Προς το περιεχόμενο

Χτίσιμο (μικρομεσαίου) σπιτιού. Αξίζει από άποψη κόστος;


Fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έφτασε ο καιρός της μεγάλης απόφασης για αγορά ή χτίσιμο σπιτιού.

Χωρίς να μπαίνω σε πολλές λεπτομέρειες μετά από τρελή έρευνα αγοράς σε πολλές, σχετικά καλές, περιοχές της Αττικής κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ο μέσος όρος ενός νεόδμητου διαμερίσματος είναι περίπου στα 3.000 το τμ.

Με διάφορους μεσίτες που μίλησα κατάλαβα ότι τώρα είναι η χειρότερη στιγμή να αγοράσεις σπίτι, γιατί έχουν φτάσει στο ζενίθ οι τιμές και ενδέχεται να γίνει κάποια διόρθωση το επόμενο διάστημα.

Η ερώτησή μου είναι εάν θα άξιζε καλύτερα να προχωρήσω σε αγορά μικρού οικοπέδου και να χτίσω. Πολύ χοντρικά το τελικό κόστος για ανέγερση έρχεται περίπου στα 1.300 με 1.500 το μέτρο.

Λογικά το κόστος για χτίσιμο και αγορά οικοπέδου έρχεται ελαφρώς χαμηλότερο από το να αγοράσεις διαμέρισμα.

Θα ήθελα να μάθω εάν υπάρχουν κρυφά κόστη που δεν τα υπολογίζεις στην αρχή και εάν έχει περάσει κανένας αυτή τη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Fan είπε

Έφτασε ο καιρός της μεγάλης απόφασης για αγορά ή χτίσιμο σπιτιού.

Χωρίς να μπαίνω σε πολλές λεπτομέρειες μετά από τρελή έρευνα αγοράς σε πολλές, σχετικά καλές, περιοχές της Αττικής κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ο μέσος όρος ενός νεόδμητου διαμερίσματος είναι περίπου στα 3.000 το τμ.

Με διάφορους μεσίτες που μίλησα κατάλαβα ότι τώρα είναι η χειρότερη στιγμή να αγοράσεις σπίτι, γιατί έχουν φτάσει στο ζενίθ οι τιμές και ενδέχεται να γίνει κάποια διόρθωση το επόμενο διάστημα.

Η ερώτησή μου είναι εάν θα άξιζε καλύτερα να προχωρήσω σε αγορά μικρού οικοπέδου και να χτίσω. Πολύ χοντρικά το τελικό κόστος για ανέγερση έρχεται περίπου στα 1.300 με 1.500 το μέτρο.

Λογικά το κόστος για χτίσιμο και αγορά οικοπέδου έρχεται ελαφρώς χαμηλότερο από το να αγοράσεις διαμέρισμα.

Θα ήθελα να μάθω εάν υπάρχουν κρυφά κόστη που δεν τα υπολογίζεις στην αρχή και εάν έχει περάσει κανένας αυτή τη διαδικασία.

Αν ισχυε αυτο ολοι θα μεναμε σε μονοκατοικιες και οχι σε πολυκατοικιες ,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fan είπε

Με διάφορους μεσίτες που μίλησα κατάλαβα ότι τώρα είναι η χειρότερη στιγμή να αγοράσεις σπίτι, γιατί έχουν φτάσει στο ζενίθ οι τιμές και ενδέχεται να γίνει κάποια διόρθωση το επόμενο διάστημα.

Μάλλον το αντίθετο ισχύει.

 

6 λεπτά πριν, Fan είπε

Λογικά το κόστος για χτίσιμο και αγορά οικοπέδου έρχεται ελαφρώς χαμηλότερο από το να αγοράσεις διαμέρισμα.

Αυτό σίγουρα δεν ισχύει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Fan είπε

Έφτασε ο καιρός της μεγάλης απόφασης για αγορά ή χτίσιμο σπιτιού.

Χωρίς να μπαίνω σε πολλές λεπτομέρειες μετά από τρελή έρευνα αγοράς σε πολλές, σχετικά καλές, περιοχές της Αττικής κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ο μέσος όρος ενός νεόδμητου διαμερίσματος είναι περίπου στα 3.000 το τμ.

Με διάφορους μεσίτες που μίλησα κατάλαβα ότι τώρα είναι η χειρότερη στιγμή να αγοράσεις σπίτι, γιατί έχουν φτάσει στο ζενίθ οι τιμές και ενδέχεται να γίνει κάποια διόρθωση το επόμενο διάστημα.

Η ερώτησή μου είναι εάν θα άξιζε καλύτερα να προχωρήσω σε αγορά μικρού οικοπέδου και να χτίσω. Πολύ χοντρικά το τελικό κόστος για ανέγερση έρχεται περίπου στα 1.300 με 1.500 το μέτρο.

Λογικά το κόστος για χτίσιμο και αγορά οικοπέδου έρχεται ελαφρώς χαμηλότερο από το να αγοράσεις διαμέρισμα.

Θα ήθελα να μάθω εάν υπάρχουν κρυφά κόστη που δεν τα υπολογίζεις στην αρχή και εάν έχει περάσει κανένας αυτή τη διαδικασία.

το 1300 με 1500 πως το εβγαλες? Χωρια το οτι πλεον πολλα περιξ της οικοδομης εχουν ανατιμηθει στο θεο, εκατσες με μηχανικο και υπολογησες ποσο θα σου κοστισει σπιτι οπως το θες τελειωμενο, η διαβασες οτι τοσο περιπου τα μπετα, τοσο περιπου οι σοβαδες, τοσο περιπου υδραυλικος/ηλεκτρολογος κλπ

Εγω αυτο που μπορω να σου πω εκ προσωπικης πειρας, σε προτζεκτ που ανακατευτηκα περσυ και πλεον ειναι στα τελειωματα σε "καλη περιοχη", που φτιαχτηκε για πουλημα με τιμες που δυσκολα θα παρει ιδιωτης για μικρη οικοδομη το κοστος κατω απο 2500/τμ δε πεφτει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fan είπε

Με διάφορους μεσίτες που μίλησα κατάλαβα ότι τώρα είναι η χειρότερη στιγμή να αγοράσεις σπίτι, γιατί έχουν φτάσει στο ζενίθ οι τιμές και ενδέχεται να γίνει κάποια διόρθωση το επόμενο διάστημα.

Μεσίτες από τα Lidl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fredd0 είπε

το 1300 με 1500 πως το εβγαλες? Χωρια το οτι πλεον πολλα περιξ της οικοδομης εχουν ανατιμηθει στο θεο, εκατσες με μηχανικο και υπολογησες ποσο θα σου κοστισει σπιτι οπως το θες τελειωμενο, η διαβασες οτι τοσο περιπου τα μπετα, τοσο περιπου οι σοβαδες, τοσο περιπου υδραυλικος/ηλεκτρολογος κλπ

Εγω αυτο που μπορω να σου πω εκ προσωπικης πειρας, σε προτζεκτ που ανακατευτηκα περσυ και πλεον ειναι στα τελειωματα σε "καλη περιοχη", που φτιαχτηκε για πουλημα με τιμες που δυσκολα θα παρει ιδιωτης για μικρη οικοδομη το κοστος κατω απο 2500/τμ δε πεφτει.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου γιατί εγώ άλλο ρώτησα και οι περισσότεροι απάντησαν αυτό που είχαν στο μυαλό τους, χωρίς να τους ενδιαφέρει η ερώτησή μου.

Το να χτίσω είναι κάτι που σκέφτηκα πριν από μικρό διάστημα και δεν έχω καταφέρει να μαζέψω σοβαρές πληροφορίες για το ακριβές κόστος.

Ουσιαστικά, οι πληροφορίες μου είναι μόνο από ένα φιλικό ζευγάρι που πριν τρία χρόνια έχτισε μία μικρή μονοκατοικία, έναν γνωστό μου που σιγά σιγά (εδώ και πέντε χρόνια) ολοκληρώνει ένα διώροφο, μία ανεπίσημη κουβέντα που έκανα στο πόδι με έναν εργολάβο, κάποιες συζητήσεις με μεσίτες και διάφορα sites που και καλά σου βγάζουν ένα ενδεικτικό κόστος.

Προφανώς και ξέρω ότι δεν είναι σοβαρές απαντήσεις, απλά ήθελα να έχω μία ιδέα για που κυμαίνεται το θέμα. 2.500 το τμ δεν μου είπε κανένας, αλλά αφού έχεις ήδη ασχοληθεί θα γνωρίζεις καλύτερα.

Αν υπάρχει κάποιος που έχει χτίσει ο ίδιος θα ήθελα να μάθω κάτι παραπάνω, εάν αξίζει τον κόπο.

Όσον αφορά την έρευνα για αγορά, εκεί έχω προχωρήσει αρκετά. Έχω ήδη δει από κοντά 9 νεόδμητα διαμερίσματα και 2 μονοκατοικίες 15-20 ετών. Φυσικά έχω διαβάσει άπειρες αγγελίες, έχω μιλήσει με δεκάδες άτομα μεσίτες και πωλητές και έχω αρχίσει να μαθαίνω τι παίζει γενικά σε κάθε περιοχή.

Δύο προσωπικά μου συμπεράσματα είναι ότι (μάλλον) το πιο συμφέρον είναι να αγοράσεις κάτι που δεν έχει ακόμη ολοκληρωθεί και ότι όλες μα όλες οι αγγελίες που είναι σε κολώνες με πωλητήριο έχουν ανεβασμένη τιμή τουλάχιστον 20%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρίσκεις έτοιμες οικονομικες μεζονέτες μονοκατοικίες σε Περιοχές Αττικής π.χ. Ντράφι νέα μακρη  διονυσο καπανδριτι Λαύριο καλυβια κτλ

Αλλιώς Βρες κάποιον π ξέρει κ βαλτον να υπογράψει συμβόλαιο με ρήτρα κ ημερ.νια παραδοσης....αλλιως  μέχρι να μάθεις τι είναι προμετρησεις επιμετρησεις βαρελα ώστε να επιτηρηθει σωστά η στατική μελέτη μπορεί να χεις χάσει 5ψηφιο πόσο με το που ξεκινάς..

Επεξ/σία από kage
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2021 στις 6:12 ΜΜ, Dark_Nightfall είπε

Μεσίτες από τα Lidl.

Θα συμφωνήσω, νομίζω οτι οι τιμές δεν ειναι καθόλου στο ζενίθ.

Θεωρω οτι ο ΤS ξεκιναει με λάθος τροπο σκέψης, εννοοντας οτι εξαρτάται τι πραγματικά θες.

Θες μονοκατοικία ή διαμερισμα;

Θες να μπεις στην ψυχοφθόρο διαδικασια να χτισεις ή να αγορασεις ετοιμο;

Το κοστος 1300-1500 μου φαινεται μαλλον μικρό, εκτος κ αν δεν ειναι με το "κλειδί στο χερι" 

Απο εκει και πέρα αν αποφασισεις να χτισεις , υπαρχει παντα η λυση του προκατασκευασμενου, αν θυμαμαι καλα υπηρξε κ αντίστοιχο θεμα στο παρελθον εντος του insomnia.

Στα περί "κρυφά" κόστοι (άμεσα ή μελλοντικά), θα μπορουσες να συμπεριλαβεις Κτηματολογια κ εφορίες, δημοτικά τέλη στην περιοχή που σε ενδιαφερει, ενεργειακος επιθεωρητης, τελη συνδεσης κ κοστος αποχετευσης της περιοχης, εφοσον υπαρχει κατι τετοιο, συνδεση με δικτυο Νερού κ ρεύματος, αν δεν υπαρχει κολώνα (ακομα κ σε εντος σχεδιου περιοχη) ετοιμάσου για μια μεγααααλη αναμονή  με συχνά ενδιαμεσα τηλεφωνηματα σε δημο και Δεδδηε και αν πάρεις στεγαστικό δάνειο θα πρέπει να γνωρίζεις οτι εκτός της μηνιαίας δόσης θα εχεις ετήσια ασφάλεια δανείου κ πυρός.

Απο εκει κ πέρα ένα σπίτι ασχετως μεγέθους, ειναι παντα ενας παραγοντας που μπορει να σου στοιχίσει πολλά χρήματα. Πραγματικά δεν υπαρχει όριο, κ διχως να θελω να σε απογοητευσω, στους περισσότερους υπολογισμους θα πεσεις έξω.

Μια συμβουλή..., Αν τελικα χτίσεις, μην λυπηθεις τα χρηματα της μόνωσης,θα τα βγάλεις κ με το παραπανω τα επομενα χρονια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρχική σκέψη να το χτίσεις μονος σου να το χτίσεις μόνος σου, δεν είναι κακή, αλλά έχει κάποια μειονεκτήματα:

  • προσωπικός χρονος και ψυχολογική φθορά από τους μαστόρους: δεν μπορώ τότε, δεν σηκώνω τηλέφωνα κτλ
  • ακριβότερο κόστος κατασκευής, ένας εργολαβος (απο)λαμβάνει καλύτερες τιμές από έναν ιδιώτη
  • θα βάλεις ακριβότερα υλικα σε κάθε βήμα, όπως πχ @Nvi παραπάνω προτείνει καλύτερη μονωση. Ο κάθε μάστορας θα σου προτεινει το καλύτερο αφού "ε μια φορά φτιάχνεις σπίτι". Καλύτερα αλουμινια, καλύτερα πλακάκια, καλύτερες μπαταρίες, θα σου πάνε ένα +30% παραπάνω. (google: upselling)
  • Crossselling: ο κάθε μάστορας θα σου προτεινει και παρεμφερές προϊόν να αγοράσεις από αυτόν, ο αλουμινας θα σου πουλήσει σήτες, ο μαραγκος θα μιλήσει για εντοιχισμένη βιβλιοθήκη ή ραφάκια στο ιδιο ξύλο κτλ
  • τα λάθη (πολεοδομικά  ή μη) βαραίνουν εσένα, ως ευθύνη και ως κόστος
  • νομική ευθύνη αστική: αν πεσει ένα τουβλο στο κεφάλι κάποιου περαστικού ή ατύχημα με ανασφάλιστο εργάτη
  • αντιμετωπίζεις το τέρας που λέγεται ελληνικό δημόσιο μόνος σου: πολεοδομια, δήμος, υποθηκοφυλάκιο, συμβολαιογράφος, κτηματολόγιο, δεδδηε, ευδαπ και όλο και κάτι θα ξεχνώ. Α! εφορία-κεφάλαιο.
  • νόμοι που αλλάζουν και μπαινουν και συνεχώς νέα μικρά πράγματακια: πχ ηλεκτρονική ταυτότητα κτιριου
  • μικρές και διάφορες δουλίτσες πάλι βαραίνουν εσένα, πχ το συνεργειο σου λεει: βρες κάδο να πετάξουμε τα μπάζα

 


Ο εργολάβος θα κάνει όλα τα παραπάνω και θα σου παραδώσει κάτι με το κλειδι στο χέρι και θα πληρωθεί για τις υπηρεσίες του.
Οπότε, όλα καταληγουν στο αν θα το κάνεις μόνος σου ή αν θα το πάρεις έτοιμο  😀 Σωστό και λάθος δεν υπάρχει.

Αν μπορείς να είσαι δύο χρονια στα τηλέφωνα και να "πετάγεσαι" συχνά πυκνά από την δουλειά σου, κάνε το.
Αν έχεις έναν συνταξιούχο καλοστεκούμενο στην οικογένεια για επίβλεψη, κάνε το.
 

Ελπίζω να πάρεις τη σωστή απόφαση, καλό κουράγιο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πω τόσο πόνος είναι να φτιάξεις σπίτι? όλα τα παραπάνω ισχύουν για ένα μικρό προκάτ σπίτι?

Για αγορά με κόβω τότε ή ανακαίνιση.

Μου κάνει εντύπωση πάντως που λέτε ότι το χτίσιμο είναι πιο ακριβό καθώς όλος ο κόπος και ο χρόνος να κάνεις κάτι τέτοιο το πιο λογικό είναι να ήταν μέσα στη τίμη. Συνήθως όταν παίρνεις κάτι έτοιμο είναι πιο ακριβό.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου είπαν ήδη το κτίσιμο σπιτιού, ακόμη και η αγορά νεόκτιστου που είναι υπό ανέγερση, έχει πολύ τρέξιμο.

Τα έχουμε κάνει και τα δύο.
Πριν 30 χρόνια για διαμέρισμα σε ανεγειρόμενη οικοδομή, όπου κυνηγούσαμε τον εργολάβο. Ευτυχώς η τράπεζα όταν ενέκρινε εκταμίευση τα κατέθετε σε δικό μας λογαριασμό και είχαμε έτσι τη δυνατότητα να τον πιέσουμε για να πάρει τα λεφτά! Νομίζω ότι τώρα κατατίθενται στον εργολάβο, ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος! 

Πριν 10 χρόνια ξεκινήσαμε κτίσιμο μονοκατοικίας. Πριν ξεκινήσουμε πήραμε προσφορές από διάφορες τεχνικές εταιρίες και εργολάβους, κάναμε πολύ σκληρό παζάρι επί μήνες και στο τέλος τα βρήκαμε με τον μηχανικό που έβγαλε την άδεια και ανέλαβε αυτός την επίβλεψη, μέχρι τους σοβάδες, που το κόστος είναι σε γενικές γραμμές ξεκάθαρο.

Για την αποπεράτωση δεν συνεργαστήκαμε με τα δικά του συνεργεία ή τους προμηθευτές γιατί οι τιμές τους ξέφευγαν πολύ. Κάναμε δική μας έρευνα αγοράς και παζάρι για όλα. Κουφώματα, μόνωση, είδη υγιεινής, πατώματα, πόρτες, κουζίνα κ.λπ. Πολύ ψάξιμο για όλα και σε αυτή τη φάση ήταν το πολύ τρέξιμο, γιατί έπρεπε να κυνηγάμε τα μαστόρια πότε θα ρθούν, πότε θα τελειώσουν, πόσο σωστή δουλειά κάνουν κ.λπ. 

Το τελικό κόστος εξαρτάται από το τί θέλεις να βάλεις και δεν υπάρχει όριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Όπως σου είπαν ήδη το κτίσιμο σπιτιού, ακόμη και η αγορά νεόκτιστου που είναι υπό ανέγερση, έχει πολύ τρέξιμο.

Τα έχουμε κάνει και τα δύο.
Πριν 30 χρόνια για διαμέρισμα σε ανεγειρόμενη οικοδομή, όπου κυνηγούσαμε τον εργολάβο. Ευτυχώς η τράπεζα όταν ενέκρινε εκταμίευση τα κατέθετε σε δικό μας λογαριασμό και είχαμε έτσι τη δυνατότητα να τον πιέσουμε για να πάρει τα λεφτά! Νομίζω ότι τώρα κατατίθενται στον εργολάβο, ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος! 

Πριν 10 χρόνια ξεκινήσαμε κτίσιμο μονοκατοικίας. Πριν ξεκινήσουμε πήραμε προσφορές από διάφορες τεχνικές εταιρίες και εργολάβους, κάναμε πολύ σκληρό παζάρι επί μήνες και στο τέλος τα βρήκαμε με τον μηχανικό που έβγαλε την άδεια και ανέλαβε αυτός την επίβλεψη, μέχρι τους σοβάδες, που το κόστος είναι σε γενικές γραμμές ξεκάθαρο.

Για την αποπεράτωση δεν συνεργαστήκαμε με τα δικά του συνεργεία ή τους προμηθευτές γιατί οι τιμές τους ξέφευγαν πολύ. Κάναμε δική μας έρευνα αγοράς και παζάρι για όλα. Κουφώματα, μόνωση, είδη υγιεινής, πατώματα, πόρτες, κουζίνα κ.λπ. Πολύ ψάξιμο για όλα και σε αυτή τη φάση ήταν το πολύ τρέξιμο, γιατί έπρεπε να κυνηγάμε τα μαστόρια πότε θα ρθούν, πότε θα τελειώσουν, πόσο σωστή δουλειά κάνουν κ.λπ. 

Το τελικό κόστος εξαρτάται από το τί θέλεις να βάλεις και δεν υπάρχει όριο!

Τωρα ομως κοιτοντας πισω και βλεποντας την μονοκατοικια φανταζομαι λες θα το ξαναεκανα 100 φορες, σε σχεση με το τι κερδισες (ησυχια κλπ κλπ) και το εκανες οπως θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...