Προς το περιεχόμενο

"Πληρωμή λογαριασμού σε μαγαζί ξεχωριστά"


BlueBlade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, sstratos said:

H "κίνηση" (πληρωμή ποσού) στο pos πρέπει να συνοδευεται απο την αντιστοιχη κινηση της ταμειακής μηχανής. Εαν κοψει στην ταμειακή 15 ευρώ , δεν μπορεί να χτυπησει στο pos 10 και μετά 5....

Αυτό ειναι υποχρεωτικό γιατι ετσι γίνεται η διασταύρωση απο την εφορία για φοροδιαφυγή (ελεγχουν τις κινησεις του pos με το Ζ της ταμειακής)

καρατσεκαρισμένο :) 

Ακριβώς έτσι συμβαίνει.
Και απορώ εδώ και 5 σελίδες τι κάθεται και γράφει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

55 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Πριν κάποιες μέρες με κοινή απόδειξη ο ένας πλήρωσε με κάρτα και εγώ μετρητά. Μάλλον παίζει ρόλο πόσο θέλει να ασχοληθεί ο/η σερβιτόρος/α

Η απλα δεν ξερει/δεν τον νοιαζει.

Αν σας ειχε κοψει συνολικη αποδειξη,τοτε εγινε λανθασμενα ( η κοπηκε αλλη αποδειξη για να συμφωνει το pos  ).

1 ώρα πριν, gokuthelegend είπε

Όχι, καλά το έχω δει, είμαστε ας πούμε παρέα 3 άτομα, παραγγέλνουμε 3 καφέδες, και μας φέρνουν 3 διαφορετικές αποδείξεις. Αν αποφασίσουμε να μείνουμε μέχρι αργά και παραγγείλουμε και 3 μπύρες, τότε μας φέρνουν άλλες 3 αποδείξεις, δηλαδή 6 στο σύνολο.

 

Πιθανοτατα "ανακυκλωνει" τις αποδειξεις.

Πιο πιθανο σεναριο αυτο,παρα να το κανει σε περιπτωση που θελει καποιος να πληρωσει ξεχωριστα με καρτα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
27 λεπτά πριν, sstratos είπε

H "κίνηση" (πληρωμή ποσού) στο pos πρέπει να συνοδευεται απο την αντιστοιχη κινηση της ταμειακής μηχανής. Εαν κοψει στην ταμειακή 15 ευρώ , δεν μπορεί να χτυπησει στο pos 10 και μετά 5....

Αυτό ειναι υποχρεωτικό γιατι ετσι γίνεται η διασταύρωση απο την εφορία για φοροδιαφυγή (ελεγχουν τις κινησεις του pos με το Ζ της ταμειακής)

καρατσεκαρισμένο :) 

Ερωτηση, 

ο νομος λεει κανονικα οτι καθε φορα που παει και στο τραπεζι κόβεται και απόδειξη. Δηλαδη αν κανεις μια αρχικη παραγγελια 10 πραγματα κοβεται η αποδειξη και μετα ερχονται. Αν εσυ θες 2 ακομη μπυρες για παραδειγμα θα κοπει αλλη μια αποδειξη με τις 2 μπυρες και παει λεγοντας. Οταν ερθει η ωρα της πληρωμης παντα κανουν σουμα και ποτε δεν κανεις διαφορετικες πληρωμες για καθε αποδειξη. Τοτε δεν εχουν θεμα;

Πιο λογικο παντως θα ηταν να κοιτανε την συνολικη αξια απο το POS/ταμειακη  με το Ζ απο το να κοιτανε μια προς μια τις κινησεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, sstratos είπε

H "κίνηση" (πληρωμή ποσού) στο pos πρέπει να συνοδευεται απο την αντιστοιχη κινηση της ταμειακής μηχανής. Εαν κοψει στην ταμειακή 15 ευρώ , δεν μπορεί να χτυπησει στο pos 10 και μετά 5....

Αυτό ειναι υποχρεωτικό γιατι ετσι γίνεται η διασταύρωση απο την εφορία για φοροδιαφυγή (ελεγχουν τις κινησεις του pos με το Ζ της ταμειακής)

καρατσεκαρισμένο :) 

Εφόσον ισχύει αυτό που λες, πως γίνεται τότε σε μερικές μεγάλες αλυσίδες s/m πρώτα να σου κόβουν την απόδειξη και μετά να δέχονται να πληρώσεις από μία κάρτα 5€, από την άλλη 3€, και τα υπόλοιπα μετρητά? Παρανομούν πιστεύεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 3DJIN είπε

οταν αρχικα καταργηθει το χρημα και επιβληθουν φασιστικα οι ηλεκτρονικες και με καρτες,ρολογια,κινητα συναλλαγες κ.α.  ο τσομπανης ο ελληναρας θα λεει ωραια λυσαμε ολα τα προβληματα μας.

10 χρονια μετα τη μερα αυτη που πλεον δε θα υπαρχουν μετρητα και ολα τα λεφτα σου θα τα κατεχει η τραπεζα,θα βγουν οι νεες χρεωσεις των τραπεζων για διαχειριση των χρηματων,παρε 1000ε το χρονο και μοκο-δε θα μπορεις να αμυνθεις γιατι  δε θα υπαρχει τροπος να εχεις μετρητο.Τουλαχιστον τωρα η τελευταια αμυνα που εχουμε ειναι το bank run,τοτε ...

Θα μπορεις να έχεις αποθηκευμένα τα λεφτά σου σε hardware wallets. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εφόσον ισχύει αυτό που λες, πως γίνεται τότε σε μερικές μεγάλες αλυσίδες s/m πρώτα να σου κόβουν την απόδειξη και μετά να δέχονται να πληρώσεις από μία κάρτα 5€, από την άλλη 3€, και τα υπόλοιπα μετρητά? Παρανομούν πιστεύεις?

φίλεμην το ψάχνεις, ο καθένας θα πει το μακρύ του και το κοντό του για να δικαιολογήσει την λανθασμενη νοοτροπία χρόνων. πουθενα δεν λέει ο νόμος ότι μπορούν να με αναγκάσουν να πληρώσω με μετρητά, πουθενά δεν έχω συναντήσει το "πρέπει να ταιριάζουν οι κινήσεις του POS με της ταμειακής". Μόνο το τελικό σύνολο. Και ναι, είναι υποχρέωση του καταστήματος να κάνει προσθαφαιρέσεις για τους λογαριασμούς ή του ντιλίβερι όπως είπε ένας άλλος έξυπνος πιο πάνω. Όχι του πελάτη. Δεν έχει τύχει να πληρώσω τμηματικά σε ντιλίβερι, αλλά αν χρειαζόταν θα το απαιτούσα και αν ήθελε ας έφευγε. Πληρώνω τμηματικά όμως σε καταστήματα με κάρτα συνεχώς, και ποτέ σε μεγάλα δεν έχω συναντήσει πρόβλημα. Μονο σε πονηρούς της γειτονιάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Johnkeppas είπε

φίλεμην το ψάχνεις, ο καθένας θα πει το μακρύ του και το κοντό του για να δικαιολογήσει την λανθασμενη νοοτροπία χρόνων. πουθενα δεν λέει ο νόμος ότι μπορούν να με αναγκάσουν να πληρώσω με μετρητά, πουθενά δεν έχω συναντήσει το "πρέπει να ταιριάζουν οι κινήσεις του POS με της ταμειακής". Μόνο το τελικό σύνολο. Και ναι, είναι υποχρέωση του καταστήματος να κάνει προσθαφαιρέσεις για τους λογαριασμούς ή του ντιλίβερι όπως είπε ένας άλλος έξυπνος πιο πάνω. Όχι του πελάτη. Δεν έχει τύχει να πληρώσω τμηματικά σε ντιλίβερι, αλλά αν χρειαζόταν θα το απαιτούσα και αν ήθελε ας έφευγε. Πληρώνω τμηματικά όμως σε καταστήματα με κάρτα συνεχώς, και ποτέ σε μεγάλα δεν έχω συναντήσει πρόβλημα. Μονο σε πονηρούς της γειτονιάς.

Καλά το πήγαινες, αλλά στα bold άρχισες να μου το χαλάς... πως προκύπτει ότι είναι υποχρέωση του καταστήματος ή του ντιλιβερά να κάνει προσθαφαιρέσεις επειδή ο πελάτης θέλει να πληρώσει τμηματικά? Έχεις υπόψιν κάποια διάταξη που οι υπόλοιποι αγνοούμε? Το ότι εσύ θα το απαιτούσες δεν σημαίνει πως θα ήταν και σωστό.

Επίσης στα μεγάλα καταστήματα είναι συνήθως πιο εύκολο να γίνει αυτό λόγω των πιο εξελιγμένων μηχανημάτων που διαθέτουν, στις περισσότερες αλυσίδες s/m πχ για να πληρώσεις τμηματικά δεν χρειάζεται ο ταμίας να κάνει κανέναν απολύτως υπολογισμό, πληκτρολογεί το ποσό που θα του πεις ότι θες να πληρώσεις με την πρώτη κάρτα και μόλις πληρώσεις αυτομάτως του βγάζει στην οθόνη το νέο υπόλοιπο, στα μετρητά υπολογίζει αυτόματα τα ρέστα, κτλ κτλ.

Και κάτι άλλο, στα μικρά μαγαζιά είναι συνηθισμένο η εταιρεία που τους παρέχει το pos να τους χρεώνει εκτός από μεγάλη προμήθεια με ποσοστό επί της αξίας (1% πχ) και κάποιο ποσό ανά συναλλαγή (0,20€ πχ), ενώ στα μεγάλα μόνο ένα πολύ μικρότερο ποσοστό που δεν αλλάζει είτε με 1 κάρτα πληρώσεις είτε με 10, με λίγα λόγια αυτή η τακτική από τον πελάτη επιβαρύνει μόνο τα μικρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Καλά το πήγαινες, αλλά στα bold άρχισες να μου το χαλάς... πως προκύπτει ότι είναι υποχρέωση του καταστήματος ή του ντιλιβερά να κάνει προσθαφαιρέσεις επειδή ο πελάτης θέλει να πληρώσει τμηματικά? Έχεις υπόψιν κάποια διάταξη που οι υπόλοιποι αγνοούμε? Το ότι εσύ θα το απαιτούσες δεν σημαίνει πως θα ήταν και σωστό.

Επίσης στα μεγάλα καταστήματα είναι συνήθως πιο εύκολο να γίνει αυτό λόγω των πιο εξελιγμένων μηχανημάτων που διαθέτουν, στις περισσότερες αλυσίδες s/m πχ για να πληρώσεις τμηματικά δεν χρειάζεται ο ταμίας να κάνει κανέναν απολύτως υπολογισμό, πληκτρολογεί το ποσό που θα του πεις ότι θες να πληρώσεις με την πρώτη κάρτα και μόλις πληρώσεις αυτομάτως του βγάζει στην οθόνη το νέο υπόλοιπο, στα μετρητά υπολογίζει αυτόματα τα ρέστα, κτλ κτλ.

Και κάτι άλλο, στα μικρά μαγαζιά είναι συνηθισμένο η εταιρεία που τους παρέχει το pos να τους χρεώνει εκτός από μεγάλη προμήθεια με ποσοστό επί της αξίας (1% πχ) και κάποιο ποσό ανά συναλλαγή (0,20€ πχ), ενώ στα μεγάλα μόνο ένα πολύ μικρότερο ποσοστό που δεν αλλάζει είτε με 1 κάρτα πληρώσεις είτε με 10, με λίγα λόγια αυτή η τακτική από τον πελάτη επιβαρύνει μόνο τα μικρά.

Κοίτα, αν θες να το δούμε όπως πρέπει, κάθε πελάτης του μαγαζιού πρέπει να ορίζεται σαν ξεχωριστός καταναλωτής και όχι το κάθε τραπεζι. Που σημαίνει ότι πρέπει να χρεωθεί μόνος γι αυτά που παρήγγειλε καθώς η απόδειξη που δίνουν είναι συναλλαγής που λαμβάνει χώρα ανάμεσα σε καταβαλωτη και καταστημα. Στην περίπτωση καφέ ή ποτού αυτό είναι εύκολο και αντιλαμβάνομαι την δυσκολία στην περίπτωση ομαδικού φαγητου. Όπου κι εγώ τις περισσότερες φορές έχω μετρητά να δώσω το μερίδιο μου. Αλλά νοοτροπίες όπως αυτή που βρήκα εδώ μέσα τύπου σιγά να μην κάνω εγώ τους υπολογισμούς και μαμουνιες με το POS και μόνο δικαιολογίες γιατί δεν δουλεύει. Άσε που το κόστος πολλά καταστήματα το έχουν μετακυλισει ηδη και με αναρμοστες μεθόδους. Πχ. Χαλκιδική φέτος το καλοκαίρι που περίπτερο στο δεύτερο πόδι μου είπε για τσιγάρα 4,10 και όταν της είπα για κάρτα μου είπε 4,20. Κι όταν της είπα δεν το κατάλαβα και θα φέρω την αστυνομία άρχισε να με βρίζει, αλλά έκατσα μπαστακας και πλήρωσα το 4,10 που μου αναλογουσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Johnkeppas είπε

Κοίτα, αν θες να το δούμε όπως πρέπει, κάθε πελάτης του μαγαζιού πρέπει να ορίζεται σαν ξεχωριστός καταναλωτής και όχι το κάθε τραπεζι. Που σημαίνει ότι πρέπει να χρεωθεί μόνος γι αυτά που παρήγγειλε καθώς η απόδειξη που δίνουν είναι συναλλαγής που λαμβάνει χώρα ανάμεσα σε καταβαλωτη και καταστημα. Στην περίπτωση καφέ ή ποτού αυτό είναι εύκολο και αντιλαμβάνομαι την δυσκολία στην περίπτωση ομαδικού φαγητου. Όπου κι εγώ τις περισσότερες φορές έχω μετρητά να δώσω το μερίδιο μου. Αλλά νοοτροπίες όπως αυτή που βρήκα εδώ μέσα τύπου σιγά να μην κάνω εγώ τους υπολογισμούς και μαμουνιες με το POS και μόνο δικαιολογίες γιατί δεν δουλεύει. Άσε που το κόστος πολλά καταστήματα το έχουν μετακυλισει ηδη και με αναρμοστες μεθόδους. Πχ. Χαλκιδική φέτος το καλοκαίρι που περίπτερο στο δεύτερο πόδι μου είπε για τσιγάρα 4,10 και όταν της είπα για κάρτα μου είπε 4,20. Κι όταν της είπα δεν το κατάλαβα και θα φέρω την αστυνομία άρχισε να με βρίζει, αλλά έκατσα μπαστακας και πλήρωσα το 4,10 που μου αναλογουσε

Για να αποφυγουν λοιπον οι μαγαζατορες τετοιου ειδους συμπεριφορες τυπου "εγω θα πληρωσω με καρτα και δε με νοιαζει που σε κλεβει η τραπεζα" θα σου ενσωματωσουν καλα καλα το κοστος στην τιμη του προϊοντος (οταν προκειται βεβαια για μη τυποποιημενα ειδη οπως τα τσιγαρα), δηλαδη εκει που θα κοστιζε κατι 5 ευρω θα στο χρεωνουν 5,5 πχ., εσυ θα το πληρωνεις κυριος και θα λες κι ευχαριστω, και θα παρεις και μπαλα μαζι σου ολους τους υπολοιπους που θα το πληρωναν 5 με μετρητα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 13/10/2021 στις 7:52 ΜΜ, 3DJIN είπε

οταν σερβιρεται το προϊόν κοβεις αποδειξη, αν ειναι μετρητα πατας στην ταμειακη μετρητα, αν ειναι καρτα πατας καρτα. Πρέπει οι πελάτες απο την αρχη να στο πουν με το που γινει η παραγγελία μετα δε γίνεται τίποτα, απλα το 2021 έχουν καρτες και οι.. 

τι δε σε βολευει; 

Οσες ταμειακες εχω δουλεψει (οχι λιγες, αλλα οχι σε εστιαση), δεν εχουν ενδειξη τροπου πληρωμης. Εχουν ενδειξεις Ομαδας Αντικειμενων, εχουν ενδειξεις παροχης υπηρεσιων ή λιανικης κ.ο.κ. αλλα οχι τροπου πληρωμης. Σιγουρα παντως δεν ειναι για την εφορια αν εχεις δει να αναγραφεται καπου, διοτι αν ηταν για την εφορια, θα το ειχαν ολες οι ταμειακες.

Απο κει και περα, κανονικα το ποσο της αποδειξης πρεπει να συμπιπτει με το ποσο του POS. Αν εσυ χτυπησεις μια καρτα 30 ευρω, σε ενδεχομενο ελεγχο πρεπει να φανει πως εχεις χτυπησει και στην ταμειακη 30 ευρω.
Αν το ποσο ειναι 50 ευρω εκ των οποιων τα 30 καρτα και τα 20 μετρητα, εσυ δεν μπορεις να εμφανισεις πως χτυπησες συνολικη αποδειξη 50 ευρω γιατι αυτοματα δεν θα μπορεις να αποδειξεις πως για τα 30 ευρω της καρτας δεν εχεις πνιξει τον ΦΠΑ.
Sad, διοτι φαινεται πως πρεπει να αναγκαστεις να αποδειξεις πως δεν εισαι ελεφαντας, but true γιατι συμβαινει. Παρ' ολα αυτα, επειδη σε αυτες τις περιπτωσεις γενικως better be safe than sorry, και κανεις δεν θελει να μπλεξει σε καταστασεις οπου χρειαζεται να κληθει να αποδεικνυει πραγματα, η πλειοψηφια φροντιζει το ποσο της καρτας να ταυτιζεται με την αποδειξη της ταμειακης.

Κατατα, επειδη ειναι υποχρεωτικο τα καταστηματα να δεχονται καρτα, αλλα οχι υποχρεωτικο ο πελατης να εχει και μετρητα, καλα κανουν οι πελατες και απαιτουν να υπαρχει δυνατοτητα πληρωμης με καρτα αν θελουν.
Εγω προσωπικα φροντιζω να εχω και μετρητα παντα πανω μου, αλλα το κανω για να εξασφαλισω πως δεν θα στρεσσαριστω να ψαχνομαι και επειδη καποιες φορες σκεφτομαι και το καταστημα τελικα και ειναι επιλογη μου ως πελατης, αλλα οταν ερθουν στο καταστημα μου και εμφανισουν καρτα, ουτε θα τσινισω, ουτε θα "χαλασω" το POS.

Το να περιμενεις delivery και να ψαχνεσαι εκεινην τη στιγμη για ψιλα και να του λες να πληρωσει ο καθενας ξεχωριστα, δεν το συζηταω καν εν τω μεταξυ, ειναι τελειως κακογουστο και κιτς (κατα την δικη μου γνωμη παντα).
Ξερεις πως θα ερθει, ξερεις πως πρεπει να πληρωσεις, μαζεψε τα, δωστα του και απολαυσε το φαγητο, μην τον εχεις ορθιο μεσα στο σπιτι σε awkward φαση να ψαχνει τι να δωσει σε ποιον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, lector είπε

Για να αποφυγουν λοιπον οι μαγαζατορες τετοιου ειδους συμπεριφορες τυπου "εγω θα πληρωσω με καρτα και δε με νοιαζει που σε κλεβει η τραπεζα" θα σου ενσωματωσουν καλα καλα το κοστος στην τιμη του προϊοντος (οταν προκειται βεβαια για μη τυποποιημενα ειδη οπως τα τσιγαρα), δηλαδη εκει που θα κοστιζε κατι 5 ευρω θα στο χρεωνουν 5,5 πχ., εσυ θα το πληρωνεις κυριος και θα λες κι ευχαριστω, και θα παρεις και μπαλα μαζι σου ολους τους υπολοιπους που θα το πληρωναν 5 με μετρητα. 

Εγώ φίλε μου όπως σου εξήγησα νόμιμα θέλω να αποδώσω αυτά που οφείλω στο μαγαζί, με τους νόμιμους τρόπους. Εσύ απ την άλλη αποδεικνύεις γιατί η κουτοπονηρια θα κερδίζει πάντα εδώ.

Αν όντως το ενσωματώσει στο κόστος θα το πληρώσω, αλλά όπως θα ξέρεις τα τσιγάρα δεν μπορείς να τα πουλάς όσο θέλεις. Στα υπόλοιπα το συζητάμε και ο ανταγωνισμός θα κάνει τη δουλειά του. 

Και εκεί που τον κλέβει η τράπεζα όπως λες θέλεις να τον υπερασπιστείς. Ελπίζω αντίστοιχα να τον κράζεις οταν δεν κόβει απόδειξη εξυπνάκια. Και να μην αρχίζεις τα συνέταιρος το κράτος και άλλες αηδίες.  Για να μην μιλήσουμε για παλαιότερες εποχές που αυτό ήταν η νόρμα, αλλά όταν σας το είπε στα μούτρα ο Πάγκαλος σας πείραξε. 

Καμία ανοχή πλέον σε περίεργους τύπους που ανοίγουν μια επιχείρηση γιατί έτσι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Johnkeppas είπε

Εγώ φίλε μου όπως σου εξήγησα νόμιμα θέλω να αποδώσω αυτά που οφείλω στο μαγαζί, με τους νόμιμους τρόπους. Εσύ απ την άλλη αποδεικνύεις γιατί η κουτοπονηρια θα κερδίζει πάντα εδώ.

Αν όντως το ενσωματώσει στο κόστος θα το πληρώσω, αλλά όπως θα ξέρεις τα τσιγάρα δεν μπορείς να τα πουλάς όσο θέλεις. Στα υπόλοιπα το συζητάμε και ο ανταγωνισμός θα κάνει τη δουλειά του. 

Και εκεί που τον κλέβει η τράπεζα όπως λες θέλεις να τον υπερασπιστείς. Ελπίζω αντίστοιχα να τον κράζεις οταν δεν κόβει απόδειξη εξυπνάκια. Και να μην αρχίζεις τα συνέταιρος το κράτος και άλλες αηδίες.  Για να μην μιλήσουμε για παλαιότερες εποχές που αυτό ήταν η νόρμα, αλλά όταν σας το είπε στα μούτρα ο Πάγκαλος σας πείραξε. 

Καμία ανοχή πλέον σε περίεργους τύπους που ανοίγουν μια επιχείρηση γιατί έτσι. 

1) Το νομιμο δεν ειναι σωνει και καλα ηθικο ουτε δικαιο. Και αυτο που κανει πχ. η ΔΕΗ με τις κρατικες πλατες (τυχαιο παραδειγμα απο τα χιλιαδες) που σε υποχρεωνει να πληρωσεις χιλια δυο κερατιατικα εκτος απο το ρευμα σου, διαφορετικα στο κοβει, νομιμο ειναι. Σου αρεσει; 
2) Για τα τσιγαρα κλπ ειδη με φιξ τιμες το ανεφερα ηδη.
3) Ακριβως οπως τον υπερασπιζομαι εναντια στους κλεφτες, θα τον κραξω φυσικα και αν παει να κλεψει εμενα ή δεν κανει σωστα τη δουλεια του, ή ακομα και αν δεν κοψει αποδειξη ΕΚΤΟΣ απο την περιπτωση που το εχουμε συμφωνησει εκ των προτερων για να βολευτουμε και οι δυο.
4) Τον παγκαλο καλυτερα αστον εκει που καθεται γιατι μονο εκεινος ξερει καλα τι εφαγε αυτος και το συναφι του και τι φαγαμε εμεις οι πλεμπαιοι.
5) Καμια ανοχη σιγουρα σε περιεργους τυπους που ανοιγουν μια επιχειρηση γιατι ετσι, αλλα επισης καμια ανοχη σε περιεργους τυπους που ειναι αντικοινωνικοι και κοιτανε μονο την παρταρα τους και δεν τους νοιαζει η επιβιωση του αλλου διοτι "ειναι νομιμο". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2021 στις 9:35 ΜΜ, spokosjr είπε

Μία καλή ιδέα για την αποφυγή τέτοιων καταστάσεων είναι να χρησιμοποιείτε το IRIS 24/7 ή Paf όπως το λέει η Eurobank. Ουσιαστικά αυτή η υπηρεσία σου επιτρέπει να στείλεις άμεσα και ανέξοδα χρήματα ανάμεσα στις 4 συστημικές τράπεζες και το καλύτερο, χωρίς να μπλέκεις με IBAN παρά μόνο με το κινητό του παραλήπτη. 

Συγνώμη αν ακούγομαι σαν διαφήμιση των τραπεζών αλλά η παραπάνω υπηρεσία μου έχει λύσει τα χέρια διότι όποτε βγαίνω έξω με την παρέα, απλά πληρώνει ένας με όποιον τρόπο θέλει και οι υπόλοιποι του στέλνουν το ποσό που το αντιστοιχεί στο κινητό του.

Για την ενεργοποίηση της υπηρεσία το μόνο που χρειάζεστε είναι η εφαρμογή κινητού της τράπεζας σας.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

ALPHABANK: https://www.alpha.gr/el/idiotes/myalpha/ergaleia/iris-online-payments

EUROBANK: https://www.eurobank.gr/el/retail/ilektroniki-trapeziki/upiresies-kai-pliromes-ilektronikis-trapezikis/oi-online-pliromes-sas/upiresies-paf-payments/upiresia-paf-pay-a-friend

Τράπεζα Πειραιώς: https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/kathimerines-synallages/emvasmata/iris-24-7-payment

Στην εθνική δεν μπόρεσα να βρω σελίδα, αλλά αν πάτε στην εφαρμογή της εθνικής για κινητά (ibank) και αφού ολοκληρώσετε την διαδικασία εγγραφής της συσκευής, στην ενότητα ρυθμίσεις θα πρέπει να υπάρχει το "μεταφορές με κινητό τηλέφωνο", απλά ενεργοποιείστε το.

 

Μία μικρή παρένθεση όσο αναφορά το ανέξοδα και το άμεσα.

Δυστυχώς το αρνητικό είναι ότι κάποιες τράπεζες άρχισαν να το χρεώνουν από ένα όριο και πάνω.

Άλφα-Εθνική: Ανέξοδα μέχρι 500€ ημερησίως.Eurobank: Ανέξοδα μέχρι 30€ ανά συναλλαγή μετά είναι 0.50€ νομίζω.

Πειραιώς: 0.02€ ανά συναλλαγή μέχρι 50€

Το χρονικό διάστημα που μπορεί να χρειαστεί να περάσει για να πιστωθούν στον παραλήπτη είναι από στιγμιαίο μέχρι το πολύ μια ώρα και το έχω πάθει μία μόνο φορά σε εκατοντάδες συναλλαγές τον τελευταίο 1μιση χρόνο.

 

 

Πέρασαν σχεδόν δύο σελίδες για αναφέρει κάποιος την αυτονόητη λύση, η οποία υπάρχει κάπου 5 χρόνια τώρα!

ΥΓ: Παρεμπιπτόντως η Πειραιώς χρεώνει 0.02 ευρώ τον αποστολέας για τέτοια συναλλαγή. Απαράδεκτη. Και παλι όμως είναι μεγάλη ευκολία αυτή η υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Johnkeppas είπε

Κοίτα, αν θες να το δούμε όπως πρέπει, κάθε πελάτης του μαγαζιού πρέπει να ορίζεται σαν ξεχωριστός καταναλωτής και όχι το κάθε τραπεζι. Που σημαίνει ότι πρέπει να χρεωθεί μόνος γι αυτά που παρήγγειλε καθώς η απόδειξη που δίνουν είναι συναλλαγής που λαμβάνει χώρα ανάμεσα σε καταβαλωτη και καταστημα. Στην περίπτωση καφέ ή ποτού αυτό είναι εύκολο και αντιλαμβάνομαι την δυσκολία στην περίπτωση ομαδικού φαγητου. Όπου κι εγώ τις περισσότερες φορές έχω μετρητά να δώσω το μερίδιο μου. Αλλά νοοτροπίες όπως αυτή που βρήκα εδώ μέσα τύπου σιγά να μην κάνω εγώ τους υπολογισμούς και μαμουνιες με το POS και μόνο δικαιολογίες γιατί δεν δουλεύει. Άσε που το κόστος πολλά καταστήματα το έχουν μετακυλισει ηδη και με αναρμοστες μεθόδους. Πχ. Χαλκιδική φέτος το καλοκαίρι που περίπτερο στο δεύτερο πόδι μου είπε για τσιγάρα 4,10 και όταν της είπα για κάρτα μου είπε 4,20. Κι όταν της είπα δεν το κατάλαβα και θα φέρω την αστυνομία άρχισε να με βρίζει, αλλά έκατσα μπαστακας και πλήρωσα το 4,10 που μου αναλογουσε

Συνεχίζεις βλέπω να κάνεις ισχυρισμούς τους οποίους δεν τεκμηριώνεις, δεν έχουν καμία αξία ξέρεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Συνεχίζεις βλέπω να κάνεις ισχυρισμούς τους οποίους δεν τεκμηριώνεις, δεν έχουν καμία αξία ξέρεις.

 

Ποιος ειναι ο ισχυρισμός που δεν τεκμηριώνω και δεν είναι και αυτονόητος στο σχόλιο μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...