά επάνω μας όταν βγαίνουμε έξω και πάμε να ξοδέψουμε λεφτά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Δεν είναι μόνο το θέμα σπαστής πληρωμής. Είναι και το αιώνιο πρόβλημα με τα "χαλασμένα" POS το οποίο ευτυχώς έχει αντιμετωπιστεί αρκετά τα τελευταία χρόνια, αλλά σίγουρα εξακολουθεί να υπάρχει.

 

Καμιά φορά πάντως συμβαίνει. Μου έχει τύχει να με πληρώσει πελάτης κανονικά και μετά από λίγο να έρχεται άλλος και να μου απορρίπτει την συναλλαγή, δοκιμάζω την δική μου κάρτα τίποτα. Τους παίρνω τηλέφωνο, μπούρου, μπούρου μην ανησυχείτε σε ένα τεταρτάκι θα έχει φτιάξει. Μένω ήσυχος εγώ, δεν το ξαναδοκιμάζω, ο  Πελάτης μου βιαζόταν ήταν και Παρασκευή απόγευμα, μου λέει θα έρθω αύριο. Αύριο με το που ανοίγω νάτος, δεν δούλευε το ...μηχάνημα. Ξανά τηλέφωνο, ξανά έφυγε αυτός,(ευτυχώς γνωστός μου)  το έφτιαξαν μετά από λίγο. Θέλω να πω ας δίνουμε και το δικαίωμα στην αμφιβολία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε να πείτε εξ' αρχής στη σερβιτόρα πως θα πληρώσετε χωριστά, για να βγάλει ξεχωριστές αποδείξεις για τον καθένα σας. Αν έρθει έλεγχος και το ποσό που αναγράφεται στην απόδειξη είναι διαφορετικό από αυτό του POS θα έχει θέμα το μαγαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Με αφορμή ένα πρόσφατο γεγονός (που δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει)...

Είχαμε βγει παρέα σε ένα μαγαζί, όλα καλά και όμορφα μέχρι που ήρθε η στιγμή να πληρώσουμε τον λογαριασμό. Εκεί η σερβιτόρα μας ενημέρωσε ότι δεν μπορεί να κρατήσει μισά μετρητά και μισά κάρτες και θα έπρεπε είτε να πληρώσουμε όλοι με μετρητά είτε να γίνει η πληρωμή ολόκληρου του ποσού από μια μόνο κάρτα. Όπως και έγινε μιας και οι 3 δεν είχαμε ούτε ευρώ σε μετρητά και καταλήξαμε να τρέχουμε σε τράπεζες για αναλήψεις και μετά να χαλάμε για να δώσουμε τα χρωστούμενα...

Και αναρωτιέμαι, αυτό γιατί συμβαίνει ρε παιδιά; Είναι κάποια πολύ λογική εξήγηση που είμαι τόσο χαζός που δεν τη βλέπω; Είναι κάποιο θέμα με τα POS; Κάποιο είδος "Λαμογιάς";

Μεγαλύτερη εντύπωση μου κάνει ότι 9/10 μαγαζιά που θα πάω, πληρώνει ο καθένας όπως γουστάρει. Ειδικά σε μεγάλα μαγαζιά αυτός είναι ο κανόνας. Αλλά πάντα υπάρχει αυτό το 1 μαγαζί που αρχίζει τα περίεργα.

Δοκιμασε αυτο. Πληρώνει ενας και οι υπόλοιποι χρωστατε σε αυτον. 

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.destil.settleup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Narayan είπε

Έπρεπε να πείτε εξ' αρχής στη σερβιτόρα πως θα πληρώσετε χωριστά, για να βγάλει ξεχωριστές αποδείξεις για τον καθένα σας. Αν έρθει έλεγχος και το ποσό που αναγράφεται στην απόδειξη είναι διαφορετικό από αυτό του POS θα έχει θέμα το μαγαζί.

Όχι, δεν θα έχει κανένα απολύτως θέμα το μαγαζί, απλά μια μικρή μειοψηφία μικρών μαγαζιών πιστεύει λανθασμένα ότι σε περίπτωση ελέγχου θα έχει πρόβλημα. Η συντριπτική πλειοψηφία των καταστημάτων δέχεται σπαστές πληρωμές, λες να μην ξέρουν τι τους γίνεται?

Όσο για το άλλο που λες με τις ξεχωριστές αποδείξεις όντως είναι λύση, το ίδιο έγραψα και εγώ παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε ρε παιδιά; Προφανώς από την στιγμή που είναι νόμιμο να μην έχεις μετρητά και νόμιμο να πληρώνεις παντού με κάρτα και τα μαγαζιά ωφείλουν να έχουν pos, προφανώς και κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να έχει μετρητά.

Το μαγαζί είναι μαγαζί, επιχείρηση, ωφείλει να διαθέτει pos και ωφείλει να εξυπηρετήσει τον πελάτη.

Αν έχει πέσει το ρεύμα, έχει χαλάσει το pos κτλ. το μαγαζί ωφείλει να ενημερώσει τον πελάτη πριν κάτσει και όχι μετά, ούτε να κάνει τον μάντη ότι διαθέτει χρήματα πάνω του, αν τώρα γίνει κάποια βλάβη την ώρα που είσαι εκεί εντάξει αυτό είναι μια ειδική περίπτωση.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, godfather0991 είπε

Τι λέτε ρε παιδιά; Προφανώς από την στιγμή που είναι νόμιμο να μην έχεις μετρητά και νόμιμο να πληρώνεις παντού με κάρτα και τα μαγαζιά ωφείλουν να έχουν pos, προφανώς και κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να έχει μετρητά.

Το μαγαζί είναι μαγαζί, επιχείρηση, ωφείλει να διαθέτει pos και ωφείλει να εξυπηρετήσει τον πελάτη.

Αν έχει πέσει το ρεύμα, έχει χαλάσει το pos κτλ. το μαγαζί ωφείλει να ενημερώσει τον πελάτη πριν κάτσει και όχι μετά, ούτε να κάνει τον μάντη ότι διαθέτει χρήματα πάνω του, αν τώρα γίνει κάποια βλάβη την ώρα που είσαι εκεί εντάξει αυτό είναι μια ειδική περίπτωση.

 

Μονο που δεν αφορά το θεμα που εχει ανοίξει εδώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, godfather0991 είπε

Τι λέτε ρε παιδιά; Προφανώς από την στιγμή που είναι νόμιμο να μην έχεις μετρητά και νόμιμο να πληρώνεις παντού με κάρτα και τα μαγαζιά ωφείλουν να έχουν pos, προφανώς και κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να έχει μετρητά.

Το μαγαζί είναι μαγαζί, επιχείρηση, ωφείλει να διαθέτει pos και ωφείλει να εξυπηρετήσει τον πελάτη.

Αν έχει πέσει το ρεύμα, έχει χαλάσει το pos κτλ. το μαγαζί ωφείλει να ενημερώσει τον πελάτη πριν κάτσει και όχι μετά, ούτε να κάνει τον μάντη ότι διαθέτει χρήματα πάνω του, αν τώρα γίνει κάποια βλάβη την ώρα που είσαι εκεί εντάξει αυτό είναι μια ειδική περίπτωση.

Δηλαδή εάν πέσει το σύστημα της τράπεζας ή γίνει διακοπή ρεύματος (προφανώς αφότου σε έχουν εξυπηρετήσει), εσύ τι θα κάνεις ; 

Το νόμιμο θα είναι να κάτσεις μέχρι να επανέλθουν τα συστήματα ούτως ώστε να πληρώσεις, όσο χρόνο χρειαστεί, σωστά ;  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δηλαδή εάν πέσει το σύστημα της τράπεζας ή γίνει διακοπή ρεύματος (προφανώς αφότου σε έχουν εξυπηρετήσει), εσύ τι θα κάνεις ; 

Το νόμιμο θα είναι να κάτσεις μέχρι να επανέλθουν τα συστήματα ούτως ώστε να πληρώσεις, όσο χρόνο χρειαστεί, σωστά ;  

Σκλαβενίτης πέρυσι;Βγάζει ανακοίνωση στο ΣΜ  ότι δεν γίνονται αποδεκτές οι κάρτες της Πειραιώς λογω προβλήματος της τράπεζας.

 

Παρόλο που δεν κουβαλάω παρά ελάχιστα μετρητά ,πολλές φορές και καθόλου,ξέρω ότι αν χρειαστεί ή θα ψωνίσω αλλού ή θα πάω σε ΑΤΜ να βγάλω λεφτά.Η θα ψωνίσω πάνω απο το όριο που εχουν μερικά μικρομάγαζα εδω Αγγλία,το όριο το έχουν στις £5.

Δεν ψάχνομαι για την μανούρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πλήρωνα με κάρτες πολύ πριν μας υποχρεώσουν από την εφορία για το μάζεμα των αποδείξεων, παρόλα αυτά πάντα κρατάω κάποια χρήματα πάνω μου, χαρτονομίσματα και κέρματα. Κάτι μπορεί να γίνει, ακόμη και να είναι τυπικός ο μαγαζάτορας, εκείνη την ώρα μπορεί να παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα το σύστημα της τράπεζας και να μην δέχεται πληρωμή με κάρτες. Σκοπός είναι να εξυπηρετηθούμε αλλά να εξυπηρετούμε και εμείς κιόλας, λειτουργεί αμφίδρομα η διαδικασία.

Τώρα για τις αποδείξεις, το σωστό είναι ο μαγαζάτορας να κόβει εξαρχής διαφορετική απόδειξη για κάθε άτομο και όχι μία απόδειξη γι όλο το τραπέζι, και να αποφασίζει ο καθένας μόνος του πως να πληρώσει. Μερικοί μαγαζάτορες το κάνουν από μόνοι τους εξαρχής χωρίς καν να τους το ζητήσεις, αλλά δυστηχώς δεν το κάνουν πολλοί.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...