Προς το περιεχόμενο

RYZEN 7 5800X με σπασμένα και στραβωμένα pins


GRIFFIN23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα 

Όπως λέει και ο τίτλος κατάφερα την υπέρτατη πατάτα. 20 χρόνια όποτε πιάνω ηλεκτρονικά κομμάτια πάντα έχω από κάτω μια μαλακή επιφάνεια αλλά αυτή την φορά την πάτησα. άλλαζα την ψήκτρα dark rock 4 με υδρόψυξη και έβγαλα τον επεξεργαστή για να καθαρίσω την παλιά θερμοαπαγωγική πάστα. Συνηθως δεν βγάζω την cpu από την μητρική. Δυστυχώς μου έφυγε από τα χέρια και έπεσε στον πάγκο. μάλιστα έκανε και στροφή κατά την πτώση με αποτέλεσμα να στραβώσουν πολύ άσχημα πολλά pins σε 3 πλευρές (σχεδόν ακατόρθωτο αλλά έγινε). τα pins κατάφερα να τα ισιώσω αλλά 2 κόπηκαν. το ένα δεν το βρήκα καθόλου πρέπει να έσπασε στην πτώση.

ερώτηση τώρα, γνωρίζετε αν υπάρχει σοβαρό άτομο που να μπορεί να κολλήσει το ένα pin και να αντικαταστήσει το άλλο?

έχω πρόσβαση σε ηλεκτρονικό κολλητήρι και έχω αντικαταστήσει και smd σε ολοκληρωμένο αλλά εδώ προτιμώ να το κάνει κάποιος με έστω και λίγο παραπάνω εμπειρία. προφανώς εγώ φταίω και έχω την ευθύνη του αποτελέσματος. Το πρόβλημα μου δεν είναι η κόλληση αλλά ότι δεν έχω με τι να αντικαταστήσω το χαμένο pin. ούτε καν παλιό καμένο επεξεργαστή και πάλι αν θα ταιριάξει στο μήκος και το πάχος του παλιού.

p.s. μην αρχίσετε το κράξιμο γιατί ήδη έχω πάθει 2 εγκεφαλικά και 1 καρδιακό επεισόδιο από την βλακεία μου....... 

20211012_213150.jpg

20211012_213235.jpg

20211012_213302.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/10/2021 στις 2:10 ΠΜ, GRIFFIN23 είπε

τα pins κατάφερα να τα ισιώσω

Δοκιμάσατε να τον τοποθετήσετε να δείτε αν παίζει; Μπορεί να ήταν pin γείωσης και να μην υπάρχει πρόβλημα (τουλάχιστον χωρίς o.c.). Είχε προταθεί παλιότερα από άλλο μέλος να τοποθετηθεί πινάκι στη μητρική στη θέση που λείπει από τον επεξεργαστή (δεν πιστεύω να θέλετε /δεν υπάρχει και επόμενη γενιά/ να αναβαθμίσετε σε μεγαλύτερο επεξεργαστή).

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να κολλησεις καρφιτσα (οχι ατσαλενια) και την κοβεις μ'ενα κοφτακι μετα , εισαι τυχερος εν μερη που εσπασε πιν στην 1η σειρα και αν κανεις οτιδηποτε δοκιμασε πρωτα κι αυτο που λεει ο Τερης , υπαρχει η πιθανοτητα να σε δουλεψει κι ας λειπει πιν

Λογικα εισαι και εντος εγγυησης , κολλα τον προχειρα επανω στην ψυκτρα και τραβα φωτο και στειλε στην AMD μαζι με email ισως υπαρχει μια πιθανοτητα αν το παιξεις λιγο κινεζος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.docdroid.net/6cDW11N/am4-pinout-diagram-pdf

σύμφωνα με το παραπάνω διάγραμμα (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ) έσπασα τα 36Α και 37ΑΜ τα οποία είναι VSS (voltage source supply pin). Δεν δοκίμασα να τον τοποθετήσω να δω αν λειτουργεί, είπα να μην βιαστώ και τα κάνω χειρότερα..... που δεν γίνεται αυτό αλλά...

έστειλα και mail στην AMD αλλά το πιθανότερο είναι να φάω άκυρο, και θα είναι και λογικό. πιστεύω μέχρι μεθαύριο να έχω μια απάντηση.

 

Επεξ/σία από GRIFFIN23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα να σου πω μπραβο,στη συνεχεια προτεινω να αγορασεις με 4-5ε απο αγγελια μεταχειρισμενο πολυ παλιας γενιας και να κοψεις οσα πινς σου χρειαζονται και μετα να τα κολλησεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες ένα καμμένο/μεταχειρισμένο φτηνό AM4 cpu και κάνε μεταμόσχευση από εκεί τα pins. Θα χρειαστεί πολύ λεπτοδουλειά και όσο πιο μικρή μύτη σε πένα κολλητήρι. Ευτυχώς και τα 2 είναι στην άκρη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά από ότι φαίνεται την γλίτωσα. βρήκα και άλλο διάγραμμα και όντως τα pin είναι γείωση και τα 2. έβαλα την cpu και έτρεξα 2 φορές cinebench και δεν κράσαρε.θα δείξει μέσα στις επόμενες μέρες αν θα δω τίποτα περίεργο. ευτυχώς γιατί είχα πάρει μύτη 0,5 για το κολλητήρι και ήμουν έτοιμος για χειρουργείο.....

thanks για τις απαντήσεις σας, αν προκύψει κάτι θα ενημερώσω.

 

Screenshot (634).png

viber_image_2021-10-13_20-24-31-011.jpg

  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GRIFFIN23 είπε

τελικά από ότι φαίνεται την γλίτωσα. βρήκα και άλλο διάγραμμα και όντως τα pin είναι γείωση και τα 2. έβαλα την cpu και έτρεξα 2 φορές cinebench και δεν κράσαρε.θα δείξει μέσα στις επόμενες μέρες αν θα δω τίποτα περίεργο. ευτυχώς γιατί είχα πάρει μύτη 0,5 για το κολλητήρι και ήμουν έτοιμος για χειρουργείο.....

thanks για τις απαντήσεις σας, αν προκύψει κάτι θα ενημερώσω.

 

Screenshot (634).png

viber_image_2021-10-13_20-24-31-011.jpg

Τυχερός μέσα στην ατυχία σου , το ρομποτάκι που κρατάει την κάρτα γραφικών τι φάση μου θυμίζει το ρομπότ στο star trek πως λεγόταν όμως δεν θυμάμαι 😃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, GRIFFIN23 είπε

ΟΧΙ ΡΕ  Bro star trek ο BB8 🤪🤪🤪 

Είναι το Droid από τις τελευταίες ταινίες STAR WARS και εκτελεί χρέη GPU holder.

Star Wars ντάξει πες το και έτσι 🤣

Επεξ/σία από Dark_Nightfall
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σύστημα έτρεξε περίπου ένα 4ωρο multiplayer χωρίς θέματα και απο θερμοκρασίες ήμουν καλά. λήξη συναγερμού και thanks και πάλι για όλες τις απαντήσεις.

viber_image_2021-10-15_21-05-04-018.jpg

viber_image_2021-10-15_21-05-04-106.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GRIFFIN23 είπε

το σύστημα έτρεξε περίπου ένα 4ωρο multiplayer χωρίς θέματα και απο θερμοκρασίες ήμουν καλά. λήξη συναγερμού και thanks και πάλι για όλες τις απαντήσεις.

viber_image_2021-10-15_21-05-04-018.jpg

viber_image_2021-10-15_21-05-04-106.jpg

Τι είναι αυτή η μικρή οθόνη μπροστά και πως το έκανες να σου δείχνει τις μετρήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...